Tartışma : C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
isg katipte onaylı görünmüyor musunuz ? b olmanız için c de çalışmanız gereken süre dolmuş ? c de 3 yıl çalışmışsınız.
B sınavlarına giriyorum da henüz geçemedim..sonuçta geçseydim B olurdum bu benim hatam ama C belgesini alıp hiç tecrübesi olmadan prim gününden B veya A olanlar da oldu..devletin kimseyi mağdur etmemesi lazım.Ben OSGB de çalışırken bu şekilde A veya B olanlara risk analizi yapmayı öğretiyordum.yanlış anlaşılmasın onlara öyle hak tanındı ve sınavı geçip bu hakkı kazandılar.kaçak göçek iş değil bu..ama öbür taraftan ilk günden beri aktif olarak sahada çalışan birsürü sektöre hizmet veren prim gününden yararlanamamış,parası yetmemiş yüksek lisans yapamamış C sınıflarına da Ocak 2017 den sonra hadi kardeşim senin işin bitti sen C sin git az tehlikeli yerlerde takıl demek büyük haksızlık...

Özlem Akarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
B sınavlarına giriyorum da henüz geçemedim..sonuçta geçseydim B olurdum bu benim hatam ama C belgesini alıp hiç tecrübesi olmadan prim gününden B veya A olanlar da oldu..devletin kimseyi mağdur etmemesi lazım.Ben OSGB de çalışırken bu şekilde A veya B olanlara risk analizi yapmayı öğretiyordum.yanlış anlaşılmasın onlara öyle hak tanındı ve sınavı geçip bu hakkı kazandılar.kaçak göçek iş değil bu..ama öbür taraftan ilk günden beri aktif olarak sahada çalışan birsürü sektöre hizmet veren prim gününden yararlanamamış,parası yetmemiş yüksek lisans yapamamış C sınıflarına da Ocak 2017 den sonra hadi kardeşim senin işin bitti sen C sin git az tehlikeli yerlerde takıl demek büyük haksızlık...
katılıyorum haklısınız :((

Özlem Akarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Ben de az tehlikeli sınıfta çalışırken B sınavına girdim , hala az tehlikeli de çalışıyorum şu anda . Yani tehlikelide çalışmak için çok acele etmedim . Ama şöyle düşünelim ben c belgemi 2014 aralıkta aldım . b yi de nisan 16 da .

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tecrübe tabiki şart zaten 3 sene bu işe emek verip B yi alanlar bence gerçek uzmanlardır. Benim düşüncem sadece erteleme ile çözüm olmayacağı yönünde yasal boşluk doldurulmalı. Bence mevzuatta B sınıfına geçiş aşamasında şu an için uzmanları koruyucu şekilde maddeler eklenmeli. Atıyorum 'Bir üst sınıfa bakan uzmanların hakkı gerekli katılım koşullarını sağlaması durumunda 2 sınav süresi boyunca devam eder' gibi. Bence böyle daha iyi olur. Bakalım neler olacak. Umarım lehimize bir şeyler olur.

Didem hanıma da katılıyorum. Zaten şu an aktif olarak çalışacak B sınıfı iş güvenliği uzmanı bulmak çokta kolay değil. Büyük iller dışında skıntılar mevcut.

gorkemm aydın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bildiğiniz üzere C sınıfı uzmanların Tehlikeli sınıf iş yerlerine bakma süresi 1/1/2017 Tarihinde doluyor. Ben şu an C sınıfı Uzmanım ve Tehlikeli bir iş yerinde tam zamanlı çalışıyorum. Benim 3. yılım Mayıs 2017 Tarihinde doluyor ve ancak Aralık 2017 Tarihindeki sınava yetişebileceğim. Benim durumumda oldukça fazla Uzman olduğunu düşünüyorum. Açıkcası 2017 de belkide işsiz kalma durumumuz var.

Acaba kanunda uzatma olur mu? Çünkü yeterli sayıda uzmanda bulunmuyor. Açıkcası ben kanunda bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki atanmış olan uzmanları korumak adına kanunda ''İş yerine atanan uzmanlar Sertifika sınıflarını yükseltene kadar çalıştıkları iş yerinde devam edebilirler, ancak yeni uzman atanamaz'' şeklinde bir ibare koyulabilir.

Konu hakkındaki görüşleriniz nedir?
arkadaslar bimer e yazın. ÇSGB 170 NOLU TELDEN DE İSTEĞİNİZİ BELİRTİN. Ankara ' da olan arkadaslar direk bakanlığa gidip , mevuat hazırlama birimiyle görüşebilir.

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
uzmanlar olarak artık sızın dur demenız gerekırken sızler ıstıyorsunuz kanunun ertelenmesını. bunun sonu yok kı kaç yıldır bu sekılde sacma sapan devam eden bır durum bu. sızler demenı gerekıyor artık ertelenmesın ne oluyorsa olsun demelısınız. ben anlayamıyorum. bırılerı ıcın kar getırecek bırılerı ıcın tabıkıde zorluklar getırecek. ne yapalım sımdı a ya b ye yukseltme sınavı ıle yukselenlere kızalım mı ? sonu yok arkadaslar yeter artık kanun yonetmelıkler ertelenmesın kım ne yapıyorsa yapsın ne yapacagını bılsın. saçmalığı savunmayın rıca ederım bakıs acınızı sadece ısınıze gore sekıllendırmeyın.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
uzmanlar olarak artık sızın dur demenız gerekırken sızler ıstıyorsunuz kanunun ertelenmesını. bunun sonu yok kı kaç yıldır bu sekılde sacma sapan devam eden bır durum bu. sızler demenı gerekıyor artık ertelenmesın ne oluyorsa olsun demelısınız. ben anlayamıyorum. bırılerı ıcın kar getırecek bırılerı ıcın tabıkıde zorluklar getırecek. ne yapalım sımdı a ya b ye yukseltme sınavı ıle yukselenlere kızalım mı ? sonu yok arkadaslar yeter artık kanun yonetmelıkler ertelenmesın kım ne yapıyorsa yapsın ne yapacagını bılsın. saçmalığı savunmayın rıca ederım bakıs acınızı sadece ısınıze gore sekıllendırmeyın.

olcay bey, fikrinize saygı duyuyorum. Fakat şöyle bir durum var. Ben doğru düzgün yoldan B sınıfı olmak için uğraşan biriyim. Diyelim 1 ocak 2017 de 3. senemi doldurdum. Sınav Nisan ayında. Belgeyi almam Haziranı bulacak. 6 aylı süre zarfında insanlar mağdur olacak. Demesi kolay kanun ertelenmesin ne olacaksa olsun. Size bişey olmadıkdan sonra problem olmaz insan piskolojisi bu. Ancak devlet böyle düşünmez kapsayıcı olması gerekir. Kanunu uzatmayabilir benim yazdıklarımı okursanız kanunu uzatmazsa da geçiş aşamasında insanlara yardımcı bir formül gerekir diyorum.

Yükseltmeye A B olanlara kızalım mı? Bence onlara değil bu duruma kızalım, sözde yüksek lisans ile B sınıfı olanlara kızalım.

Yada siz haklısınız, bizim gibi doğru yoldan 3 yıl emek harcayan kişilerin önüne bu engeli koyarak olayı çözelim.

gorkemm aydın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Olcay Bey bu yasa kaç kere ertelendi ? Sanki sürekli erteleniyo gibi konuşmuşsunuz. Ayrıca az tehlikeli işyerleri yasası temmuz 2017 ye ertelenmişken ve b sınıfı uzmanlar hala a sınıfı uzmanlar yerine bakabılıyoken c sınıfı uzmanlara haksızlık olmuyor mu? Yasa eğer etelenmezse benim gibi çoğu c sınıfı uzman işsiz kalacak. Şu an piyasa da yeterli derecede b sınıfı uzman da yok. Hala bu duruma hazır değiliz.

TOLGA YILDIRIM_

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
olcay bey, fikrinize saygı duyuyorum. Fakat şöyle bir durum var. Ben doğru düzgün yoldan B sınıfı olmak için uğraşan biriyim. Diyelim 1 ocak 2017 de 3. senemi doldurdum. Sınav Nisan ayında. Belgeyi almam Haziranı bulacak. 6 aylı süre zarfında insanlar mağdur olacak. Demesi kolay kanun ertelenmesin ne olacaksa olsun. Size bişey olmadıkdan sonra problem olmaz insan piskolojisi bu. Ancak devlet böyle düşünmez kapsayıcı olması gerekir. Kanunu uzatmayabilir benim yazdıklarımı okursanız kanunu uzatmazsa da geçiş aşamasında insanlara yardımcı bir formül gerekir diyorum.

Yükseltmeye A B olanlara kızalım mı? Bence onlara değil bu duruma kızalım, sözde yüksek lisans ile B sınıfı olanlara kızalım.

Yada siz haklısınız, bizim gibi doğru yoldan 3 yıl emek harcayan kişilerin önüne bu engeli koyarak olayı çözelim.

Sözde yüksek lisans nasıl bir ifade anlamadım ya. Birşeyleri savunurken başkalarını küçümsemeyin. Siz de sözde bir kursla aldınız belgeyi. Biz bir sene en azından ilmini de öğrendik bu işin. 5-10 günlük kurslarla kıyaslamayın lütfen. Çok değer verdiğim bu foruma yakıştıramıyorum bu ifadeleri. Konunuzda haklısınız. Halı hazırda çalışanların mağdur olmaması için gerekli düzenlemenin yapılması iyi olur. Tamamen ertelemeyi ise adaletsizlik kabul ederim.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sözde yüksek lisans nasıl bir ifade anlamadım ya. Birşeyleri savunurken başkalarını küçümsemeyin. Siz de sözde bir kursla aldınız belgeyi. Biz bir sene en azından ilmini de öğrendik bu işin. 5-10 günlük kurslarla kıyaslamayın lütfen. Çok değer verdiğim bu foruma yakıştıramıyorum bu ifadeleri. Konunuzda haklısınız. Halı hazırda çalışanların mağdur olmaması için gerekli düzenlemenin yapılması iyi olur. Tamamen ertelemeyi ise adaletsizlik kabul ederim.
Tolga Bey merhaba. Üyelerimizin kendi özgür iradesi ile yazdığı düşüncelerini forumumuza yakıştırmamanızı anlamadım bende :)
Küfür, argo, reklam, hakaret ve siyasi olmayan her mesajı yayınlarız biz. Kimse kendi düşüncesini bizlere dikte etmiyor. Yazılanlara katılırsınız, katılmazsınız bunu da kendi yazacağınız mesajınızla belirtirsiniz. Adı üstünde tartışma.
İyi çalışmalar diliyorum...

gorkemm aydın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tolga Bey merhaba. Üyelerimizin kendi özgür iradesi ile yazdığı düşüncelerini forumumuza yakıştırmamanızı anlamadım bende :)
Küfür, argo, reklam, hakaret ve siyasi olmayan her mesajı yayınlarız biz. Kimse kendi düşüncesini bizlere dikte etmiyor. Yazılanlara katılırsınız, katılmazsınız bunu da kendi yazacağınız mesajınızla belirtirsiniz. Adı üstünde tartışma.
Tolga Bey imza kampanyası başlattık. Neden yayınlamıyorsunuz linki yasak mı acaba ? Bilmediğimden soruyorum.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tolga Bey imza kampanyası başlattık. Neden yayınlamıyorsunuz linki yasak mı acaba ? Bilmediğimden soruyorum.
Görkem Bey merhaba. Mesajlarınızı ben sildim. İmza kampanyalarını yayınlayamıyoruz forum kuralları gereği. Kusura bakmayın...

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Siz yanlış anladınız herhalde. Ben hakkıyla yüksek linsans yapana bir lafım yok. Yaşadığım ilde güzel bir üniversite olsa bende yapmak isterim ve bunu sadece belge yükseltmek için değil kendimi geliştirmek için isterdim. Ben Özel üniversitelerde ücret karşılığı yapılanlardan bahsediyorum. Üzerinize alınmanız sizin bileceğiniz iş, bunun böyle olduğunu herkes biliyor, konuyu çarpıtmanıza gerek yok.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çevremde bakıyorum da ertelenmeye karşı çıkanlar çoğunlukla 3 yılı doldurmadan b olan arkadaşlar... sizce de ilginç değil mi?
Söylemek istediklerimin tek cümle ile özeti bu gerçekten bravo. Öncelikle meslektaşlık dayanışma ister. Ben B oldum gerideki ne halt ederse etsin değil, benim düşüncem bu yönde. Ama bakıyorum 'Kendin söyle kendin işit' lafı aklıma geliyor.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Problemi matematiksel ele alırsak, mevcut A ve B sınıfı uzman sayısı halen yeterli değil. C sınıfı uzman arkadaşlarımız da şu an Tehlikeli sınıflardaki bu eksikliği doldurmakla beraber 3 yılını doldurmak için gereken zamanı tamamlamaya çalışmakta. B sınıfı uzman arkadaşlarımızın Çok tehlikeli iş yerlerine bakabilecekleri son tarih ile C sınıfı uzmanların Tehlikeli sınıfa bakacakları son tarihleri aynı tarihe almak güzel bir çözüm olacaktır.

Az tehlikeli ve 10 kişiye kadar çalışanı olan iş yerlerindeki işveren / işveren temsilcilerinin İSG görevlerini kendilerinin yerine getirebilmesi durumu, mevcut C sınıfı uzmanlar için iş alanında bir daralma yaşanmasına neden olmuştu. Yüksek lisans ile B sınıfına yükselme ise ileride karşımıza B sınıfındaki uzman sayısının artması nedeniyle de C sınıfı uzmanların yaşadıkları sıkıntıya benzer bir durum olacaktır.

Bakalım o zaman geldiğinde nasıl bir çözüm önerisi gelecek.

TOLGA YILDIRIM_

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Özür dilerim yanlış ifade etmiş olabilirim. Tabi ki herkes düşüncesini söyleyecek. Ama erdemli olmak ve başkalarına hakaret etmemek gerekir. Sözde yüksek lisans ne demek. Biz yolsuzluk mu yaptık da aldık belgeyi. Neden rahatsız ediyor bu insanları anlamadım. Eleştireceklerine onlarda bu hakkı kullansınlar. Bu sözleri forumun kalitesine yakıştıramadım . Yoksa bu platformu çok seviyorum. Sizle ilgili bir sıkıntım yok. İyi çalışmalar diliyorum. Saygılar...

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Özür dilerim yanlış ifade etmiş olabilirim. Tabi ki herkes düşüncesini söyleyecek. Ama erdemli olmak ve başkalarına hakaret etmemek gerekir. Sözde yüksek lisans ne demek. Biz yolsuzluk mu yaptık da aldık belgeyi. Neden rahatsız ediyor bu insanları anlamadım. Eleştireceklerine onlarda bu hakkı kullansınlar. Bu sözleri forumun kalitesine yakıştıramadım . Yoksa bu platformu çok seviyorum. Sizle ilgili bir sıkıntım yok. İyi çalışmalar diliyorum. Saygılar...
Sorun benle ilgili anladığım kadarıyla. Kimseyi küçümsemek haddime değil. Ayrıca kimseye hakaret içeren bir yazıda yazmadım. Eğer beğenmiyorsanız düşüncelerimi cevap vermek bu konuya yazmak zorunda değilsiniz. Sözde yüksek lisansın açıklamasını size yaptım ancak ısrarınızdan anladığım kadarıyla konuyu çarpıtmaya devam etmek niyetindesiniz.

TOLGA YILDIRIM_

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sorun benle ilgili anladığım kadarıyla. Kimseyi küçümsemek haddime değil. Ayrıca kimseye hakaret içeren bir yazıda yazmadım. Eğer beğenmiyorsanız düşüncelerimi cevap vermek bu konuya yazmak zorunda değilsiniz. Sözde yüksek lisansın açıklamasını size yaptım ancak ısrarınızdan anladığım kadarıyla konuyu çarpıtmaya devam etmek niyetindesiniz.

Ben Gamze hanıma forum hakkındaki yorumumun açıklamasını yaptım. Bu konuyu uzatmaya gerek yok. İyi çalışmalar diliyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.