Risk Değerlendirmesi Yapmayın, Hele Risk Analizini Sakın Yapmayın

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Mustafa ULUSOY tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. Temel Eğitim adı altında verilen eğitimsen siz ne anlıyorsunuz?


   
 2. düzeltiyorum eğitimden

   
 3. konuyu baştan sona okuyan indirebilir ancak :)

     

   

  Ekli Dosyalar:

  erkanersoy, Bakkal, Serdal DEMİR ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. konuyu baştan sona okuyan indirebilir ancak :)

   
 5. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  neden bu kadar şüpheci yaklaşıyorsunuz olaylara. Hergün onlarca ölümlü yüzlerce yaralanmalı iş kazaları oluyor.Eğer bunlardan birini önleye bilirseniz aldığınız önlemlerle ve riske yaklaşımınızla onun mutluluğu yeter .Tabi ki hayatta her an risk vardır siz görememiş sinizdir olmuştur olay sonuç kötüdür.Kimse bunun için sizi müebbete çarptırmaz.Mahkemeler niye var suç oranlarını suçluları belirlemek için.Eğer siz işinizi hakkıyla yaparsanız gözden kaçanlar içinde bir yaklaşımı olur mahkemelerin ama yapılması gereken şeyleri yapmaz işinizi savsaklarsanız tabi ki suçlusunuz.

     

   
  Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
 6. emeb

  emeb TÜİSAG Üyesi

  Aslında söylediğinize inanmak istiyorum. Ancak 3- 5 tane risk analizi değil de 300 -500 risk analizi olunca hata yapma olasılığı da haliyle artıyor. Hepsinin altına imza atmak 2-4-6 yıl sorumluluğun devam etmesi ürkütücü bence. Ayrıca sizler de risk analizi yapıyor iseniz farkındasınızdır ki ucu bucağı yok. Geriye dönüp her bakışınızda şu riski neden yazmamışım diyosunuzdur mutlaka...Belki olaya çok hassas bakıyor olabilirim ama burası Türkiye.......birileri şu an risk analizinden paraları götürüyor. Bense ayrıntılara takılıyorum, birilerinin hatalarını yakalayarak hayatını kurtarmayı denemiyorum doğru

   
  degiray bu yazıya teşekkür etti.
 7. cc76

  cc76 TÜİSAG Üyesi

  Mustafa Bey,
  bu madde ile ilgili bir sorum olacaktı. Ben serbest çalışan bir isg uzmanıyım ve bağkurluyum. Belirli süre ile sözleşmeli olarak çalışacağım işyerlerinde sigortalı olarak gözükmem gerektiğini muhasebecimle görüştüm. Ancak bana en fazla 2-3 işyerinde sigortalı olarak gözükebilirsin bunun bir sınırı var dedi. Ancak sözleşme yapacağım işletmelerin çalışan sayıları 15-25 kişi arasında değişiyor dolayısı ile çalışma saatlerim dolana kadar pek çok firma olacak. Bakanlığın sitesinden yapılan sözleşme belirli süreli iş sözleşmesi olarak geçiyor,benim sözleşme yaptığım tüm işyerlerinde sigortalı olmam gerekmez mi?
  bilgi ve yardımınız için simdiden teşekkürler
   
 8. Sayın cc76,
  konusunu açtığım yönetmeliğin dışında bir soru bu.   
  cc76 bu yazıya teşekkür etti.
 9. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  Doğru söylüyorsunuz.Bende risk analizi yapıyorum ama öyle kağıt üstünde değil.Çalıştığım firmalarda 2 ay oldu henüz tehlikeli belirleme aşamasındayım.Tespit bazlı yaklaşıyorum olaylara sadece risk analizi yapıp bitirmek kolay sonrasını düşünerek kapsamlı yapıyorum,gözümden kaçanları tekrar gözden geçiriyorum,yönetmeliklere ve iyi örneklere bakıyorum.Sizin dediğiniz gibi detaylara bakıyorum.Evet bazı uzmanlar yüzeysel yapıp günü kurtarıyor olabilir ama ben geleceğe bakmak isiyorum.

     

   
  mcarpaz ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 10. tabii site kalabalıklaştıkça böyle oluyor :)   
 11. imsorryimlate

  imsorryimlate TÜİSAG Üyesi

  "Ancak iş müfettişlerinin dikkat etmesi geren o kadar çok konu varken maliyeyi ilgilendiren bir konu ile ilgili (asli görevlerini bırakarak) araştırma yapmasının üzerinde çok durmak istemiyorum sadece" demişsiniz.
  Mali denetimi iş müfettişlerinin yapacağını da kim söyledi bu onların işi değilki? Ben para kazanıyorum ve devlete beyan etmiyorum, gelir vergisi ödemiyorum sonra ne olur? "Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı"nın denetçileriyle uğraşırsınız. Kurumların birbirinden bu kadar kopuk olduğu bir ülkede ben bundan korkarım doğrusu.   
 12. Sayın imsorryimlate,
  Konunun bir önceki bölümlerine dikkat ederseniz, orada sayın Erciyes Tezcan;
  İşte bu madde işi koparan madde.Yani risk değ. ekibinde yeralacak hekim ve isg uzmanına, bu maddeye göre yükümlülüğü başlamamış olan işletmelerde gerek görülmüyor.işveren de kendisi yapabilir cümlesinden yola çıkarsak yeterince teknik bilgiye sahip olmadığından cesaret edemeyip dışarıdan danışmanlık almış oluyor.gel gör ki bu danışmanlığı faturalandırmadan vermeye kalkanlar vergi kaçakçısı durumuna düşmektedir.ve takipleri son derece kolaydır.iş müfettişlerinin rd kontrolü sırasında fatura görmek istemesi ve maliyeyle bu bilgiyi paylaşmasına bakar.ya da direkt olarak rd nin kabul edilmemesi sonucunu doğurur.
  selamlar.
  demişti. Ben de bu söylem üzerine aynı sizin de söylediğiniz gibi bunu konu iş müfettişlerinin şi değil ki demeye çalıştım. Aslında ben ısrarla konuyu yönetmelik esaslarına göre Risk Değerlendirmesi yapmaya çekmek istesem de maalesef başka konular üzerinde konuşmak durumunda oluyoruz.

   
 13. imsorryimlate

  imsorryimlate TÜİSAG Üyesi

  malesef
   
 14. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmeliğinde bahsi geçen eğitimden bahsediyorum Mustafa Bey.Saygılar.


   
 15. Sayın enderesra,
  Bahsettiğiniz yönetmelik 4857 sayılı yasa kapsamında olan iş yerlerini kapsamakta olup, (her ne kadar yönetmelik te iptal olmuş olsa bile) en erken 30 Haziran 2013 ten itibaren tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde görevli personellerin İSG kapsamındaki genel eğitim-ölçme-değerlendirme-belgelendirme zincirinden oluşan eğitimlerdir ve kapsamı çok geniştir.
  Oysa 1 Ocak itibariyle zorunluluğu başlayan ve bahsi geçen eğitim "Temel İş sağlığı ve Güvenliği Eğitimi" dir ki 1 veya 2 ders saati yani yaklaşık 90 dk süren bir eğitimdir. Bu eğitim sonucunda çalışana herhangi bir belge verilmez. Sadece ekte paylaştığım bir tutanak hazırlanarak imzalattırılır ve çalışanın özlük dosyasına konulur. Bu eğitimde bahse edilecek konular ise sadece bu tutanaktaki konuları kapsar. Taktir edersiniz ki bu konuları zaten işveren bilmek zorundadır.

  Saygılarımla   

  Ekli Dosyalar:

  miningser, erkanersoy, Serdal DEMİR ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  Sayın Mustafa Bey,ben firmalarımda kapsamlı ve yapılan işin özel risklerine göre eğitim veriyorum.daha öncede söylediğim gibi işyerlerine risk değerlendirmesi yapmadığım için sordum.teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.o zaman işveren bu tutanakta yazılı eğitimleri kendisi verecek ve çalışana imzalattıracak.Saygılarımla.

   
 17. emeb

  emeb TÜİSAG Üyesi

  Temel İSG eğitimi almak için OSGB lere başvuran firmalara OSGB deki çalışan uzmanın kaç saatlik eğitim vermesi gerekir? Eğitim sertifikaları düzenlenmesi gerekli değil midir? Uzman olarak çalışılan firmalarda kullandığımız toplu eğitim katılım formu ayrı ayrı tutanak yerine geçmez mi?
  ( Ben de açtığınız konuyu dağıtmış oluyorum ama konu geçmişken sormak istedim, teşekkürler...)

   
 18. Sayın mcarpaz,
  yukarıda da yazdığım gibi eğitim süresi size kalmış. Anlatılacak bilgiler belli ister 45 dk da anlatırsınız, ister 90 dk. 90 dak yaparsanız arada 15 dk mola vermeniz gerekir. İnsanlar bu konulara teknik anlamda biraz uzak oldukları için 2*45 dk en uygunu bence. Temel ISG eğitimi almak için ne uzmana ne de OSGBye başvurma zorunluluğu yok şu an. Adı üstünde "temel". 6331 in ilgili maddeleri, 4857 nin ilgili maddeleri, işçi hakları ve yükümlülükleri, işveren hakları, tehlike-risk-kaza-risk değerlendirmesi tanımları, ülkemizden ve dünyadan bazı istatistiksel rakamlar, bitti gitti, hepsi bu.

   
 19. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  İstediğin kadar yerden sigortalı olursun. Muhasebeciler kısmı süreli işlere uyuz oluyorlar. Her ay ekstradan 1 evrak yapmaları gerekiyor diye biliyorum. Başka birşey var mı onu bilmiyorum ?

  Bir vatandaşın sgksı 30 yerden ayda 30 gün üstünden ve daha fazla yerden de yatar. Gün olarak sadece 30 gün alınır. Prim olarak ( yani emekliliğe etkisi düşük ücretler ortalamayı düşürür.) Bu 2 günlük kısmı süreli 100 ve daha fazla yerden de SGK yatırılır. Bu tip abartı sayılarda şu oluşabilir. Yıllık kazandığınız rakam yüksek olur ve 30 firma bunu hesaplamaz. Bu sefer SGK gelip senin kazanç dilimin bu ama sen daha düşük bir dilimden vergi vermişin diyebilir. İşte bu soruyu muhasebecilere sormak lazım. Yılda 10500 TL de ilk dilime girersiniz(2013). İşte bu yüzdendir ki kurumsal firmalarda Haziran ayı ile beraber maaşlar düşer. Yani Ocak - Aralık arası maaş farklı olur. Bu fark işveren tarafından , çalışanın maaşından direk vergi olarak ödenir.

  Ancak benim 3 günlük 10 tane firmam var kısmı süreli diyorsan , bunun kimse peşinden koşmaz. Ve kaldı ki hepsi asgari ücret üstündense 10500 TLyi belki yakalayamaz.

  Netice ; 30 farklı yerden 30 günlük sigorta devletinde işine geliyor. Yani 1 adam x 30 günlük 30 ayrı prim , Burada devlet,kısmı süreli çalışan herkes memnun bir tek muhasebeciler (çok ta anlam veremiyorum) memnun değil. Muhasebeciyi zorlamak lazım. Bu böyle olacak diyeceksiniz o da yapacak.

   
  cc76 ve Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
 20. Arzu Çağlayan

  Arzu Çağlayan TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar..
  Forumu uzun süredir takip etmekteyim. Sorum ve sorunum şu ki, ben C sınıfı İş Güvenliği uzmanıyım ve Sivas'ta bir OSGB de çalışıyorum. Son zamanlarda bir risk değerlendirmesi sektörünün oluşmuş olduğunun farkındayım. Günde onlarca risk değerlendirmesi talebi alıyoruz ve benden de istenen bu analizleri gerçekleştirmem.
  Çalıştığım OSGB de A veya B sınıfı uzman bulunmuyor. Mesul müdürü başka bir C sınıfı uzman ve biz akaryakıt istasyonu vb. gibi çok tehlikeli sınıflar için risk analizi çalışmalarına yönlendiriliyoruz. Sorularıma gelince :
  1.Bu tür işyerlerine (çok tehlikeli, tehlikeli) bahsettiğim C sınıfı uzmanlarla ve benimle OSGB yalnızca risk değerlendirmesi hizmeti verebilir mi?
  2.Duyduklarımıza göre Sivas'a gelen iş müfettişleri risk değerlendirmelerini evrak bazında kontrol edip gidiyorlarmış, iş yerinin sınıfına uygun bir uzman tarafından hazırlanıp hazırlanmadığına dair bir kontrol de yapılmıyormuş. Böyle bir şey olabilir mi?
  3.OSGB de çalışan bir C sınıfı olarak kendimin altında olduğu riskler neler olabilir?
  Saygılarımla

  Arzu Çağlayan
  Kimya Mühendisi
  C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
  Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica