Bireysel Çalışma Sorular Cevaplar

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında aliihsanov tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. aliihsanov

  aliihsanov TÜİSAG Üyesi  eminim yeni uzman olan arkadaşlardan bir çoğu OSGB lere iş başvurusunda bulunduklarında hayal kırıklığına uğradılar ve osg de risk alacağıma kendi şahsıma bireysel çalışırım hem kafam da rahat olur, diye düşündüler, ancak bilgimiz eksik ve zamanımız kısıtlı burada benim kafama takılan soruları deneyimli arkadaşlarımızın yardımlarıyla çözmeyi düşünüyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. az tehlikeli sınıfta 35 personelli firmaya kısmi zamanlı sözleşme yaptığımda iş yeri hekimi gerekli mi
  2. 3 personelli tehlikeli sınıftaki firmaya iş yeri hekimi gerekli mi gerekli ise bireysel çalıştığım için hekimi nereden tedarik etmem gerekiyor,
  3.kendim danışmanlık firması kursam iş güvenliği uzmanlığı hizmeti versem, müşterilerimdeki meşakkatli iş olan kısmi süreli sigorta işleminden kurtulabilirmiyim, eğer kurtuluyorsam kendi sigortam isgkatipte nasıl işler,


   
 2. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  1- Az tehlikeli sınıf için işyeri hekimi şuan için gerekli olmayıp 2016 yılında devreye girecektir.
  2-İşyeri hekimi gerekli olup firmalar işyeri hekimini ayrı iş güvenliği uzmanını ayrı bulmanın zahmetine girmemek için OSGB ler ile çalışmayı tercih etmektedir.
  3 - Yorum konusu olduğu için iyice emin olmadan açıkçası fikir belirtmeyi doğru bulmadığım için şimdilik boş bırakıyorum

   
  alpaslan_54 bu yazıya teşekkür etti.
 3. sait erdonmez

  sait erdonmez TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı belgesini yeni aldım bi tanıdığım ofis için risk değerlendirmesini yapmamı istedi çalışan sayı 5, ben yaparım dedim ama ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olabilecek olan var mı?

     

   
 4. alp_d

  alp_d TÜİSAG Üyesi

  isggm sitesinde ofisler için risk değerlendirme dökümanı olması lazım...

   
 5. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar İSGGM nin sitesindeki bence çok sade.CHECK LİST şeklinde yapılmış birincil risk değerlendirmesidir.Ben şuan Çalıştığım şirketin merkez ( ofis çalışmaları ) birimi için yapıyorum ve 120 maddeyi buldu .
  Size tavsiyem fine-kinney metodunu kullanmanız .5x5 matris tipi risk değerlendirmesi tek değişken olduğundan bence yetersiz kalıyor.

     

   
 6. bahtiyar çapan

  bahtiyar çapan TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaslar ben c sınıfı uzmanlık belgesini yeni aldım sizi sorularım olacaktı ;
  az tehlikeli ve tehlikeli olan iki yerden sadece eğitim ve risk değerlendirmesi yapacagım nasıl bir yol izlemem gerekiyor

   
 7. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesi,acil eylem planı ve çalışanların eğitimleri .bu 3 konuya dikkat etmelisin.
  Risk değerlendirmesini fine-kinney metoduyla yapman ve işletmeye ait resimleri,görselleri risk değerlendirmesine koyman sağlıklı bir değerlendirme olacaktır. Eğitimlerde ise eğitimlerin geçerli olabilmesi için risk değerlendirmesini yaptığın firmalarda 1-2 gün sigortalı gözükmen gerekmektedir.Bu süre içinde de geçerli bir eğitim verebilir ve sertifikalarını da imzalaya bilirsin.
   
  Betül Yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
 8. Alper Turan Taşkın

  Alper Turan Taşkın TÜİSAG Üyesi

  120 maddelik risk değerlendirmeni paylaşırsan çok sevineceğiz... Çalışmalarında başarılar dilerim... Saygılarımla... Turan TAŞKIN ( İnş.Müh. - C Sınıfı İSG Uzmanı )   
  Last edited by a moderator: 21 Ocak 2014
 9. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Tam olarak Bitirdiğim zaman yayınlayacağım.

     

   
 10. Alper Turan Taşkın

  Alper Turan Taşkın TÜİSAG Üyesi

  Fatih Bey, Sertifikalarını da imzalayabilirsiniz derken, Eğitim verdiğimizde, bu eğitime katılanlara; KATILIM BELGESSİ ( Yani Sertifika ) ondan mı bahsediyorsunuz... Teşekkür ederim. Ayrıca bireysel çalışırsam, Az tehlikeli iş yanında belli bir süre TEHLİKELİ işlere de bakabileceğim. Az Tehlikeli iş te 2016 ya kadar işyeri mhekimine gerek yok... Peki tehlikeli iş' de....   
 11. Alper Turan Taşkın

  Alper Turan Taşkın TÜİSAG Üyesi

  Fatih Bey,
  "Risk değerlendirmesini fine-kinney metoduyla yapman ve işletmeye ait resimleri,görselleri risk değerlendirmesine koyman sağlıklı bir değerlendirme olacaktır. Eğitimlerde ise eğitimlerin geçerli olabilmesi için risk değerlendirmesini yaptığın firmalarda 1-2 gün sigortalı gözükmen gerekmektedir.Bu süre içinde de geçerli bir eğitim verebilir ve sertifikalarını da imzalaya bilirsin...." diyorsunuz... fine-kinney metoduyla yaptığınız ve işletmeye ait resimleri,görselleri risk değerlendirmesine koyduğunuz bir çalışmanızı paylaşırsanız sevinirim... Bu işi en iyi şekilde yapmak için UZMAN olduk, Sizin gibi ciddi çalışmalar yapan arkadaşlar dan yararlanmak istiyoruz... Saygılarımla...*****kesildi*****   
  Last edited by a moderator: 21 Ocak 2014
 12. Alper Turan Taşkın

  Alper Turan Taşkın TÜİSAG Üyesi

  Bu; 1 - 2 gün veya 3 - 5 gün, O firma da sigortalı görüneceğiz... ( "Bunu niye soruyorsun, ELBETTE..." diyeceksin ama, yinede sorayım dedim... O firmaya FATURA keseceğiz değil mi... Bu fatura çalışma saatlar toplamının birim ücretleri toplamı olacak... değil mi... Teşekkürler...

   
 13. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Sigortalı olmalıyız çünkü
  Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri usulleri hakkında yönetmelikte de belirtildiği üzere Eğitimleri ya İşletmenin iş güvenliği uzmanı verir yada OSGB .Eğitimin geçerli olması içinde 1-2 gün sigortalı olman gerekiyor.
  Az tehlikeli işlerde 3 yılda en az 8 saat
  tehlikeli sınıflarda 2 yılda en az 12 saat
  çok tehlikeli işlerde ise 1 yılda en az 16 saat kişi başına eğitim verilmesi gerekmektedir.
  Detaylı bilgi için ilgili yönetmeliğe bakmanı tavsiye ederim.
  Fatura konusu ise ayrı ve detaylı bir konu
   
 14. bahtiyar çapan

  bahtiyar çapan TÜİSAG Üyesi

  teşekkuredrim Fatih bey benim bir sorum daha olacaktı sadece risk degelendirmesı yaptıgımda sigortalı olmam gereklıımıdır?

   
 15. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Sadece risk değerlendirmesi için gerek yoktur. Ancak risk değerlendirmesi bir paket olarak algılanmalı. Sonuçta işverenlerin çoğunun bu konuda bilgisi yoktur.Risk değerlendirmesi ve acil eylem planlarını yapmanız durumunda işverenin diğer yükümlülüğü olan eğitim konusu açıkta kalmış olur.Amacımız işimizi sağlıklı yapmak ve işveren içinde sorun olmamasını sağlamaksa eğitim konusunda bu yolla çözüm sağlanabiliyor.
  Yoksa risk değerlendirmesi için sigorta şartı yoktur.
  Yönetmelik İŞVEREN yapar YADA yaptırır der.   
  Cansu Burçin Can ve Betül Yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
 16. emine ber

  emine ber TÜİSAG Üyesi

  3 kişinin çalıştığı az tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde risk değerlendirme ,acil eylem planı için isg katipten işlem yapamıyoruz değil mi?

   
 17. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  risk değerlendirme işlemlerinde isgkatip kullanımına gerek yoktur.
  Ancak İSGKATİP üzerinden işletme sizi seçerse onun uzmanı olduğunuz için eğitimde dahil diğer çalışmaları rahat yürütebilirsiniz.
  Yoksa diğer şekilde risk değerlendirmesi ve acil eylem planlarını yaparsınız verdiğiniz eğitimin de geçerli sayılabilmesi için işletmenin 1-2 günde olsa sigortalı çalışanı olmanız yeterli olacaktır.

   
 18. yenibirdost

  yenibirdost TÜİSAG Üyesi

  Fatih bey kısmi süreli o firmanın çalışanı olunca faturayla ne ilgimiz varki bir veya birkaçgünlük çalışan olmuyormuyuz .

   
 19. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Aslında Evet fatura ya gerek yok .şirketin çalışanı olduğunuz için gerek kalmıyor
  . Bazı arkadaslarımız bireysel olarak iş yaptıklarında serbest meslek erbabı olarak makbuz kesmektedir.
  İşletmeler sigorta yapmak istemedikleri zaman da fatura yani serbest meslek erbabı makbuzu devreye giriyor.
  Biraz karışık konu açıkcası

   
 20. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  O yüzden de yanlış bilgi de verip kafanızın karışmasını istemiyorum

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica