Bireysel Çalışma Sorular Cevaplar

münza

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Eğitim tarihlerini farklı yazmanıza gerek yok eğitimle ilgili yönetmeliği okumanızı öneririm. Yönetmelikten bazı alıntılar yaptım.

(7) Çalışanlara işe başlamadan önce verilecek iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri hariç olmak üzere, Ek-1’de birinci bölümde belirtilen genel konular işverence gerekli ve yeterli sistemin kurulması halinde uzaktan eğitim şeklinde verilebilir.

Evet dediğiniz gibi hiç gerek yok. Hepsini aynı tarihte yaabiliriz.

Burak Mert ÇAĞLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Eğitimi sadece iş güvenliği uzmanı veremez yönetmelikte isg uzmanı İLE iş yeri hekimi verebilir ibaresi geçiyor. Az tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalışması zorunlu değil bu eğitimi bu ikili birlikte vermek zorunda tek başına iş güvenliği uzmanı nasıl veriyor akıl işi değil. Kaldı ki az tehlikeli iş yerlerinde uzman ve hekim çalıştırmak zorunlu olmadığından sadece analiz yaptırmak mantıklı değil mi?

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
uzmanlıktan uzak durun bence
kim olduğunuzu bilmiyorum ama , kafamın karıştığını söylüyorum.siz nerden ne çıkarıyosunuz. o sizin düşünceniz...teşekkür ederim... burada iyi niyetle bilgi alış verişi yapıyoruz, çıkarımınıza bakın...Kolay gelsin,

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
kim olduğunuzu bilmiyorum ama , kafamın karıştığını söylüyorum.siz nerden ne çıkarıyosunuz. o sizin düşünceniz...teşekkür ederim... burada iyi niyetle bilgi alış verişi yapıyoruz, çıkarımınıza bakın...Kolay gelsin,
kusura kalmayın hanımefendi.belki biraz kaba oldu.Ancak bu forumda konuşulan konular ister istemez insanı geriyor.uzman arkadaşlarımızdan beklemediğimiz sorular gelince ben kendi adıma üzülüyorum.

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Eğitimi sadece iş güvenliği uzmanı veremez yönetmelikte isg uzmanı İLE iş yeri hekimi verebilir ibaresi geçiyor. Az tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalışması zorunlu değil bu eğitimi bu ikili birlikte vermek zorunda tek başına iş güvenliği uzmanı nasıl veriyor akıl işi değil. Kaldı ki az tehlikeli iş yerlerinde uzman ve hekim çalıştırmak zorunlu olmadığından sadece analiz yaptırmak mantıklı değil mi?
hekimi eğitimde kurumsal firmalar kullanır kardeşim.sen türkiyede yasamıyomusun.onlarca denetim geçirdim.daha iş güvenliği eğitimini hekim vermemiş diyen müfettiş bilmiyorum.tavsiyeleri olabilir ama elzem olduğunu düşünmedim

TUFAN KAHRAMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
hekimi eğitimde kurumsal firmalar kullanır kardeşim.sen türkiyede yasamıyomusun.onlarca denetim geçirdim.daha iş güvenliği eğitimini hekim vermemiş diyen müfettiş bilmiyorum.tavsiyeleri olabilir ama elzem olduğunu düşünmedim
Uzman Bey sizi seviyoruz ama neden bu kadar sinirlisiniz anlam veremiyorum. B ve A sınıfına giren işyerleri de İş yeri hekiminden hizmet almak zorunda, o zaman bu eğitimin bir kısmını da onların yükümlülüğünde değilmi değil mi? onların işin biz yapıp neden yönetmeliğe aykırı hareket edelim. Bakın aşağıya eğitim usul ve esasları ile ilgili yönetmelikten alıntılar yaptım. Tablodaki 2. kısım eğitimi hekim tarafından verilmeli

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
.....
eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.
...
1. Genel konular

a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,

b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,

c) İşyeri temizliği ve düzeni,

ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar

2. Sağlık konuları

a) Meslek hastalıklarının sebepleri,

b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,

c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,

ç) İlkyardım

3. Teknik konular

a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,

b) Elle kaldırma ve taşıma,

c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,

ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,

d) Ekranlı araçlarla çalışma,

e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,

f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,

g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,

ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,

h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,

ı) Tahliye ve kurtarma

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Uzman Bey sizi seviyoruz ama neden bu kadar sinirlisiniz anlam veremiyorum. B ve A sınıfına giren işyerleri de İş yeri hekiminden hizmet almak zorunda, o zaman bu eğitimin bir kısmını da onların yükümlülüğünde değilmi değil mi? onların işin biz yapıp neden yönetmeliğe aykırı hareket edelim. Bakın aşağıya eğitim usul ve esasları ile ilgili yönetmelikten alıntılar yaptım. Tablodaki 2. kısım eğitimi hekim tarafından verilmeli

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
.....
eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.
...
1. Genel konular

a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,

b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,

c) İşyeri temizliği ve düzeni,

ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar

2. Sağlık konuları

a) Meslek hastalıklarının sebepleri,

b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,

c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,

ç) İlkyardım

3. Teknik konular

a) Kimyasal, fiziksel ve ergonomik risk etmenleri,

b) Elle kaldırma ve taşıma,

c) Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma,

ç) İş ekipmanlarının güvenli kullanımı,

d) Ekranlı araçlarla çalışma,

e) Elektrik, tehlikeleri, riskleri ve önlemleri,

f)İş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması,

g) Güvenlik ve sağlık işaretleri,

ğ) Kişisel koruyucu donanım kullanımı,

h) İş sağlığı ve güvenliği genel kuralları ve güvenlik kültürü,

ı) Tahliye ve kurtarma
tufan kardeşim haklısında işletmelerde hekimi yakalamak zor inan.hergün yaşıyorum o sıkıntıları.elbette meslek hastalıklarından ,hijyenden hekim bahsetse keşke.ne güzel olur.bizim bilgilerimiz temel düzeyde hekimlere göre sağlık yönünden

Kuzju

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar anlaştığımız firma risk değerlendirmesini daha önceden başka bir isg uzmanına yaptırdıysa, sözleşmemizden sonra bizim tekrar R.D yenilememiz gerekir mi?

Burak Mert ÇAĞLAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ne demek sadece kurumsal firmalar kullanır kardeşim uzman zorunluluğu olan bir iş yeri, hekimde çalıştırmak zorunda. yönetmelikte geçen İLE kelimesine değindim ben. orada öyle yazıyorsa uygulamada öyle olmalı malesef hiç kimse bunu yapmıyor temel oturtulmamış bir durum var ortada.

fundasakal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
eğitim ücreti ne olmalı kişibaşı olarak fikri olan?

cansucum2ooo

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
2 çalışanın olduğu işletmelerde kurula gerek yok diye biliyorum ama yanlışım mı var acaba?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.