C Sinifi Uzman Inşaatlarda Çalişabilir Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında BAYRAM ŞEKER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. sezin48

sezin48 TÜİSAG Üyesi

Sanırım cevap verecek yok

2. tuncay

tuncay TÜİSAG Üyesi

C sınıf olarak size verecekleri max.3.000 tl ama orda ne kadar evrak hazırlamanız gerekiyor biliyor musunuz? günde 50 ye yakın artı her yeri dolaşacaksınız sonra iş başı eğitimleri işçiler hafta bir değişiyor..Ben o iş için direkten döndüm..Kimseye tavsiye etmem...
    C sınıf olarak size verecekleri max.3.000 tl ama orda ne kadar evrak hazırlamanız gerekiyor biliyor musunuz? günde 50 ye yakın artı her yeri dolaşacaksınız sonra iş başı eğitimleri işçiler hafta bir değişiyor..Ben o iş için direkten döndüm..Kimseye tavsiye etmem...

sezin48 bu yazıya teşekkür etti.
  3. Murat Özmumcu

Murat Özmumcu TÜİSAG Üyesi

Arkdslar bende yol yapım işinde b sınıfı uzman yanında c sınıfı olarak baslayacgm isg katipten anlaşma yapamycgmz için isgkatipten osgbde baslıyomus gibi göstersek kendmzi sıkıntı olurmu?

4. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

B sınıfı uzman sözleşmeli ise siz de C sınıf uzman olarak is-katipten sözleşme onayı için girişimde bulunmalısınız. Onaylanması gerekir.

5. karizma34

karizma34 TÜİSAG Üyesi

merhaba arkadaşlar;
    Ben jeofizik mühendisi c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım bana uygun işleri nace kodlarında bulamadım.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

6. Kemal Erdal Çelen

Ekteki dosyada jeofizik mühendisini aratırsanız 05.10.01 Nace 6 lı revize kodlu "Taş kömürü madenciliği" nden başlamak üzere size uygun çok tehlikeli 24 adet iş bulacaksınız. Kalın sağlıcakla sayın Karizma

Ekli Dosyalar:

karizma34 bu yazıya teşekkür etti.
  7. Zekeriye Yelci

Zekeriye Yelci TÜİSAG Üyesi

Kemal Bey eklediğiniz dosyaya göre jeoloji mühendisleri inşaat sektöründe çalışabiliyor görünüyor fakat resmi gazetede 14 haziran 2013 te yayınlanan yönetmeliğe göre çalışamıyor. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130614-6.htm

8. Kemal Erdal Çelen

Jeoloji mühendisleri de var görünüyor.. Bir daha bakınız lütfen.

9. Zekeriye Yelci

Zekeriye Yelci TÜİSAG Üyesi

Kemal bey resmi gazetede görünmemekte.

41.20.01
    İkamet amaçlı olmayan binaların inşaatı (fabrika, atölye vb. sanayi üretimini amaçlayan binalar ile hastane, okul, otel, işyeri, mağaza, alışveriş merkezi, lokanta, kapalı spor tesisi, cami, kapalı otopark, tuvalet, vb. inşaatı)
    İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni

10. Kemal Erdal Çelen

Resmi Gazetede aşağıdaki şekilde gözüküyor. Kolayca bulunabiliyor.

41.20.01
    İkamet amaçlı olmayan binaların inşaatı (fabrika, atölye vb. sanayi üretimini amaçlayan binalar ile hastane, okul, otel, işyeri, mağaza, alışveriş merkezi, lokanta, kapalı spor tesisi, cami, kapalı otopark, tuvalet, vb. inşaatı)

11. Öncelikle bahse konu olan tebliğin dayandığı yönetmelik değişikliği Danıştay tarafından iptal edilmiştir.
    Ayrıca, sanırım Zekeriya Yelci arkadaşımızın bahsettiği konu, bu alanda Jeoloji Mühendisinin çalışamayacağına dairdir.

Kemal bey resmi gazetede görünmemekte.

41.20.01

burada "Jeoloji Mühendisi" yok.

12. Kemal Erdal Çelen

Jeoloji mühendisi tabii ki yok. Ayrıca iptal söz konusu olduğu için geçerliliği de ortadan kalkışmıştır.

13. Haluk DEMİRCİOĞLU

Haluk DEMİRCİOĞLU TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar teknik öğretmenim ve c sınıfı uzmanım bir inşaat firmasında a sınıfı uzmanın yanında işe başlayacağım firmanın ikinci uzman çalıştırma zorunluluğu yok... b sınıfına geçmek için sürem işler mi

bir de ilerde sen inşaatla alakalı bölüm okumadın inşaatta çalışamazsın derler mi mesleklere göre uzmanın çalışma alanı belirlenir mi yani.

14. metin ali can

metin ali can TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar bende c sinifi uzmanim danismanlik firmamiz var insaatlara risk analizi yapiyoruz sorumlulugumuz varmı bide kabul görürmu risk analizimiz ve verdigimiz egitimler

15. mehmet naci bulan

mehmet naci bulan TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR BEN 2011 YILINDA İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNDEN MEZUN OLDUM AMA 2012 YILINDA İMO(ODAYA) KAYIT OLDUM. 750 GÜN PİRİMİM VAR AMA HEPSİ İNŞAAT MÜHENDİSİ OLARAK YATMAMIŞ Bİ KISMI BEDEN İŞCİSİ OLARAK YATIRILMIŞ ACABA 3 YIL DENEYİMİM VE 750 GÜN SİGORTA ŞARTINI SAĞLIYORMUYUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

16. Kemal Erdal Çelen

17. Kemal Erdal Çelen

İptal olduğu için uygulama olanağı ortadan kalkmıştır.

sezin48 bu yazıya teşekkür etti.
  18. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Sözleşme yapabileceğin her yer ile süreniz işler. A veya B' nin yanında her yerde sözleşme imzalayabilirsiniz. Mevzuat asgari şartları belirler, işveren isterse 10 tane iş güvenliği uzmanını görevlendirebilir. Ancak asgari süreyi Tehlike Sınıfına uygun işgüvenliği uzmanından almaya mecburdur. Aksi taktirde ceza yer. Örneğin bir inşaat firması bünyesindeki 400 çalışan için 400*20= 8000/60=133,33 saatlik asgari iş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğunu 133,5 saat bir B sınıfı uzman görevlendirerek yerine getirdikten sonra isterse 1 isterse 10 uzmanı daha isterse 1 isterse 100 saat daha görevlendirebilir. Bu görevlendirmelerde isgkatip ten sözleşme yapıldığı sürece geçerlidir.

İkinci sorunuzun yorumu, ona sıra gelene kadar bir 10 yıl geçer diye düşünüyorum.

Haluk DEMİRCİOĞLU ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  19. emrah_isg

emrah_isg TÜİSAG Üyesi

ben C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. Çalıştığım yerde İGU çalışması yasa ertelendiği için (az tehlikeli yer) ihtiyaç bulunmuyor. Ama ben kendimi 1 gün igu olarak sigortalı gösterip süremin işlemesini sağlayabilir miyim?

20. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Yapabilirsin

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica