Bireysel Çalışma Sorular Cevaplar

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında aliihsanov tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. koçyiğit_kayhan

  koçyiğit_kayhan TÜİSAG Üyesi  Fatih Bey paylaşımınız için tşk ederim bende şuan paylaştığınız bılgıye paralel çalışma duzenlıyordum. soru ışaretlerı vardı kafamda onlarıda sayenızde gıdermış oldum. Bence de bır hekım ıle anlaşın olayı. Adaletlı ve hakettığınız parayı alır hızmetınızı de verırısınız saygılar. Eğitim için Tehlıke durumunu da duşunerek çalışan sayısı * süre yaparsınız. okadar zaman aylık gırış çıkışınızı yapar(50 den az çalışanı olan Az tehlıkelı yerler harıç) Kendınıze guvenın yeter


   
  SemihaY. ve Fatih YEDİC bu yazıya teşekkür etti.
 2. koçyiğit_kayhan

  koçyiğit_kayhan TÜİSAG Üyesi

  kurul için çalışan sayısının 50 ve üzeri olması gerekiyor

   
 3. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Eğitimin belgelendirilmesi gerekmektedir. Bunun içinde sertifika verilmektedir. Yalnız sertifikada bulunması gerekli olan olmazsa olmaz bilgiler ve veriler bulunmakta olup buna dikkat etmeliyiz. Çalışanların İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri usulleri yönetmeliğinde bu bilgiler yazmaktadır.
  Eğitim sertifika örneklerini buradan da bulabilirsiniz. Sertifikayı İşveren ve İş güvenliği uzmanının imzalaması gerekmektedir.

     

   
  SemihaY. ve Burak Mert ÇAĞLAR bu yazıya teşekkür etti.
 4. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  50kişi şartı az tehlikeli işlerde geçerli olup 2014 ocak 1 itibari ile tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda 50 kişi altı içinde kurul şartı gelmiştir.

   
 5. radikal

  radikal TÜİSAG Üyesi

  ben 170 i aradım 2 tane sigortalı çalısanı olan az tehlikeli sınıf için yıllık 2 saat dediler, sanırım isg katip sözleşmede öyle çıkıyor.

     

   
 6. ayhan07

  ayhan07 TÜİSAG Üyesi

  dakikaya dönmedikleri için şu an saat olarak çıkıyor

   
 7. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanı sertifika veremez. Sertifika verebilmek için akredite bir kuruluş olmak gerekir. İş Güvenliği Uzmanı'nın verebildiği belge "Eğitim Katılım Belgesi" olarak adlandırılır.

  Eğitimlerin belgelendirilmesi
  MADDE 15 –
  (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
   
 8. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Günkut bey,
  Sertifika'nın TDK ndaki tanımı şu:
  1. isim Öğrenim belgesi
  2. Kişinin bilgi gerektiren herhangi bir konuda niteliğini gösteren belge
  Eğitim ve öğrenimi de irdelersek, genel kabul gören:
  Eğitim; bireyin davranışlarında, kendi yaşantısı yoluyla ve kasıtlı olarak, istenilen yönde değişme meydana getirme sürecidir.
  Öğretim ise; bir kimseye, bir konuda bilgi ve beceri kazandırmaktır.

  Yani yönetmelikte yer alan İSG eğitimlerinin belgelendirilmesi için Sertifika düzenlenmesinde hiç bir engel olmadığı gibi yönetmelikte belirtilen şartları taşıyan bir A4 kağıt ta yeterli olur.

  Asıl problem bu belge için "Eğitim Katılım Belgesi" ifadesinin kullanılmasıdır. Sonunda ölçme değerlendirme olmayan bir seminer için "Katılım" lafını kullanmanızda sakınca yoktur ama İSG eğitimi için bunu söyleyemeyiz. Bu eğitimin sonunda ölçme değerlendirme yapılmasının gerekliliği yönetmelikte açıkça belirtilmiş ve belgelendirilmesi istenmiştir.

  Katılımı belgelemek ayrı , eğitim alıp öğrendiğini belgelemek ayrı.

  "Sertifika verebilmek için akredite bir kuruluş olmak gerekir." şeklindeki bilginin de bir genelleme hatası olduğunu belirtmek isterim.

  Saygılarımla.   
 9. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  yorumunuza aynen katılıyorum, vermiş olduğum eğitimden sonra değerlendirme yaptığım için belgenin üzerinde de sertifika yazıyorum.

     

   
  Last edited by a moderator: 4 Mart 2014
  erol g bu yazıya teşekkür etti.
 10. senk

  senk TÜİSAG Üyesi

  50 kişi altı kurul! Kaynak?   
  dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
 11. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Fatih bey,İSG Kurulları Hakkında Yönetmeliği tekrar okumanızı tavsiye ederim, kolaylıklar   
  Yusuf ÇETİNER ve Fatihulker bu yazıya teşekkür etti.
 12. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız Dilek Hanım
  Yönetmelikte bir noktayı pas geçtim.
  Zorunluluk gelmemiştir.Ancak ben Tehlikeli ve Çok tehlikeli sınıflarda zorunluluk olmasa da kurul oluşturulmasını tavsiye ediyorum.

   
 13. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Düzeltme :
  Kurul şartı 50 kişi üzerinde zorunluluk arz etmekte olup
  50 Kişi altı Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıflarda kişisel olarak kurulmasını tavsiye ederim.
   
 14. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Sayın SENK
  Yönetmelikte belirtildiği üzere 50 kişi üzerinde çalışan iş yerlerinde zorunluluk söz konusu.
  Yanlış anlaşılma için arkadaşlardan özür dilerim.
  50 KİŞİ altı tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda kurulması kişisel olarak tavsiye edilir.

   
 15. ensaryegen

  ensaryegen TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  forumda aradım ancak bulamadım arkadaşlar;

  Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi dışında hangi eğitimlerin alınması gerekir?

  Lokantalarda hijyen eğitimi şart bildiğim kadarıyla ama diğerlerini listeleyemiyorum, risk değerlendirmesinde bir şey kaçırmak istemiyorum.

  Elinde böyle bir liste olan varsa paylaşabilir mi?   
 16. senk

  senk TÜİSAG Üyesi

  Düzletme için teşekkürler. Kurul kurallarını biliyorum. Sadece başkaları için bilgi karışıklığı olmasın diye bir cevaptı benimki. Muhtemelen patron ve muhasebe müdüründen oluşan bir yönetim söz konusu olduğundan 50'den az çalışanlı yerde tam kurul oluşturmak zor. Bence reel ve pratik değil. Kazasız günler...

   
 17. senk

  senk TÜİSAG Üyesi

  Hijyen eğitiminde cümlelerin bağlanacağı son nokta %99 meslek hastalığı olacaktır. Ergonomi, Toz, Gürültü... bunlar da % 90 anı şekilde ucu hastalığa bağlanır. Dolaylı olarak kazaya sebep olabilecek olsa da muhtemelen ihmal edilebilir ( Gürültü> Stres>Sinirli Çalışma> Kaza.... ) . Kaza Uzmanın, Hastalık Hekimin işidir. İGU, hijyeni anlatabilecek uzman kişi değildir. Hijyen>hastalıklar....Yönetmelik açık.Üstümüze vazife olmayan konuya girmezsek sorun yok, girersek sorun bile olabilir. Bırakalım da hekimler kendi işini yapsın, bu kadar cefakar olmayalım!

   
 18. Burak Mert ÇAĞLAR

  Burak Mert ÇAĞLAR TÜİSAG Üyesi

  Fatih bey merhabalar. bi sorum olacaktı. yapı denetim firmasının ofisine risk analizi yapacağım, yapı denetim firması bünyesinde 14 çalışan var sahada çalışan mühendisler, denetçiler hepsi dahil. Ben bu 14 çalışanada eğitim sertifikası çıkartmam gerekiyor mu sahaya çıkan mühendislere filan hepsine gerekli mi? eğer değilse kimlere eğitim sertifikası çıkartmalıyım. sonuçta sadece ofise yapılan bir analiz olacak.

   
 19. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Burak BEY
  Aynı SGK sicil numarasına sahip işletme çalışanlarının hepsine eğitim verilmelidir.Risk değerlendirmesinde de dışarıda çalışan mühendisler ve denetçilerde dikkate alınmalı ve yaptıkları işe ait riskler belirtilmelidir.Ofis için yapacak olmanız işletmenin bünyesinde çalışan yani dışarı da çalışan personellerin düşünülmeyeceği anlamı doğurmasın size.
  Tüm çalışanların yaptıkları işin risklerini göz önüne alınız ve tüm çalışanlara eğitim veriniz.
  Mesela nasıl bir nakliye firmasında araç şoförlerini dışarıda çalıştıkları için pas geçmiyorsak aynısı bura içinde geçerlidir.

   
 20. Drosophyla

  Drosophyla TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bireysel çalışmalar kapsamında yapılan sözleşmelerde de hizmet verilecek iller OSGB lerde olduğu gibi komşuluk koşulu ile mi sınırlıdır? Eğer öyle ise OSGB ler şube açmak suretiyle istedikleri ilde hizmet verebilmektedirler oysa bireysel çalışmalarda kişiler şube açamayacakları için OSGB ile bireysel çalışmalar arasında bir haksız rekabet olduğu kanısındayım.Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica