Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

bemiray

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
4 Mar 2012
Mesajlar
7
Tepki puanı
5
"İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU TASARISI TASLAĞI
MADDE 6
...
(10) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakatı ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilirler. Bu şekilde görevlendirilecek personele görev yaptığı her saat için 150 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme yapılır. İlave ödeme damga vergisi hariç herhangi bir kesintiye uğratılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla aylık toplam 80 saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz."

Arkadaşlar bu konuda ayrıntılı bilgiye sahip olan varmı?
 

bemiray

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
4 Mar 2012
Mesajlar
7
Tepki puanı
5
-Kamu'da nerelerde İSG Uzmanlarına ihtiyaç duyulacak?
-Bu 80 saat sürenin maaşa yansıması ortalama nekadar olur?
-Diğer kamu kurumlarında görevlendirilmek için kurum amirinin izni yeterli olurmu yoksa mülki amirliklerin onayına da ihtiyaç varmıdır?
 

şimşek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
14 Şub 2012
Mesajlar
23
Tepki puanı
30
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Saygıdeğer İSG forum üyeleri ve hukukçular;
Ben kamuda İş Güvenliği Şefi olarak çalışıyorum. Çalıştığım kurum. Çok Tehlikeli İşler sınıfında, benimle beraber 32 arkadaşım daha çeşitli bölgelerde iş güvenliği mühendisi olarak görevlendirildik. "C" sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesine sahibiz. Ancak belgemiz tehlike sınıfına uymadığı için bakanlık kabul etmedi.
6331 sayılı yeni kanunun 6,7,8. maddeleride 2 yıl sonra kamuda yürürlüğe gireceği belirtilmiş. 2 yıl süresince kamu; iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi çalıştırma ve bu hizmetleri OSGB lerden alma veya kendisinde çalışan personeli görevlendirme, OSGB kurması gibi işlerden muaf tutulmuştur. Biz bu zaman zarfında belgelerimizi nasıl çalıştırıp bir üst sınıfa geçebiliriz. Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.
 

samed

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
3 Nis 2012
Mesajlar
15
Tepki puanı
8
kamu alıyormu İGU? tercihlerde var mı öyle bir şey?
 

bemiray

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
4 Mar 2012
Mesajlar
7
Tepki puanı
5
saati 13tl şuan. 80 saat karşılığı 1000tl civarı ek ödeme yapılır.
 

Anıl AŞKIN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
28 Şub 2012
Mesajlar
70
Tepki puanı
65
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
başlı başına isg uzmanlığı kadrosu ne kadar olur bir öngörüde bulunabilir misniz?
 

yasin123

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
27 Şub 2012
Mesajlar
60
Tepki puanı
7
bende merak ediyorum kamu ya İSG Uzmanı alımı nasıl oluyor ?
 

Hakan KESKİNKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
30 Nis 2012
Mesajlar
20
Tepki puanı
19
Meslek
Uzman (C)
belediyeler hangi tip tehlike sınıfına giriyor bilen var mı? ayrıca belediyeler için igu zorunluluğu ne zaman başlıyor?
 

Ufuk SAĞLAM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
2 Nis 2012
Mesajlar
39
Tepki puanı
13
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar gerçekden kamuda isg uzmanı olarak çalışabilmek için gerekli koşullar neler,kontenjan ve başvuru şekli nasıl oluyo... bilgisi olan arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim
 

nesyal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
13 Şub 2012
Mesajlar
13
Tepki puanı
6
Meslek
Uzman (A)
Kamu, isg uzmanı unvanı ile personel, bildiğim kadarıyla almıyor. Çalıştırdığı personel arasında varsa görevlendirme yapıyor. Kamu, hizmet alımı ile ihale yöntemi ile piyasadan temin ediyor. İhaleler 3,6,9 veya 12 aylık olabiliyor. B sınıfı için ortalam saat ucreti için 75 tl fiyat oluşturulmuştu. Kamu İhale ilanı yapan sitelerde, talep edilen igu'ya bilgiler bulunabilir.
 

nesyal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
13 Şub 2012
Mesajlar
13
Tepki puanı
6
Meslek
Uzman (A)
yüksel mermerkaya isminde C sınıfı iş güvenliğ uzmanı var mı?
 

replican

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
27 Ara 2011
Mesajlar
59
Tepki puanı
31
Meslek
Uzman (C)
belediyeler iş güvenliği hizmetini nasıl hallediyorlar bünyesinde çalıştırarak mı yoksa dışardan hizmet alarak mı?
 

şimşek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
14 Şub 2012
Mesajlar
23
Tepki puanı
30
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yeni çıkan kanuna göre 2 yıl sonra mecburi olarak çalıştıracaklar. Biz kendi mevcut personelimizle çözüyoruz. Kamu kurumlarında İSG Uzmanı kadrosu açılması lazım.
 

şimşek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
14 Şub 2012
Mesajlar
23
Tepki puanı
30
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
657 sayılı devlet memuru kanununa göre kamuda çalışan personel özel sektörde 2. bir iş yapamaz. Ancak 6331 sayılı kanuna gere devlet memuru olan İSG uzmanlarına 01.07.2014 yılından sonra 80 saati geçmemek kaydı ile, işyeri amirinin izni ile başka bir kamu kurumunda çalışma imkanı tanınmıştır.
 

karabay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
8 Mar 2012
Mesajlar
6
Tepki puanı
4
Meslek
Uzman (C)
Ben de Kamu Kurumunda görev yapıyorum ve belgemi aldıktan sonra kurumuma başvuruda bulundum geçen hafta. Henüz bir cevap gelmedi.
 

öznurömer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
11 Tem 2012
Mesajlar
80
Tepki puanı
57
Meslek
Uzman (C)
kamuda çalışmak için gerekli şartlar nelerdirr nasıl başvuru yapabiliyoruzzz
 
Üst
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.