50 kişi altı firmalarda risk analizi

Konu, 'Risk Tanımı ve Risk Değerlendirmesi' kısmında misg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. kendinizi yeterli görüyorsanız tabii ki yapabilirsiniz.


   
 2. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi  İş Güvenliği Profesyoneli olmadan mı risk analizi yapacaksınız, anlayamadım?


   
 3. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  arkadaşlar bunda hala kafa karışıklığı olmasını anlamakta zorluk çekiyorum.

  UZMAN OLMASI ŞART DEĞİL, HERKES RİSK ANALİZİ YAPABİLİR...!!!

  Yönetmeliğe baktığınızda ne diyor; "işveren risk analizi yapar veya yaptırır." buradan ne çıkıyor; işveren isterse risk analizini kendisi yapabilir.yapmazsa ne olur peki; başkasına yaptırabilir. dikkat ederseniz "şu yada bu kişi" yapar, yapabilir demiyor. ÖNEMLİ OLAN VE ASIL OLAN SORU ŞUDUR; BU EKİPTE UZMAN OLACAK MI OLMAYACAKMI.YADA OLMALIMI OLMAMALIMI... bir ekip yapabilir diyor.bu ekipte sadece doktor da olabilir.sadece uzmanda olabilir.her ikiside olabilir.yada her ikiside olmayabilir.ancak olması zorunlu olanlar var; işveren, ik-mali işler sorumlusu, bakım sorumlusu, üretim sorumlusu, .... gibi işletmede bulunan ana bölümlerin sorumluları ve kilit rol oynayan çalışanlar.ve tabi işletmede seçilmiş çalışanlar.
  ne dedik işveren yapar yada yaptırır.yani;
  1- eğer kendisi yaparsa kuracak bu ekibi,ilgili dokümanları hazırlayıp yapacak-nitekim eczacı bir arkadaşım (yanında sadece 2 kişi çalışıyor) kendisi yapmış risk analizini.inceledim.gayette başarılı.
  2-işveren risk analizini başkasına yaptırırsa; sorun sanırım burada çıkıyor.uzman olacakmı, olmayacakmı. imza atacak mı atmayacakmı.(bakanlıkla görüşmelerim ışığında yardımcı olmaya çalışıyorum.)50 den fazla çalışan varsa zaten mutlaka uzman bu ekipte yer almalıdır.50 den az çalışan varsa ne olacak.?????işveren gidip bu işi bilen bir kimse (kimyager, muhasebeci, tatlıcı, sinemada yer gösteren.........) ile anlaşacak ve risk analizini yaptıracak.neden böyle garip meslekleri yazdım çünkü "işveren destek alır diyor.uzmandan destek alır demiyor" konuyu daha net anlaşılsın diye biraz uzatıyorum.

  tabi ki bu işte destek alınacak kişi -ilk akla gelen en azından- isg uzmanıdır.bu kişiden destek alımı nasıl olacaktır peki.??
  1-uzman gelir -hayrına, para almadan veya faturasız şekilde para alarak yada faturalı para alarak- risk analizi ekibine gerekli eğitimi verir.dokümanları sağlar, fotoğrafları çeker, birlikte gezer gibi gibi..gereken destek ne ise verir ve oradan ayrılır.risk analizinin altına imza atmaz.sorumluluğu elbette vardır.ama destek verdiği ne ise o konuda sorumluluğu vardır sadece.fatura karşılığında para alırsa bunu altta açıkladım.
  2-uzman gelir ekibi kurar,gerekli eğitimi ve risk analizi çalışmasını yapar, risk analizini ekiple birlikte çalışmalarını yapar, hazırlar ve gider.burada önemli nokta şu; işveren uzmanında bu işte tam manasıyla sorumlu olmasını isterse yani altına imzasını atmasını isterse o zaman ya uzmana 1 günlük (risk analizi çalışmasıda bu güne denk gelecek) sigorta yaptırır.veya fatura karşılığında para verir (yani yasal olarak hizmet satın alır.) yada "benim için farketmez imza atmasa da olur" derse o zaman parayı elden verir, fatura istemez.uzmanda altına imza atmaz...bu kadar.

   
  Hüseyin Kemal ERKAN, burcu t. ve Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
 4. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Heyecana gerek yok. 1-9 kişi ve az tehlikeli sınıftaysa kendisi yapabilir, kafa karışıklığına sebep olmayalım.

     

   
 5. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  50 den az çalışan varsa da şuan kendisi yapabilir. öyle değil mi :D

   
 6. Hiçbir kuruma onaylatmak veya teslim etmek yükümlülüğü yok. İş yerinizde bulunması yeterli. Ancak meseleye sadece cezai yükümlülük açısından bakmamak ta çok önemli..

     

   
 7. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Hayır, 10'dan az çalışanı varsa ve az tehlikeli sınıftaysa kendisi yapabilir.

     

   
 8. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  50 den az çalışanı olan ne yapacak.açıklarmısınız rica etsem. yani 10 rakamının önemi nedir.şuan için 50 den az çalışanı olanlar neden kendisi yapamıyor.

   
 9. serapcım

  serapcım TÜİSAG Üyesi

  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.
   
 10. serapcım

  serapcım TÜİSAG Üyesi

  Yukarıdaki madde uyarınca (risk değerlendirme Yönetmeliğinin geçici mad.1 )tehlikeli sınıf için bizim firmmamız için temmuz 2013 den itibaren isg uzmanı ve diğer ekip zorunluluğu var,   
 11. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  o zaman şuan 50 altı çalışanı olan yerlerde işveren kendisi yapabilir.

     

   
 12. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım hala kafa karıştırıyorsun, tehlike sınıfını atlıyorsun.   
 13. Bu
  bunu neye dayanarak yazdığınızı anlayamadım   
  chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 14. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  aynen öyle kafam karışıyor.ama neden acaba :)

  yönetmelikte ne der. 50 den az çalışanı olan TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIF için kanun yayım tarhinden 1 yıl sonra yürürlüğe girer demektedir. ee burada tehlike sınıfının nasıl bir değişikliğe neden olduğunu söylermisin.

   
  Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
 15. Risk analizinin tehlike sinifiyla alakası yok arkadaslar lütfen yanlış bilgilerle insanların zaten karışık olan kafalarını daha fazla karıştırmayalım.lütfen.
   
  chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 16. Mesele o kadar basit ki. Bu kadar karıştıran uzmanlar nasıl iş güvenliğini sağlayacak cok merak ediyorum.
  1 Ocak 2013 itibariyle çalışan sayısı ve tehlike grubu ne olursa olsun her işveren risk analizi yaptıracak hepsi bu

   
  chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 17. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  sormayın..insanı bildiğiinden şüphe ettiriyorlar. :)   
  Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
 18. Bu arada onu yönetmelik degil de sanki 6331 sayılı kanun demişti gibi ;)

   
  chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 19. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  karıştırdılar kafamı işte. ondan :)

   
 20. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Mustafa bey siz bu konuyu iyisi mi baştan bir okuyun. Olaya nerden girmişsiniz, bizim konuştuğumuzla ne ilgisi var? Biz risk analizi yaptırmayacak mı diyoruz, dikkatli okuyun. Alakasız yazılan şeyler kavram kargaşasına yol açıyor.

   
 21. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşlar, bazı arkadaşlarımız yanlış yönleniyor. Olabilir insanlık halidir elbet, ancak genelde taslağa bakıyorsunuz, hatta farkında olmadan taslağı yayımlıyorsunuz. Bu sebepten 10 kişinin altı üstü konusunu unutmanız gerekir. Taslakta evet var, ama taslak başka, yönetmelik başka bir şeydir. Geçerli olan güncel yönetmeliktir. Yönetmeliğe göre değerlendirmeniz gerekir.
  Genel olarak açılan konuyla ilgili belirtmek istediğim hususlar,
  • 1-Risk değerlendirmeleri işverenin oluşturduğu ekiple beraber yapılmalıdır. (R.D Yönetmeliği Mad.6)
  • 2-Dışarıdan da ekibe destek olma kaydıyla iş güvenliği uzmanları hizmet verebilir. (R.D. Yönetmeliği Mad.6 2. Bent)
  • 3-Kişi sayısını unutun. Tüm iş yerleri acil durum planı, tahliye, eğitim ve risk değerlendirme yapmalıdır. (6331 sayılı Kanunun 10, 11,12,16,17. maddeleri ve ne zaman yapılacağı ile ilgili Madde 38 1. bent c fıkrası)
  • 4-risk değerlendirme de yönetmeliğe göre hazırladığınız formatta hazırlanmalıdır. (R.D. Mad. 11)
  • 5-Risk değerlendirmenin yapılabilmesi için yasal olarak mevcut ekipteki çalışanlar yer alabilir. İş Güvenliği uzmanının henüz çalışma zorunluluğu yok ise o iş yerindeki yönetmelikte belirtilen mevcut ekip risk değerlendirmeyi yapabilir. (R.D. Yön. Geçiçi madde 1, 6331 Mad. 38)
  • 6-Dışarıdan iş güvenliği uzmanı unvanı ile imza atmanız doğru değildir. Çünkü sizler o iş yerinde sağlık güvenlik hizmetini fiili olarak yürten iş güvenliği uzmanı değilsiniz. Destek danışmanı olarak imzalayabilirsiniz. (R.D. Yön. Madde 6 1. bent ,b fıkrası)
  • 7-Hatta yönetmeliğe göre dışarıdan ekibe destek vermek için bırakın B sınıfı, A sınıfı olmayı, iş güvenliği uzmanı olma şartı bile yoktur, destek olacak kimselerde her hangi bir nitelik aranmamıştır. (R. D. Yönetmeliği Mad.6 2. bent)
  • 8- Özellikle forumlardan, forumdaki sohbet yerlerinden bilgi almak yerine mevzuattan ve yönetmelikten bilgi almayı tercih etmenizde fayda vardır, yönetmelikte geçen cümlelerde sıkıntı yaşadığınızda forumda paylaşıp sormanızda fayda vardır.

  http://www.bilgin.net/CSGBmevzuatCDsi/6331-1/04291212RiskDegYone.pdf
  http://www.bilgin.net/CSGBmevzuatCDsi/6331-1/ISGkanunu300612.pdf

  Saygılarımla.
  Berkay Yalçın

   
 22. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  hay parmağına sağlık.

   
  kamil kamçı bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica