Bireysel Çalışma Sorular Cevaplar

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında aliihsanov tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi  Ercan BEY
  Kişi sayısı x 8 dakika / 60 dakika = en az bulunma süresi ( Tehlikeli sınıf için )
  şeklinde yapılacak olan bir süre hesabıyla 0,26 saat gibi bir değer çıkıyor yani ayda 1 saat bulunmanız yeterli oluyor .Ancak Eğer süre açısından vaktiniz varsa bana kalırsa 2 haftada 1 yarım saat şeklinde yada haftada bir 15 dakika o işletmeye gitmeniz bence en sağlamı olacaktır. İşletmenin kontrolü açısından ayda 1 gitmek bence proses kontrolü açısından yetersi olur. Haftada bir 15 dakika uğramak bence sizi daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlayacaktır. Eğer vaktiniz fazla müsait değilse de 2 haftada bir yarım saat şeklinde yapabilirsiniz.


   
  koçyiğit_kayhan bu yazıya teşekkür etti.
 2. ercnmmrlk

  ercnmmrlk TÜİSAG Üyesi

  fatih bey cevabınız için teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz benim bir diğer sorum şu ben mesela eczaneyle çalışacağım 2 çalışanı var risk analizi acil eylem planı ve eğitimleri yaptım daha sonra ne yapmam gerekir peki? ayda bir gidip denetim mi yapacağım ?

   
 3. ercnmmrlk

  ercnmmrlk TÜİSAG Üyesi

  fatih bey cevabınız için teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz benim bir diğer sorum şu ben mesela eczaneyle çalışacağım 2 çalışanı var risk analizi acil eylem planı ve eğitimleri yaptım daha sonra ne yapmam gerekir peki? ayda bir gidip denetim mi yapacağım ?

     

   
 4. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Eczanenin İşveren dışında 2 çalışanı varsa Çalışan temsilcisi seçimi yapmak zorundasınız.
  - Risk değerlendirmesi
  - Acil eylem planı hazırlanması ve acil durum organizasyon ekipleri belirlenmesi
  -Risk değerlendirmesi ekip atama yazısı
  - İş sağlığı ve güvenliği kurulunun belirlenmesi ( işveren/işveren vekili , iş güvenliği uzmanı , işyeri hekimi , çalışan temsilcisi . )
  - Çalışanların eğitimleri ve sertifikalarının hazırlanması
  şeklinde ön bir dokümantasyon yapmanız gerekmektedir. Şuan aklıma gelen açıkçası bunlar. Hatırlayamadığım varsa da kusura bakmayınız .
  Denetimler ise check list şeklinde yapabilirsiniz. Eczane de kontrol listesi oluşturur ve kontrollerinizi o şekilde rahat şekilde yapabilirsiniz.
  İş sağlığı ve Güvenliği tespit ve öneri defterini doldurmayı ve işyeri için bulundurmayı unutmayınız. Tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde en fazla 2 ayda 1 iş sağlığı ve güvenliği kurul toplantısı düzenlenmesi gerekmektedir.
  İş sağlığı ve güvenliği kurul toplantılarını da unutmayalım.

  Şimdilik aklıma gelenler bunlar

   
 5. ercnmmrlk

  ercnmmrlk TÜİSAG Üyesi

  cevabınız için çok çok teşekkürler fatih bey bütün bunları yaptıktan sonra her ay denetim yapmam gerekiyor yani değil mi bu konuyu bir osgbye danıştım gerek olmadığını sadece rd. acil eylem planı ve eğitim verceksin işin bitecek demişlerdi

     

   
 6. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  OSGB ler kar amacı güttükleri için uzman başına ayda 50-100 firma bağlıyorlar ve o uzmanın o firmaları kontrol etme durumunu düşünün?
  Gerçek anlamda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız belirli periyotlarla tabiiki kontroller yapılmalı ve gerekiyorsa deftere yazılmalıdır. Ne yani işletmeye gitmiyorsunuz ve kaza oluyor ölümlü yada yaralamalı sizi arayan soran olmayacakmıymış . Benim size tavsiyem belirli aralıklar ile kontrollerin yapılması .
  Varsın OSGB ler kontrollerini yapmasınlar.
  İşletme için ;
  - Elektrik tesisatı kontrolü
  -Elektrik tesisatı topraklama kontrollerini de yaptırmayı unutmayınız

   
 7. ercnmmrlk

  ercnmmrlk TÜİSAG Üyesi

  o zaman bu işyeriyle uzun sureli sözleşme yapayım değil mi fatih bey
   
 8. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  İşletme içinde sizi zora sokacak tehlikeler bulunmuyor ve sizi tatmin eden ücret söz konusu ise yapabilirsiniz   
 9. ercnmmrlk

  ercnmmrlk TÜİSAG Üyesi

  benim için tehlike arz eden bir durum yok ücret henüz görüşmedim ücret konusunda bir bilgim de yok açıkcası piyasa malum uzun sureli sözleşme yapınca aylık alacağım ücreti degil mi

     

   
 10. YAŞAR SALUR

  YAŞAR SALUR TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben şimdi bir firmada iş güvenliği desteği veriyorum diyelim aylık 1 saat 150 tl ama bu adam beni ya 1 gün sigortalı çalıştırmalı yada serbest meslek makbuzu kesmemi isteyecektir dimi yoksa uzmanlık eğitimi falan veremem heralde isg katipden sözleşmeyi yap ayda 1 saat gel 150 yi al git olmaz sanırım ?   
 11. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

  Niye olmasın? zaten böyle oluyor bu iş.
  Sen bu iş yeri ile kısmı süreli iş sözleşmesi yapacaksın, ayda bir saat çalıştığını bu sözleşmeye yazacaksın. İsg katipten sözleşme imzalayacaksın. Her ay yeterli buluyorsan 1 saat gidip, iş güvenliği onaylı defterini doldurup 150 tl ni alacaksın.   
 12. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

  Ha yazdığım mesajdan, işini yapmadan para alacaksın anlamı çıkmasın, bir saatte yapabiliyorsan iş güvenliği ile ilgili tüm işini, aldığın para helali hoş olsun.

   
 13. ercnmmrlk

  ercnmmrlk TÜİSAG Üyesi

   
 14. ercnmmrlk

  ercnmmrlk TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği desteği veriyorum derken neler apıyorsunuz bu firmaya ?

   
 15. YAŞAR SALUR

  YAŞAR SALUR TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanı neler yaparsa onları risk analizi acil eylem planı ve tespıt ve onerıler v.s   
 16. Burak Mert ÇAĞLAR

  Burak Mert ÇAĞLAR TÜİSAG Üyesi

  Fatih bey merabalar. bu eğitim belgesini nasıl düzenliyoruz belge örneği var mı herhangi biryerde ? veya kendi kafamıza göre bir A4 kağıta eğitim verilmiştir tarzında yazılar yazıp imza mı atıyoruz ?

   
 17. ALEV TAŞDEMİR

  ALEV TAŞDEMİR TÜİSAG Üyesi

  Benim de bir sorum olacaktı. Bir firmada mühendis ve isg uzmanı olarak çalışmaktayım. Az tehlikeli 2 çalışanı olan bir yer için risk analizi acil durum talimatları hazırlayacağım. personellerine eğitim verebilmem için o firmada sigortalı görünmem gerekiyor. Aynı anda iki yerde sigortalı olunabiliyor mu bunu öğrenmek istemekteyim ?

   
 18. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

  Alev Hanım elbette görünebilirsiniz, 50 yerdede aynı anda sigortalı olabilirsiniz. önemli olan toplam çalışma süreniz 217 saati geçmesin.
  Ancak bu konu çok genel bir konu forumda rahatlıkla bunun cevabını bulabilirdiniz. Biraz forumu tarasanız bilgiye daha kolay ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar...

   
 19. Ayşe Yıldız Doğan

  Ayşe Yıldız Doğan TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  21 aralık sınavından 78 puanla A sınıfı sertifika alma hakkı kazandım. Acil olarak işe ihtiyacım var. sektöre nasıl giriş yapacağım. konuyla ilgili nasaıl bir yol izleyeceğimi de bilmiyorum doğrusu. yardımcı olacak bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

   
 20. ALEV TAŞDEMİR

  ALEV TAŞDEMİR TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim Fatih Bey bu sigortalı olma konularında pek tecrübeli değilim , kolay gelsin...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica