H. Berkay Yalçın
Katılım:
18 Nisan 2012
Mesajlar:
285
Teşekkür Edilen Mesajları:
776
Ödül Puanları:
93
Cinsiyet:
Erkek
Yaşanılan İlçe, İl:
Karşıyaka, İzmir
Meslek:
A Endüstri Kalite Yön. Sis. ve İş Güvenliği Müh.

Sayfayı Paylaş

  1. gülşah can
   gülşah can
   check lıst olusturmak ıstıyorum ama hangı kanunu yonetmelıgı kullanabılırım bunun ıcın? her yerde ıllakı bır seyler var ve ıyıce dagıldım toplayamıyrm acayıp stres oldum cunku fabrıkada bır ısg uzmanı ben varım.sızde halı hazırda bır check lıst varsa rıca etsem benımle paylasabılır mısınız?
   1. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Gülşah hanım merhaba,
    Maalesef mesajlarınızı geç okudum. Hali hazırda check list paylaşsam da size faydası olacağını sanmıyorum ama risk değerlendirmesi yönetmeliğindeki tehlikeleri belirleme kriterlerinin (MADDE 8) sizlere yol göstereceğini düşünmekteyim. Eğer bu zamana kadar belirlediyseniz check listinizi göz atıp fikir verebilirim. Geç yanıt için kusuruma bakmayın.
    25 Ağustos 2016
  2. gülşah can
   gülşah can
   Berkay Bey merhabalar.sünger üretimi yapan bir fabrikada isg uzmanı olarak ıse basladım.fabrıkada kımya labı, ofısler de var.daha once ınsaatta calısmıstım ama basımızda a ısg oldugu ıcın cok ıyı dglım bu konuda.sureklı okuyorm ama kendıme guvenemıyrm.
  3. M. Raşit Sarıyar
   M. Raşit Sarıyar
   Merhaba Berkay bey

   C sınıfı uzman oldum bir osgb'de işe başladım. Hizmet vereceğim firmalarda hiç bir şey yapılmamış. İlk olarak ne yapmam gerekir?İsg dosyasına hazırlayıp koymam gerekenler nelerdir? Yardımcı olursanız sevinirim.
   1. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Hayırlısı olsun. 6331'i iyi anlamakla beraber sahada eksiklikleri tespit etmeniz önemli. Tabiki 6331 yeterli değildir. OSGB'de tecrübeli biri ile sahaya çıkmanız gerekmekte bir süre. Daha spesifik sorular sorarsanız daha iyi yardımcı olabilirim
    26 Nisan 2016
   2. M. Raşit Sarıyar
    M. Raşit Sarıyar
    Berkay bey iş yerindeki isg dosyasında hazırlayıp bulunduracağımız belgeler nelerdir bir kaç tane biliyorum eksik bir şey olsun istemiyorum. Bildiklerim risk d. yapılıp raporu konulacak, acil durum eylem planı konulacak isg katip sözleşmesi konulacak, eğitimler konulacak imiş.. başka çalışanlarla ilgili koymamız gerekenler var mıdır dediğimiz gibi eksik bir şey olsun istemiyorum.
    27 Nisan 2016
  4. yolcu_nagihan61
   yolcu_nagihan61
   Berkay bey
   Oncelikle iyi gunler bir sorum olacakti cevaplarsaniz sevinirim. Hic bir birime bagli olmayan is guvenligi uzmaniyim.bir sitenin risk analizi ve eylem plani yapilmasi teklifi geldi.nasil bir yol izlemem gerekir.
   1. Daha önceki yorumları görüntüle...
   2. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Sizler onlara nasıl yapacağını örneklerle anlatabilirsiniz, yani danışmanlık yapabilirsiniz, keza işveren ve çalışan risk değerlendirmesini nasıl bilsin, nasıl yapsın. Size bahsettiğim teknik detaylar ve bu konuyla ilgili forumda açtığım konudan faydalanabilirsiniz.
    25 Temmuz 2014
   3. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Sadece danışmanlık verecekseniz kesinlikle risk değerlendirmesinde iş güvenliği uzmanı olarak imza atamazsınız, risk değerlendirmesine işveren illa sizin de imza atmanızı talep ederse "risk değerlendirmesi ekip danışmanı" olarak imza atabilirsiniz. İyi günler.
    25 Temmuz 2014
   4. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Unutmadan, dedikleri elbette ki sizi 2 gün sgklı gösterip o süre boyunca uzman olarak da çalışabilirsiniz, bu da diğer kılıfına uydurma şeklinde gördüğüm yöntem. O zaman fatura kesmenize de gerek yoktur.
    25 Temmuz 2014
  5. hülya özayvaz
   hülya özayvaz
   iyi akşamlar forumda yazdıklarınızı okudum müsade ederseniz birşey sormak istiyorum 18 mayıs sınavıyla isg uzmanı oldum fakat daha belge numaram gelmedi ticaret odasının başkanıyla görüştüm esnaflara risk analizi yaptırcaklar toplu olarak burda fatura belge numarası benim kafam çok karıştı ben bu sınavı kazandım ama belge numaram gelene kadar beklemem mi lazım daha sonra bir problemle karşılaşmak istemiyorum
   1. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Hülya hanım merhaba,
    R.D yönetmeliğine göre
    (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve
    kuruluşlardan hizmet alabilir.
    Burada görüldüğü üzere uzman olma şartı yoktur.
    24 Haziran 2013
   2. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Size önerim risk değerlendirmesini ekibe örnek alıştırma olarak yapın. Risk değerlendirmesini ekip yapsın. Siz o ekipte değilsiniz. Sadece ekibe destek veren uzman kişisiniz.
    24 Haziran 2013
  6. Ömerisg
   Ömerisg
   İyi günler. Size bir soru sorup fikrinizi almak istiyorum. Bir kişiye ait 3 adet 403 Mercedes otobüs var. Ve şoförler sigortalı çalışyor. Muhasebeci risk değerlendirme konusunda şaşırmış. Bana sordu. Ben de otobüslere "risk değerlendirmesi" yapılmalı sanırım dedim. Ama emin de olamadım. Bu konu da fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi günler.
   1. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Size de iyi günler, naçizane önerim RD yapılmalı ve çalışanlarla değerlendirilmelidir yönündedir. Şoförler hangi iş yerine mensupsa ona göre destek elamanı ve çalışan temsilcisi olarak seçilmesinde fayda var.
    21 Haziran 2013
   2. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Onlara rd eğitimi için en azından ufak bir toplantı yapın. Neden ve nasıl rd yapıldığından bahsedin. Örnek olarak risk değerlendirmesinin hazırlandığından, olası riskleri yasal olarak kendilerinin güncellemesi gerektiğinden bahsedin.
    Selamlar.
    21 Haziran 2013
   3. Ömerisg
    Ömerisg
    Şöforler sürekli seyehatte. Patron şahıs olarak fatura kesiyor, bir turizm firmasına. Şoförler de şahıs adına kayıtlı. Ofisleri herhangi bir yerleri yok. Her otobüs için risk değerlendirmesi çok ilginç olacak :) Teşekkür ederim kolay gelsin.
    21 Haziran 2013
  7. pasha768
   pasha768
   Sn Berkayya,
   Forumda paylaştım ama kimseden bir cevap gelmedi,

   Bir müteahit bir bina yapmak istiyor. Bütün işleri taşeron firmalara yaptıracak.
   Bu müteahit iş sağlığı ve güvenliği yasal prosedürlerinden ne yolları izlemeli.
   İnşaat tamamlanana kadar uzmanla, hekimle mi anlaşmalı?
   Risk analizini ve acil durum planını nasıl yapmalı?Kim yapmalı?
   Gelen taşeronların firması risk analizi yapmalımı, neler yapmalı?
   1. Daha önceki yorumları görüntüle...
   2. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Mevcut mevzuattan ziyade ihale veya teklif aşamasında teklif şartlarının içinde sağlık, emniyet ve çevre planının olması ve şartların bu planlarda belirlenmesi daha makuldür. Sonradan alt işveren-asıl işveren arasında yaşanabilecek problemlerin önünü alabilmek için önceden adını koymak taahhütlerle mümkündür.
    Saygılarımla.
    28 Mart 2013
   3. pasha768
    pasha768
    İlginiz için çok teşekkür ederim.. bir tanıdığım apartman yaptıracak o benden rica etti bu soruların cevabını ve bu iş ile ilgilenebilecek birisi konusunda.. sizin ilgilenebilecek bir tanıdığınız varsa veya siz ilgilenirmisiniz uzmanlık konusunda...
    28 Mart 2013
   4. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Hayırlısı olsun sizler icin. Ilgilenebilecek imkanım pek yok açıkçası. İnşaat konularında tecrübeli Osgb firmalarindan yardim alabilirsiniz.
    Saygılarımla.
    29 Mart 2013
  8. ikarateke
   ikarateke
   detaylı cevabınız için teşekkürler.aklımda hiç yoktu böyle risk analizi yapmak ancak işveren ısrar ediyor bu durumda ben her işletmeye gidip ekiple toplanıp gerekli çalışma sonuncunda risk analizini hazırlacağım onuda işveren ile konuşarak nasıl yapacağımıza karar vereceğiz .yüksek ihtimal ile sizin sunduğunuz 1, seçenek yani sözleşme yolu ile yapacağız..kazasız çalışmalar dilerim.
   1. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Ek olarak, çevremizde işyerlerine dışarıdan Risk Değerlendirmeyi iş güvenliği uzmanı unvanıyla yapıp imzasını atan ve gider makbuzu veya fatura ile yapanlar da yok değil, hem de çokça.
    15 Mart 2013
   2. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Yarın bu kimselerin başı belki ağrıyabilir de, ağrımayabilir de. Yalnız yönetmelik ve bakanlıktan yapılan bildirimler doğrultusunda bu önerilerde bulunduğumu hatırlatmakta fayda görüyorum. Kısacası karar sizlerin. Sizlere de kazasız çalışmalar dilerim.
    Saygılarımla.
    Berkay Yalçın
    15 Mart 2013
  9. ikarateke
   ikarateke
   merhaba hocam bi sorum olacak.50 kişinin altındaki işletmelere yapıalcak risk analizi hakkında yazdıklarınızı okudum.benim şuan kısmi zamanlı çalıştıuğım firma diğer illerdeki 10 civarı hizmet verdiği yerlere risk değerlendirmesi yapmamı istiyor.bireysel çalışarak bu işletmelerin risk analizlerini nasıl yapabilirim
   1. Daha önceki yorumları görüntüle...
   2. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Risk Değerlendirmesine a,b,c,d, seçeneklerindeki gibi imza atılmaması gerekir. 2. Bentte belirtildiği gibi ( (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.) Atılacak imza ancak bu ikinci bende uygun olabilir.
    14 Mart 2013
   3. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Yani Destek Hizmet Teknik Elemanı diyebilirsiniz, Çözüm ortağı diyebilirsiniz, dış tetkikçi diyebilirsiniz ve ya başka birşey, ancak İş Güvenliği Uzmanı diyemezsiniz. Bu şekilde imza atılabilir. Fatura kesilebilir mi? Mükellef iseniz fatura hizmet karşılığı kesilebilir. Yapılan hizmetin açıklanması gerekiyorsa saha ön inceleme, risk değerlendirme yönetimi ve yöntemleri tanıtımı gibi olabilir.
    14 Mart 2013
   4. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Bir "inspection", dış tetkik hizmeti, danışmanlık hizmeti gibi düşünülebilir. Vergi mükellefi değilseniz gider makbuzu kesilebilir ancak 2-3 işyerinden fazla gider makbuzu kesilmesi maliye konusunda sıkıntı oluşturabilir. Mükellef olmanızda fayda vardır.
    14 Mart 2013
  10. hulu
   hulu
   TEŞEKKÜR EDERİM TABİKİ ANLIYORUM, ASIL SİZ BU TEKLİFİ MAZUR GÖRÜN. AFİYETLE KALIN.
  11. hulu
   hulu
   SN BERKAYYA ,YAPTIĞINIZ RİSK ŞABLONUNU EXCELL FORMATINDA PAYLAŞMANIZ SÖZ KONUSU OLURMU ? İYİ ÇALIŞMALAR VE BAŞARILAR DİLERİM.
   1. H. Berkay Yalçın
    H. Berkay Yalçın
    Değerli forum üyesi,
    Hoşgörünüze sığınarak bu dokümanın excel formatını paylaşmayı birçok sebep nedeniyle uygun bulmuyorum. Ancak hazırladığınız bir doküman varsa naçizane önerilerimle sizlere katkıda bulunmak isterim.
    Uygun olduğumda format hakkında ilgili konuda detaylı yazabilirim.
    İyi çalışmalar.
    Saygılarımla.
    Berkay Yalçın
    7 Mart 2013
 • Yüklüyor...
 • Hakkında

  Cinsiyet:
  Erkek
  Yaşanılan İlçe, İl:
  Karşıyaka, İzmir
  Meslek:
  A Endüstri Kalite Yön. Sis. ve İş Güvenliği Müh.
  Uzmanlık:
  İş Veren
  Yeşil Bölge
  İş Sağlığı ve İş Güvenliği
  Mühendislik Danışmanlık Hizmetleri
 • Henüz bir albüm ve fotoğraf paylaşmamış.
 • Yüklüyor...


Yandex.Metrica