Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Abit diner

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar ben dev. hast. de çalışan bir biyologum. son sınavla c sınıfı olmaya hak kazandım. şimdi ben a veya b sınıfıigu yanında hastaneyle sözleşme imzalama yetkim yok mudur ?
Yardimci uzman olabilirsiniz

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
B sınıfı uzmanım c arkadaşlara yapılan düpe düz haksızlıktır şu an az tehlikeye sözleşme yapan yok denecek kadar az..bi ikincisi ne A lar gördüm yönetmelikden bi haber ne C ler gördüm konuya çok hakim.. Belge sınıfı değil tecrübe bilgi esas alınmalı sınıf farkı kalkmalı .. Her sene yetenek sınavı tarzı bi uygulama olmalı .. Adam sadece sertifika işletiyo şantiyenin yerini bilmez.. Hedef 2023 ya son kez hepsini o tarihe uzatsınlar ve adam gibi uzman yeterliliğini sınayacak bi sistem getirsinler.. A ne kadar A , C niye. C de kalmış B B olmayı hak ediyo mu.. 2020 lira olan asgari ücretli memleketimde mühendis C sınıfı 2000 alan uzman C arkadaşlar var yazık..

biobjk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
hastaneyle e katip üzerinden sözleşme imzalayabilr niyim?

taner44

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
2017 yılında yapılan ertelemede konu torba yasada meclise gelmişti ve mecliste tartışılmıştı millet vekilleri bir kısmı niye erteliyorsunuz demişti bu ikidir oluyor sorusuna iş sağlığı ve güvenliği genel müdürü konuşma yapmıştı mecliste cevaben yeterli sayıda uzman olmadığını belirterek işverenlerin sorun yaşamaması için ertelenmesi gerekiyor demişti ve yapilan oylamada ak partili milletvekillerinin evet demesi ile 2019 yılına ertelenmişti.konunu meclise gelebilmesi için gelen müdürlüğün talepte bulunması gerekir diye düşünüyorum

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sizlere destek olmaya çalışan B sınıfı bir meslektaşınız olarak size tavsiyem olacak.
Bu iş uzasa da bir yıl uzar. Sonra ne olacak , yine C sınıfı uzmanlar mağdur olacak. Elinizdeki bu süreyi iyi değerlendirin ve Tezsiz yüksek lisans ile B sınıfı olmaya çalışın. Tabii ki bu mesleği yapmaya devam edeceksiniz. Maddi durumu uyan var uymayan var , ona bir şey diyemem. İmkanı olanlar vakit kaybetmeden kayıt olsun.
Biz B 'ler için de yıl sonu Çok tehlikelilere bakma süresi dolacak. Bizim şansımız piyasadaki işyerlerinin çoğunluğu tehlikeli sınıfta.

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
hastaneyle e katip üzerinden sözleşme imzalayabilr niyim?

Hastaneniz "Hizmet Alan İşyerleri Modülü/Yardımcı C Sözleşmeler" üzerinden "Yeni İçe Grv." ile TC Numaranızı girecek, A ya da B uzmanınız yine aynı şekilde "Yardımcı C Sözleşmeler" üzerinden sözleşmenizi onaylayacak. Hastanede görevli uzmanlardan bir tanesinin tehlike sınıfına uygun olması yeterlidir.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
C Sınıfı Uzman arkadaşlarımın bu denli örgütlenmesini ve mesleğe sahip çıkmasını çok takdir ettim.Fakat aynı örgütlenme maalesef maaşlar konusunda yapılmıyor.Meslek elden gidecek diye endişeleniyoruz ama vasıfsız işçininde maaşının altında bir maaşla tüccar Osgb'lere,godaman patronlara kölelik ediyoruz.Sendikaların,derneklerin bu tür oluşumların çoğu osgbci dolayısıyla sendikalarda vasfını yitiriyor.

Erteleme konusundada şuan piyasada inanılmaz bir kriz var millet harıl harıl işçi çıkartıyor,iş durduruyor,konkordato ilan ediyor,batıyor.Sınav yeni açıklandı uzman sayısında yeterli artış olma ve piyasanın durumuna bakarak eğer gerekli görülürse erteleme yapılacağını düşünüyorum.Eskiden bize öyle yapmışlardı ama işsiz B uzmanı bırakın kimse 2 sene önce bu zamanlar B uzman bulamıyordu.Şuan B ler A lar bile çoğu işsiz iş arıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
C Sınıfı Uzman arkadaşlarımın bu denli örgütlenmesini ve mesleğe sahip çıkmasını çok takdir ettim.Fakat aynı örgütlenme maalesef maaşlar konusunda yapılmıyor.Meslek elden gidecek diye endişeleniyoruz ama vasıfsız işçininde maaşının altında bir maaşla tüccar Osgb'lere,godaman patronlara kölelik ediyoruz.Sendikaların,derneklerin bu tür oluşumların çoğu osgbci dolayısıyla sendikalarda vasfını yitiriyor.

Erteleme konusundada şuan piyasada inanılmaz bir kriz var millet harıl harıl işçi çıkartıyor,iş durduruyor,konkordato ilan ediyor,batıyor.Sınav yeni açıklandı uzman sayısında yeterli artış olma ve piyasanın durumuna bakarak eğer gerekli görülürse erteleme yapılacağını düşünüyorum.Eskiden bize öyle yapmışlardı ama işsiz B uzmanı bırakın kimse 2 sene önce bu zamanlar B uzman bulamıyordu.Şuan B ler A lar bile çoğu işsiz iş arıyor.

Kardeş adamlar kalite diyor.. mesleğin geleceği falan diyor...vasıf diyor.. hepsi hikaye... Hakkiyla çalışan çok insan var...bir şeyler yapmaya çalışan... Ama artik öyle bir olmuş ki adam 2 bine a sınıfı belgesini satıyor... Hiç gitmiyor bile. Ondan sonra c sınıfları asgari ücretle çalışıyor, piyasayı düşürüyor diyor... Ben biliyorum. Kaç tane a sınıfı var.. hiç bir şey bilmiyor.. belgeyi almış kiralamış yıllardır duruyor.... Sektör böyle... Yapılacak o kadar çok şey var ki... Düzeltilmesi gereken...ama bunu yapacak kimse yok hep kavga...nefret... Çıkarcilik...70bin insan var ya... Yazık değil mi? Bu kişilerin işini yok ediyorsun... İş alanı yarat... Ben 5 günle yükseltme sınavına giremiyorum... 3 ay önce eğitim al diyor... 3 ay önce günümün dolduğu sınava giremiyorum... Arıyorum yazıyorum cevap aynı yapacak bir şey yok.. nasıl yok ya...bunlar senin personelinin yıllardır sorunu...daha bir sürü şey.. eğitim ne? Yıllardır çalışan adama iyi değilse geçemez zaten.. hep bunlar birilerinin para kazanması ..osgb eğitim kurumu. Ölçüm denetim yapanlar. Kkd şirketleri ... Olan uzmana oluyor.. patronla sorun devletle sorun..işçiyle sorun...biktirdilar valla...

mukavemet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Benim deneyimlerim önceki süreçleri dikkate aldiğimda erteleneceği yönünde bence olması gerekende budur . Fakat sayın c sinifi uzmanlar daha çok yorum paylaşım mail ulusal kanallara çıkmalısınız akrabalarınız kim varsa yazsın konu benimle ilgili değil ama daha çok uğraşıyorum

biobjk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hastaneniz "Hizmet Alan İşyerleri Modülü/Yardımcı C Sözleşmeler" üzerinden "Yeni İçe Grv." ile TC Numaranızı girecek, A ya da B uzmanınız yine aynı şekilde "Yardımcı C Sözleşmeler" üzerinden sözleşmenizi onaylayacak. Hastanede görevli uzmanlardan bir tanesinin tehlike sınıfına uygun olması yeterlidir.
hocam selamlar. ben sınavı yeni kazandım c igu oldum hiç bir bilgim yok. ben bahsettiğiniz şekilde çalışırsam 3 yıl sonra b sınavına girebilir miyim ? şuan e katip başvurumu da yapmadım bunun bi süresi yoktur değil mi ? birde sonradan vize almam gerekecek heralde

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
hocam selamlar. ben sınavı yeni kazandım c igu oldum hiç bir bilgim yok. ben bahsettiğiniz şekilde çalışırsam 3 yıl sonra b sınavına girebilir miyim ? şuan e katip başvurumu da yapmadım bunun bi süresi yoktur değil mi ? birde sonradan vize almam gerekecek heralde
İSG Katip'ten sözleşme yapmanızdan itibaren 3 yıllık süreniz işleyecek ve sınava girebileceksiniz. Sertifikanız 5 yıl geçerlidir.
https://birim.ailevecalisma.gov.tr/isggm/announcements/180919_1/

biobjk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Arda Salman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sınavı yeni kazandım ve bütün planımı bu sektör için yaptım. Şimdi C uzman işsiz kalacak uzatılma olmayacak deniyor. Yazık değilmi bize umutlarımıza emeklerimize. Çocukluğumdan beri çalışıyorum ağır sanayide tersanelerde igu ları görünce derdim ne güzel meslek bende okuyup bu işi yapacağım. Öyle ki bütün tehlikeleri görerek yaşayarak bu günlere geldim ama şimdi bu sektör bitti diyor. Bence ülke bitmiş okeye dönüyor.

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yardımcı olacağım a veya b sınıfının tam zamanlı olarak çalışması şart mı peki ?
Evet, ancak tam zamanlı bir A veya B sınıfı uzman yanında yardımcı uzman olarak çalışabilirsiniz.

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
C sınıfı olup tehlikeli işyerlerine bakan uzmanlardan sözleşmesi kendiliğinden silinen, sistemden düşürülen oldu mu?

ramazan ramazan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Sınavı yeni kazandım ve bütün planımı bu sektör için yaptım. Şimdi C uzman işsiz kalacak uzatılma olmayacak deniyor. Yazık değilmi bize umutlarımıza emeklerimize. Çocukluğumdan beri çalışıyorum ağır sanayide tersanelerde igu ları görünce derdim ne güzel meslek bende okuyup bu işi yapacağım. Öyle ki bütün tehlikeleri görerek yaşayarak bu günlere geldim ama şimdi bu sektör bitti diyor. Bence ülke bitmiş okeye dönüyor.
Sayın Arda,
Bakanlık elimde yeterince A , B Sınıfı Uzman var diyor. B sınıfı uzmanlar tehlikeli sınıfa bakamayacaklarsa niye B sınıfı uzman oldular? B sınıfı uzmanlar işini yapamayacak salar işsiz kalmaları anlamına gelmiyor mu? Bu ülkede herkes oyunu kurallarına göre oynamayı niye düşünmez?

EMRAH DEDE

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba, Bende C sınıfı uzmanım.Mesajların bi çoğunu okudum ve çelişkilerinde olduğunu gördüm.Peki sormak istiyorum?Çok iyi paralar mı kazanıyoruz C sınıfı olarak?Neyi paylaşamıyoruz ya?Madem çok iyiyiz zaten C yi değilde gelir B yi A yı alırlar işyerleri?Madem öyle neden prim gün sayısından A yada B oldunuz diye de tartışılsaydı?Biz birbirimizin önüne engeller koyarsak devlet napsın ki? Denetime gelen müfettişler dahi sistemimizin temelinin olmadığını dile getiriyor.Ee kalkmışlar bide üniv. açmışlar bu bölümlere, madem böyle neden açtın bu üniversiteleri, madem böyle neden mezun veriyorsun kardeşim yazık değilmi ya.Bu kadar işsiz insan varken birde C sınıfı uzmanları mı işsizlere katacaksın yazık ya.Ya sınıf kavramını ortadan kaldırsınlar (işyeri hekimlerinde olduğu gibi), ya her işyerine (az tehlikeli olsa dahi) zorunluluk gelsin ve işveren bakamasın yada kendi bünyesine alsın devlet.Yani ailesine bakanlar ev geçindirenler geçimini ben gibi bu meslekten sağlayanlar bi yönetmelikle işsiz mi kalsın bu mu yani...Kimse kimseye engel olmaz kimin rızkı neredeyse o gelir bulur onu, yeter ki bizler birbirimize köstek olmayalım...İnşallah bi an önce düzelir bu durum...

jn6zo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.