50 kişi altı firmalarda risk analizi

Konu, 'Risk Tanımı ve Risk Değerlendirmesi' kısmında misg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi  Hiç denetleme geçirdiniz mi yada gördünüz mü bilmiyorum ama bu konuda çok sıkıntı çıkarıyorlar. Ben okuduğumu değil, başımdan geçeni anlatıyorum. Bir taslak çıkarmışlar, ordan hareket ediyorlar. Yazanla uygulanan aynı değil emin olabilirsiniz.


   


 2.  
 3. Sev
  Sevgili kardeşim,
  Aslında birbirimizi iyi anlıyoruz. Sadece kafa karışıklıkları var. Aklınızda taslak yönetmelik kalmış olabilir, doğaldır. Berkay beyin mesajı her şeyi açıklıyor zaten. Ben öyle dedim sen böyle dedin konularına hiç girmek istemem. Bu konular zaten her gün forumda yazılıyor tartışılıyor. 6331 sayılı yasa ve 29 Aralık 2012 de Resmi gazetede yayınlanan Risk Değerlendirmesi yönetmeliği tam olarak okunursa zaten başka bir değerlendirmeye gerek yok.
  Bu arada ben alakasız şeyler yazmadım, farklı kişilere farklı cevaplarım olmuş olabilir. Şu anki mevcut mevzuat itibariyle ne kişi sınırlaması ne de tehlike grubu sınırlaması yoktur. Tek söylemeye çalıştığım bu.

  Saygı ve sevgilerimle

     

   
 4. Değerli arkadaşım,
  Şu an elimde bir çalışma hazırlıyorum, bitince paylaşmayı düşünüyorum. Ancak izninizle birkaç şey yazmak isterim.
  1. Referanslardan önce Kanun, Tüzük ve yönetmelikleri okursanız, hem sınava çok güzel çalışmış olursunuz hem de işinizi çok daha doğru yapmış olursunuz. Zira bazı yanlış değerlendirmeler sizi yanlış yönlendirebilir.
  2. Risk Değerlendirmesi yapacağınız firmada risk değerlendirme ekibi kurar iseniz hem yönetmeliğe uymuş olursunuz hem de onlardan çok güzel bilgiler edinmiş olursunuz. Çünkü unutmamalıyız ki her işletmedeki fiziki yapı ve personel yapısı farklıdır.
  3. Mesela; Tüzükten öğrendiniz makineler arası mesafe en az 80 cm. olmalıdır. Eğer o iş yerinde makineler arası mesafe 80 cm. ve yukarısındaysa bunu Risk değerlendirmesinin içine almaya zaten gerek yok. Mesela; o iş yerinde tavan vinci yok ise tavan vinci ile ilgili tehlike ve riskleri yazmaya da gerek yok.
  4. Özetle bilmek zorunda olduğunuz kısım MEVZUAT ve de özellikle İSG Tüzüğü. Belki elinizde yoktur belki de başka arkadaşların işine yarayabilir diye hem tüzüğü hem de işinize yarayabilecek Metal Sektöründe İSG Rehberi dokümanlarını ekte paylaşıyorum.
  Saygı ve sevgilerimle

   

  Ekli Dosyalar:

  alibey, Aykut Gürkan, hafizegönen ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. z_yılmaz

  z_yılmaz TÜİSAG Üyesi     

   
 6. z_yılmaz

  z_yılmaz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar risk degerlendirmesi yapılması için İş Sağlığı Ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Taslağı
  göre ekibi kurman gerekiyor ve bu ekibinde kimlerden oluşması gerektiği madde madde belirtilmiş. Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki işyerlerinde uygulanır.
  MADDE 6 - (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Oluşturulan ekipte aşağıdakiler yer alır:
  a) İşveren veya vekili,
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri,
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri,
  ç) İşyerindeki destek elemanları,
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
  (2) 10`dan az çalışanı olup az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, risk değerlendirmesini işveren kendisi yapabilir.
  (3) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
  (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin etmek; bu kişi veya kişiler ise sağlanan bilgi ve belgeleri korumak ve gizli tutmakla yükümlüdür.


   
 7.  
  z_yılmaz ve Berkayya bu yazıya teşekkür etti.
 8. hiyidikici

  hiyidikici TÜİSAG Üyesi

  PEKİ RİSK ANALİZİNİ VE ACİL DURUM EYLEM PLANINI SEZONLUK ÇALIŞAN YERLERDE YAPMAK ZORUNDA MI?   
 9. Kesinlikle evet

     

   
 10. hiyidikici

  hiyidikici TÜİSAG Üyesi

  mustafa bey öncelikle cevabınız için teşekkürederim fakat bişey daha sorucam, daha önce nerde okuduğumu hatırlıyamadığım bir yazıda 6 ay sürekli olarak çalışma olmıyan işletmelerde geçerli değildir gb bişey hatırlıyorum o yuzden bian kafam karıştı, 6331 de böyle bişeyden söz etmiyor fakat sizin bilginiz var mı?   
 11. merve tekin

  merve tekin TÜİSAG Üyesi

  risk analizini üş güvenliği uzmanının yapabilmesi için bir OSGB de mi çalışması gerekiyor? bu sekilde yeni bi yönetmelik çıktı mı böyle bişey duydum   
 12. attwistme

  attwistme TÜİSAG Üyesi

  Benim Sorum Şu;
  C sınıfı Uzmanım ve 3 çalışanı olan çok tehlikeli sınıftaki bir işyeri risk analizi istiyor. Yapabilir miyim?

   
 13. Sedat Bilgen

  Sedat Bilgen TÜİSAG Üyesi

  Evet, yapabilirsin. risk analizi yapmak için sınıf önemli değil. Hatta aramızda kalsın, C sınıfı uzman olmak bile gereksiz.
   
  Ahmet B. DÖNMEZ ve can61 bu yazıya teşekkür etti.
 14. can61

  can61 TÜİSAG Üyesi

  :evet:

   
  Ahmet B. DÖNMEZ bu yazıya teşekkür etti.
 15. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlarımın dikkatine:
  Aşağıdaki dosya dışında ayrıca:


  Aynı işverenin farklı sicil ve tehlike sınıflarında iş yerleri bulunması durumunda iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırılması yönünden 50 çalışan sayısı hesabı göz önüne alınırken her iş yeri bağımsız olarak düşünülmelidir.

  Kalın sağlıcakla   

  Ekli Dosyalar:

  alibey bu yazıya teşekkür etti.
 16. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

  Selamlar
  Konuya bir süredir kimse bir şey yazmamış:) Arkadaşlar daha önceden hararetle tartıştığımız ve aşağı yukarı herkesin hem fikir olduğu bir husus vardı, tehlike sınıfına bakılmaksızın şuan tüm iş yerleri; risk analizi-acil durum eylem planı- iş güvenliği temel eğitimi yaptırmak zorunda( bunları zaten iş verenlerin çoğu işi bilmedikleri için kendi yapamıyor) ve bunu bir uzmanı iş yerinde bir gün sigortalı göstererek yaptırabiliyor, bu geçerli ve kanuna da uygun bir yoldu veya şirketin vardır faturanı kesersin, bu iki yolun ikisinde de iş güvenliği uzmanını destek elemanı olarak tanımlarsın, zaten yönetmelikte dışardan destek alabilirsin diyor. Bütün bu bahsettiklerim içerisinde geçerliliğini yitiren bir durum var mı ?

   
 17. Bülent Akyol

  Bülent Akyol TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle OSGB dışında iş güvenliği hizmetleri için fatura kesmenin doğru olmadığını, hatta bu yolla kendi adına vergiye tabi olarak fatura bastırıp iş güvenliği, risk analizi gibi konularda hizmet bedeli gibi faturalar kesen arkadaşlarımızın ceza aldıklarını duydum. Bu konunun teyid edilmesini istiyorum.

  İkincisi, risk değerlendirmesini kimin veya kimlerin yapabileceği konusunda kesin bilgisi olan var mıdır? Örneğin tek başına işveren kendisi, iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi risk değerlendirmesi yapıp tek imzayla işi bitirebilir mi? Çok basit bir örnek; bir çalışanı olan az tehlikeli sınıfta bir işletmede risk değerlendirmesini kim yapabilir?

   
 18. senemmm

  senemmm TÜİSAG Üyesi

  Risk analiz tarihi kasım ama inşaat başlama ruhsat tarihi 6 ağustos. aradaki birkaç ay problem yaratır mı?

   
 19. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  İkincisi, risk değerlendirmesini kimin veya kimlerin yapabileceği konusunda kesin bilgisi olan var mıdır? Örneğin tek başına işveren kendisi, iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi risk değerlendirmesi yapıp tek imzayla işi bitirebilir mi? Çok basit bir örnek; bir çalışanı olan az tehlikeli sınıfta bir işletmede risk değerlendirmesini kim yapabilir?[/quote]
  risk değerlendirme yönetmeliğini okumanızı tavsiye ederim

   
 20. senemmm

  senemmm TÜİSAG Üyesi

  sanırım anlaşılmadı yada açık yazamadım. 2 iş güvenliği uzmanı var zaten. risk analizi kasım tarihli hazırlandı. ama ruhsat ağustosta alındı. sorun ruhsat tarihinden itibaren mi risk analizi gözükmeli? iki ay için ceza yazılabilir mi?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica