50 kişi altı firmalarda risk analizi

Konu, 'Risk Tanımı ve Risk Değerlendirmesi' kısmında misg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. temerkan

  temerkan TÜİSAG Üyesi  akaryakıt istasyonumuzdaki işçilerin sağlık raporlarının yenilenmesi gerekiyor. bunu aile hekimleriyle halede bilir miyiz yoksa devlet hastanesine mi gitmeliyiz?


   
 2. Sedat Bilgen

  Sedat Bilgen TÜİSAG Üyesi

  İşte sorun da tam bu noktada kilitleniyor. (50 sayısı 1 Temmuz'da 10'a ineceği için 1-9 çalışanı olan yerler için konuşuyorum). Dükkanında 1 kişi çalıştıran bir esnaf nasıl risk değerlendirme ekibi kurabilir? ÇSGB işte bu noktada uyuyor. risk analizi yönetmeliği, dikkat ederseniz 50 çalışanı olan firmalar baz alınarak çıkarılmış. Eğer bu yönetmeliğe göre çalışacaksak 20 metrekare bir yerde çorap satan bir dükkana yanımıza bir tane de işyeri hekimi alıp gitmemiz gerekiyor. Bu iş kaça yapılır? Ben bir OSGB adına çalışıyorum ve yalnızca iş güvenliği uzmanı olarak A.T. için 300 TL, T. için 450 TL, Ç.T. için 600 TL. istiyorum ve asla pazarlık yapmıyorum. Aslında ÇSGB kuyuya taş attı, onu biz çıkarmaya uğraşıyoruz.

   
  Sibel Uludil, dilekaltinok ve Ahmet mehmet devam bu yazıya teşekkür etti.
 3. ceyda ceren

  ceyda ceren TÜİSAG Üyesi

  bende eğitim aldım ama henüz sınava girip belge almadım . 30-40 kişi çalıştıran az tehlikeli birçok işyerine risk analizi yapma fırsatım var.bu işyerlerine risk analizi yapacak kişinin isg uzmanı belgesini almış olması şartı varmı acaba ben anlamadım.isg uzmanı ve hekim bulundurma zorunluluğu 07.2013 de başlıyor 50 altı işçili az tehlikeli yerlerde.yani o tarihe kadar işveren yada bu konudan anlayan herhangibiri yapabilirmi risk analizini.cevap bulursanız burayada yazarsanız sevinirim.yazılanlardan bu konuda birşey anlamadım

     

   
 4. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanının imzası olmadan risk değerlendirme raporu hazırlanamaz. Bahsi geçen uzman sertifikalı olmalıdır. Risk değ. yönetmeliği der ki: İş güvenliği uzmanının bakanlıkça verilmiş olan belge bilgileri bu rapora eklenmelidir. Gerçi bakanlığın apartman ve kuaförler için yayınladığı risk değerlendirme raporlarında, İş Güvenliği Uzmanı da kimmiş ona gerek yok anlamı içeren bir ibare geçmiş. Bkz. İş güvenliği uzmanı ( varsa) :)
  İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuat maddeleri nereye çekersen oraya gidiyor. Ne ararsan var isg mevzuatımızda, hukuk boşluğu, kanun boşluğu, boşluk boşluğu :)

   
  ayse1077, nihal_ ve yusufaydinkm bu yazıya teşekkür etti.
 5. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  risk değerlendirme konusunda yardımcı olabilirim..

     

   
 6. mustafa üstün

  mustafa üstün TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben yüklenici bir firmada İsg uzmanı olarak çalışıyorum.Ayrıca çalıştığım firmanında şantiye şefliğini yapıyorum.Sözleşme yaptık bakanlık onayladı.Fakat çalıştığımız iş kolu çok tehlikeli sınıfta yer alıyor.Firmamızda bende dahil 23 personel var. Benim yapmam gerekenleri tecrübeli arkadaşlarımız cevaplarsa sevinirim.Ne yapmam gerekiyor nelere dikkat etmem gerek?

   
 7. SerkanCEBECIOGLU

  SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, ben sizlerle farklı bir şey paylaşmak istiyorum.
  2 Temmuz 2011'de C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı A Kitapçığı 25. Soruda "4857 Sayılı İş Kanununa göre risk değerlendirmesi yapma zorunluluğu hangi iş yerlerinde olmalıdır" diye bir soru vardı. hatta mahkemesi halen devam etmektedir. Sorunun cevabı ise bakanlık tarafından İş Kanunu kapsamında tüm iş yerlerinde denmektedir ve Bakanlık halen bu cevabında direnmektedir mahkemede.
  Eskiden beri İş kanunu kapsamında tüm iş yerlerinde bu zorunluluk vardı da Bakanlık bugüne kadar neredeydi. Aşağıdaki linkte ise bakanlığın Güvenle Büyü Türkiye diye bastırdığı ve reklamını yaptığı ve de 7. Konu(sayfa 19) olarak da "Risk Değerlendirmesi Zorunlu Hale Geliyor" diye büyük puntolarla duyurduğu belge durmaktadır.

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/csgb/dosyalar/kitap/kitap03_6331

  Bence İSGGM genel müdürlüğü lağvedilirse Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği sağlanabilir.
   
  dilekaltinok ve abarking bu yazıya teşekkür etti.
 8. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi


  "kendimi güvende hissetmiyorum" :)   
 9. A. Ebru Altar Karakuş

  A. Ebru Altar Karakuş TÜİSAG Üyesi

  29.12.2012 tarihli yönetmelik geçici maddesine göre 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve az tehlikeli iş yerlerinde risk analizi çalışması için iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekiminin ekipte bulunma zorunluluğu olmadığını belirtiliyor. Benim sorum şu: İş yerinin kendi elemanları tarafından hazırlanan risk analizi raporunu herhangi bir resmi kuruma onaylatmak ya da beyan etmek yükümlüğü var mı? Bu raporun hazırlanıp dosyada bulunması cezai yükümlülüğü kaldırıyor mu?

     

   
  sivriadem bu yazıya teşekkür etti.
 10. esular8183

  esular8183 TÜİSAG Üyesi

  bilgiler için çok teşekkur ederim. Ben İSGM adayıyım. Sınavı bekliyorum. Acaba ben risk analizi yapabilirmiyim uzman olmadan. Dışardan destek eleman olarak. Bakanlık yapabilirsiniz diyor ama hiç bir isgm uzmanı yapabilirsin demiyor. Acaba rant kaygısımı bilemedim. Birde risk analizinin altına imza atarsak ne gibi sorumluluklarımız var.   
 11. vinz

  vinz TÜİSAG Üyesi

  risk analizi yapma yetkisini; 6331 ve risk analizi yürütmeliği kaynaklarının resmi gazete yayınlarından inceleyip yorumlayabilecek, şu şu nedenlerle(maddelerle) şunlar yapar bunlar yapamaz diyebilecek biri yok mu aranızda. Yanında 1-9 kişi çalıştıran az tehlikeli ve tehlikeli sınıfında yer alan iş yerlerinde( yani küçük esnaf )risk analizlerinde olması gereken yasal zorunluluk imza mühür belge nelerdir? Kanıtlar ile lütfen..

  Şahsi fikrim: şuan uzman olanlar tabi ki pazar paylarını kaybetmemek için yukarıda bahsettiğim alanlar için risk analizlerini sadece uzmanların yapabileceklerini savunuyorlar. Ama benim yorumladığım ve uzmanlardan aldığım bilgiler çerçevesinde tehlikeli sınıf için 30 haziran 2013 te uzman olması, az tehlikeli sınıf için ise de 30 haziran 2014 te uzman olması gerekiyor. Ki zaten devlet desteği durumu söz konusu olduğu için sanıyorum bakanlık da bu tarihlere kadar bu duruma altyapı hazırlığı yapacaktır. Ceza miktarlarına bakıldığı zaman mahallenizdeki bir marketin risk analizi yaptırmadı diye "geriye dönük" 30-40 bin lira cezaya tabi tutulacağını akıllar maalesef ki almıyor. Devlet desteği altyapısı olmadan(yeterli sayıda isg uzmanı) risk analizlerinde uzman imzası aramak, her türlü iş yerinin uzmanlara risk analizi için harcama yapması anlamına gelir. Bu da devlet desteğinin boşa olacağına işaret gösterir.   
 12. Beka Kavgaoglu

  Beka Kavgaoglu TÜİSAG Üyesi

  Alo 170 der ki , risk analizini işveren kendide yapabilir.(Temmuz 2013 kadar)

   
 13. Sedat Bilgen

  Sedat Bilgen TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,
  Risk değerlendirmesi yönetmeliği der ki,
  İşveren yükümlülüğü
  MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
  (2) Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.
  (3) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere risk değerlendirmesi ile ilgili ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin eder.
  Risk değerlendirmesi ekibi
  MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
  (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
  (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
  (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
  (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.

  Yani risk analizi, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi olmadan yapılamaz.
  Ancaaaaaak, bazı zeka özürlü bakanlık yetkilileri kendilerine danışan bazı esnaf odalarına açıklama yaparken yalnızca 5. maddeden bahsetmekteler. Bu muhteremlerin 6. maddeden haberleri yok, çünkü okumuyorlar, çünkü okumaktan, okuduklarını anlamaktan acizler. Hatta daha da ileri giderek İSG kurulu kurmak için belirlenen tarihleri RİSK DEĞERLENDİRME için geçerli zannediyorlar ve esnaf odalarını ya da birliklerini bu şekilde yönlendiriyorlar. Şu anda apartman yöneticileri, berber ve kuaförler, eczaneler ve optikçiler risk değerlendirmesini durdurmuş durumdalar, 2014 Temmuz'unu bekliyorlar. Hele ki, bakanlığa bağlı İSGGM'nin yayınladığı "Apartmanlar İçin Risk Değerlendirmesi Örneği" ve "Berber ve Kuaförler İçin Risk Değerlendirmesi Örneği" aslında tam bir cehalet örneği. Çünkü "Risk Değerlendirmesi" diye esnafa yutturdukları şey aslında yalnızca "Check List", yani bildiğimiz kontrol listesi. Bu otistiklerin bilmediği şey, risk analizinin, kontrol listesindeki EVET/HAYIR değerlendirmesinde HAYIR olarak belirtilen maddeler için yapılacağıdır.
  Apartmanlar için risk değerlendirmesi örneği hazırlayan üstün zekalı, ÇÖP ODASInı akıl etmiş ama çöp odası bulunduracak kadar lüks olan bir apartmanda havuz olabileceğini, bahçe olabileceğini, çocuk parkı olabileceğini düşünememiş.
  İSG uzmanı olmak için mühendis ve doktor olma şartı getiren bakanlık, İSG uzmanlarını ilkokul mezunlarıyla yönetmeye çalışıyor.
   
  sedaokus ve z_yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
 14. AKIN26

  AKIN26 TÜİSAG Üyesi

  Aynen katılıyorum. Herşey suan icin tam bir muamma herkes kafasına göre yazılıp cizileni yorumlayıp piyasaya sürüyor. Böyle olunca herkes işine geleni doğru kabul ediyor.

   
 15. Çünkü yazılanlar karışık :)
  Kendinizi yeterli görüyorsanız tabii ki yapabilirsiniz.
  risk değerlendirme Yönetmeliğini ve de ÇSGB nin sitesisinde yayınladığı "5 adımda risk analizi rehberi" ni iyice okumanızı
  tavsiye ederim.   

  Ekli Dosyalar:

 16. Sayın cmysv,
  Mesele şu an çok yeni. Ve gerçekten çok fazla UZMAN var! Hal böyle olunca kafaların çok karışması da doğal oluyor. Bence herkes mevzuatı çok iyi okumalı ve analiz etmeli.
  Konu risk analizi ise eğer;
  1. az-çok tehlikeli, 2-5 kişi, 1-9 kişi önemi yok. 1 Ocak 2013 itibariyle; 1-50 kişi arasında personel istihdam eden her işveren, tehlike grubu ne olursa olsun risk analizi yapmak, acil eylem planı (inşaatlarda ise Sağlık ve Güvenlik Planı) hazırlamak ve de tüm çalışanlara Temel İSG Eğitimi vermek zorunda. 50 ve üzeri zaten 4857 ile yapıyordu.
  2. Bu çalışmaları iş yerinde oluşturacağı bir ekiple yapmak zorunda. Dolayısıyla aslında İSG uzmanlarının yapmaları gereken en önemli konu rehberlik. Becerebilirse tabi. Çünkü bu güne kadar yaptığım hiçbir risk analizini ne işverene ne de personele okutamadım. Ben de bu işi eğitimlerde çözmeye çalışıyorum. Bu bir başlangıç, oyüzden sancılı olacak. sadece çalışalım ve üretelim bence.
  3. Bu çalışmaların hiçbirine imza mühür gerekmez. Zaten hadise burada patlıyor. Kimse ceza yememek için " aha bu yaptı " deme peşinde. Meseleye bu dar açıdan, sadece bir kağıt parçası imiş gibi bakıldığı müddetçe yol alamayız. Ben henüz Sertifikalı UZMAN değilim. Hiç bu konulara dalmadan işimi çok güzel yaptığımı düşünüyorum.
  4. Bu zorunluluğun 1 Ocakta başlamasının başlıca sebeplerinden biri de alt yapı hazırlamaktır. 30 Haziran sabahlarına uyanacağımız yeni bir hayatın ilk gününe hazırlık. Düşünsenize bu konu bile bu kadar sorunlu başladı. 9,5 ayda hala tartışıyoruz. Eğer bu tartışmalar 1 Ocakta başlamasaydı, herhalde 30 Haziran dan sonra savaş çıkardı. Mesele cezaysa 30 Hazirandan sonraki cezalar çok daha fazla..
  5. Destek konusuna gelince. Hiçbir markete şimdilik 30-40 TL ceza kesildiği yok. Böyle bir şey de olamaz zaten. Tehlikeli ve çok tehlikeli grupta olup ta 10 kişinin altında personel istihdam edene destek olacak. Ancak tarihi belli değil. Bu destek te sadece İSG Uzmanı ve İş yeri Hekimi ücretleri.. Risk analizini, KKD, v.b. hiçbir şeyi kapsamayacak. SGK alt yapısını ve fonu oluşturup, ihaleye çıkacak. O tarihe kadar herkes çalışmalara başlamak zorunda. Ben destek kapsamındayım, bekliyorum diyemez.
  Saygı ve sevgilerimle

   
  sevtapsansecer, z_yılmaz, ayse1077 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. Aile hekimleri şu an vermiyorlar.
  30 Hazirana kadar devlet hastanelerine gidebilirsiniz, sonrasında ise muhakkak İş Yeri Hekimi.
  Ancak şu anda isterseniz iş yeri hekiminden de alabilirsiniz.

   
 18. serapcım

  serapcım TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar tehlikeli sınıfta yeralan metal sektörün de bir firmaya risk değerlendirme yapacağız ,henüz mayısta sınava gireceğim,risk değerlendirme yaparken referans olabilecek örnek çalışmalar varsa gönderebilir misiniz?
  Ceyda Hanımla benzer durumdayım ,Sn Femida yardımcı olursanız çok memnun olurum ,Selamlar..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica