C Sinifi Uzman Inşaatlarda Çalişabilir Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında BAYRAM ŞEKER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. f61

  f61 TÜİSAG Üyesi  Makine teknik öğretmeniyim.C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahibim.4 yıldır inşaatlarda sözleşme ile şantiye şefliği yapmaktaydım.ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI yönetmeliğine göre tehlikeli işler sınıfından olan inşaat(konut) işinde uzman olarak görev alabilirmiyim.


   
 2. İGUcumhur

  İGUcumhur TÜİSAG Üyesi


  teknik öğretmenlerin şantiye şefliği iptal olmamışmıydı....

   
 3. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Hayır, çünkü öyle bir yönetmelik yok.

     

   
 4. İGUcumhur

  İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

 5. f61

  f61 TÜİSAG Üyesi

  05.05.2011 tarihinde iptal edilmeden önce makine teknik öğretmeni olarak 3A grubu konut inşaatlarında şantiye şefi olarak görev yaptım. Sigortamda 4 yıllık şantiye şefliği bikimi var.ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI yönetmeliğine göre tehlikeli işler sınıfından olan inşaat(konut) işinde uzman olarak görev alabilirmiyim.

     

   
 6. f61

  f61 TÜİSAG Üyesi

  İlgilenen arkadaşlara teşekkür ediyorum.Tebliğ yürürlükten kaldırılmış.Bakmak isteyenler için tarih ve sayısı aşağıdadır.

  26 Aralık 2013 Tarihli resmi gazete

  Sayı: 28863
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞİN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINA DAİR TEBLİĞ

   
 7. Alper Turan Taşkın

  Alper Turan Taşkın TÜİSAG Üyesi

  Sayın 161 Bey,
  Öncelikle Şantiye Şefliği yapamazsınız... Yanlış anlamayın, Ben değil yasa böyle diyor...
  İnşaatlarda uzman olarak çalışamazsınız... Ancak; Çalıştığınız İnşaat' da, A sınıfı veya
  2016' ya kadar B sınıfı bir uzman SÖZLEŞMELİ olarak görevli ise ve O işyerinde 1' den çok uzmana ihtiyaç varsa Siz' de görev yapabilirsiniz... Yanlışım varsa beni uyaracaklara - şimdiden - Teşekkür ederim.
   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 8. f61

  f61 TÜİSAG Üyesi

  sayın alper bey 05.05.2011 tarihine kadar olan süreçte yapılabiliyordu.O tarihten sonra yapılamamaktadır. Mühendisler odasının mahkemeye vermesiyle iptal edildi.Şubat ayındaki yükseltme sınavına katılacağım.Yazınızda B sınıfı uzmanın 2016 ya kadar çok tehlikeli sınıfa bakabildiğini yazmışsınız bununla ilgili yönetmelik sayı ve tarihini yazabilirmisiniz.ilginize teşekkür ederim.   
 9. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı kanuna bakınız

     

   
 10. f61

  f61 TÜİSAG Üyesi

  Çok tehlikeli sınıf için dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi diyordu.Buna sahip olan kişinin zaten A sınıfına yükselme hakkı var.Anlaşıldı Çok tehlikeli sınıfa sadece A sınıfları yada A sınıfına yükselmeye hak kazanan kişiler yapabilecek.   
 11. İGUcumhur

  İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

  benim düşünceme göre teknik eğitim mezunu şantiye şefliği yapmalı .... teknikerde öyle..2008 den önce kalfalar yapıyordu şefliği ne zaman kıymete bindi rant kapısı oldu TMMOB lobisinin üstün başarılarıyla iptal edildi... sebep inşaatlar mühendislik hizmeti alamıyormuş... şimdi şantiyenin yolunu bilmeyen ''mühendis'' şantiye şefleriyle dolu ortalık , ayda 2700 tl ücret karşılığı sözleşme imzalayıp bir sefere mahsus 500-1000tl para alıp sadece ruhsatta gördüğü ada parsel bilgilerini bilip şantiyeye 1 kere bile uğramadanmı mühendislik hizmeti alıyor bu binalar acaba.. sayın TMMOB bunun peşinde koşmaz , araştırmasını yapmaz ama alakalı alakasız bütün mühendis mimarları odaya zorunlu kılıp arkasıns alıp lobi oluşturmasını birde hükümete mualefet olmasını ii bilir...   
  f61 bu yazıya teşekkür etti.
 12. İGUcumhur

  İGUcumhur TÜİSAG Üyesi


  mühendis arkadaşlara sesleniliyorum...iş güvenliği uzmanlığınıda şantiye şefliği yapmayalım.... bakıldığında şantiye şefliğide çok fazla sorumluluk gerektiren bir durum . müteahhttin adına işi yapıyorsun ama gel görki %90 ' ı kağıt üzerinde şeflik yapıyor....

   
 13. nergiztarhan

  nergiztarhan TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar ben B sınıfı iş güv.uz.yım şahsa ait bir müstakil ev inşaatında isg hizmeti zorunlu tutulmuş. Benim yapmamı istediler ancak nasıl bir yol izliyeceğimi bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz.
   
 14. selimd

  selimd TÜİSAG Üyesi

  Isg katip üzerinden sözleşme yapacaksınız Nergiz hanım aynı sekilde bireysel çalışan hekimde bildirim yapacak ve sigortalarınızı yatıracaklar sonrası ise yapı işlerinde uymanız gereken işlemler kısmı başlıyor

   
 15. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  yapacağın bütün işlemleri yönetmeliğe göre yazılı olarak inşaat firması onaylasın ,
  aksi halde bireysel kararların seni zor durumda bırakır,
  kolay ve kazasız günler dilerim,   
 16. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  inşaatlar çok risklidir ,ayda bir ifade vermeye hazır olmalısınız:(

   
 17. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Tamamı doğru... Sadece bir cümleyi şöyle düzeltelim ''Ancak; Çalıştığınız İnşaat' da TAM ZAMANLI A sınıfı veya 2016' ya kadar B sınıfı bir uzman SÖZLEŞMELİ olarak görevli ise ve O işyerinde 1' den çok uzmana ihtiyaç varsa Siz' de görev yapabilirsiniz''

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV , YETKİ , SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
  MADDE 7
  (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

   
 18. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  boşuna dememişler ihmal her türlü tehlikeyi bünyesinde saklar diye,
  en küçük bir ihtimali dahi tasarım aşamasında halletmek gerekir,
  aksi durumlarda ne yasa ne de yönetmelik bizi kurtarmaz arkadaşlar,
  kazasız günler dilerim,

   
 19. Onn ALTIN

  Onn ALTIN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar selamlar, 5 aralık 2015 sınavını kazanarak c sınıfı igu olmaya hak kazandım. Şu anda bir inşaatta uzman ihtiyacı varmış a sınıfı uzmanla birlikte çalışacağım. İnşaatın A sınıfı uzmanı varken neden c sınıfı uzman aradığını bilmiyorum henüz detayları görüşmedim ancak a sınıfı uzmanın yanında yasal olarak çalışabiliyor muyum? İsg katipten sözleşme yapabilecek miyim?(inşaat çok tehlikeli görünüyor) İsg katip üzerinden sözleşme yapamazsam yaptığım yazılı sözleşme ile 3 yıllık çalışma süremden sayılır mı inşatta hizmet verdiğim süreler? Son sorum ise bu konuda herkesin en çok merak ettiği konu herhangi bir kaza durumunda sorumluluk a sınıfı uzmanda mı olacak bende mi olacak yoksa eşit şekilde ikimizde mi sorumlu olacağız?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılar.

   
 20. futboldans

  futboldans TÜİSAG Üyesi


  Sorumluluk dediğin şey türkiye'de iki şahit'e bakar. Şantiyede seni görürler, iş güvenliği sorumlusu bu derler.
  Senin atamanı yapamazlar, sigorta girişin iş güvenliği uzmanı diye yapılır ,sertifikan işlemez.

   
  Onn ALTIN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica