C Sinifi Uzman Inşaatlarda Çalişabilir Mi?

BAYRAM ŞEKER

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar inşaat mühendisi değilim acaba 3 bloklu 50 ve üzeri işcisi olan bir inşaatta isg uzmanı olarak çalışabilirmiyim

Ferat TEKTAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
inşaat çok tehlikeli sınıfta yer alıyor bu yüzde C sınıfı iş güvenlik uzmanı çalışamaz

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yeni yönetmelik inşaat mühendisi demiyor.Aynı işte daha önce 750 gün primi var ise c sınıfı uzman da çalışabilir çok tehlikeli sınıfta..

volkan seven

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
aynı işte 2 sene işte..!! bir de mühendis olması lazım!! kapı inşaat mühendisliğine çıkıyor

skwinter

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yeni yönetmelik inşaat mühendisi demiyor.Aynı işte daha önce 750 gün primi var ise c sınıfı uzman da çalışabilir çok tehlikeli sınıfta..
evet illa insaat sektoru diye insaat muhendisi olmaya gerek yok. insaat işlerinde mimar , makine, elektrik muhendisi de var. onemli olan ,750 gunluk prim de nace kodunun uymasıdır

tam35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar inşaat mühendisi değilim acaba 3 bloklu 50 ve üzeri işcisi olan bir inşaatta isg uzmanı olarak çalışabilirmiyim

teorikte çalışamazsınız ama pratikte çalışanlar var. resmiyette a ya da b sınıfı uzman gözüküp c sınıfı uzman çalıştıran osgbler mevcut.

seniso

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
benim arkadaşım aylardır çalışıyor c sınıfı sertifikayla yönetmelik falan da yoktu kimya mezunu ben tekstil mezunuyum yabancıların dahil olduğu bir işte inşaat firması gel çalış dedi c olup inşaatta çalışılıyor arkadaşın çalıştığu yeri söylemiyeyim ama reklamları bile tv e çıkan bir inşaat nasıl oluyor bilmiyorum ama çalışan var

ugurbarak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İnşaat mühendisine çıkmıyor,inşaat işinde 750 gün çalışan uzman veya mühendis c sınıfıda olsa uzmanlık yapabilir

Dorukkk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bahsettiğiniz yönetmelik hangisi?

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar burada gözden kaçan inşaatta inşaat mühendisi olarak çalışma önceliği değil,
Hepimiz de biliyoruz ki; gerekli olan daha önceden inşaat işinde sgklı olarak 750 gün ve tam gün esaslı çalışmaktır,
Zaten çalışan arkadaşımız İSG uzmanı olarak çalıştığı için, bu konuda yetkindir,
Yeni düzenlemeye göre yapması gereken ise; çalıştığı veya çalışacağı firma ve kendisine ait istenen belgeleri ilgili kuruma göndererek onay almak,
Zaten 7 yıl izin verildi ama bu şartları karşılamak ve onay almak şartı ile,
Kolay gelsin,

cumakara

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
yasaya göre tecrübeli c sertifikası olan tehlikeliye bakıyor diyor piyada teknik öğretmenler mimarlar ve bazı yerde gördüm kimyacılar inşaat işlerinde aktif yalnız tecrübenizi bakanlığın kabül görmesi gerekiyor

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aynen öyle arkadaşım,
Daha önceden inşaat işlerinde çalışmış ve yetkin olması yeterli bence,
Çünkü, işi sadece güvenlik , kalıp çakacak hali yok ya,
İnşaat mühendisi isg uzmanı talaşlı imalatta güvenlik işine 3 yıldır bakıyor ve çok başarılı,
Kazasız günler dilerim,

MEZUN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İnşaatta A sınıfı İSG Uzmanı mevcutsa C sınıfı İSG Uzmanı da çalışabiliyor. Bir arkadaşım bu şekilde çalışıyor.

bbulut78

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
6331 sayılı kanun çerçevesinde hazırlanan İş Güvenliği Uzmanı Görev tanımları yönetmeliğinde deneyim sürelerinin ve mesleki çalışmaların dikkate alınması geçici maddeyle eklenmiş ancak nasıl değerlendirildiği netleşmemiştir. Şu an kişilerin yorumlarına kalmış durumdadır. Yukarıdaki yazılar gibi, İnşaat Mühendisi mi bakar, inşaatlarda şantiye şefliği vb. çalışmış İnşaat Mühendisi mi bakar? veya tıbbı mümessil olarak çalışan bir jeoloji mühendisi/ maden mühendisi madende ne kadar başarılı olur. veya abc mühendisi kendi sektöründe çalışmıyorsa ,
İş güvenliği uzmanlığı çalışmalarında daha önce olduğu gibi deneyimin dikkate alınması gerçekten büyük bir adım. Bu çalışma ile büyük rant oluşturan sınıf ayrımcılığı sektörel bazda işletmeleri de rahatlatacaktır. A-B sınıfı uzmanların sayısının azlığı uzmanlığın iş olarak değil de parasal kazanç amaçlı kullanılmasına sebep olmakta idi.
Yeni düzenleme bu konuda kişilerin çalıştıkları sektörlerde daha yararlı olmalarının önünü açacaktır.
Bu konuda oluşabilecek şu sıkıntıya kendim üzerinden dikkat çekmek isterim;
Ben 11 sene demir çelik sektöründe çalıştım. Bunların çoğu işletme başmühendisliği ve işletme amirliği. Ancak kendim jeoloji mühendisiyim ( Master Maden Mühendisliği) Bu konuda uzmanların mesleki durumlarının yanında çalıştığı sektör bazının da değerlendirilmesi önem arz edecektir. Bunun belgelenmesi muhakkaktır.
Bir çok mühendis kendi branşında iş bulamadığı için başka sektörlerde çalışmaya başlamış, ancak buralardaki çalışmaları ile sektörel bazda kendilerini geliştirmiştir.
Çalışmalarda deneyimin bu yönde de değerlendirilmesi gerekecektir.

Saygılarımla
Burak BULUT

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kardeşim tabi ki öyle,
sektörel olarak deneyim kazanmış bir inşaat mühendisi neden bir ambalaj firmasında
İSG uzmanı olarak çalışmasın,
örnek olarak ben Malatya dayım ve inşaat mühendisiyim , metal sektöründe deneyim sahibiyim,
Ve sadece inşaatlarda İsg uzman açığı var ,
Evet bu işi yapmalı mıyım? yoksa yapmamalı mıyım?
Burada önemli olan deneyim ve ne iş yaptığınızdır.
İş güvenlik uzmanı ne iş yapar sorusunun cevabını verirsek mesele kendiliğinden çözülür,
Sözleşmeler yapılacak ve bakanlık onayı alınarak işe devam edilecek,
Kazasız günler dilerim,

skwinter

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yeni düzenlemeye göre çalışabilir ama inşaat mühendisi olması şart, yönetmeliğe bir göz atın
ya arkadaslar iyice sacmalama duvarı oldu burasi. insaat deyince neden sadece insaat muh anlıyorsunuz. o zaman fabrika deyince sadece mak muh anlayalım. seramik muendisinden tutun kimya muhendisini katmayalımmıyasa diyorki 750 gun prim. ssk sicil nonuza bakın nace kodu hangi dala denk geliyorsa . o nace kodudunda ister insaat ister makine ister jeoloji uzmanı olsun. her c sınıfı uzman o alanda A sınıfı gibi calisabilir. baska yorum yazmayın. kafam karisti:)))

volkan seven

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
skwinter 750 gün inşaatta primi olan tabii ki çalışabilir ama 750 gün prim inşaatlarda az bişey değil..yani tek tük çıkar..inşaat işleri kısa süreli ve geçicidir. 2 yıldan bahsediyoruz. Zaten 2 yıl primi olan inşaatçı olmuştur..Ama bu adamların sayısı az

skwinter

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
evet sayı oldukca az. A sınıfı uzmanı insaat işinde calismak icin 40.000 lirayi red etti. A sınıfı uzman 50.000 istedi ( tam zamanlı) firma dellendi:)) A sınıfı yok diye, biz c uzmanları baya angarya elemanı olmustuk. yeni yasa eksikleriyle birlikte iyi oldu bence.

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yeni yönetmelik, A sınıfı uzman ağabeylerimizin havasını söndürdü.Şimdi onlar düşünsün.Tamam risk alınıyor,sorumluluk da çok ,ama bu kadar da yüksek fiyatlar istenmez.Hem de sahaya gitmeden ,altında c sınıfı çalıştırıp ,tüm işleri c sınıfı uzmanlara yaptırırken.A sınıfı uzmanlar böyle yapmasa idi bu yönetmelik de çıkmazdı.Bizim şirket gezeteye ilan vermişti geçen ay, A sınıfı aranıyor diye.Bir kişi bile arayıp kaç lira veriyorsunuz anlaşalım demedi...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.