C Sinifi Uzman Inşaatlarda Çalişabilir Mi?

oezguel

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
ben C sınıfı İSG Uzmanı makina mühendisiyim. inşaat halindeki binalara risk analizi yapmaya yetkim var mı?

Erhan Engin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Evet var.

BAYRAM ŞEKER

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ben C sınıfı İSG Uzmanı makina mühendisiyim. inşaat halindeki binalara risk analizi yapmaya yetkim var mı?
İNŞAATLAR ÇOK TEHLİKELİ SINIFA GİRDİĞİ İÇİN YAPAMAZSINIZ. İNŞAAT MÜHENDİSİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI YAPABİLİR VEYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

cumakara

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
inşaat çok tehlikeli inşaat mühendisi yapar diyorsun sonra veya b sınıfı diyorsun kimyacı b yapar yanı :) bence bakanlık ayırım yapmadı daha bu sebep ile risk analizini sınıfı (A B C) yeten herkes bilgisine güveniyor ise yapabilir

sauyıldız

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kemal Bey;

Yol inşaatında 1 aydır çalışıyorum.Bakanlığa çok tehlikeli sınıftadır diye göndermedim ama risk grupları tebliğinde tehlikeli sınıfta olduğunu gördüm. Sözleşmem de tarih kısmına gönderdiğim tarihi mi işletmeyle sözleşme yaptığım tarihi mi yazayım.İkilemde kaldım da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler....

iguemre

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bilgisayar mühendisi bir arkadaş c sınıfı olarak osgb ye girdi onlarda inşaat işi almışlar tam süreli olarak orada çalıştırıyorlar. Şimdi arkadaşın burada yetkisi var mı varsa sorumluluğu nedir.

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
bilgisayar mühendisi bir arkadaş c sınıfı olarak osgb ye girdi onlarda inşaat işi almışlar tam süreli olarak orada çalıştırıyorlar. Şimdi arkadaşın burada yetkisi var mı varsa sorumluluğu nedir.

büyük ihtimal arkadaşınız osgb de bulunan blunan A veya B sınıfı mesul müdür üzerinden inşaatabakıyor olabilir.

iguemre

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
büyük ihtimal arkadaşınız osgb de bulunan blunan A veya B sınıfı mesul müdür üzerinden inşaatabakıyor olabilir.

cevabınız için teşekkürler A sınıfı veya B sınııfı üzerinden inşaata bakıyorsa risk değerlendirmesine imza atabilirmi atarsa sorumluluk kimde olur.

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
risk değerlendirmeyi yapar fakat sorumlulk bir üst sınıf yani A sınıfında olur. Bu konuda net bir kanun yok. Yani Csınıfı risk değerlendirme inşaatlarda yapamaz diye.Zira istenmeyen bir olay olduğunda bilirkişi sorumlu kiimi bulursa onu raporuna yazıyor. Ama bildiğiniz gibi inşaatların iş güv. uzmanı c sınıfı olamıyor,

ebt88

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
A sınıfı altında C sınıfı olarak inşaatta çalşıyorum osgb ye bağlı durumdayıö. işe girerken sözleşme imzaladım iş güveliği talimatlarıyla ilgili sorum şu istenmeyen bir oldugunda benim durumum ne olacak sözleşmede sorumlu duruyorum ama kanunen sorumluluk a sınıfı uzmanda kafam cok karışık yardımlarınızı bekliyorum...

semih_serin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
risk değerlendirmeyi yapar fakat sorumlulk bir üst sınıf yani A sınıfında olur. Bu konuda net bir kanun yok. Yani Csınıfı risk değerlendirme inşaatlarda yapamaz diye.Zira istenmeyen bir olay olduğunda bilirkişi sorumlu kiimi bulursa onu raporuna yazıyor. Ama bildiğiniz gibi inşaatların iş güv. uzmanı c sınıfı olamıyor,
risk analizi ni tüm sınıftaki isg uzmanları yapabilirler vede sorumlulukları da vardır. ( eğer a sınıfı uzman anlaşması varsa a sınıfı uzman hazırlasın ve de imzalasın risk analizini yada sen hazırla a sınıfına imzalattır )...fakat unutulmaması gerekn bir şey var eger risk analizini yapar ve de doğru düzgün yapmazsan ve de bunun altına da imza atarsan...sonrasında herhangi bir durumda da gelir seni bulurlar...o yüzden benden herkese tavsiye risk analizini yaparken köşe bucak nere varsa , yapılan işlerde neler varsa aklınıza gelen herseyin yazılması vede değerlendirilmesidir.( basit bir oldu değil anlatmak istediğim risk analizi )....kazasız günler dilerim.kolay gelsin..

semih_serin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
A sınıfı altında C sınıfı olarak inşaatta çalşıyorum osgb ye bağlı durumdayıö. işe girerken sözleşme imzaladım iş güveliği talimatlarıyla ilgili sorum şu istenmeyen bir oldugunda benim durumum ne olacak sözleşmede sorumlu duruyorum ama kanunen sorumluluk a sınıfı uzmanda kafam cok karışık yardımlarınızı bekliyorum...
inşaatdaki tam zamanlı uzman olarak siz duruyorsanız sizinde sorumluluğunuz olur...ama benden size tavsiye noter onaylı defterin varsa a sınıfına durumları söyle uygunsuz ne durum varsa yazsın yada siz yazın o geldiğinde ona da okutup imzalattırın...başka bir durum ise uygunsuzluklarla ilgili uyarı ikaz yazılarını yaz ve de işveren ve ya vekilinede imzalattırıp dosyanda sakla-tavsiyem al yanında götür sakla-.....kazasız günler dilerim.kolay gelsin..

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İNŞAATLAR ÇOK TEHLİKELİ SINIFA GİRDİĞİ İÇİN YAPAMAZSINIZ. İNŞAAT MÜHENDİSİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI YAPABİLİR VEYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI
Bir İş Güvenliği Uzmanı,tehlike sınıfı ayrımı olmaksızın tüm işyerlerine risk analizi yapabilir.Bunun aksini söyleyen bir cümle de göremedim ,mevzuatta...Bakanlığa sözlşeme ve sürekli iş güvenliği hizmeti başka konudur,risk analizi yapmak başka konudur...Yanlışım var ise düzeltiniz.Nereden çıktı bu inşaata risk analizini ,inşaat mühendisi ,A sınıfı Uzman ya da B sınıfı uzman yapabilir olayı...

azzronn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
A sınıfı uzmanın bulunmadığı bir inşaatta C sınıfı uzman onaylı defter tutabilir mi? Bu durumda C sınıfının orada çalışmasının yasak olduğunu biliyorum fakat bir çok kişi var bu şekilde A sınıfı uzman çok az olduğu için. Böyle bir durumda bir kaza olduğunda A sınıfı uzmanın olmaması C sınıfının sorumluluğunu ne ölçüde etkiler?

brktbk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
sınıf ayrımı olmadan her uzman her tehlike sınıfına risk değerlendirmesi hazırlayabilir. danışmanlık şeklinde hizmet faturası keser ve raporunu hazırlar. bakanlığa bildirimde bulunmasına da gerek yoktur.

a sınıfı uzmanı olmayan bir inşaat şirketinde c sınıfı uzman çalışamaz. hukuki olarak geçerliliği yoktur. ölümlü yaralanmalı kaza durumunda bütün mesuliyet size kalır.

Emrah ERKEK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Belirli süre hizmeti olanların çalışma yetkisi
GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir.

Yönetmeliğin ilgili maddesi yukarıda. Buradan da açıkça anlaşılabileceği gibi "kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeri ile sınırlı olmak üzere" deniyor. Bu da Ziraat Mühendisinin İnşaat işlerini değil kendi mesleği doğrultusunda işlerde sınıf farkı gözetilmeden 7 yıl süre ile kendi mesleği doğrultusunda her tehlike sınıfında görev yapabileceği anlaşılıyor.
Bu konu daha çok konuşulur, hatta hukuki süreçler bile geçirebilir. Ancak Yukarıda kırmızı ile yazılan metin her şeye noktayı koyar. "KENDİ MESLEK DALLARINA UYGUN İŞLERİN YAPILDIĞI İŞYERİYLE SINIRLI OLMAK ÜZERE"
yani gıda mühendisinin inşaatta işi yoktur. Ancak inşaat mühendisinin olduğu gibi bir makine mühendisi veya bir elektrik mühendisi de inşaat sürecinde faaliyet gösteren dallardır.

senemmm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İnşaatta A sınıfı İSG Uzmanı mevcutsa C sınıfı İSG Uzmanı da çalışabiliyor. Bir arkadaşım bu şekilde çalışıyor.

A sınıfının tam zamanlı olması şart mı, ayda bir danışmanlık yapan bir firmadan gelen A sınıfı dahilinde C sınıfı çalışabilir mi, daha doğrusu çalışılıyor da belgesi geçerli olur mu diye soruyorum bilgisi olan varsa

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kemal Bey;

Yol inşaatında 1 aydır çalışıyorum.Bakanlığa çok tehlikeli sınıftadır diye göndermedim ama risk grupları tebliğinde tehlikeli sınıfta olduğunu gördüm. Sözleşmem de tarih kısmına gönderdiğim tarihi mi işletmeyle sözleşme yaptığım tarihi mi yazayım.İkilemde kaldım da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler....
Sözleşme tarihinizi yazmanız kuşkusuz doğru olacaktır. Kalın sağlıcakla.

fatih mehmet cansız

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar benim bir sorum olacak bu 750 gün prim yönetmeliğinin ne şekilde uygulanacağına ilişkin tebliğ çıktı mı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.