Tartışma : C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu işin sonu yok. Burada uzatılmasını isteyenler istedikleri tarih te ozaman başkaları uzatılmasını isteyecek bu durumun sonu yok. Seneyede bazıları diceklerki e biz 1 sene sonra b olacaz işsiz kalacağız. ben b veya a ile yükselemediğim halde ve c sınıfı uzman olduğum halde artık devletin bu saçma sapan uzatma işlerini bırakması lazım hem a hemde b ye bakabilmeyle ilgili. şuan hali hazırda zaten binlerce öğrencisi olan 2 yıllık isgler geliyor. durmadan uzat uzat nereye kadar. kimi tatmin edecek bunları

gorkemm aydın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Konu ile ilgili bir imza kampanyası başlatılarak Bakanlığa sunulabilir.İmza kampanyası İnternet üzerinden de başlanabilir.
imza kampanyası başlatılmıştır. LİNK vermek yasak oldugundan dolayı admin yayınlamıyor.Herkesin bildiği sitede kampanyaya destek olalım arkadaslar.

DENİZ YILMAZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ARKADAŞLAR merhaba,
c sınıfı uzmanım. çalışma sürem dolmadığı için b sınıfı yükseltme sınavına giremedim. tehlikeli sınıflara bakıyorum. acaba yılbaşında c sınıfı uzmanlar tehlikeli sınıflara bakma süresi ertelenecek midir? ertelenmezse c sınıfı uzmanı olarak ne yapacağız. az tehlikeli yer bulmak da zor. çünkü temmuz 2017 ye erteleme oldu. BİZLER İÇİN DURUM NE OLACAK ACABA BİLEN ARKADAŞ VARMIDIR?

DENİZ YILMAZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhaba,
c sınıfı uzmanım. çalışma sürem dolmadığı için b sınıfı yükseltme sınavına giremedim. tehlikeli sınıflara bakıyorum. acaba yılbaşında c sınıfı uzmanlar tehlikeli sınıflara bakma süresi ertelenecek midir? ertelenmezse c sınıfı uzmanı olarak ne yapacağız. az tehlikeli yer bulmak da zor. çünkü temmuz 2017 ye erteleme oldu. BİZLER İÇİN DURUM NE OLACAK ACABA BİLEN ARKADAŞ VARMIDIR?

gorkemm aydın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
C Sınıfı Uzman Arkadaşlarım Tekrar Söylüyorum. Bir Faydanız Dokunsun İstiyorsanız , Yapmanız Gerekenler Şunlar ;
Bimer ' İn İnternet Sayfasından Başvuru Yapın. Ya Da 170 Nolu Teli Arayarak Basvuru Yapabılırsınız. 3 Gün İçinde Size Geri Dönüş Yapacaklar. Netten İmza Kampanyası Da Başlattık. Ankara Da Olan Arkadaslar Da Bakanlıga Gıdıp Mevzuat Hazırlama Birimiyle Gorusebılır. Biz Gittik Görüştük. Dikkate Alcaklarını Söyledıler Ama Ne Kadar Cok Basvuru Yaparsak O Kadar Etkılı Olacagından Suphem Yok . Saygılar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

bumerang

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Aynen o kadar c sınıfı iş güvenliği uzmanı varki , aynı şekilde belgesini çalıştırmayan çalıştırsada 3 yılını henüz tamamlayamamış uzmanlar var. tahminen temmuzdaki yasayı 1 yıl ertelediklerine göre bi üst sınıfa bakabilmeyi de uzatmaları gerekiyor. yoksa çoğu uzman işsiz kalacak. birde maddi olarak düşünün ocak bu uzatma gelmesse sizce kimse c sınavı için kursa ve sınava girer mi ?

bumerang

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Genel müdürlük önceden bazı önlemler almamız için uyarıda bulunmuyor herşey bianda yürürlüğe giriveriyor , söz misal 2013 yılının haziran ayında içe görevledirme ile osgb de işe başladım bi süre sonra ilk dışa görevlendirmem oldu, 3 yıl sonra 2016 yılı ağustos ayında yükseltme kursuna katıldım , sınava girmek için genel müdürlükten cevap bekledik , ilk önce olumlu sonrada olumsuz olarak isg katipte sınav bilgisini görüntülendi 3 yılımı filen doldurmadığım belirtiliyordu , defalarca kez aramama rağmen sonuç aynı 2016 ağustosda yayınladıkları içe görevlendirmeleri saymadıklarını ve benimde 7 günlük eksiğim olduğunu belirtiller , SORUYORUM , 3 YIL ÖNCE BELİRTİLMEYEN 3 YIL SONRA NASIL BELİRTEBİLİYOR ?

hasantekin2323

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1.1.2017'de yürürlüğe girecek olan yönetmelik de, az tehlikeliler gibi 1 yıl ertelenecektir diye düşünüyorum. Başka bir alternatif olamaz..
Umarım ertelenme olmaz ,yeterince B sınıfı iş güvenliği uzmanı var.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Umarım ertelenme olmaz ,yeterince B sınıfı iş güvenliği uzmanı var.
Yahu ertelenmesi bence yanlış olur falan deyin bari. Bu kadar insanın yazdıklarını okumadan inşallah erteleme olmaz demek çok ilginç. B sınıfı uzmanların bir bölümü de şuan A sınıflarının yerine bakıyor, 2018 e kadar devam edecek bu. Uzman sayısı yinede yetmeyecek bence.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çok merak ediyorum B sınıfı arkadaşlarımızın çok tehlikeli sektöre hizmet verme süreleri 1.1.2017 tarihinde bitmiş olsaydı ne yorumlar gelirdi :kararsız:
Dert etmezdim doğrusu:) Zaten iyicene sıkıldım, belki bu vesile ile tatil yapardım. Şaka bir yana, teoriyi de kenara koyarsak maalesef işveren, devlet ve de çalışanlarda ve hatta belki de bir kısım isg profesyonelinde istenilen iş güvenliği kültürünün dörtte biri ancak oluştu. O da baskılarla, bu baskı her taraf için geçerli. Bu işin ahlaki, etik ve de iş olan kısmı. Bu konuları henüz başaramadık. Geriye kalıyor para kazanma, hayatını idame ettirme kısmı, o konuda tabiki kişiler; bir süre verilmiş ise bunda bir mantık ve de lehde çıkar beklerler. Bu 3 ve de 4 yıllık tek seferlik izin diyelim neden verildi? Tabiki üst sınıf sınavına girmeye hak kazanma şartlarından bir tanesi bu süreler olduğu için verildi. Amma ve lakin bu süreleri veren Bakanlık şunu da çok iyi biliyor olmalıydı ki, bu süreleri dolduran bir kişiye şansı yaver giderse (isg katipe atanma zamanı denk gelirse) en az 4-5 aylık bir ek süre daha lazım ki eğitim kurumuna başvurabilsin ve zamanında ilk sınava yetişebilsin.
Şahsi görüşüm; eğer erteleme olmazsa Bakanlık bir 6 ay kadar daha görmezden gelecek ve mevcut sözleşmelere dokunmayacaktır. Ama yeni sözleşmeyi de kabul etmeyecektir. Bakanlığın çıkarı bunu gerektirir, aksi halde en az bir 6 aylık ve bu kişiler bu şartlarda çalışma sürelerini dolduramayacağından belki de en fazla 3-4 yıllık B/A sınıfı sıkıntısı çeker.
Tabi burası Türkiye, benim güzel ülkem, her zaman mantıksız işler olabiliyor.

Murat alper23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tam bir ay kaldi bimere bende yazdim 2 dk surmuyo arkadaslar bimerin sitesine girin istek oneri biseyi secip doldurun 2 dk surmuyo yazmayan yazsin.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bide isg katip bildirimi de 30 gün olacak olacak diye şapkadan yeni bir tavşan çıktı.3 yıl süre olarak değil, günlük olarak bakılacakmış. Herhalde b sınıfı olmak hayal olarak kalacak.

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çok merak ediyorum B sınıfı arkadaşlarımızın çok tehlikeli sektöre hizmet verme süreleri 1.1.2017 tarihinde bitmiş olsaydı ne yorumlar gelirdi :kararsız:

Tehlikeli Sektöre devam :)

zynp..

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bide isg katip bildirimi de 30 gün olacak olacak diye şapkadan yeni bir tavşan çıktı.3 yıl süre olarak değil, günlük olarak bakılacakmış. Herhalde b sınıfı olmak hayal olarak kalacak.

Bana da müfettişler sistemdeki dakikaların hesap edileceğini, 3 yıl kriterini ona göre belirleyeceklerini söylediler.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Moderatör tarafında düzenlendi:

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

şükür ederdim. çünkü c sınıflarının tehlikeli sınıfa bakmalarından dolayı tehlikeli sınıfta iş bulamıyorum, mecburen çok tehlikeli sınıfta olan firmalarda çalışıyoruz ve bu seferde sen b sin a değilsin muamelesi görmekteyiz yani bu söylediğinizi aslında dörtgözle bekliyor b sınıfı igular

uğur sarıgül

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
şükür ederdim. çünkü c sınıflarının tehlikeli sınıfa bakmalarından dolayı tehlikeli sınıfta iş bulamıyorum, mecburen çok tehlikeli sınıfta olan firmalarda çalışıyoruz ve bu seferde sen b sin a değilsin muamelesi görmekteyiz yani bu söylediğinizi aslında dörtgözle bekliyor b sınıfı igular
Bahsettiğiniz durum aynı koşulları içermiyor. Siz 1.1.2017 de B sınıfı uzman olarak A sınıfına bakamamak ile birlikte, aynı zamanda 1.7.2017 tarihine kadar da işverenlerin tehlikeli işlerde iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunun olmadığını düşünün. Ne kadar çok insanın işsiz kalacağını düşünün. C sınıfı uzmanların karşıya kalacakları durum tam olarak bu.

Asıl hata şu, C sınıfı uzmanı sektöre kazandıran bu sistem C sınıfı uzmanın çalışabileceği herhangi zorunlu bir saha barındırmıyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.