Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kıymetli arkadaşlar, kamu ile ilgili bir yanlışı düzeltmekte fayda var. Kamu kurumlarında İSG Uzmanı görevlendirme zorunluluğu bulunmuyor fakat bu görevlendirilemeyecek anlamına gelmiyor. Bildiğiniz gibi 50 ve daha az çalışanı bulanan az tehlike iş yerleri ile kamu kurumlarında yalnızca işyeri hekimi ve uzman görevlendirme zorunluluğu ertelendi. Kanunun diğer tüm maddeleri yürürlüktedir ve yerine getirilmeyen her maddeye karşı idari para cezası uygulanmaktadır.
Eğer kurum içerisinde belge şartını taşıyan çalışan var ise görevlendirmenin yapılması kanunun sağlıklı bir şekilde uygulanması bakımından büyük önem arz etmektedir. Kanun kamu için tamamıyla ertelenmiş değildir, risk değerlendirmesi, acil durum planı, isg kurulu, çalışan temsilcisi vs. maddeleriyle yürürlüktedir.

Saygılarımla.
Ustad haklısın lâkin keşke iş bilenler iş başında olabilse

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
tepki puanına baktım, cevap yazmamam gerektiğini anladım. sizde benim mesajlarıma cevap yazmazsanız sevinirim.
Sıkıntı yok cevap yazabilirsin yazmazsın nasıl istersen. sen ertelenecek yazısını yorumunu yazdığında ben okudum ve herkes sana ne cevap yorumu yazdı gördüm. Hatta moderator tartışma olmasın diye araya girdi net hatırlıyorum. 6331 sayılı yasa ertelenmemeliydi bize göre doğrusu bu zaten çok komik bir nedenle ertelendi. Hayırlısı ni dileriz her zaman her şeyin.

H.Ece SÜRMEN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar... Ben yıllardır kamuda bir memur olarak kadroma ek atamayla para almadan çalışan bir İGU yım. Bir süredir de KHK yürülüğe girdikten sonra orada çalışan personele de bakmaya başladım... Orada da ücret verilmiyor... Aklıma takılan bunun bir sıkıntı doğurup doğurmayacağı aslında, çünkü bir memur bir sermaye şirketinde görevlendirilmiş oluyor... Benzer hikayesi yada fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim...
İyi çalışmalar arkadaşlar...

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
696 sk belediyelerde çalışan şirket personeline mi bakıyorsunuz. belediyede çalışan kadrolu(sürekli) işçi yok mu

mehmetkoc1973

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
bu konu hakkında en iyi bilgiyi çalışma bakanlığından alabilirsiniz çünkü son yıllarda çok fazla değiştirme yapıldı biz yanlış hatırlamıyorsam 0312 524 25 49 iş teftiş kuruluyla görmüştük bu konuyu fakat siz yine de kontrol edin ayrıca bakanlıkla ilgili bir çok pdf soyut bir şekilde paylaşılıyor takip ederseniz bilgi sahibi olursunuz önemli olan güncel olanları takip etmek

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar... Ben yıllardır kamuda bir memur olarak kadroma ek atamayla para almadan çalışan bir İGU yım. Bir süredir de KHK yürülüğe girdikten sonra orada çalışan personele de bakmaya başladım... Orada da ücret verilmiyor... Aklıma takılan bunun bir sıkıntı doğurup doğurmayacağı aslında, çünkü bir memur bir sermaye şirketinde görevlendirilmiş oluyor... Benzer hikayesi yada fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim...
Anayasanın 18.maddesinde "angarya yasaktır"der...bir bakın isterseniz.

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
isg katipden atam yapıldımı ve kurumunuz yerel yönetim mi

Uzm. Emin Birinci

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bende aynı durumdayım KHK personeliyim görevlendirmeyle ek ücret almadan yapıyorum. aslında çok araştırdım bu konuyu iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğine aykırı fakat bu bilgiyi hiç bir kurumdan net olarak alamıyorum.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
isg uzmanı maaşlarında yazdığım üzere kamuda alacağınız ek ücret 1150 tl oda vergi dilimi,damga pulu derken 700-800 tl ye düşer bende kamuda çalışan bir isg uzmanıyım ama kurumumda ve tüm devlet dairelerinde bu işle ilgili bir labalilik var bence bu paraya bu kadar sorumluluk olmaz.Eğer şartlar uygun olursa istifa edip özele açılabilirim.
1-Damga vergisi dışında bu ücretten herhangi bir kesinti yapılamayacağı hususu ilgili mevzuatta görülebilir .(istifa konusu kişisel bir tercihtir,"kurumlarda laubalilik v.s olduğuna dair tarafınızdan niteleme yapılması ise şık olmamış diye düşünüyorum.Alslında bu husus da forum yönetiminin uhdesinde değerlendirilebilir.

KEMANKEŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Kamuda görevlendirilen Hekim ve Uzmanlara ücret ödenmesi zorunludur. Maden Tetkik ve Arama Kurumunda 2013'ten beri ödeniyor.

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bende aynı durumdayım KHK personeliyim görevlendirmeyle ek ücret almadan yapıyorum. aslında çok araştırdım bu konuyu iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğine aykırı fakat bu bilgiyi hiç bir kurumdan net olarak alamıyorum.
hangi kurumdasınız

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
kamuda çalışmak için gerekli şartlar nelerdirr nasıl başvuru yapabiliyoruzzz
kamuda çalışıyorsan personel servisine İSG sertifikan ve bir dilkeçeyle İGU olarak görevlendirme almak istediğine dair başvuruda bulun sana olumlu olumsuz ihtiyaca göre dönüş olacaktır. Eğer kamuda çalışmıyorsan hiçbişe yapamazsın kamuda İGÜ diye bir kadro yok sadece sözleşmeyle görevlendirmeyle var olan personel çalıştırılıyor . İlerde bir meslek dalı olarak kamuda kabul görür ve kadro açılırsa o zaman atamaya vs başvurabilirsiniz

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Tehlikeli ve Çok Tehlikeli gruptakilere ödeme yapılıyor ama Az Tehlikeli gruptakilere Maliyenin bir yönergesi gereğince ödeme yapılmıyor. Gerekçe de İSG personeli bulundurulmasınin "zorunlu" olmaması imiş.

Eenceladus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kamuda isg katip üzerinden değil de EK'te de belirtildiği gibi EK-5 ve bir olur ile görevlendirildi iseniz, sertifika yükseltme sınavında fiili çalışma sürelerini nasıl hesaplayacaksınız. Ya da bu kişiler sertifika yükseltme işlemi için nasıl bir yol izleyebilir?

Bir de kamuda görevlendirme yapan kurum henüz isgkatip kaydı olmadığı ve buradan sözleşme yapmadığını ancak yukarıdaki belgelerle görevlendirileceğinizi belirtiyor ise ne önerirsiniz? Bu olumsuz bir durum mudur?

Ekli dosyalar

• Kamuda Görevlendirme Duyuru.PNG
    Kamuda Görevlendirme Duyuru.PNG
    57.1 KB · Görüntüleme: 36

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar kamuda tehlikeli sınıfta bir işyerinde İG uzmanı olarak görev yapıyorum,tabi aylık 55 saat civarı bi görevlendirmem var ve bu süre üzerinden ücretimi alıyorum,tabi bu ücret vs gibi konularda kurumda bakış açısı sığ ve aslında tam da bu tür konuların cahili diyebileceğimiz zatların yüzünden zamanında bu ücret ödemeleri ile ilgili bizde de bi mücadele oldu, şükür ki 3-4 senedir ücretimizi alıyoruz,gerçi ben İG uzmanlarına ücret ödemesi gibi bir yönetmelik maddesi gündemde dahi yokken İG uzmanlığı görevini 2 yıl gönüllü olarak sürdürdüm,tek amacım çalıştığım yerde bişeyleri değiştirebileceğim konusundaki inancımdı,yani biraz idealist yaklaşıyordum konuya,hatta İG uzmanlığı kavramı ortada yokken İş Güvenliğinden Sorumlu Mühendis diye bi görev vardı ve ben asıl işimin yanında o görevi yürütüyordum.Yani tam 13 yıldır İş Güvenliği ile yatıp iş güvenliği ile kalkıyorum.Şimdi karşıma yeni bir engel daha çıktı ve bir çoğunuzun da karşısına ya çıkacaktır ya da zaten çıkmıştır.
İki yıl önce kurumumuz bir yazı gönderdi personel servisimize ve İG uzmanlarına eğitim ücreti ödenmemesini ,eğitim verme işinin İG uzmanının görevleri arasında olduğu ve zaten saat başı ücret aldığımız için bize eğitimler için ayrıca ücret ödenmemesi gerektiğini ve bunu da Devlet Personel Başkanlığının bundan 6-7 yıl önce başka bir kamu kurumuna verdiği bi görüş yazısına dayandırarak bize bi yazıyla gönderdi.Şimdi ben iki yıldır verdiğim eğitimlerden ücret almıyorum.Çalışanların güvenliğini bazan çalışana bazan işverene rağmen sağlamak için zaten yıllardır büyük bir mücadele içindeyken bu şekilde kendi haklarımız için de ayrıca çaba göstermek zorunda kalmak üzücü tabi ama yıllar alsa da elbet bigün herşey daha bi yoluna girecek.Burada arkadaşlarıma tek tavsiyem şudur ki hiçbiriniz sakın ümitsizliğe kapılmayın ve bu alanda çalışmaya devam ederken bir takım özlük haklarını da kazanıncaya kadar özellikle İş Güvenliği meselesine odaklanmaya devam edin.Ben hep öyle yaptım kendi haklarımı korumaya çalışırken bu konuyu ikinci planda tutup çalışanın İş güvenliği ile alakalı konsantrasyonumu hep korudum.
Haa şunu da atlamadan geçemiycem ben her yıl Ocak, şubat ,mart aylarında kurumumdaki işçilere full eğitim faaliyetine başlarım.Toplam 112 saatlik ve 16 saatlik eğitim alması gereken gruplarımızın sayısı yaklaşık 10-12 oluyor ve genelde her yıl 150-180 saat arası bi eğitim vermilş oluyorum. Tabi bu eğitim işinin ne denli önemli olduğunu zamanında keşfettiğim için yıl içerisinde her iki ayda bir tüm çalışanlara atölyelerinde ilave eğitimler veriyorum ama bu eğitimleri belgelemiyorum.Çünkü o zaman diyecekler ki fazla para almak için bu faaliyetleri yapıyor.Ben de o sebeple bu eğitimleri gayriresmi şekilde yapıyorum.Resmi ve gayriresmi toplamda 400 saat civarı eğitim veriyorum.

Şimdi size bi matematik hesabı,ben şuan aylık 55 saat İg uzmanıyım.Süre artmadan önce de 28 saatti.Olur ya devlet bi yönetmelik değiştirdi sürem 10 saate düştü veya 100 saate çıktı.Ama yorum hep aynı olacak '' eğitim zaten senin görevlerin arasında ,o sebeple sana ücret ödeyemeyiz''

Diyelim ben 28 saaten üç ayda toplam 84 saat İG uzmanıyım ,nasıl olurda bu üç ayda verdiğim 180 saat eğitim bu 84 saatlik görev sürem içinde olabilir.Şuan aylık 55 saaten üç ayda toplam 155 saat İG uzmanıyım ve 150 saat de eğitim verdim diyelim ve bu süre tam olarak bunu karşılıyor,peki bu üç ayda İG uzmanının yönetmelikteki diğer görevleri ne olacak .Yani kurumlar bu işlerde görevlendirdikleri kişilere para ödememe konusuna o kadar yoğunlaşıyorlar ki,çalışanın güvenliği konusunda da aynı yaklaşımı gösterseler bu durumu rahatça kabulleneceğim .Neyse daha fazla başınızı ağrıtmayayım ,bizler yine işimizi hakkıyla yapmaya devam edicez ben ücret ödeseler de ödemeseler de yılda 400 saat eğitim vermeye devam edicem çünkü ben bunun semeresini almaya başladım,her yıl 3-4 tane hafif yaralanmalı,her iki yılda 1-2 ağır yaralanmalı kaza olan bi tesiste son üç yıldır 0 iş kazasına ulaştım.Şimdi bunu korumaya çalışıyorum ve eğitimlerde tek y amacım çalışanın risk algı düzeyini hep yukarda tutmak ve davranış değişikliğini sağlamak.Davranışı değiştirdiğinizde kazalar zaten otomatikman %90 azalıyor.Ben de şükür ki bu doğrultuda faaliyetlerime tam gaz yılmadan devam ediyorum.Sizler de yılmayın arkadaşlar, odaklanmanız gereken asıl konuyu asla ikinci plana atmayın.

Eenceladus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar kamuda tehlikeli sınıfta bir işyerinde İG uzmanı olarak görev yapıyorum,tabi aylık 55 saat civarı bi görevlendirmem var ve bu süre üzerinden ücretimi alıyorum,tabi bu ücret vs gibi konularda kurumda bakış açısı sığ ve aslında tam da bu tür konuların cahili diyebileceğimiz zatların yüzünden zamanında bu ücret ödemeleri ile ilgili bizde de bi mücadele oldu, şükür ki 3-4 senedir ücretimizi alıyoruz,gerçi ben İG uzmanlarına ücret ödemesi gibi bir yönetmelik maddesi gündemde dahi yokken İG uzmanlığı görevini 2 yıl gönüllü olarak sürdürdüm,tek amacım çalıştığım yerde bişeyleri değiştirebileceğim konusundaki inancımdı,yani biraz idealist yaklaşıyordum konuya,hatta İG uzmanlığı kavramı ortada yokken İş Güvenliğinden Sorumlu Mühendis diye bi görev vardı ve ben asıl işimin yanında o görevi yürütüyordum.Yani tam 13 yıldır İş Güvenliği ile yatıp iş güvenliği ile kalkıyorum.Şimdi karşıma yeni bir engel daha çıktı ve bir çoğunuzun da karşısına ya çıkacaktır ya da zaten çıkmıştır.
İki yıl önce kurumumuz bu yazı gönderdi personel servisimize ve İG uzmanlarına eğitim ücreti ödenmemesini ,eğitim verme işinin İG uzmanının görevleri arasında olduğu ve zaten saat başı ücret aldığımız için bize eğitimler için ayrıca ücret ödenmemesi gerektiğini ve bunu da Devlet Personel Başkanlığının bundan 6-7 yıl önce başka bir kamu kurumuna verdiği bi görüş yazısına dayandırarak bize bi yazıyla gönderdi.Şimdi ben iki yıldır verdiğim eğitimlerden ücret almıyorum.Çalışanların güvenliğini bazan çalışana bazan işverene rağmen sağlamak için zaten yıllardır büyük bir mücadele içindeyken bu şekilde kendi haklarımız için de ayrıca çaba göstermek zorunda kalmak üzücü tabi ama yıllar alsa da elbet bigün herşey daha bi yoluna girecek.Burada arkadaşlarıma tek tavsiyem şudur ki hiçbiriniz sakın ümitsizliğe kapılmayın ve bu alanda çalışmaya devam ederken bir takım özlük haklarını da kazanıncaya kadar özellikle İş Güvenliği meselesine odaklanmaya devam edin.Ben hep öyle yaptım kendi haklarımı korumaya çalışırken bu konuyu ikinci planda tutup çalışanın İş güvenliği ile alakalı konsantrasyonumu hep korudum.
Haa şunu da atlamadan geçemiycem ben her yıl Ocak, şubat ,mart aylarında kurumumdaki işçilere full eğitim faaliyetine başlarım.Toplam 112 saatlik ve 16 saatlik eğitim alması gereken gruplarımızın sayısı yaklaşık 10-12 oluyor ve genelde her yıl 150-180 saat arası bi eğitim vermilş oluyorum. Tabi bu eğitim işinin ne denli önemli olduğunu zamanında keşfettiğim için yıl içerisinde her iki ayda bir tüm çalışanlara atölyelerinde ilave eğitimler veriyorum ama bu eğitimleri belgelemiyorum.Çünkü o zaman diyecekler ki fazla para almak için bu faaliyetleri yapıyor.Ben de o sebeple bu eğitimleri gayriresmi şekilde yapıyorum.Resmi ve gayriresmi toplamda 400 saat civarı eğitim veriyorum.

Şimdi size bi matematik hesabı,ben şuan aylık 55 saat İg uzmanıyım.Süre artmadan önce de 28 saatti.Olur ya devlet bi yönetmelik değiştirdi sürem 10 saate düştü veya 100 saate çıktı.Ama yorum hep aynı olacak '' eğitim zaten senin görevlerin arasında ,o sebeple sana ücret ödeyemeyiz''

Diyelim ben 28 saaten üç ayda toplam 84 saat İG uzmanıyım ,nasıl olurda bu üç ayda verdiğim 180 saat eğitim bu 84 saatlik görev sürem içinde olabilir.Şuan aylık 55 saaten üç ayda toplam 155 saat İG uzmanıyım ve 150 saat de eğitim verdim diyelim ve bu süre tam olarak bunu karşılıyor,peki bu üç ayda İG uzmanının yönetmelikteki diğer görevleri ne olacak .Yani kurumlar bu işlerde görevlendirdikleri kişilere para ödememe konusuna o kadar yoğunlaşıyorlar ki,çalışanın güvenliği konusunda da aynı yaklaşımı gösterseler bu durumu rahatça kabulleneceğim .Neyse daha fazla başınızı ağrıtmayayım ,bizler yine işimizi hakkıyla yapmaya devam edicez ben ücret ödeseler de ödemeseler de yılda 400 saat eğitim vermeye devam edicem çünkü ben bunun semeresini almaya başladım,her yıl 3-4 tane hafif yaralanmalı,her iki yılda 1-2 ağır yaralanmalı kaza olan bi tesiste son üç yıldır 0 iş kazasına ulaştım.Şimdi bunu korumaya çalışıyorum ve eğitimlerde tek y amacım çalışanın risk algı düzeyini hep yukarda tutmak ve davranış değişikliğini sağlamak.Davranışı değiştirdiğinizde kazalar zaten otomatikman %90 azalıyor.Ben de şükür ki bu doğrultuda faaliyetlerime tam gaz yılmadan devam ediyorum.Sizler de yılmayın arkadaşlar, odaklanmanız gereken asıl konuyu asla ikinci plana atmayın.
Ne güzel bir anlatım olmuş. Emeginize saygi duydum. Egitimlerden ucret alinma meselesini ilk kez sizden duydum. Pekcok egitimi belli bir gorevlendirme suresine sıkıştırilmasi mumkun degil haklisiniz.

ibrahim başer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Öncelikler hepinize kolay gelsin. ben kamu kurumunda diş sağlığı merkezinde çalışan bir 696 KHK ile kadroya geçmiş işçiyim. C sınıfı uzmanlık belgem var. En son denetlemeden sonra denetmenler eğer kurumunuzda belgesi olan varsa onu çalıştırmanız lazım demiş ve beni isg birimine birim çalışanı olarak görevlendirdiler. Şimdi
birinci olarak bu belgeyi yükseltebilmemiz için yani c sınıfı olabilmemiz için nasıl bir yol izlememiz gerek ?
ikinci olarak bu işi yaptığımız için ek ödeme nasıl alabiliriz bi yönlendirebilecek var mı ? sudan çıkmış balık gibi sadece bu birimde çalışıyor tüm evrak işlerini yapıyoruz. denetlemede resmen beni denetliyorlar. ama parayı dışarıdan alım yaptıkları eleman alıyor :) ne yapacağımızı bilemiyorum. ÇKYS sistemine belge yüklenilsin denildi ama sisteme belgeyi giremiyorlar.

Eenceladus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Öncelikler hepinize kolay gelsin. ben kamu kurumunda diş sağlığı merkezinde çalışan bir 696 KHK ile kadroya geçmiş işçiyim. C sınıfı uzmanlık belgem var. En son denetlemeden sonra denetmenler eğer kurumunuzda belgesi olan varsa onu çalıştırmanız lazım demiş ve beni isg birimine birim çalışanı olarak görevlendirdiler. Şimdi
birinci olarak bu belgeyi yükseltebilmemiz için yani c sınıfı olabilmemiz için nasıl bir yol izlememiz gerek ?
ikinci olarak bu işi yaptığımız için ek ödeme nasıl alabiliriz bi yönlendirebilecek var mı ? sudan çıkmış balık gibi sadece bu birimde çalışıyor tüm evrak işlerini yapıyoruz. denetlemede resmen beni denetliyorlar. ama parayı dışarıdan alım yaptıkları eleman alıyor :) ne yapacağımızı bilemiyorum. ÇKYS sistemine belge yüklenilsin denildi ama sisteme belgeyi giremiyorlar.
https://isgfrm.com/threads/kamu-ve-goerevlendirme.29115/#post-316374
https://isgfrm.com/threads/kamuda-isg-profesyoneli-goerevlendirme-suereci.30012/#post-331060
https://www.kamuiscileri.net/kamu-k...alisanlari-arasindan-belirleyebili-14039.html

Ekli dosyalar

• Kamuda Görevlendirme Duyuru.PNG
    Kamuda Görevlendirme Duyuru.PNG
    57.1 KB · Görüntüleme: 16

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Selamlar, 696 KHK ile geçen arkadaşlarımızın iş sözleşmelerinde görevleri dışında çalıştırılamayacakları hükmü mevcut olduğundan İl Sağlık görevlendirme taleplerine red verebilir, daha sonradan problem olmaması için görüş sormanızı tavsiye ederim, saygılar...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.