Bireysel Çalışma Sorular Cevaplar | Sayfa 4 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bireysel Çalışma Sorular Cevaplar

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında aliihsanov tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. özlem borazan

  özlem borazan TÜİSAG Üyesi  mrb ark ben bi işletmede tam zamanlı olarak calışıyorum fakat 10çalısanı olan başka bi işletmeye iş güvenliği uzmanı olarak calişacam sigortam mühendis olarak tam yatıyo uzman olarak da yatabılır mı.....


   
 2. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Özlem HANIM
  İSG katip üzerinden tanımlı saatinizin bulunduğu durumlarda çalışma yapabilirsiniz.
  Sigortanızın mühendis olarak yatması sorun değildir.
  Önemli olan şuan çalıştığınız işyerinde 180+37 saatinizin tamamının kullanılmamasıdır.

   
 3. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Bireysel çalışanlardan ses çıkmıyor. Tüyo vermek istemiyor kimse sanırım.

     

   
 4. ESRAY ŞEN

  ESRAY ŞEN TÜİSAG Üyesi

  isg katipten sözleşme yapınca zaten o is yerinin uzmanı olmuyormuyuz. benim sahıs firmam var zaten bağkurum yatıyor neden ssk yapılıp fazladan gün yatırılsın ayrıca bu yatırılan gunler emekli olurken hıc bir ise yaramıyor. isveren OSGB dururken bireysel calısana sigorta yaptırmak bu işlerle ugrasmak istermı tabiki OSGB yi tercih eder. benim gibi bireysel calısanların onunu kesmek icin tüm bunlar bir sürü paralar verililip eğitimler alınıyor emek harcanıyor sonra iş yaptırmamak için sacma sapan prosedurler cıkarılıyor. faturamı kesip vergi vererek neden uzmanlık hizmeti veremiyorum ben . birde uzman sayısı az diye herkese yukseltme hakları tanındı simdi de yapamazsın diyorlar osgbde 3 kurusa neden calısmak zorunda bırakılıyoruz.

   
  Fatih YEDİC bu yazıya teşekkür etti.
 5. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Firmalara sadece OSGB yeterliliğine sahip olanlar hizmet verebiliyor. Şahıs firmalarının böyle bir hizmet verme yetkisi yok. Bu yönetmelikler önce işveren sonra OSGB'ler için çıkmış. Süs olsun diye yapılıyor. Uzmanları ve işçileri düşünen yok.

     

   
 6. tolgatutuncu

  tolgatutuncu TÜİSAG Üyesi

  fazla gün yatırılması gün olarak fayda sağlamasa bile ödenen primi arttırdığından dolayı emeklilik hesabında katkı sağlıyor.

   
 7. fizikci04

  fizikci04 TÜİSAG Üyesi

  Apartmanlarda RD yaparken ve eğitim belgesi hazırlanırken KATİP e kayıt yapıyormuyuz, sigorta girişi gibi bir durum söz konusumu
   
 8. tolgatutuncu

  tolgatutuncu TÜİSAG Üyesi

  merhaba daha öncede konuşuldu eğitim için evet, risk değerlendirme için hayır. yerinizde olsam eğitim konusunu risk analizinin yanında paket halinde sunmazdım çünkü 1- çalışılan ortamdaki riskler bilinmeden eğitim verilmesi doğru değil. 2- vereceğiniz eğitim, eğitim süresinin hepsini karşılamayacak. bu durumda işveren işçiyi bilgilendirme yükümlülüğünü tam olarak yerine getirmemiş olacak. bence eğitim konusu riskli bir konu.
  (daha önce dışarıdan verdiğim eğitim sebebiyle müfettişler tarafından yapılan denetlemede verdiğim eğitimin içeriğini açıklamak zorunda kaldım, eğitimde anlatmama rağmen, eksik sunum sayfası yüzünden az kalsın sıkıntıya giriyordum . allahtan işçiler konuyu anlattığımı söylerdilerde problem yaşamadım)   
 9. İbrahim KILINÇ

  İbrahim KILINÇ TÜİSAG Üyesi

  olay şu
  1. Bugün itibariyle C sınıfı uzman nerelerin risk analizini yapabilir?
  2. Herhangi bir OSGB çalışmadan neler yapabilir?
  3. Sadece risk analizi yapmak yetmiyormu.? Yani isg katibe kaç işçi olursa olsun gerekli mi?

     

   
 10. nilüferg

  nilüferg TÜİSAG Üyesi

  merhaba ,
  ben bi apartmanın kapıcısna eğitim vericem sadece makbuz imzaladım aldığım ücret karşılığında , risk analizi ve acil eylem planı yaptım .sigorta girişi şart mı ?   
 11. murat Kahveioğlu

  murat Kahveioğlu TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,

  C belgemi yeni aldım ve bu dışarıdan iş yapma olayları nasıl yürütülmekte bilmiyorum, aklımda bir kaç soru var..

  İGU bulundurmaktan muaf (2016 ya kadar) birkaç eczane ve ofise Risk Değerlendirmesi, ADP ve Eğitim ile alakalı hizmet vermem isteniyor. OSGB bünyesinde falan çalışmıyorum. Bu hizmetlere ben imzamı atıp fatura kesmeden bu ofislere hizmet versem ben ya da onlar sıkıntı yaşar mı ? Bu işlerle alakasız bir firmada sigortalı çalışıyorum, bunun bi etkisi olur mu ?   
 12. murat Kahveioğlu

  murat Kahveioğlu TÜİSAG Üyesi


  Ayrıca Apartmanlar da bu soruma dahil

   
 13. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Bulundurma yükümlülükleri 2016 yılında başlayacak olsa da bu firmalar 2013 Ocak ayında başlamış yükümlülükleri nedeniyle İSG KATİP de görünüyor zaten. Hizmet verdiğiniz döneme ait İSG KATİP üzerinden sözleşme yapmanız yaptığınız her işin kanuni olacağı anlamına gelmektedir. Diğer türlü hem siz hem de firma sorun yaşayabilir.
   
 14. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
  USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
  MADDE 13 –
  (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

  İlgili yönetmelikte de görüleceği üzere işyerinin uzmanı tarafından yada OSGB tarafından verilen eğitim geçerli sayılmaktadır. O yüzden 1 günlük sigorta girişi ile işyerinin çalışanı olarak eğitimin o tarihte verilmesini TAVSİYE ediyoruz.

   
 15. tuba elif

  tuba elif TÜİSAG Üyesi

  c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak az tehlikeli ve tehkikeli işyerlerinin risk değ.acil durum planı ve eğiitimlerini yapıp belgeledikten sonra işim bitiyor mu..her ay düzenli olarak başka yapmam gerekenler var mı ?

  bir sorum daha olacak...işyeri şirket olarak gözüküyorsa isg katip ten nasıl işlem yapacağız?
  teşekkürler   
 16. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Tabiiki var.
  Tuba Hanım sadece risk değerlendirmesi ve eğitimler olsa o zaman işverenlerin bizlere ihtiyacı olmaz ki
  Ortam kontrolleri ve analizleri bizim her ay yapacağımız kontrollerde önem arz etmektedir.
  İsg katip sorunuz için ise ; işveren isg katip e işveren girişi yaparak sizi seçmesi ve sizin de sözleşmeyi onaylamanız gerekmektedir.

   
 17. tuba elif

  tuba elif TÜİSAG Üyesi

  peki fatih bey örneğin marangoz,kuaför gibi yerlerde her ay ne tür kontrol analiz yapacağım..bu konuda çok bilgi eksiğim var yardımcı olursanız sevinirim.tecrübelerinizden yararlanmak isterim.işverenle anlaşırken aylık mı anlaşacağız?

   
 18. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Tuba hanım
  Bilgiler paylaşılınca değerli olur
  Elimdengeldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım.
  İşveren isgkatip üzerinden saatlik olarak sizi seçiyor . Tehlike sınıfına göre uzmanın bulunma zorunluluğu süresi hesaplanır ve o değerden az olmamak üzere anlaşma yapılır.

   
 19. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Meslektaşlarım
  Ben bir firmada tam zamanlı olarak çalışıyorum, fazla mesai zamanlarımı kullanarak bireysel uzmanlık yapıyorum.
  Bireysel çalışma ile ilgili önemli olduğunu düşündüğüm bazı hususları ifade etmek istiyorum.
  Umarım faydası olur...

  1. Bir doktorla ortak çalışıyorum, yoksa dediginiz gibi iş veren ayrı ayrı uğraşmak istemiyo, bu işi serbest yapacak arkadaşlar mutlaka bir doktorla çalışsınlar, aynı durum tabi doktorlar içinde geçerli bir uzmanla çalışmaları lazım. Doktorla uzman parayı adaletli biçimde paylaşırlarsa iyi para kazanırlar.

  2. Sanayide iş yapıyorsanız temel branşlardan olmanız sizi bir adım öne çıkarır. (Makina müh- Makina Tek Öğt, Elektrik Müh- Elektrik Tel Öğt gibi ).
  Çünkü bazı iş verenler ölçümleride siz yapın diyor, ben uğraşmak istemiyorum diyor. Bunun için ek bir bütçe belirliyor ve uzman+hekim ücreti üzerine şu kadar daha para veririm diyor veya siz diyorsunuz. Bu durumda elektrik tesisatı, topraklama ölçümleri, basınçlı kaplar-komprasör gibi, kaldırma araçları-vinç gibi ekipmanların kontrolü için eğer yukarıda bahsettiğim branşlardan mezunsanız kontrolleri kendiniz yaparsınız yok değilseniz ya iş verenden parasını alarak yada cebinizden bunu karşılayarak dışardan hizmet alacaksınız.

  3. Yardımcı sağlık personeli kullanmıyoruz, açıkcası zaten piyasada kimsede böyle bir zorunluluktan bahsetmiyo ve bilmiyo. Yeteri kadar yardımcı sağlık personeli varmı onada şüphem var. Bu konuyu iş verene izah edip birine daha para vereceksin demek bireysel çalışmayı çok zora sokar.

  4. Eğer az tehlikeli sınıf için risk analizi+acil durum eylem planı+eğitim veriyorsam,1 ila 10 gün kadar sigortamı yatırtıyorum, isg katipten sözleşme yapmıyorum. Az tehlikeli sınıfın uzman çalıştırma zorunluluğu şuan için yok, eğitim içinde o firmanın personeli olma zorunluluğu var, sigortamı yatırınca zaten personeli oluyorum, isg katipten sözleşme yapmak bana göre zorunluluk başladıktan sonra aranacaktır.
  Aslında diğer tehlike sınıfları içinde firma çalışanı olmamız eğitim için yeterli olabilir,sonuçta isg katip üzerinden anlaşma yapmaya dair net bir ifade yok, yoruma açık hususlar.

  5. Firmalara, benim ve doktor için sigorta yatıracaksın, OSGB ile anlaşma yapsan fatura bedeli üzerinden vergi ödeyeceksin aynı kapıya çıkar diyorum. Zaten uygun fiyat verirseniz kıyaslama daha destekli olur.

  6. Ben uzmanla ayrı hekimle ayrı uğraşmak istemem, OSGB ile anlaşırım daha iyi diyen iş verene. Asıl bizimle çalışırsan tek kişiyle muhatap olursun, OSGB ile çalışırsan sekreterle, muhasebeyle, uzmanla ve OSGB sahibiyle ayrı uğraşacaksın diyorum.

  7. Birde söylememiz gereken önemli husus, bireysel çalışmada kalitenin arttığıdır, Neticede OSGB bir uzmana 200 adet firma bağlıyo ve ondan konsantrasyon ve hizmet kalitesi bekliyo bu nasıl mümlün olabilir? mesleki tecrübe, uzmanlık ve yapılan işi bilme kısmına hiç girmiyorum, OSGB de tecrübesiz ve alan dışı kardeşlerimizi baya zorluyorlar. Ben makinacıyım, inşaattan bana iş gelse açıkcası almam!!

   
  Hamdi Selcuk, isgh ve fimrek bu yazıya teşekkür etti.
 20. ercnmmrlk

  ercnmmrlk TÜİSAG Üyesi

  tuba hanımın sorunuyla bende kaarşı karşıyayım 2 çalışanı olan eczaneyle çalışacağım her ay ne kontrol etmem gerekir benim ve ne kadar sürelik sözleşme yapmalıyım?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica