Tartışma : C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir başka konuya yazdığım bilgiyi buraya da ekliyorum. Maalesef ÇSGB Yetkilendirme dairesinin resmi dilekçeme (BİMER' in statüsü bu şekildedir) verdiği cevaba göre gün bazlı değerlendiriyorlarmış.
http://www.isgfrm.com/threads/c-sin...-sinifa-bakma-durumu.23355/page-5#post-274859

Konu ile ilgili Bimer' e yazmıştım, cevap dönmüşler. Ne yazık ki günlük kontrol yapıyorlarmış. Bu pek çok insanı mağdur edecektir. Sorumu ve verilen cevabı aşağıya ekliyorum.

"İyi günler,

C sınıfı bir iş güvenliği uzmanının B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girebilmesi için gerekli olan 3 yıllık fiili çalışma süresinin hesabında asgari olarak 3x365=1095 günlük isg katip bildirimi mi istiyorsunuz yoksa 3 yıl boyunca her ay isg katip bildirimi yapılmak kaydıyla örneğin aylık 1 günlük isg katip atamasını mı istiyorsunuz? Bu güne kadar bilgimiz her ay fiili olarak çalışmak kaydıyla aylık 1 veya 30 günlük bildirimin farketmediği, her ay çalışıyor olmak kaydıyla 3 yılı tamamlamanın yeterli olduğu yönünde idi. Mevzuatta da aksini belirtir bir durum yok. Bu konu gerek C sınıfı gerekse de B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının belkide % 70’ inden fazlasının sınava girme durumunu değiştireceğinden kamuoyuna bu konularda örnekleriyle bilgilendirme yapılmasını saygılarımla arz ederim.

.............
B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
Sertifika No: ......... Tarih: 14.01.2014

Cevaplar:
Cevap: ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI > YETKİLENDİRME DAİRE BAŞKANLIĞI (01.12.2016 16:06)
İş güvenliği uzmanlığı belgelerinde sınıf atlama incelemesinde İSG-KATİP'teki sözleşmelerde günlük olarak devamlılık şartı aranır.Bu şart ilgili mevzuattaki 3 yıl "fiili" çalışma hükmüne dayanmaktadır."

OmerBaglar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bir başka konuya yazdığım bilgiyi buraya da ekliyorum. Maalesef ÇSGB Yetkilendirme dairesinin resmi dilekçeme (BİMER' in statüsü bu şekildedir) verdiği cevaba göre gün bazlı değerlendiriyorlarmış.
http://www.isgfrm.com/threads/c-sin...-sinifa-bakma-durumu.23355/page-5#post-274859

Konu ile ilgili Bimer' e yazmıştım, cevap dönmüşler. Ne yazık ki günlük kontrol yapıyorlarmış. Bu pek çok insanı mağdur edecektir. Sorumu ve verilen cevabı aşağıya ekliyorum.

"İyi günler,

C sınıfı bir iş güvenliği uzmanının B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girebilmesi için gerekli olan 3 yıllık fiili çalışma süresinin hesabında asgari olarak 3x365=1095 günlük isg katip bildirimi mi istiyorsunuz yoksa 3 yıl boyunca her ay isg katip bildirimi yapılmak kaydıyla örneğin aylık 1 günlük isg katip atamasını mı istiyorsunuz? Bu güne kadar bilgimiz her ay fiili olarak çalışmak kaydıyla aylık 1 veya 30 günlük bildirimin farketmediği, her ay çalışıyor olmak kaydıyla 3 yılı tamamlamanın yeterli olduğu yönünde idi. Mevzuatta da aksini belirtir bir durum yok. Bu konu gerek C sınıfı gerekse de B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının belkide % 70’ inden fazlasının sınava girme durumunu değiştireceğinden kamuoyuna bu konularda örnekleriyle bilgilendirme yapılmasını saygılarımla arz ederim.

.............
B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
Sertifika No: ......... Tarih: 14.01.2014

Cevaplar:
Cevap: ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI > YETKİLENDİRME DAİRE BAŞKANLIĞI (01.12.2016 16:06)
İş güvenliği uzmanlığı belgelerinde sınıf atlama incelemesinde İSG-KATİP'teki sözleşmelerde günlük olarak devamlılık şartı aranır.Bu şart ilgili mevzuattaki 3 yıl "fiili" çalışma hükmüne dayanmaktadır."
Benim de Yetkilendirme Daire Başkanlığı ile yaptığım görüşmeden aynı sonuç çıktı. İSG-KATİP üzerinde devam eden sözleşmelerin toplam gün sayısının 1095 olması gerekiyor. Yani ayda 3 saat görevlendirildiğiniz bir işyerinde bile 1095 gün sözleşmeniz kesintisiz devam etmiş ise yükselme için sınava girmeye hak kazanıyorsunuz. Ama diyelim ki çalıştığınız firma ile sözleşmenizi ayın 10. gününde feshettiniz ve o ay başka sözleşme yapmadınız, işte o zaman İSG-KATİP sizin o ay için sadece 10 gününüzü fiili çalışmadan sayıyor.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Benim de Yetkilendirme Daire Başkanlığı ile yaptığım görüşmeden aynı sonuç çıktı. İSG-KATİP üzerinde devam eden sözleşmelerin toplam gün sayısının 1095 olması gerekiyor. Yani ayda 3 saat görevlendirildiğiniz bir işyerinde bile 1095 gün sözleşmeniz kesintisiz devam etmiş ise yükselme için sınava girmeye hak kazanıyorsunuz. Ama diyelim ki çalıştığınız firma ile sözleşmenizi ayın 10. gününde feshettiniz ve o ay başka sözleşme yapmadınız, işte o zaman İSG-KATİP sizin o ay için sadece 10 gününüzü fiili çalışmadan sayıyor.
Onda bir problem yok ki. Arkadaşımıza gelen cevap isg katipdeki tüm süreleri kullanmanız gerekiyor yönünde. Yani sizin çalıştığınız dakikalar ayda 10 güne denk geliyor diyelim. 3 yıl çalıştınız kabul edilmiyor diyenler var. Ben 2 tane eğitim kurumu ile görüştüm biri olmaz biri olur dedi :) size denilene göre de oluyor demek ki adam isterse ayda 1 saat çalışın 3 sene oldu mu yetiyor.

Abdurrahman zybk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
B ben sınıfı uzmanım ertelenmesi için bende kampanyayı imzaladım çünkü 2018 başında b sınıfının a yerine bakma süresi doluyor eğer bir erteleme olacaksa hem c hem b için olacağını düşünüyorum a sınıfı uzman yetersiz a sınıfı belgesi alan çoğu kişide çalışmıyor zaten çok tehlikeli sektörün büyük bir kısmına b sınıfı uzmanlar bakıyor şimdi

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar artık son aya girdik hatta sayılı günler kaldı. Sürenin uzatılması ile ilgili duyumu olan veya çsgb ile görüşen var mı? Yoksa yavaş yavaş tası tarağı toplamaya başlayalım mı :)

SÜLEYMAN İSTEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
inş. sürenin uzatılmasıyla ilgili karar alınır Önder Ak arkadaşıma katılıyorum . bimer e sürekli yazıyorum

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ben bimere başvurumu yeniledim, artık benden bu kadar :) herkesin hakkında hayırlısı olsun.

Sn. Başbakanım ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanım. 1.1.2017 de C sınıfı uzmanların Tehlikeli sınıf iş kollarına bakma süresi doluyor. Yıl başına az bir süre kaldı ancak bir düzenleme yapılmadı. Süre uzatılmazsa bir çok iş güvenliği uzmanı işsiz kalacak ve bir çok iş yeri belirli bir süre iş güvenliği uzmanı olmadan faaliyetine devam etmek zorunda kalacaktır. Bilindiği üzere 50 den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta ve Kamu kurumlarında iş güvenliği zorunluluğu ertelendi ve C sınıfı uzmanların iş alanı oldukça daraldı, Eğer C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıf iş kollarına bakma süresi de uzamazsa iş bulmamız çok zorlaşacak. Bir çok kişi yardımlarınızı beklemektedir.

Bilgilerinize arz ederim.
Saygılarımla.

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bence C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa bakma süreleri ertelenmeyip, aynı zamanda b sınıflarınında çok tehlikeli iş kollarına bakma süresini geri çekmeliler ve 50 altı çalışan olan az tehlikeli iş kolundaki ötelemeyi kaldırmalılar. Yani kanunun söylediği yapılıp kanun ile oynama yapılmamalıdır. Bu gidişle b sınıfı olarak tehlikeli iş kollarında hiç çalışamayacağız...

Şeyma Demirhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bence C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa bakma süreleri ertelenmeyip, aynı zamanda b sınıflarınında çok tehlikeli iş kollarına bakma süresini geri çekmeliler ve 50 altı çalışan olan az tehlikeli iş kolundaki ötelemeyi kaldırmalılar. Yani kanunun söylediği yapılıp kanun ile oynama yapılmamalıdır. Bu gidişle b sınıfı olarak tehlikeli iş kollarında hiç çalışamayacağız...
Çok tehlikeli işyerlerine bakacak uzman sayısı yeterli mi sizce ?

demır seda

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaslar peki kamuda hastanede calisan is güvenliği uzmanları hangi belgeye sahip olmak zorunda ben şimdi c sınıfı sınavına girdim ve geçmem muthelem hastanede calisan biri olarak hastanede ek görev alabilrimiyim

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
r ben bimere başvurumu yeniledim, artık benden bu kadar :) herkesin hakkında hayırlısı olsun.
Arkadaslar peki kamuda hastanede calisan is güvenliği uzmanları hangi belgeye sahip olmak zorunda ben şimdi c sınıfı sınavına girdim ve geçmem muthelem hastanede calisan biri olarak hastanede ek görev alabilrimiyim
Çalışacağınız işyeri nace koduna bakarak tehlike sınıfını öğrenebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla hastaneler Tehlikeli sınıf ve B sınıfı uzman olmak gerekiyor. Kanun ertelenirse problem yok ancak ertelenmezse 500 kişiye bir B sınıfı uzman gerekir. 500 den sonraki çalışanlar için C görev yapabilir. 2 . uzmanda sınıf uygunluğu aranmıyor.

Murat alper23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bimerden gelen cvp
Sayın İlgili,

Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir.
Görüş, öneri ve talepleriniz değerlendirilmek üzere kayıt altına alınmıştır.
Bilgilerinize sunulur.
Az bi zaman kaldi uzamayacak bence

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çalışacağınız işyeri nace koduna bakarak tehlike sınıfını öğrenebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla hastaneler Tehlikeli sınıf ve B sınıfı uzman olmak gerekiyor. Kanun ertelenirse problem yok ancak ertelenmezse 500 kişiye bir B sınıfı uzman gerekir. 500 den sonraki çalışanlar için C görev yapabilir. 2 . uzmanda sınıf uygunluğu aranmıyor.
Hastaneler çok tehlikeli sınıfa giriyor

SÜLEYMAN İSTEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
BİMERDEN GELEN CEVAP

Sayın SÜLEYMAN İSTEK,

T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1600527989 sayılı başvurunuz 07.12.2016 tarihinde MEVZUAT İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

Sayın İlgili,

Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir. Görüş ve öneriniz için teşekkür ederiz, yapılacak mevzuat çalışmalarında söylediğiniz husus göz önünde bulundurulacaktır.

Bilgilerinize sunulur.

Erince Can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bana Gelen Cevap;

Sayın İlgili,

Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir. Görüş ve öneriniz için teşekkür ederiz, yapılacak çalışmalarda söylediğiniz husus göz önünde bulundurulacaktır.

Bilgilerinize sunulur.

A.kadir Acar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bana Gelen Cevap;

Sayın İlgili,

Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir. Görüş ve öneriniz için teşekkür ederiz, yapılacak çalışmalarda söylediğiniz husus göz önünde bulundurulacaktır.

Bilgilerinize sunulur.

aynı cevap banada geldi.bu erteleme olacak demek mi oluyor acaba?

Neslihan ŞAHMAY

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba;
Umarım C sınıfı isg uzmanlarının süresi uzatılır. Bimere yazdım bende. Benim sorunumda şu idi 2013 yılından itibaren çalışmakta idim fakat. İSG katipte sözleşmelerim kismi zamanlı ve az işledi. A uzmanlarının altında çalıştığım sürelerin kabul edilmesi için gerekli evraklarımı toplayıp bakanlığa bir klasör evrak yolladım. Fakat sayılmadı. İSG katipte sadece OSGB delerde dışa görevlendirmeleri sayılarve gün olarak sayıyorlarmış . Benim sürelerimi iptal ettikleri için 2 yıl geriye atıldım. Zamanında isg katipte çok tehlikelerde C sınıfının atamasını kendileri izin vermedi onu unuttular tabi. 2 yıl dile kolay ya kabul edilse Nisan 2017 deki sınava girebiliyordum. AYrıca bakanlıkta tam bilmiyor. Eğitim kurumlarına gittim görüş almak için adamlar bakanlığın her sınavda farkli hesap yaptığını dile getirdiler. Kiminde 1 gün bile çalışsalar 30 gün kabul etmişler kiminde 30 gün istemişler. Binlerce kişi mağdur. Bu duruma bir dur diyen olmalı. Zaten yeterince mağdur oluyoruz. Her şekilde isg uzmanları suçlu ilan ediliyor. Bimere yazdım bakalım ne diyecekler. Prim günü muhabbetinden bir sürü kişiyi yükseltme sınavlarına aldılar ve belgeleri verdiler. Ben ve benim gibi uzman arkadaşlar sonuçta hakkı olanı istiyorlar biz hiç uzmanlık yapmadan direk yükselmek istemiyoruz ama bu hakkımızı da alıyorlar elimizden. Ne kadar kolay hallediyorlar. Hayatımızdan alıyorlar yıllarımızı, hayallerimizi, emeklerimizi....
Umarım benim gibi olan isg uzman arkadaşlarda yazar da bir şekilde düzeltme yapılır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.