Tartışma - C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Önder Ak tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bildiğiniz üzere C sınıfı uzmanların Tehlikeli sınıf iş yerlerine bakma süresi 1/1/2017 Tarihinde doluyor. Ben şu an C sınıfı Uzmanım ve Tehlikeli bir iş yerinde tam zamanlı çalışıyorum. Benim 3. yılım Mayıs 2017 Tarihinde doluyor ve ancak Aralık 2017 Tarihindeki sınava yetişebileceğim. Benim durumumda oldukça fazla Uzman olduğunu düşünüyorum. Açıkcası 2017 de belkide işsiz kalma durumumuz var.

  Acaba kanunda uzatma olur mu? Çünkü yeterli sayıda uzmanda bulunmuyor. Açıkcası ben kanunda bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki atanmış olan uzmanları korumak adına kanunda ''İş yerine atanan uzmanlar Sertifika sınıflarını yükseltene kadar çalıştıkları iş yerinde devam edebilirler, ancak yeni uzman atanamaz'' şeklinde bir ibare koyulabilir.

  Konu hakkındaki görüşleriniz nedir?


   
  alisoner, çevreisgc, semih10 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. EmekChe

  EmekChe TÜİSAG Üyesi

  Konu ile ilgili bir imza kampanyası başlatılarak Bakanlığa sunulabilir.İmza kampanyası İnternet üzerinden de başlanabilir.

   
  HSE Engineer, çevreisgc ve Öznur Buldu bu yazıya teşekkür etti.
 3. Emre Demirci

  Emre Demirci TÜİSAG Üyesi

  ''İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK'' te tam süreli uzmanlardan yalnızca birinin uygun sınıfta olması şartı aranmaktadır. Dolayısıyla tehlikeli olup, birden fazla uzman bulunması gereken yerlerde; C olarak çalışabilirsin. C sınıfının tehlikeli sınıflara da bakabilme durumu temmuz sürecinin ertelenmesiyle uzatılır. Eğer uzatılmazsa kendileriyle çelişirler.

     

   
  HSE Engineer, arzu_91, semih10 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. semih10

  semih10 TÜİSAG Üyesi

  Az tehlikeli işyerlerinin 01.07.2017 ertelenmesiyle C sınıfının tehlikeli işyerlerine bakma süresi de ertelenmeli kesinlikle. Yetkililerin bu konu hakkında çalışma yürütmesi ile mağduriyetin giderileceğini düşünüyorum.

   
  arzu_91 ve çevreisgc bu yazıya teşekkür etti.
 5. oğuz1983

  oğuz1983 TÜİSAG Üyesi

  Bu durum gerçekten sıkıntılı..ben de 4 senedir aktif olarak C sınıfı uzman olarak çalışıyorum..sırf B olamadım diye Ocak 2017 den sonra tehlikeli sınıfa bakamayacak olmam haksızlık.işten çıkmam gerekecek bu durumda..bence imza kampanyası başlatalım..enazından bu işi uzun süredir yapanlar için bi hak tanısınlar

     

   
  HSE Engineer ve çevreisgc bu yazıya teşekkür etti.
 6. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Eğer A sınıfı uzman tam zamanlı ise dediğiniz olabiliyor. Aksi durumda C sınıfının sistem üzerinden kabul etmiyordu en son.

   
 7. Cemal ELMAS

  Cemal ELMAS TÜİSAG Üyesi

  C Uzmanı arkadaşlar bu durumda işveren ile anlaşmaları durumunda Bağımsız çalışan B sınıfı uzmanlarla anlaşabilir. Umarım bakanlık bir uzatma verir aslında vermeli de çünkü o işyerine hakim bir uzmanı işe hakim olmayan bir uzman ile değişmesi daha kötü olur. Tam zamanlı iş güvenliği çalıştıran işletmelere geçiş döneminde veya iş güvenliği uzmanı istifa edince ve benzeri durumlarda yeni atama için 45 gün süre verilebilir. Benim sektörümde böyle. İyi niyetli olarak bunların hiç biri olmayınca B olamayan başka işleri de yapan uzman var ise ben iş birliği yapabilirim. Başka işim var ve katip sürem boş. Dediğim gibi çözüm üretmek adına bir fırsatçılık değildir. Ancak istanbul içi ve kendim de şahsen gözetim yapmak şartı ile. ***KESİLDİ***
   
  Last edited by a moderator: 12 Temmuz 2016
 8. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  İş yerinde bir tane o sınıfa ait uzman olmak zorunda sonuçta. Yani B sınıfı uzman olmadıktan sonra ben nasıl çalışabilirim ki. Ayrıca benim üye olduğum mesleki odadan gelen bir mail de tam zamanlı çalışacak uzmanlardan sadece birinin sınıfının uyması yeterlidir maddesinin mahkemece durdurulduğunu biliyorum, dava açılmıştı. Son durum hakkında net bilgim yok.   
 9. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Cemal Bey İSG sisteminin son halinde eğer işyerinin tehlike sınıfına uygun bir uzman tam zamanlı çalışmıyorsa alt sınıf uzman o işyerine atanamıyor.

     

   
 10. Emre Demirci

  Emre Demirci TÜİSAG Üyesi

  Aslında benim de demek istedigim tam olarak buydu.   
 11. Cemal ELMAS

  Cemal ELMAS TÜİSAG Üyesi

  Siz de B ile anlaştırın şirketi onu atatın bir iki ay sonra alınca B yi k dinizi atattın benim de dediğim bu aktif olarak B olan be kayıtsız olan B uzmanı bılmanı lazım benim gibi   
 12. ilknur dalkılıç

  ilknur dalkılıç TÜİSAG Üyesi

  az tehlikeli işyerlerinin 01.07.2017 tarihine kadar ertelenmesi c sınıfı uzmanları mağdur ediyor.çünkü zaten 01.01.2017 tarihinde bitiyor tehlikeli işyerlerine bakma yetkimiz.aradaki 7 aylık süreçte c sınıfı uzmanlar işsiz mi kalacak yani?isg katip atamaları kabul etmeyecek sistemden atama yapılamadıktan sonra zaten bir yetkimiz kalmıyor.buna bir çözüm bulunmalı şimdiden dile getirmeliyiz yoksa yıl sonunda ne ücretler istediğimiz gibi olur ne şartlar daha da önemlisi koca bir işsizlik ordusu olacak malesefki..

   
  semih10 bu yazıya teşekkür etti.
 13. Olgun Akman

  Olgun Akman TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 03.12.2016 tarihli
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (2. Dönem)
  2016-İSG 2. Dönem sınavı için başvuru yaparken sadece ücreti yatırmak yeterli oluyor mu? aralık 2014 ten kalmıştım çünkü ek evrak istenir mi benden ?
   
 14. Abdullah HATİPOĞULLARI

  Abdullah HATİPOĞULLARI TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı uzmanlık seneye biter aç kalır b olamayan o kadar eminim.

   
 15. oğuz1983

  oğuz1983 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yapılacak şey belli..kasım-aralık aylarında imza kampanyası başlatacaz,bakanlığa mailler atacağız..başka yapacak bişey yok..Levent Kavlak beye hepimiz mesaj atacağız.ben bu konu ile ilgili kendisine mesaj attım ama bana geri dönüş yapmadı..ortada ciddi bi mağduriyet var.ben 2012 senesinde uzman oldum ve 4 senedir aktif olarak bir çok sektörde uzmanlık yapıyorum..ocak 2017 de sırf C yim diye sadece az tehlikeli yerlere bakacak olmam benim işsiz kalmam demektir..   
  Önder Ak bu yazıya teşekkür etti.
 16. ilknur dalkılıç

  ilknur dalkılıç TÜİSAG Üyesi

  Levent beye masaj attım ama herkesin yazması gerek ne kadar tepki o kadar kısa sürede çözüm üretilebilinir diye umuyorum.yıl sonuna kalırsak osgbler veye işverenler bunu maaşlarda fırsata çevirebilir.genelde uzman ücretleri yıl sonunda belli oluyor.

   
  Last edited by a moderator: 20 Ocak 2017
 17. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Evet arkadaşlar herkes bimere yazı da gönderebilir. Burdaki yönetici arkadaşlarımızda bize yardımcı olabilir. Oğuz beyin yaptığı gibi yöneticilere mesaj atmakta fayda var.

   
  oğuz1983 bu yazıya teşekkür etti.
 18. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar benim bir sorum daha olacak. 3 yılı doldurup eğitim alan varsa. Çalıştığımız süreler isg katipten belli oluyor. Dakika saat v.b olarak. Bu sürenin bir önemi var mı? Atıyorum bir adam ayda 400 dk çalışır, diğeri tamamını doldurur bunun bir farkı var mı? B sınıfına geçişte istenilen belgeleri bu linkte bulabilirsiniz. Şimdiden hazırlıklı olun arkadaşlar, Eğer çok tehlikeli bir iş kolunda A sınıfı uzmanın yanında çalıştıysanız onunda belgelerini istiyorlar.
  http://www3.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=13.06.2016

   
 19. SÜLEYMAN İSTEK

  SÜLEYMAN İSTEK TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu konu hakkında ben bimere yazdım. gercekten bu c sınıfı aktif tehlikeli sınıfta uzun süredir çalışanları mağdur edecektir.

   
 20. ü.okur

  ü.okur TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bende bimer e yazdım bir ay önce ama hala bir cevap gelmedi. bende 2.5 yıldır çalışıyorum mayıs 2017 sınavına kadar tecrübeli olmama rağmen işsiz mi kalıcam diye .

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. az tehlikeli sınıfa bakma dakikası

Yandex.Metrica