Risk Değerlendirmesi Yapmayın, Hele Risk Analizini Sakın Yapmayın

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Mustafa ULUSOY tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi  Forumda sürekli dikkatimi çekiyor. tutturmuşsunuz bir risk analizi kelimesine, gidiyor...
  arkadaşlar uzmanlar olarak önceliğimiz kavramları doğru ifade ederek olmalıdır ve söz konusu durumun yönetmeliği çıkmış ve adı belli " iş sağlığı ve güvenliği Risk Değerlendirmesi yönetmeliği".

  diğer yandan kim yapar kim yaptırmaz kimler yapar yapabilir vb. bir çok konuda sıkı tartışmalar yapılıyor ve iş güvenliği uzmanının yapması konusunda genel kanı vardır. ancak dikkatten kaçan bir durum daha var ki ;
  iş güvenliği uzmanlarının görev yetki sorumluluk ve eğitimleri hk. yönetmelikte biz uzmanlara böyle bir görev zorunlu tutulmamıştır.
  Söz konusu yönetmelik ;
  Madde 9-
  b) Risk değerlendirmesi;

  1) İş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapılmasıyla ilgili çalışmalara ve uygulanmasına katılmak, risk değerlendirmesi sonucunda alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemleri konusunda işverene önerilerde bulunmak ve takibini yapmak.

  kısacası bizlerin görev tanımında risk değerlendirmesi konusunda da rehberlik yapmamız gereklidir.
  kendimize ekstra vazifeler çıkarmamalıyız. elbette uzman görüşü önemlidir, bu işler ucuz yollu değil gerekli özen gösterilerek, görülmesi gerekenler görülerek yapılmalıdır ancak yasal sınırlar çerçevesinde çalışmamızı sürdürmeliyiz.
  iyi günler,


   
 2. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Sevgili arkadaşım İsg uzmanlarının görev ve yetkilerine bakarsanız zaten hep işvere tavsiyelerde bulunmakla ilgili yazar. Ama işverene karşı ihmallerinde sorumludur ibaresi de vardır. İşvere sorumluysam yapmadığım birşey için neden sorumlu olayım. Dolayısıyla bu bizim işimiz.

   
 3. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  4 kişinin çalıştığı tehlikeli sınıfta bir işyerinde risk değerlendirmesi yapmam istendi, İşverene "Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir" dedim ve işveren ile 3 kişi görevlendirdik. Tehlike ve risk nedir, risk değerlendirmesinin temel amacı nedir bilgi verdim. Sonra 1 hafta süre içinde mevcut tehlike ve riskleri belirleyin ve bunları yazın dedim. 1 hafta sonra işyerine uğradığımda "hiçbir tehlike bulamadık" dediler. İşveren de "biz de hiç tehlike yokmuş, şimdi biz risk değerlendirmesi yapmayacak mıyız" dedi.
  Yani halimiz ortada...Biz hala faturaydı, rehberdi, danışmandı tartışıyoruz... Ben kafamın rahat olmasını ve işimi düzgün yapmak isteyen biri olarak ekibe güvenmez oldum. Hemen her sektöre göre sürekli Checklist yapıyorum. Bana başvuru yapan örneğin lokanta mı, önce bilgisayardan çıkarttığım checklistimi bitiriyorum. Sonra çalışanların yorumlarını dinliyorum. Sonra da evrakları inceliyorum işyerindeki. Checklistime ekleme yapacaksam işyerinde ekliyorum. Sonra işletmeden ayrılıyorum...OSGB de çalışan bazı arkadaşlar, ne gereği var ben bazen 9 firma birden alıyorum diyor. Cevabım "sizi yakalayana aşk olsun " oluyor..

     

   
  semra bu yazıya teşekkür etti.
 4. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Muazzam bir örnek..

   
  Ömerisg bu yazıya teşekkür etti.
 5. hülya özayvaz

  hülya özayvaz TÜİSAG Üyesi

  iyi akşamlar arkadaşlar 18 mayıs sınavıyla isg uzmanı oldum fakat daha belge numaram gelmedi ticaret odasının başkanıyla görüştüm esnaflara risk analizi yaptırcaklar toplu olarak burda fatura belge numarası benim kafam çok karıştı ben bu sınavı kazandım ama belge numaram gelene kadar beklemem mi lazım daha sonra bir problemle karşılaşmak istemiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim kafam çok karıştı ve korkmaya başladım :( cevap veren arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim

     

   
 6. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi


  Bu konu biraz ortada gibi...
  Risk değerlendirmesi yönetmeliği Madde 6 ' ya göre ;
  (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere iş yeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.

  Kişinin özelliklerinden bahsetmemiş. :)

  Öte yandan siz sınavda başarılı olmuş, İSG uzmanı sıfatını hak etmiş, gerekli belgeleri banka dekontu dahil, bakanlığa göndermiş birisiniz. Tek eksiğiniz belge numaranız. Oda bakanlığın problemi :)

  Tabi bu benim gönlümden geçen. :) Sizi yanlış yönlendirmek istemem.

   
 7. civiluzman

  civiluzman Guest

  İşverenin karşısına geçip de ben onu yapmam şunu yapmam sadece öneride bulunurum yönetmelik böyle yazıyor diyebilen varsa yapsın burdan atıp tutan çok. İşveren zaten extra yük olarak görüyor. Bende iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum. Ama risk değerlendirmesini yapmak için ekip kurdum ekiple birlikte yapıyorum. Kişisel koruyucu donanımların fiyat araştırmasından alımına kadar tüm süreci kendim gerçekleştiriyorum. Risk değerlendirmesi sonucu bir aksiyon alınacaksa tüm sürecin içinde oluyorum. Gerekirse mavi yakayla birlikte 8 saat makine başında oradaki riskleri görmek için çalışıyorum. Her uzman ben onu yapmam ben bunu yapmam sadece öneri veririm. Bu şekilde bir anlayış olduğu sürece bu meslek kalmaz. zaten kalmadı da.
  Artık sıfat oldu İş Güvenliği Uzmanı Belgesi olan Mühendis.
  Teşekkürler hiçbir iş yapmadan köşeyi dönmeyi düşünen mühendis arkadaşlar.
   
  semra bu yazıya teşekkür etti.
 8. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  Belge gelip gelmemesi önemli olmayabilir ama ÇSGB sisteminde gözükmeniz önemli değil mi?Sizin bakanlık nezlinde tanımlı olmanız gerekir.Buda bir süreç sonunda.Hepimiz bekledik.İSG-KATİP üzerinden sözleşme yapmanız gerekiyor bildiğiniz üzre.Eğer orda tanımlı değil iseniz bekleyin bence.Ama kontrol etmekte fayda var tanımlanmış olabilirsiniz.Yapacağınız analizlere belge no sunuda yazmalısınız,yoksa sadece danışman olarak yapın.Bu konuda zaten bir karışıklık var.Kim yapar kim yapamaz herkes ayrı telden çalıyor.E-devlet üstünden sorgulamanızı yapın.Numaranız kayıt edilmiş olabilir mi diye.   
  hülya özayvaz bu yazıya teşekkür etti.
 9. Ömerisg

  Ömerisg TÜİSAG Üyesi

  Burada mesleğe yeni başlayan arkadaşlar için "profil ve sac satan iş yerleri" için hazırladığım checklistimi paylaştım. Kendime göre hazırladığım için imla hataları, anlam bozuklukları olabilir ve bu liste her iş yeri için uyumlu olmayabilir. Her iş kolu için liste hazırlamak çok zaman alacaktır. Zamanla listeleri çoğalır, merak etmeyin. Biz uzmanlar her durumda yalnız bırakıldığımız için böyle bir yönteme gitmiştim 1,5 sene önce. Ve bu listeye göre uygun risk analizi metodunu seçmeniz gerekir. Genelde 5*5 matris metodu seçiliyor ama kurumsal firmalar çok düzenli olduğu için bu firmalarda "ön tehlike analizi" metodu kullanılabilir. İş yerinde gerekirse 5-6 saat zaman harcamayı göze almayan, iş yerine uğramadan risk değerlendirmesi formu hazırlayan arkadaşlar lütfen listemi kullanmasın. Saygılarımla, iyi günler..

     

   

  Ekli Dosyalar:

  didem27 ve hülya özayvaz bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica