C Sinifi Uzman Inşaatlarda Çalişabilir Mi? | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

C Sinifi Uzman Inşaatlarda Çalişabilir Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında BAYRAM ŞEKER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. imsorryimlate

  imsorryimlate TÜİSAG Üyesi  Hayir calisamaz.nace kodu uyan 750 gunluk primi yatsada calisamaz cunku daha yonetmelik uygulamada degil. Meslek listesi ve buna tekabul eden hangi Nace kodunun kabul edildigi liste seklinde yayinlanacak bikac ay icinde ondan sonra yonetmelik devreye girecek.ayrica artik hicbir uzman kendine uymayan tehlike sinifina bakamaz cunku bakanlik online sistemden sozlesme zorunlulugu getirdi.yani sistem kabul etmez zaten sizi o firmaya.


   
 2. isguzm

  isguzm TÜİSAG Üyesi

  Benim fikrim yap sözleşmeni gönder bakanlığa onaylarsa çalışırsın :D (şaka tabi)

   
 3. the_gezgin

  the_gezgin TÜİSAG Üyesi

  Şantiye şefliği yapanlar için 7 senelik süre tanındı.Bu durumda Şantiye şefliği yapıp C sınıfı uzman olan 720 günlük primini doldurmasa bile İnşaatlarda A sınıfı Uzman şeklinde çalışabilir diyebilirmiyiz.

     

   
 4. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Ben halen tam olarak anlamadım. Ben C sınıfı belgemi yeni aldım ve bir inşaat firması ile görüşmeye gideceğim. Çalışıp çalışamayacağım konusu hakkında tam bilgi verebilecek uzman bir arkadaştan yardım bekliyorum.

   
 5. ceyhan27

  ceyhan27 TÜİSAG Üyesi

  merhabalar murat durmus arkadasım;
  Sen C sınıfı uzmansın ve ınsatla ılgılı 2 yıl(750 gun prım) tecruben yok... çalısman ıcın tek kosul orada A sınıfı uzman olması...
  Eger yoksa sakın calısma!!!(Bakanlık basta onaylasa bıle ıs kazası oldugunda sen C sınıfısın burda nasıl calısıyosun der suc sana kalır) yasal olarak suc ıslemıs olursun veya caza puanı yersın bılgın olsun...

     

   
  muratdurmus bu yazıya teşekkür etti.
 6. imsorryimlate

  imsorryimlate TÜİSAG Üyesi

  Teorikte calisamaz ama siz yinede firmanin SGK nosunu sisteme girip tehlike sinifina gore sizi kabul edip etmeyecegIni teyit ettirebiilirsiniz bazen tehlike sinifi SGK numarasina gore fakli tanimlanmis olabiliyor

   
  muratdurmus bu yazıya teşekkür etti.
 7. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Size katılmak mümkün değil Volkan bey. Çünkü Metal, boro, kimya, elektrik, baraj sektörü veya çelik konstrüksiyon ağırlıklı bir çok inşaatların şantiyeleri ile beton ve zemin laboratuarlarında binlerceve her yaşta mimar, makine, jeoloji, maden, jeofizik, teknik öğretmenler çeşitli pozisyonlarda yıllardır çalışmaktadırlar. Sağlıcakla kalın
   
  muratdurmus bu yazıya teşekkür etti.
 8. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi


  Peki bu 2 yıllık deneyimi nasıl yapıcam? Herkes tecrübe ve deneyim istiyor ama kimsenin o tecrübe ve deneyimi vermeye niyeti yok. Aslında komik bir durum ya :)   
  ceyhan27 bu yazıya teşekkür etti.
 9. ceyhan27

  ceyhan27 TÜİSAG Üyesi

  :)) muratdurmus arkadasım isg konusunda degıl eger senın bransın ınsaat veya ınsaatla alakalı ise 750 gun prımın varsa sen sadece o alanda A sınıfı olarak calısabılırsın dıyor... yanı isg konusunda tecrube sart degıl mesela mımarsın 2 yıldır bır fırmada calsıyorsun ve 750 gun de prımın var ınsaat cok tehlıkelı sınıfa gırmesıne ragmen A sınfı uzman gıbı ınsaat sektorune bakabılırsın dıyor.. Bu ornegı sadece ınssat muhendısı olması gerekıyor dıye cıkan tartısmalara acıklık getırmek ıcın verdım...
  tekrardan hakkınd hayırlı olmasını dılerım umarım baska bır yer olur...

     

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 10. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Hayır. SGK'dan çok tehlikeli bir sektörde mesleğine ilişkin en az 750 iş günü prim ödendiği belgelenen prim hizmet dökümü ile işverenle yapılan İSG uzmanlığı sözleşmesinin bakanlığa onay için gönderilmesi gerekir.   
 11. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  İnşaat sektöründe çalışan C sınıfı iş güvenliği uzmanı var mı peki? Eğer varsa buradan görüşebilir miyiz bana yardımcı olabilir mi?   
 12. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Şu anda 650 HES ve 250 baraj inşaatı, 25 termik santral inşaatları, binlerce km bölünmüş yol, Dev çelik sanayileri isdemir, erdemir, kardemir, borusan ve irili ufaklı demirçelik sektörü, boru hatları inşaatlari, termik santral inşaatları, petro kimya tesis inşaatları artık karar verin volkan bey, devede mi kulak yoksa kulakta mı deve?......Ayrıca tüm bu projeleri bünyelerinde yer alan zemin ve beton labratuarlarında çalışan tüm teknik elemanlar aynı tehlike sınıfındaki iş yerlerinde SGK yönünden diğer çalışanlarla hiçbir fark yoktur hizmet belgelendirilmesi yönünden sayın Volkan bey. Kalın sağlıcakla.Lütfen okumadan araştırmadan kimseyi suçlamayın lütfen.

   
 13. Mbas

  Mbas TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben makine mühendisi olarak bir inşaat firmasında yaklaşık 3 senedir çalışıyorum . Bu da yaklasık istenilen gün sayısına denk geliyor. Yani sadece inşaat mühendisi diye bir kısıtlama yoktur diyorum.
   
 14. Mbas

  Mbas TÜİSAG Üyesi

  peki ben 3 senedir aynı firmadayım fakat askere gidip geldim arada ,ama aynı firma ile hala çalışmaktayım . Askerlikte oldugum süre bu 750 gunün içinde mi sayılacak yoksa kesintisiz 750 gün aynı firmada çalışmak mı lazım ?

   
 15. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Güzel kardeşim zaten sen istenen kriteri tamamlamış ve o çerçevede tecrübe sahibi olmuşsun ,
  Şimdi yapman gereken istenen bütün belgeleri ilgili birime gönderip onay almandır,
  Kolay gelsin, hayırlı olsun,   
  Mbas ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 16. kadirulgul

  kadirulgul TÜİSAG Üyesi

  bakanlık yetkililerinin söylediği : 2 ay için de yeni bir bildirimle kimin nerede çalışabileceğine ilan edeceklermiş. Katip sistemi de şuan çok tehlikeli olan işletmelere C sınıfı Uzman onayı vermiyor.

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 17. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  SGK hizmet dökümü esas olacak

   
 18. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  evet

   
 19. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,
  Çalıştığı konuda yetkinlik esas alınarak onay verilecektir,
  Bunun yolu da tabi ki uzman arkadaşın kendi bildirimi değil de SGK kayıtlarının iş yeri destekli onayı ile olacaktır,
  Zaten sen işi biliyor ve alt yapı noktasında emin isen her türlü denetime hazırsın demektir.Bakanlık yapılan bütün işlerde niyetin doğru olup olmadığına bakarak sizi değerlendiriyor.
  Bu noktada akıl karıştırmak yersiz, böyle durumlarda geçişler biraz karışık olsa da, sonrasında taşlar yerine oturacaktır.
  Kazasız günler,

   
  Kemal Erdal Çelen ve muratdurmus bu yazıya teşekkür etti.
 20. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Güzel kardeşim aşağıdaki tabloda yer alan verileri incelediğimizde -bina dışındaki yapılarla özel inşaat faaliyetlere ilişkin işyeri sayısının- "daimi işyeri sayısının" 6(altı) katından fazla olduğu açıkca görülmektedir.
  Ayrıca türkiyenin dev inşaat sektörü olarak yalnız "bina inşaatlarını" algılaman doğru değil. Daha önce sıraladığım dev inşaat sektörü arasına şindi aklıma gelen demiryolları, limanlar, metro ve tünel inşaatlarını, hava meydanlarını, oto yolları, RES ve hidro elektrik sanralları ile kuvvet santralları projeleri, vb. eklersek yapım maliyetlerinin salt bina inşaatlarına göre oldukça fazla olacağı tartışmasızdır. Size bilgilendirme içerikli yanıtı verme fırsatı tanıdığnız için çok teşekkür ederim sevgili kardeşim Volkan.
  Sağlıcakla kalınız.

  FAALİYET BÖLÜMLERİ
  (NACE SINIFLAMASINA GÖRE)
  (Branch of Activities By Nace Codes) İŞYERİ SAYISI ZORUNLU SİGORTALI SAYISI
  DAİMİ (I) MEVSİMLİK (II) KAMU (I) ÖZEL (II) TOPLAM
  (I+II) DAİMİ (I) MEVSİMLİK (II) KAMU (I) ÖZEL (II) ERKEK (I) KADIN (II) TOPLAM
  (I+II)
  (Permanent) (Seasonal) (Public) (Private) (Total) (Permanent) (Seasonal) (Public) (Private) (Male) (Female) (Total)
  BİNA İNŞAATI 5.354 103.469 548 108.275 108.823 43.720 825.713 11.975 857.458 843.648 25.785 869.433
  BİNA DIŞI YAPILARIN İNŞAATI 3.965 6.737 2.477 8.225 10.702 86.607 168.835 82.868 172.574 243.114 12.328 255.442
  ÖZEL İNŞAAT FAALİYETLERİ 38.132 8.442 1.101 45.473 46.574 231.288 159.625

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica