50 kişi altı firmalarda risk analizi | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

50 kişi altı firmalarda risk analizi

Konu, 'Risk Tanımı ve Risk Değerlendirmesi' kısmında misg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kubilaygoc

  kubilaygoc TÜİSAG Üyesi  yönetmelik 5 ve 6. maddelere göre bence OSGB dışında hiçbir uzman yapamaz sigortalı olmadıkça, ama benceyle olmuyormuş .....


   
 2. kubilaygoc

  kubilaygoc TÜİSAG Üyesi

  yanlış anlaşılmasın savaş bey yazdıklarım,sizi yermek amaçlı değil ama bakanlığın istekleri farklı,kırdıysam kusuruma bakmayın...

  yani arkadaşlar büyük işler alacağız küçük işletmelere çözüm ürettiler..

   
 3. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,
  6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu çıktıktan sonra; sadece iş güvenlik uzmanları ile eğer var ise İSG kurulu risk analizi yapar ve bunu bakanlık müfettişleri istediğinde göstermek zorundadır.
  Yetkin olan iş yeri çalışanlarının tecrübelerinden de tabi ki faydalanılır.
  Yani sertifikasız uzman ve doktor bakanlığa bağlı olmadan risk analizi yapamaz, çünkü risk analizi yapacağı iş yeri ile kısmi veya tam süreli sözleşme yapmaları gerekmektedir, her iki durumda da SGK primleri yatmalı ki iş resmi olsun.
  Aksi halde sokaktaki herhangi biride sizin iş yerinde şu tehlikeler var aman önlem alın der ve geçer gider.
  İSG uzmanı demek yaptığı her işin altına canını ve geleceğini koyan demek.
  Ateşten gömlek giymiş arkadaşlara yardımcı olmak; başta iş verenlerin , iş veren temsilcilerinin ve tüm çalışanların birincil görevleri olmalıdır.
  Çünkü; gemi bizim ve yolcuları da hepimiz, ne kadar doğru menzil kat edersek o kadar kaliteli iş ve mutlu bir hayat süreriz.
  Kazasız günler dilerim,

     

   
 4. savasci

  savasci TÜİSAG Üyesi

  ya bakanlık diyorsunda uygulama başka gelip bizi bakanlık denetlemiyor, yönetmeliği açıyor iş müfettişi ne derse o oluyor hele diğer gelende öncekinden egolu olursa bak sen haline,
  bir olay anlatayım iş müfettişi bir fabrikadaki exproof malzemeye bakmadan tam kullanabilirsin diyor. 1 gün sonraki denetlemede masa getirip baktı lambaya tse belgeli genede bunu kabul etmiyorum diyor değişecek dedi 3 gün kapattı boyahaneyi biz yaptığımız risk analizini bakanlığa gönderip onay almıyoruz. müfettiş bakıp tamam diyor, ha mahkemede bakarlarsa risk analizine ne olur allah bilir orasını.

   
  SergüzesT bu yazıya teşekkür etti.
 5. ycet

  ycet TÜİSAG Üyesi

  Sayın Kubilay haklı olabilirsiniz ama bu iş madem formlarla olacaktı, neden yönetmelik çıkarak bir sürü laf salatası yaptılar.
  Uzmanlara, hekimlere neden bu eğitimler veriliyor. Madem formlarla olabilen bir konu için neden profesyoneller kalın kalın kitaplar yazıyorlar. Farklı farklı yöntemler geliştiriliyor. Anlamak mümkün değil.

     

   
  seniso ve Onur S. bu yazıya teşekkür etti.
 6. murat aytekin

  murat aytekin TÜİSAG Üyesi

  risk değerlendirmesini işveren yapar yada yaptırır diyor 6331 .... iş güvenliği uzmanı bulundurma yükümlülüğü henüz başlamamış işletmelerde dışarıdan risk değerlendirmesi yapmak isteyen uzman arkadaşlar bu değerlendirmeyi yapar,yazılı hale getirir işverene sunar .işveren de daha sonra yapılacak bakanlık denetlemelerinde bu risk değerlendirmesini ben yaptım der olur biter...gelen müfettiş de şunlar şunlar da eksik olmuş onları da gözden geçirin der yada teşekkür eder..:) hiç risk değerlendirmesi yapmamış olmaktan iyidir.

   
  SergüzesT, yapraksu, kalitek ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Kanunlar temel bilgileri, yönetmelikler ise ayrıntıları işler. Spor olsun diye yönetmelikler yayınlanmıyor, bunun hepimiz farkındayız herhalde. Bu forumda hemen herkesin bilinçli olduğunu veya bilinçli olmak adına birbirleri ile iletişimde olduğunu görmek güzel bir şey. Gene de çevremizde, işine geldiği gibi yorumlamayıp para kazanma hevesiyle yönetmeliği mevzuatı hiçe sayıp risk değerlendirme yapmak veya daha kötüsü yönetmelik bile okumakta, okuyup da algılamakta sorun yaşayanlar var ve sağa sola risk değerlendirmesini yapması veya kurumları yönlendirmesi başlarını ağrıtabilir, bizden söylemesi. İşverenlere yönelik itham edilen "gözlerine para bürümüş" imajı için çuvaldızı bu kişilere doğru çevirdiğimizde maalesef az bir kısım uzman dahi olsa "gözünü karartıp" iki üç lira için mevzuatı hiçe saydığını anlıyoruz. Bu ortamda sadece işverenleri bu konuda itham etmek pek etik olmuyor.

  Bir süredir bu konular konuşuluyor. Bunun ardından umarım yakın bir zamanda da mevzuata uygun risk değerlendirmesi ile ilgili formatın nasıl olması gerektiği ne gibi girdilerin ve çıktıların olması gerektiğine yönelik bilgi alışverişleri başlar.
  Saygılarımla.
   
  ermanca bu yazıya teşekkür etti.
 8. murat aytekin

  murat aytekin TÜİSAG Üyesi

  Mrblar,
  Geçici madde henüz ISG uzmanı çalıştırılma zorunluluğu olmayan işyerlerinde risk değerlendirme ekibinde "illa ki bir iş güvenliği uzmanı veya iş yeri hekimi" olmasına gerek olmadığını ifade etmektedir. Yani mesela 30 Haziran'a kadar İş Güvenliği Uzmanı/İşyeri Hekimi zorunluluğu olmayan 50 kişinin altındaki tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftakiler için ve 2014 30 Haziran'ına kadar ki 50 kişi altı az tehlikeli sınıfındaki iş yerleri risk değerlendirmesini illa ki İş Güvenliği Uzmanı/İşyeri Hekimi ile beraber yapmak zorunda değiller. Keza isteseler de dışarıdan bunu yaptıramazlar, çünkü ilgili bentlerde "işyerindekiiş yeri uzmanı", "işyerindeki çalışan temsilcisi" gibi ifadelerdeki "işyerindeki" kelimesi laf olsun diye konulmamıştır. Bakanlık iş yerindeki işçisinden teknik elamanına, iş güvenliği uzmanına kadar bir işyerine ait bir ekip tarafından bu risk değerlendirmesinin yapılmasını istemektedir.

  Ancak şu da bir gerçektir ki, risk değerlendirmeyi de en etkili iş güvenliği uzmanının yönlendirmesi ile yapılabilmektedir. Bu sebeple de 2. benti eklemişlerdir. Denmiştir ki,
  "(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve
  kuruluşlardan hizmet alabilir"
  Bu maddeyi bazı arkadaşlar risk değerlendirmeyi dışarıdan iş güvenliği uzmanı yapabilir olarak algılamak istese de, gayet açık ve net olarak "destek olmak üzere hizmet alınabilir" denmiştir. Bir risk değerlendirmeyi yapmak başka birşeydir, destek olmak farklı birşeydir. Dolayısıyla sizler o işyerinin iş güvenliği uzmanı değilseniz, iş güvenliği uzmanı olarak imza atmanız yerine, illa imza atacaksanız da bu bente uygun "risk değerlendirme Destek Danışmanı" gibi bir unvan ile imza atabilirsiniz.
  Saygılarımla.
  Berkay Yalçın
  bu yazı sizin yazınız sayın berkay bey benim yazdıklarımın hatalı olduğunu mu kastediyorsunuz anlamadım... siz uzun uzun uzun yazmışsınız ben özetle anlattım umarım farklı bir anlam çıkmıyordur yazdıklarımdan... saygılar   
  beyzakaan, kalitek ve H. Berkay Yalçın bu yazıya teşekkür etti.
 9. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Mrblar. Sizlerle bir ilgisi bulunmamaktadır.

     

   
 10. ibrahim şenol

  ibrahim şenol TÜİSAG Üyesi

  Benim görüştüğüm 10dan az personeli olan az tehlikeli işyeri sahiplerinin çoğu risk analizlerini kendilerinin yapamayacağını bu konu hakkında hiçbir bilgi ve tecrübeye sahip olmadıklarını ifade ediyorlar. Bu konuda bir uzmanın işverenlere yol göstermekte döküman sunmakta gerekirse işyerini ziyaret edip nelere dikkat etmesi gerektiğini uygulamalı anlatmasında sıkıntı yok isteyen uzman bu işlemler için ücret talep eder isterse hayrınada yapabilir. Bildiğiniz üzere muhasebecilerde risk analizleri hazırlar hale geldi.   
 11. ardamerictelli

  ardamerictelli TÜİSAG Üyesi

  değerlendirmesi çalışmalarını yapar veya yaptırır
  Kanun No. 6331 Kabul Tarihi: 20/6/2012
  BİRİNCİ BÖLÜM
  Amaç, Kapsam ve Tanımlar
  Amaç
  MADDE 1 (1) Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.
  Kapsam ve istisnalar
  MADDE 2 (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
  Kapsam
  MADDE 2 (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki işyerlerini kapsar.
  Asıl işveren ve alt işveren ilişkisinin bulunduğu işyerlerinde risk değerlendirmesi
  MADDE 15 – (1) Bir işyerinde bir veya daha fazla alt işveren bulunması halinde:
  a) Her alt işveren yürüttükleri işlerle ilgili olarak, bu Yönetmelik hükümleri uyarınca gerekli risk değerlendirmesi çalışmalarını yapar veya yaptırır
  iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirme yönetmeliği 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki işyerlerini kapsadığı ve 6331 sayılı kanunun bütün işyerlerini kapsadığından dolayı, is sağlığı ve ve güvenliği risk değerlendirme yönetmeliği madde 15 uygulanmalıdır.
  kıssacası tüm alt işverenler kendi risk analizlerini yaptırmak zorundadır.
  uzun oldu ama kanunla destekledigimiz takdirde görüş ayrılıkları ortadan kalkacaktır:)   
 12. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Arda bey, kanun degil, kanunun bazi maddeleri bahsettiğiniz isyerleri icin yürürlüğe girecektir. Suan zaten bu maddeler disindaki maddeler uygulanır.

   
  ardamerictelli bu yazıya teşekkür etti.
 13. Hassan

  Hassan TÜİSAG Üyesi

  Geçiş hükmü
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

  Şimdi bakıyoruz 6.maddeye ne diyor
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

  Yani bu işi işveren gelecek sigortanızı yatıracak filan bunlara gerek yok gidersiniz anlaşırsınız ve risk analizi , egitim , Acil durum planı , Yangın tatbikatını yaparsınız imzanızı belge numaranızı yazar gelirsiniz.
   
  altug_01 bu yazıya teşekkür etti.
 14. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Yonetmelikleri iyi okuyun ve iyi algilayin.

   
 15. Hassan

  Hassan TÜİSAG Üyesi

  Ocak ayında başlayan risk analizi , Acil durum planı , Çalışanların eğitimi ve Yangın Tatbikatı tüm iş yerleri için zorunlu hale geldi yukarı da yazdığım risk analizi Yönetmeliğinden maddeler bu durum da belirtildiği üzere Kanunun 38. maddesinde ki sürelere tabi olmayan iş yerlerin de İş yerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile iş yeri hekimleri kısmını bulamayacağız ama işveren bunu yaptırmakla yükümlü zaten bakanlığın çalışması var bir rehber hazırlayıp işverene yollayacak bu rehber doğrultusun da adam risk analizi yaparken iş yeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olayını nasıl çözecek kanunen hizmet almasına gerek olmayan bir işyerin de. Bu olay temmuz ayına kadar devam eder sonrasında kapsama dahil olurlar ve sorun kalkar ortadan   
 16. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Gecici maddenin ne anlama geldiğini iyi idrak ediniz.

   
 17. ersoy

  ersoy TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar yeni yönetmeliğe göre çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinin risk analizini kim yapar ?

   
 18. Sedat Bilgen

  Sedat Bilgen TÜİSAG Üyesi

  Baştaki soru kulaktan kulağa oyunu misali dallanıp budaklanmış. Ben az ve öz olarak sorayım.
  10 kişiden az işçi çalıştıran işyerlerinde İSG uzmanları bireysel olarak risk analizi yapabilir mi? Bu sorunun yanıtı ya EVETtir, ya da HAYIRdır. Yanıt evet ise hangi yönetmeliğin hangi maddesi, hayır ise hangi yönetmeliğin hangi maddesi?
  Ücretler ondan sonra konuşulur.
  İki satırı geçmeyecek bir yanıt için bu kadar uzun tartışmalara ne gerek var?

   
  valek bu yazıya teşekkür etti.
 19. murat aytekin

  murat aytekin TÜİSAG Üyesi

  evet yapar, nasıl yapar? işveren tarafından oluşturulacak olan risk değerlendirme ekibine teknik destek elemanı olarak katılır ve rd yapılmış olur.

   
 20. Hassan

  Hassan TÜİSAG Üyesi

  Başta cevabı istedigin gibi evet ve hayır olarak verilmiş burası bir forum ondan sonra farklı konulara geçilebilir ayrıca birisi sordugun da bu tarz bir soru onuda buralara başlık acıp sorarsın yada böyle konuşarak önceden öğrenirsin illa bir şeye ihtiyacımız olmadan öğrenmeyelim mi başımız şıkıştıgında dönüp şu nasıl bu böyle mi diyelim. iyi çalışmalar

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica