2017 İlk B Sınıfı Yükselme Sınavına Girecekler

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında İSG Specialist tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi  Konu ile ilgili Bimer' e yazmıştım, cevap dönmüşler. Ne yazık ki günlük kontrol yapıyorlarmış. Bu pek çok insanı mağdur edecektir. Sorumu ve verilen cevabı aşağıya ekliyorum.

  "İyi günler,

  C sınıfı bir iş güvenliği uzmanının B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girebilmesi için gerekli olan 3 yıllık fiili çalışma süresinin hesabında asgari olarak 3x365=1095 günlük isg katip bildirimi mi istiyorsunuz yoksa 3 yıl boyunca her ay isg katip bildirimi yapılmak kaydıyla örneğin aylık 1 günlük isg katip atamasını mı istiyorsunuz? Bu güne kadar bilgimiz her ay fiili olarak çalışmak kaydıyla aylık 1 veya 30 günlük bildirimin farketmediği, her ay çalışıyor olmak kaydıyla 3 yılı tamamlamanın yeterli olduğu yönünde idi. Mevzuatta da aksini belirtir bir durum yok. Bu konu gerek C sınıfı gerekse de B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının belkide % 70’ inden fazlasının sınava girme durumunu değiştireceğinden kamuoyuna bu konularda örnekleriyle bilgilendirme yapılmasını saygılarımla arz ederim.

  .............
  B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
  Sertifika No: ......... Tarih: 14.01.2014

  Cevaplar:
  Cevap: ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI > YETKİLENDİRME DAİRE BAŞKANLIĞI (01.12.2016 16:06)
  İş güvenliği uzmanlığı belgelerinde sınıf atlama incelemesinde İSG-KATİP'teki sözleşmelerde günlük olarak devamlılık şartı aranır.Bu şart ilgili mevzuattaki 3 yıl "fiili" çalışma hükmüne dayanmaktadır."


   
  Kghct ve YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
 2. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Bu nasıl bir cevap, ben mi anlayamadım. Yani ne demek istiyor, 30 gün isg katip bildirimi mi istiyorlar?

   
 3. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Maalesef günlük istiyorlarmış :(

     

   
  YFŞ bu yazıya teşekkür etti.
 4. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Dava açmak gerekiyor o zaman bence bu kendi yorumları. Mevzuatta böyle bişe yok. O zaman dakika üzerinden de görevlendirme yapılmasın. Çocuk oyuncağı mı bu insanların geleceği söz konusu. 3 yıl zaman harcayacam sonunda sen olmadın diyecekler. İnsanları bu meslekten soğutmaktır.

   
 5. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar
  günlük istenmiyor 30 gün içinde 1
  gün çalışsanız bile yeterlidir
  arkadaşım böyle sınava girdi

     

   
 6. rrrrr

  rrrrr TÜİSAG Üyesi

  Eskiden di o

   
 7. Öznur Buldu

  Öznur Buldu TÜİSAG Üyesi

  Bunu yeni çıkardılar.Ben C sınıfı kursuna gittiğim Hocama sordum.Ayda bir gün bile isg katipte görünmen yeterli demişti.Ama kursa başvuruda bulunduğumda değiştirmişler. Kurstakiler 1095 gün istiyor. Alo 170 'i aradım 360 dan hesaplanır 1080 gün yapar diyor.Bunlar daha kendi aralarında çelişiyorlar.Yönetmeliklerde de böyle yapıyorlar olan hep masum canlara oluyor.Taşımalı eğitimde servisler hep kaza yapıyor ve çocuklar ölüyor.Kar kış günü ne demek taşımalı eğitim.Aileler çocuklar yolda perişan olmasın diye yurda veriyorlar okusunlar yeter ki diye yurt denetimini yapmıyorlar.Masum küçücük çocuklar ölüyor.İşin ciddiyetini anlamak için daha kaç masum insan ölecek.Bu yönetmelikler işçiyi korumak için mi çıkarıldı işvereni mi??? İş kazaları gün geçtikçe azalacağına daha da artıyor.Çünkü işveren bir şeklide ya son anı bekliyor ya da denetimleri bekliyor.Klasik Türk mantığı yumurta kapıya gelmeden bir şeyler yapmak işçi sağlığı ve güvenliği için para harcamak masraf olarak görülüyor.Bu şekilde düşünenler olduğu sürece bir arpa boyu bile ilerleyemiyoruz. Yapan firmalar var onlara saygım sonsuz.Ama onlara bakıldığında da Yurt dışındaki firmalarla çalışmak için yapıyorlar. Olsun en azından yapmak ve düzeltmek için bir sebepleri var ki onu uyguluyorlar.Ya diğerleri aynı tas aynı hamam.
  Eğitim konusundan başlayıp genel bir konuya geldim ama elimde değil. Benimde bir evladım var o ölen minicik masum yavruları gördükçe içim parçalanıyor...Allahım ailelerine sabır versin..
   
 8. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 170 i aradım. Sınava katılım sağlarsınız diyorlar. Yönetmelikte kısmi süreli veya tam zamanlı geçmiyor dediler. Bir eğitim kurumunu aradım. İSG katip full dolu olacak dediler :) gelde işin içinden çık.   
 9. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  İşin ilginç tarafı ben 3 yıldır OSGB'de kesintisiz uzmanlık yapıyorum.Onun dışında 3-4 aylık ekstra başka yerde tanımlamam var.fakat güne vurunca isg katipteki süreyi gene çıkmıyor 1095 gün.Unutmadan 2012'den beri de aktif uzmanlık yapıyor.Bir iki sene daha bekleriz artık:).
  Hay akılsız başım, yüksek lisansa burun kivirmistim oysa.bu işe doğru yoldan yapip yukseleyim demiştim.

     

   
  murat özhan bu yazıya teşekkür etti.
 10. chilqen

  chilqen TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba, benim 2012 yılından beri ayda 3 gün sigortam ve isg-katip bildirimim var. Şuan resmi olarak giriyor gibiyim nisan sınavına fakat ihtimal ve bakanlığın saçmalıkları başıma iş çıkartır diye de. Aralık sınavı içinde yüksek lisansa başlamayı düşünüyorum :) hem yüksek lisansa para öde hem kursa yazıl sınava gir para öde, işler karman çorban   
 11. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Henüz bakanlık ve eğitim kurumu ile gorusmedim ama bence eger isg katipteki sozlesmede kesinti yoksa , eger 10 saatlik hizmet sozlesmeside olsa tüm ay boyunca sozlesme sistemde aktif ise bir ay sayacaklardir.Ama 10 saat çalışıp 1 gün sistemde gözükürse sonra iptal vs. olursa orda gun devreye girer.Aksi ise mantikli ve uygulanabilir gözükmüyor.tabi bence.   
 12. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Yuksek icin ilanlar marta kadar devam eder hepsi 2017 aralık a da yetiştirir.Bence en kötü ocak sonuna kadar bekleyin.Once 2017 de tehlikeli sinifa bakma durumu ne olacak onu gorelim.sonra eğitim kurumu ile gorusulur.sahsi kanaatim sistemde sozlesmede kesinti yoksa girmeniz de bir engel olmayacaktir.

   
 13. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Hocam İSG
  Hocam İSG Katip sözleşmen yok mu? Uzmanlık ataman ve o işletmede sigortanın yatması yeterli. Bence sen bu hususu bakanlığa sor.
   
 14. fatma kasar

  fatma kasar TÜİSAG Üyesi

  eğitim kurumuna yazılmak mecburi olduğu için bende nisan 2017 sınavına giremiyorum beklemediğim birşekilde..

   
 15. Kghct

  Kghct TÜİSAG Üyesi

  Merhaba;

  Sanırım yanlış bilgi verilmiş, çünkü şubat 2013'ten beri isg katipte aktif atamalarım olmasına rağmen, girdi çıktılar nedeniyle eksik günleri de hesaplayıp 3 yılı doldurmadığım sayıldı ve aralık 2016 sınavına giremedim, gün gün sayıyorlar yani, 1 günü 30 güne tamamlamıyorlar.   
 16. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Diğer arkadaşların kafa karışıklığını gidermek adına bir kaç sorum olacak;
  1) Aylık 11700 dakika görevlendirmeniz varmı?
  2) Ne kadar eksiğiniz olduğunu söylediler?
  3) Çalıştığınız günlerin hesabında dakikaları mı güne çeviriyorlar yoksa ister 1000 dk. ister 11700 dk. olsun o ay çıkmamışsanız 30 gün mü çalışmış oluyorsunuz?

   
 17. Kghct

  Kghct TÜİSAG Üyesi

  OSGB'de çalışıyorum, tam zamanlı olarak. Kimseye ulaşamadığımdan benim tahminimce isgkatipte dışa görevlendirmeleri gün gün hesapladıkları, atıyorum atamayı 1 nisanda yapmışım firma 10 nisanda onaylamış o ayı 20 gün almışlar, bildiğim kadarıyla bir önceki sınavda 30 günden hesaplamışlardı. 170'e başvuru oluşturduğumda bu şekilde sınava girebilirsiniz cevabı almıştım, eğitime katıldım, eğitim bitti, o hiç ulaşamadığımız bakanlık "3 yılınız dolmadan eğitim aldığınız tespit edildi, eğitiminiz iptal edildi" diye yazı göndermiş. Kimse doğru ve net bir şey bilmediğinden şuan kaç günüm var bunu tek tek SGK prim günlerim ve dışa görevlendirmelerimi kendim hesapladım.
  Bir de şu dakikanın güne çevrilmesi olayı nereden çıktı?

   
 18. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Kamuoyunu aydınlatmalarını istedim verdikleri cevap her kapıya çıkabilir cinsten. Umarım ileride gün hesabını dakika üzerinden yapmazlar.
  Şuanlık herhalde çıkış yapmadığınız sürece sistemde kaç dakika gözüktüğünüz önemsiz.

   
 19. Kghct

  Kghct TÜİSAG Üyesi

  Bi zahmet önemsiz olsun, ben ayda 3 saat çalışmayı tercih edebilirim ya da dolu dolu 45 saat, bu kimseyi ilgilendirmez ki ya da beim tecrübemi daha ne kadar etkileyebilir, ilk 2 yıl fazla mesailerle dolu dolu çalıştım şimdi tercih etmiyorum. Dakikayı güne çevirirlerse 3 yıl dolar mı hiç sanmıyorum. Zaten dışa görevlendirmeleri baz almaları mantıksız, atama yapıyoruz adam 10 gün sonra onay veriyor ve benim çalışma süremden kesiliyor... Amaç sertifika işletenleri engellemekse keşke bizleri mağdur etmeyecek bir yol deneselerdi...

   
 20. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim Çasgem (Ankara) dışında gördüğüm en uygun bahçeşehir üniversitesi.Bir kaç kişi toplu gidersek fiyatı daha uygun hale getirebiliriz.Var mı dahil olmak isteyen yada kocaeli, istanbul'da daha uuygun bir yer bulan? unutmadan 1250 tl

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica