Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kıymetli arkadaşlar, kamu ile ilgili bir yanlışı düzeltmekte fayda var. Kamu kurumlarında İSG Uzmanı görevlendirme zorunluluğu bulunmuyor fakat bu görevlendirilemeyecek anlamına gelmiyor. Bildiğiniz gibi 50 ve daha az çalışanı bulanan az tehlike iş yerleri ile kamu kurumlarında yalnızca işyeri hekimi ve uzman görevlendirme zorunluluğu ertelendi. Kanunun diğer tüm maddeleri yürürlüktedir ve yerine getirilmeyen her maddeye karşı idari para cezası uygulanmaktadır.
Eğer kurum içerisinde belge şartını taşıyan çalışan var ise görevlendirmenin yapılması kanunun sağlıklı bir şekilde uygulanması bakımından büyük önem arz etmektedir. Kanun kamu için tamamıyla ertelenmiş değildir, risk değerlendirmesi, acil durum planı, isg kurulu, çalışan temsilcisi vs. maddeleriyle yürürlüktedir.

Saygılarımla.
Ustad haklısın lâkin keşke iş bilenler iş başında olabilse

Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

ledo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
tepki puanına baktım, cevap yazmamam gerektiğini anladım. sizde benim mesajlarıma cevap yazmazsanız sevinirim.
Sıkıntı yok cevap yazabilirsin yazmazsın nasıl istersen. sen ertelenecek yazısını yorumunu yazdığında ben okudum ve herkes sana ne cevap yorumu yazdı gördüm. Hatta moderator tartışma olmasın diye araya girdi net hatırlıyorum. 6331 sayılı yasa ertelenmemeliydi bize göre doğrusu bu zaten çok komik bir nedenle ertelendi. Hayırlısı ni dileriz her zaman her şeyin.

H.Ece SÜRMEN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar... Ben yıllardır kamuda bir memur olarak kadroma ek atamayla para almadan çalışan bir İGU yım. Bir süredir de KHK yürülüğe girdikten sonra orada çalışan personele de bakmaya başladım... Orada da ücret verilmiyor... Aklıma takılan bunun bir sıkıntı doğurup doğurmayacağı aslında, çünkü bir memur bir sermaye şirketinde görevlendirilmiş oluyor... Benzer hikayesi yada fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim...
İyi çalışmalar arkadaşlar...

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
696 sk belediyelerde çalışan şirket personeline mi bakıyorsunuz. belediyede çalışan kadrolu(sürekli) işçi yok mu

mehmetkoc1973

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
bu konu hakkında en iyi bilgiyi çalışma bakanlığından alabilirsiniz çünkü son yıllarda çok fazla değiştirme yapıldı biz yanlış hatırlamıyorsam 0312 524 25 49 iş teftiş kuruluyla görmüştük bu konuyu fakat siz yine de kontrol edin ayrıca bakanlıkla ilgili bir çok pdf soyut bir şekilde paylaşılıyor takip ederseniz bilgi sahibi olursunuz önemli olan güncel olanları takip etmek

uzmancan

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar... Ben yıllardır kamuda bir memur olarak kadroma ek atamayla para almadan çalışan bir İGU yım. Bir süredir de KHK yürülüğe girdikten sonra orada çalışan personele de bakmaya başladım... Orada da ücret verilmiyor... Aklıma takılan bunun bir sıkıntı doğurup doğurmayacağı aslında, çünkü bir memur bir sermaye şirketinde görevlendirilmiş oluyor... Benzer hikayesi yada fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim...
Anayasanın 18.maddesinde "angarya yasaktır"der...bir bakın isterseniz.

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
isg katipden atam yapıldımı ve kurumunuz yerel yönetim mi

Uzm. Emin Birinci

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bende aynı durumdayım KHK personeliyim görevlendirmeyle ek ücret almadan yapıyorum. aslında çok araştırdım bu konuyu iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğine aykırı fakat bu bilgiyi hiç bir kurumdan net olarak alamıyorum.

uzmancan

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
isg uzmanı maaşlarında yazdığım üzere kamuda alacağınız ek ücret 1150 tl oda vergi dilimi,damga pulu derken 700-800 tl ye düşer bende kamuda çalışan bir isg uzmanıyım ama kurumumda ve tüm devlet dairelerinde bu işle ilgili bir labalilik var bence bu paraya bu kadar sorumluluk olmaz.Eğer şartlar uygun olursa istifa edip özele açılabilirim.
1-Damga vergisi dışında bu ücretten herhangi bir kesinti yapılamayacağı hususu ilgili mevzuatta görülebilir .(istifa konusu kişisel bir tercihtir,"kurumlarda laubalilik v.s olduğuna dair tarafınızdan niteleme yapılması ise şık olmamış diye düşünüyorum.Alslında bu husus da forum yönetiminin uhdesinde değerlendirilebilir.

KEMANKEŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Kamuda görevlendirilen Hekim ve Uzmanlara ücret ödenmesi zorunludur. Maden Tetkik ve Arama Kurumunda 2013'ten beri ödeniyor.