Kamuda İsg Profesyoneli Görevlendirme Süreci

Emre Tokel

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İyi günler dilerim,

Kamu kurumunda uzman olarak çalışıyorum. Sözleşmeli personelim, SGK 4/a kapsamında.

Kurum mevzuatı gereği personele ek bir ücret ödenememektedir. Bu nedenle İş güvenliği uzmanı olarak ek bir ücret talep edilmemiş olup, uzmanlık görevine ek olarak kısmi zamanlı olarak İş Güvenliği uzmanlığı da yapılacaktır. Bu durumda;

Kamu kurumlarında kendi çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapılması durumunda İSG-Katip üzerinden işlem yapmak yeterli midir, yoksa SGK primlerinin de İş Güvenliği uzmanı olarak yatırılması zorunlu mudur?

teşekkür ederim.

Eenceladus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İyi günler dilerim,

Kamu kurumunda uzman olarak çalışıyorum. Sözleşmeli personelim, SGK 4/a kapsamında.

Kurum mevzuatı gereği personele ek bir ücret ödenememektedir. Bu nedenle İş güvenliği uzmanı olarak ek bir ücret talep edilmemiş olup, uzmanlık görevine ek olarak kısmi zamanlı olarak İş Güvenliği uzmanlığı da yapılacaktır. Bu durumda;

Kamu kurumlarında kendi çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapılması durumunda İSG-Katip üzerinden işlem yapmak yeterli midir, yoksa SGK primlerinin de İş Güvenliği uzmanı olarak yatırılması zorunlu mudur?

teşekkür ederim.
Bende 2547 sayılı kanuna tabi çalışmaktayım. Görevlendirme ile uzmanlık yapıyorum . Ancak işyerim EK-5b belgesi düzenleyerek görevlendirme yaptı ve İSG-KATİP'ten herhangi bir işlem yapmadı. İş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu 2023 ertelendi. İsg -Katip'ten görevlendirme zorunluluğu kamu kurumları için şu anda yok mu?

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bende 2547 sayılı kanuna tabi çalışmaktayım. Görevlendirme ile uzmanlık yapıyorum . Ancak işyerim EK-5b belgesi düzenleyerek görevlendirme yaptı ve İSG-KATİP'ten herhangi bir işlem yapmadı. İş güvenliği uzmanı görevlendirme zorunluluğu 2023 ertelendi. İsg -Katip'ten görevlendirme zorunluluğu kamu kurumları için şu anda yok mu?
işçi sınıfı için var memur için yok işçi sınıfını e devletten memur sınıfı için işveren yapmak isterse 5b üzerinden yapabilir. ama işçiniz varsa mutlaka öncelikle işçi yapılmalı çünkü zorunlu çünkü cezası var. işverenin e devleti üzerinden zorunluluk olanları kontrol edebilrsiniz.

Eenceladus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
işçi sınıfı için var memur için yok işçi sınıfını e devletten memur sınıfı için işveren yapmak isterse 5b üzerinden yapabilir. ama işçiniz varsa mutlaka öncelikle işçi yapılmalı çünkü zorunlu çünkü cezası var. işverenin e devleti üzerinden zorunluluk olanları kontrol edebilrsiniz.
Tesekurler Hilal Hanim. Peki memur sinifi 5b ile calisiyor. Diyelimki sertifika yukseltmek isteyecek bu durumda calisma gunu vb yi nasil hesaplayacak? 5b de belgenin uzerinde dakika/ ay yazmakta. Buradan mi toplam calisma gununu cikarir?

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tesekurler Hilal Hanim. Peki memur sinifi 5b ile calisiyor. Diyelimki sertifika yukseltmek isteyecek bu durumda calisma gunu vb yi nasil hesaplayacak? 5b de belgenin uzerinde dakika/ ay yazmakta. Buradan mi toplam calisma gununu cikarir?
şu son bir iki aydır ek5 b üzerinden yapılanları çalışma sosyal güvenlik kabul etmiyor yanlış bilgi olmasın ama bu konuda sorun yaşayan arkadaşımız var. ek 5 b de sözleşmeniz olması yeterli sözleşme başlama tarihi baz alınıyordu yani ayda 5 saat bile görevlendirilmiş olsanız o ay komple hesaplanıyordu c sınıfı uzmandan b sınıfı uzmanlığa geçiş hakkı kazanabilmeniz için 1095 gün İGU yapmış olmanız yeterli saat baz alınmıyordu yani. Ama dediğim gibi şuan ek 5 b nin çalışma süresinden kabulü ile ilgili sıkıntı yaşayan arkadaşımız var ne yazıkki

Emre Tokel

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Cevaplar için teşekkürler,

Öncelikle yazıldığı gibi, Kamu çalışanları için ertelendi ama, bünyesinde işçi çalıştıran işyerleri için zorunluluk var.

Cevaplardan anladığım kadarıyla SGK primlerinin İSG uzmanı olarak yatırılması diye bir zorunluluk yok,

İnternette SKG ve İSG-Katiple ilgili çıkan yazıların tamamı, SGK'nın kayıt dışı çalışmayla mücadele kapsamında İSG-Katip verilerini de kullanmasına yönelik. Kamuda böyle bir durum olmadığı zaten açık.

ibrahim başer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
yazılar güzel ama ben pek birşey anlamadım desem yeridir. braz yabancı kaldım. ben şu anda diş hastanesinde 4/d işçi olarak çalışmaktayım. isg katibe bunun girilebilmesi veya çalıştıgımız için para almamız mümkün mü ? ek 5 b nedir ? şimdiden teşekkürler.

ibrahim başer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
yazılar güzel ama ben pek birşey anlamadım desem yeridir. braz yabancı kaldım. ben şu anda diş hastanesinde 4/d işçi olarak çalışmaktayım. isg katibe bunun girilebilmesi veya çalıştıgımız için para almamız mümkün mü ? ek 5 b nedir ? şimdiden teşekkürler.
4 d işçi olarak klinik destek personeli olarak çalışmaktayım.

Ahmet Eşsiz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben afadta 2016 dan beri ek 5 b ile isg uzmanı olarak görevlendirildim. 3-5 ay ücret ödediler 5 yıldır ücret ödemiyorlar. 1 ay içinde 4 / d işçi kadrosunda 35-40 personel gelecek kuruma isg katipten görevlendirmem mi yapılmalı bu konularda nerden bilgi alabilirim. İsg katipten görevlendirme olur ise ücret alabilir miyim? Bilgisi olan var ise çok iyi olur. Teşekkürler

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben afadta 2016 dan beri ek 5 b ile isg uzmanı olarak görevlendirildim. 3-5 ay ücret ödediler 5 yıldır ücret ödemiyorlar. 1 ay içinde 4 / d işçi kadrosunda 35-40 personel gelecek kuruma isg katipten görevlendirmem mi yapılmalı bu konularda nerden bilgi alabilirim. İsg katipten görevlendirme olur ise ücret alabilir miyim? Bilgisi olan var ise çok iyi olur. Teşekkürler
evet isg katip üzerinden görevlendirme yapılması lazım ücretinizide alırsınız

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.