Tartışma : C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
1.1.2017'de yürürlüğe girecek olan yönetmelik de, az tehlikeliler gibi 1 yıl ertelenecektir diye düşünüyorum. Başka bir alternatif olamaz..

HSE Engineer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu durum gerçekten sıkıntılı..ben de 4 senedir aktif olarak C sınıfı uzman olarak çalışıyorum..sırf B olamadım diye Ocak 2017 den sonra tehlikeli sınıfa bakamayacak olmam haksızlık.işten çıkmam gerekecek bu durumda..bence imza kampanyası başlatalım..enazından bu işi uzun süredir yapanlar için bi hak tanısınlar

Ben de 3 senedir bu işi yapıyorum. Birkaç ay ara verdim. Aralık sınavına 5 ay eksik diye giremiyorum. Saçmalık şu, nerdeyse 3 senedir tam zamanlı çalıştığım fabrikamda ki severek çalışıyorum otomotiv sektörü , bana ocak 2017 den itibaren calısamayacaksın diyen ilgili madde. 31 aralık da c sınıfı uzman olarak orası için yeterliyim ama 1 ocak da yeterli değilim. Böyle saçmalık mı olur. Bence a sınıfı uzman çok tehlikeli sınıfa bakabilsin her zaman, b sınıfı hem tehlikeli hem çok tehlikeli sınıfa bakabilsin her zaman, c sınıfı tehlikeli ve az tehlikeli yerlere her zaman bakabilsin. Şu saçma su tarihe kadar bakabilir saçmalığından bir vazgeçsinler artık. İşveren karar versin deneyime göre isterse tabi deneyimli. B mi C sınıfımı isterse. Tehlikeli sınıf için söylüyorum bunu. Çok tehlikelide de aynı şey geçerli. Çünkü bedavadan A sınıfı ya da b sınıfı olan o kadar çok tecrübesiz var ki. Sgk gününe bakıp millet oldu A B ☺ Ama onlar ocak 2017 den etkilenmeyecek değil mi. Hak ediyorlar sonuçta.

SÜLEYMAN İSTEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
BİMERDEN CEVAP GELDİ. KONUYLA İLGİLİ. BU KONU İLE İLGİLİ ERTELENME OLMASI GEREKİYOR.

Sayın SÜLEYMAN İSTEK ,

Bimer Başvuru Numaranız :

Sayın Süleyman İSTEK, Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz ...... sayılı bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüzün görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir. Önerileriniz kayıt altına alınmış olup, yapılacak mevzuat çalışmalarında dikkate alınacaktır. Bilgilerinize sunulur.

MEVZUAT İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bende bimere konuyla ilgili mağduriyetler yaşanacağı için başvurdum. Herkesin başvurması bu konuya daha çok dikkat çekecektir.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bimer baş vurusu cevabı aşağıdaki şekilde arkadaşlar. Sizlerde yazın lütfen. İyi çalışmalar.

Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir. Başvurunuzda bahsi geçen konuyla ilgili görüşleriniz mevzuat çalışmalarında değerlendirilmek üzere kayıt altına alınmıştır. Bilgilerinize sunulur.

SÜLEYMAN İSTEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
çalışma ve sosyal güvenlik bakanı değişti umarım yeni bakanımız bu konu hakkında olumlu yaklaşım sağlar

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yeni bakanın konu hakkında bilgisi var mı önce onu sorgulamak lazım.. Malum ülkemizde bakanlar belirlenirken, eğitimini almış oldukları branşlar pek önemsenmiyor..

Gökhan Özyılmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar, bu konuda tek başımayım diye korkuyordum ancak benim gibi olan çok sayıda meslektaşım varmış. 3 Senedir tam zamanlı olarak tehlikeli sınıfta çalışıyorum. 2016 aralık sınavını 23 gün ile kaçırdım. Kabul etmediler. Mayıs 2017 deki sınava girebiliyorum ancak. 2017 yılbaşı ile bizi ne bekliyor açıkcası bilmiyorum. Fabrikamı da bu konu da daha bilgilendirmedim. Bimere başvuru yapalım ancak tek bir yazı tek bir ağız olursa daha güzel olur. Örnek yazı var ise elinizde onu atalım bimere. Millet İsg uzmanlığı yapmadan A B oldu prim gün sayısından. Bu mağduriyet giderilmezse çok büyük sıkıntı olacak.

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bimer'e yazdığım yazıyı aynen sizle paylaşıyorum:

^^Mayıs 2013 ten itibaren C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmaktayım.Bilindiği üzere 01/01/2017 den itibaren C sınıfı uzmanlar sadece az tehlikeli yerlere bakabilecek.Yani ben 3 yılı aşkın yaptığım iş ve kazandığım tecrübelerden B olamadım diye vazgeçmek zorunda kalacağım.Şuan tehlikeli sınıfta yer alan bir tekstil fabrikasında tam zamanlı olarak çalışıyorum.Kanunda bir değişiklik yapılmazsa ben 1 Ocak tan itibaren işten çıkmak zorunda kalacağım.Benim durumumda olan aynı mağduriyeti yaşayacak olan binlerce uzman bulunmaktadır
Sizlerden ricam kanunda değişiklik yapılmasıdır.Mesela 2 veya 3 senedir aktif uzmanlık yapan C sınıfları tehlikeli yerlere bakabilir diye bir ibare bile eklense benim gibi bu işe hatırı sayılır emek vermiş kişilerin mağduriyeti önlenmiş olur.Zamanında prim günü sayısından dolayı hiç uzmanlık yapmamış kişiler A yada B sınıfı uzman oldular.Bizler aktif olarak bu işi yapıyoruz ve bu işte uzmanlaştık. 1 Ocak 2017 den itibaren sadece az tehlikeli yerlere bakabilecek olmamız ciddi bir haksızlık olacaktır.
Saygılar^^

Şeyma Demirhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bimer'e yazdığım yazıyı aynen sizle paylaşıyorum:

^^Mayıs 2013 ten itibaren C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmaktayım.Bilindiği üzere 01/01/2017 den itibaren C sınıfı uzmanlar sadece az tehlikeli yerlere bakabilecek.Yani ben 3 yılı aşkın yaptığım iş ve kazandığım tecrübelerden B olamadım diye vazgeçmek zorunda kalacağım.Şuan tehlikeli sınıfta yer alan bir tekstil fabrikasında tam zamanlı olarak çalışıyorum.Kanunda bir değişiklik yapılmazsa ben 1 Ocak tan itibaren işten çıkmak zorunda kalacağım.Benim durumumda olan aynı mağduriyeti yaşayacak olan binlerce uzman bulunmaktadır
Sizlerden ricam kanunda değişiklik yapılmasıdır.Mesela 2 veya 3 senedir aktif uzmanlık yapan C sınıfları tehlikeli yerlere bakabilir diye bir ibare bile eklense benim gibi bu işe hatırı sayılır emek vermiş kişilerin mağduriyeti önlenmiş olur.Zamanında prim günü sayısından dolayı hiç uzmanlık yapmamış kişiler A yada B sınıfı uzman oldular.Bizler aktif olarak bu işi yapıyoruz ve bu işte uzmanlaştık. 1 Ocak 2017 den itibaren sadece az tehlikeli yerlere bakabilecek olmamız ciddi bir haksızlık olacaktır.
Saygılar^^
1 Temmuz 2017 diyebiliyorum

Şeyma Demirhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba ben ağustos ayı sonunda tehlikeli sınıfta olan bir firmada C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak işe başladım ancak çalıştığım firma bir OSGB firmasından hizmet alıyor OSGB den C sınıfı arkadaşın İSG Katipten ataması olduğu için benim atamam olmuyor olursa diğer uzmanın iptal edilmesi gerekiyor ancak SGK bildirgesinde İSG uzmanı olarak gözüküyor bu durumda İSG katipten atamam olmadığı için fiilen C sınıfı uzman olarak çalışmış olmuyorum ne yapmam gerekiyor.
teşekkürler.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba ben ağustos ayı sonunda tehlikeli sınıfta olan bir firmada C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak işe başladım ancak çalıştığım firma bir OSGB firmasından hizmet alıyor OSGB den C sınıfı arkadaşın İSG Katipten ataması olduğu için benim atamam olmuyor olursa diğer uzmanın iptal edilmesi gerekiyor ancak SGK bildirgesinde İSG uzmanı olarak gözüküyor bu durumda İSG katipten atamam olmadığı için fiilen C sınıfı uzman olarak çalışmış olmuyorum ne yapmam gerekiyor.
teşekkürler.
Merhaba;
Yönetmelik gereği maalesef zaman bölünerek iki uzmana paylaştırılamıyor. Anlamadığım nokta firmanız sizi bünyesine kattıktan sonra neden hala hizmet almaya devam ediyor?
Resmi olarak uzmanlık yapabilmeniz için sizin de belirttiğiniz gibi diğer igu sözleşmesinin katip üzerinden iptali gerekiyor. Bu durum böyle devam ettiği müddetçe ileride B sınıfı olmak için doldurmanız gereken prim gününden kaybınız oluyor.

Şeyma Demirhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba;
Yönetmelik gereği maalesef zaman bölünerek iki uzmana paylaştırılamıyor. Anlamadığım nokta firmanız sizi bünyesine kattıktan sonra neden hala hizmet almaya devam ediyor?
Resmi olarak uzmanlık yapabilmeniz için sizin de belirttiğiniz gibi diğer igu sözleşmesinin katip üzerinden iptali gerekiyor. Bu durum böyle devam ettiği müddetçe ileride B sınıfı olmak için doldurmanız gereken prim gününden kaybınız oluyor.
Haklısınız ancak çalıştığım firma zaman zaman taşeron firmayla çalışıyor bu durumda çok tehlikeli iş kapsamında A Sınıfı Uzmana gerek olduğu için Csınıfı uzman yeterli olmuyor.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çok tehlikeli yerlerde iş taşere edeceğiniz zaman A sınıfı uzmana firmanızın ihtiyacı yok. Taşeron olarak iş yapılacağı zaman önemli olan sizin firmanızın yaptığı asıl iştir. Yani bir A sınıfı uzmana ihtiyacı yok firmanızın.

Şeyma Demirhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çok tehlikeli yerlerde iş taşere edeceğiniz zaman A sınıfı uzmana firmanızın ihtiyacı yok. Taşeron olarak iş yapılacağı zaman önemli olan sizin firmanızın yaptığı asıl iştir. Yani bir A sınıfı uzmana ihtiyacı yok firmanızın.
Peki çok tehlileli işlerde(taşeron olarak) eğitim ve risk analizi durumunda C Sınıfı Uzmanın imza yetkisi oluyor mu? Birde 1 Ocaktan itibaren C uzmanın B uzman yerine bakma durumu bittikten sonra eğer OSGB firmasından hizmet almaya devam ederse tam zamanlı B Sınıfı uzman bulundurmak zorunda mı?

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Peki çok tehlileli işlerde(taşeron olarak) eğitim ve risk analizi durumunda C Sınıfı Uzmanın imza yetkisi oluyor mu? Birde 1 Ocaktan itibaren C uzmanın B uzman yerine bakma durumu bittikten sonra eğer OSGB firmasından hizmet almaya devam ederse tam zamanlı B Sınıfı uzman bulundurmak zorunda mı?
Eğer kanunda bi erteleme olmazsa 1 ocaktan itibaren siz tek başınıza o firmaya bakamazsınız maalesef

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sizin şu an için bu tür işlerde imza yetkiniz var. Dediğim gibi asıl olan sizin yaptığınız için tehlike sınıfı.
Oğuz Bey'in de dediği gibi 1 Ocak'tan sonra B sınıfı uzman sözleşmesi yapmalı firmanız

Şeyma Demirhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sizin şu an için bu tür işlerde imza yetkiniz var. Dediğim gibi asıl olan sizin yaptığınız için tehlike sınıfı.
Oğuz Bey'in de dediği gibi 1 Ocak'tan sonra B sınıfı uzman sözleşmesi yapmalı firmanız
OSGB den hizmet almaya devam ederse B Sınıfı uzmana gerek var mı? (firmanın 50 den az çalışanı bulunuyor)

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şeyma Hanım sizin firmanızın nace koduna bakıldığında Tehlike sınıfı nedir?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.