Tulus | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme
Tulus
Son Etkinliği:
17 Aralık 2017
Katılım:
15 Haziran 2013
Mesajlar:
12
Teşekkür Edilen Mesajları:
12
Ödül Puanları:
3

Takipçileri 1

Cinsiyet:
Erkek
Doğumgünü:
30 Haziran 1958 (Yaş: 59)

Sayfayı Paylaş

Tulus

TÜİSAG Üyesi, Erkek, 59

Tulus en son aktivitesi:
17 Aralık 2017
  1. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Birde benim sertifikalarım adresime hala gelmedi. Eğitim aldığım kurum eve geleceğini söylemişti ama.
  2. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Tulbey merhaba, İSG katip üzerinden şimdi dikkat ettim de fatura bilgileri diye bir bölüm bulunmakta. Anlaştığım her firma için bir fatura bölümü oluşturulmuş. Bunlar nedir? Bildiğiniz gibi ben fatura kesmiyorum sigortalatıyorum kendimi. Bunun ile ilgili bir bilginiz var mı?
  3. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Tulus bey bu inşaat ile ilgili bir sorum olacak yine; Ruhsatı alan kişinin e devlet şifresi ile ekatipten sözleşme yapılacak dediniz. Peki alan kişi bir yabancı ise e devlet şifresi olur mu yine? Çünkü yabancı almış ruhsatı öyle diyorlar. Teşekkürler
   1. Tulus
    Tulus
    Yabancılar da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden TC Kimlik numarasına benzeyen on bir haneli Yabancılara mahsus kimlik numarası alabilirler. Daha sonra da yabancılar üzerinde T.C kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliği (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi) ibraz ederek PTT'den e-devlet şifresi alabilirler.
    8 Ocak 2015
   2. Tulus
    Tulus
    Ancak bazen sigorta da işyeri açılışı vekaletle muhasebeci tarafından yapılabiliyor. Eğer böyle bir durum varsa bu sefer muhasebecinin e-devlet şifresi ile ISG-Katip'e girilmeli. Bu inşaat için SGK beyannamelerini vermek üzere kimin e-bildirge şifresi aldığını tespit ederek bulabilirsiniz.
    8 Ocak 2015
  4. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Bir OSGB ile görüşmüş, kendisine "yeni yasa ile bunun değiştiğini ve artık doktor ve uzmanla anlaşmasını" söylemişler. Yeni kanunda bu şekilde bir şeye rastlamadım. Yanlış olduğunu düşünüyorum söylediklerinin size teyit ettirmek istedim. Kolay gelsin
   1. Tulus
    Tulus
    İş yerinin NACE kodunu kontrol edin. Eğer az tehlikeli gurupta ise sözleşme zorunluluğu 1.7.2016'da başlayacaktır. OSGB'ler müşterilerin kanunları bilmemesinden faydalanıyorlar.
    8 Ocak 2015
  5. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Bu şekilde özlük dosyası oluşturulması gerekli mi bizim için yani her iş yeri için? Malum bir çok iş yerinde danışmanlık yapacağım artık yeni yıl ile. İkinci olarakta bir otel işletmecisine risk analizlerini yaptım. Kendisinde 9 kişi çalışıyor. Danışmanlık hizmeti almasına az tehlikeli olduğu için gerek yok diye bilgi verdim.
   1. Tulus
    Tulus
    Özlük dosyası oluşturulması gerekiyor. Doktor arkadaşınız işe giriş muayene raporunu tüm çalışanlar için (siz dahil) düzenleyebilir.
    8 Ocak 2015
  6. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Teşekkürler cevaplarınız için. Bu şekilde inşaat sahiplerine ileteceğim durumu. Tulus bey birde şöyle bir durum var. Ben bir kuaföre danışmanlık için doktor ile beraber başlayacağım. Bildiğiniz gibi bir gün sigorta yaptırıyoruz iş yerinde. Fakat muhasebecisi bizden özlük dosyası için işe giriş muayne raporunu ve diğer evrakları da istedi. Benim özlük dosyası olarak bunlar hiç aklıma gelmemişti açıkçası.
  7. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   2) Yine bu kişilerin bazılarının işi 5 yıl sürerken bazıları 1 yıl sürüyor. PArası olunca yapıyor yani. Ama dönem aralığında sigortalı çalıştırıyorlarmış. Ne yapacağız bu tip yerlere?

   3) Bu şekilde inşaatı yapan kişi bir yabancı ise (isg hizmeti alması zorunludur üzerinden konuşuyorum) bu sözleşmeyi nasıl yapacağız e katip üzerinden? Vekalet vermiş bazıları ama nasıl olacak bilemiyorum

   İlginiz için teşekkürler
   1. Tulus
    Tulus
    İşçi çalıştırmaya başladığında sözleşme yapılacak, işçilerin tamamı çıktığında sözleşme iptal edilecek. Sonra tekrardan yapılacak.
    İnşaat ruhsatı kimin üzerine ise SGK'dan işyeri numarası almak zorunda. Daha sonra bu kişinin e-devlet şifresi ile ISG_Katip'e girilip sözleşme yapılacak. ISG Katip'te işveren olarak gözükmüyorsa güncelleme yapılıp bir iki gün beklenecek.
    25 Aralık 2014
  8. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Tulus bey merhaba uzun zaman oldu görüşmeyeli. Size yine bir kaç sorum olacak.

   1) Kişi bireysel inşaat yapıyor yani kendi evini yapıyor. Mecburen ev bitse bile veya inşaat halindeyken bile belli bir sigorta primini ödemesi gerekiyormuş. Bu kişilerin İSG hizmeti almasına gerek var mıdır?
   1. Tulus
    Tulus
    Merhaba inşaatı yapan, az ihtimal de olsa yanında kimse çalıştırmıyorsa, İSG hizmeti almasına gerek yok. Ancak bir kişi bile çalışıyorsa İSG hizmeti almak zorunda.
    25 Aralık 2014
  9. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Aynı şirkettelere yani fatura kesimi bir tuhaf ama napalım teşekkürler
  10. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Ama bu tırların analizlerini nasıl yapacağım? Taşımacılık ile ilgili bazı risk analizlerini buldum. İşte eşya yüklenmesi, SRC belgesi vs. Aynı sicil numara olduğu için tek bir risk analizi yapacağım dediğiniz gibi. Fakat nasıl olacak ne önerirsiniz? Teşekkürler
  11. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Geçmiş bayramınız mübarek olsun :)

   Sorum şu, bir iş yerinde beyaz eşya satışı yanında sahip olduğu tırlara fatura kesiyormuş. Buranın risk analizi için nasıl bir yol izlemeliyim. Bildiğiniz gibi eşya taşımacılığı çok tehlikeli sınıfa girmekte. Yani İSG katip üzerinden doktor ile sözleşme yapacağız ve bu sayede risk analizlerini yapabiliriz.
  12. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Siz A sınıfı uzman olduğunuzda sorularımıda üşenmeden cevaplıyorsunuz çok sağolun allah razı olsun. Amacım yanlış bir şey yapmamak hem çalışnalar hem kendi adıma biliyorsunuz
   1. Tulus
    Tulus
    Bende sizin gibi başlamıştım, forumdaki arkadaşlardan çok şey öğrendim, onun için elimden geldiği ve bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.
    22 Temmuz 2014
   2. Yalçın ŞEKER
    Yalçın ŞEKER
    İlginize teşekkür ederim
    22 Temmuz 2014
  13. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Arkadaşım sözleşme sonrası topun bizde olduğunu söyledi. Hemen ilk olarak risk değerlendirmesi ve acil durum eylem planını yapacakmışız. Sonra çalışanları muayneye göndereceğiz sanırım. Hemen peşinden de eğitim planlamasını oluşturmamız gerekiyor. Tulus bey eksik bir şey yapmamak adına soruyorum
   1. Tulus
    Tulus
    ISG-Katip sözleşmesi yeterli ancak isterseniz işçi sayısına göre ödeme konusunu kayıt altına almak istiyorsanız ek bir sözleşme yapabilir ya da aynı sözleşmenin altına elle ilave edip işverene imzalatabilirsiniz. Genel de işverenler ilk ödedikleri rakamdan fazla ödeme yapmak istemezler ya da verdikleri sözü unuturlar.
    22 Temmuz 2014
   2. Yalçın ŞEKER
    Yalçın ŞEKER
    anlıyorum para olarak pek bastırmayacağım bu iş için tecrübeye yöneleceğiz daha çok. Dediğinizi anladım
    22 Temmuz 2014
  14. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Birde arkdaşım "artık elden sözleşme yapmana gerek yok, İSG katipten tanımlandıktan sonra oradan çıktısını alacaksın bu kada sözleşme bu zaten" dedi. Elden ayriyetten sözleşme yapmalı mıyız? Yoksa yeterli olur mu söyledikleri. İş 1,5 yıl civarında sürecekmiş
   1. Tulus
    Tulus
    Ağır ve tehlikeli işler raporu kalktı, ancak inşaatta çalışanların mesleki yeterlik belgesi olması zorunluluğu var. 13.07.2013 tarihli yönetmeliği okuyun.
    22 Temmuz 2014
   2. Yalçın ŞEKER
    Yalçın ŞEKER
    Tulus bey, raporun kalktığını öğrendim mesleki yeterlilik belgelirnin alınması gerektiğini de biliyorum teşekkürler cevaplar için ama sorum elden sözleşme yapmaya gerek var mı idi :)
    22 Temmuz 2014
   3. Yalçın ŞEKER
    Yalçın ŞEKER
    cevap verdiniz sağolun
    22 Temmuz 2014
  15. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Daha doğrusu öder de İSG katipten bir sıkıntı çıkmaz inşallah. Muayneler için burada bir OSGB ile anlaştık kişi başı 80 liraya bütün tetkikleri verecekler. Ağır ve tehlikeli işler raporuna gerek yok dediler onun yerine Beden ve ruh sağlığı uygundur diye rapora yazacaklarmış. Bir bilginiz var mı bunun ile ilgili?
   1. Tulus
    Tulus
    Beden ve ruh sağlığı uygundur raporu işe giriş raporudur. Dışarıya yaptırma ihtiyacınız yok. Doldurmak işyeri hekiminin görevidir. Forumda örneğini bulabilirsiniz. Tetkikler için 80 TL biraz fazla geldi. Tekrar araştırın, benim çalıştığım doktor 25 TL fiyat almıştı.
    22 Temmuz 2014
   2. Yalçın ŞEKER
    Yalçın ŞEKER
    Valla doktor hanımda pek bilmediği için hepsi dahil bu fiyat demişler osgbden. Göz hariç veya dahil demişler. Fiyat kişi sayısı az olduğundan yüksek söylüyorlarmış bilmiyorum ama tekrar bakalım. Hastanelerden uğraşıyorsunuz diyorlar
    22 Temmuz 2014
  16. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Kişi başı 40 tl doktor ile beraber verdim. yani saatimiz doktor ile beraber sanırım yaklaşık 200 liraya gelecek. Şu an 3 kişi çalışıyormuş ama bayram sonrası 10-15 olacak dedi işveren. İSG katipten sözleşme yapmadığım için bu değişen işçi sayılarını nasıl yapacağız katipten? Yani atıyorum bu ay 5 kişi çalışırken bana bir saatlik ücret ödeyecek ama bir sonraki ay 25 kişi çalışır ise 2,5 saat mi ödeyecek?
   1. Tulus
    Tulus
    Eski sözleşmeyi iptal edip her ay işçi sayısına uygun yeni sözleşme yapabilirsiniz. Ya da eğer fazla boş saatiniz varsa 25 işçi için baştan 5 saatlik sözleşme yapıp ISG-Katipi o şekilde bırakabilirsiniz.
    22 Temmuz 2014
   2. Yalçın ŞEKER
    Yalçın ŞEKER
    anladım en çok kaç işçisi var ise ona göre bir saat gireriz şu an bir yerde çalışmıyorum çok saatim var yani
    22 Temmuz 2014
  17. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Teşekkür ederim. Bugün inşaat firmasıyla doktorumla gidip sözleşme yapacağız. İSG katip üzerinden ilk sözleşmem olacak. Firma sahibi işçilerin zamanla artacağını söyüyor ve benden buna ait bir fiyat vermemi istedi. Dediğim gibi OSGB ler sağolsun fazla yukarıdan bir fiyat veremeyeceğim gerçi inşaat çok büyük olmadığından (büyük bir villa yapılıyor) çokta öneli değil tecrübem olsun diye giriyorum zaten.
  18. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   Bir sorum daha olacak. Bu fidancının her hangi bir ofisi yokmuş bu farklı adreslerde. Yani bahçelerinin hepsini ürünü dikmek ve büyütmek için kullanıyormuş. Ofisi muhasebe bürosu gösteriyormuş. Orayı da yani muhasebe bürosunu da risk analizine eklemeli miyim? Teşekkürler
   1. Tulus
    Tulus
    Maalesef bu tip durumlar olabiliyor. Prensip olarak olması gerekir, ama bu durumda çalışanlar büroda gözüktükleri ama fiilen orada olmadıkları için bir anlamı olmayacak. O sebeple bahçeleri,depoları yaparsanız yeterlidir.
    19 Temmuz 2014
  19. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   3) Bir fidancının tek şirkette farklı adreslerde dört bölümü var. Yani başka başka bahçeleri kiralamış aralarında da baya mesafe var. Ama tek firma üzerinden görünüyor. Bunlara tek bir risk analizi yapacağım normali. Diğer bölümleri depo olarak göstereceğim. Ne düşünüyorsunuz? Cevaplar için teşekkür ederim
   1. Tulus
    Tulus
    Sigorta sicil numaraları da tek numara ise tek rapor kafidir.
    14 Temmuz 2014
  20. Yalçın ŞEKER
   Yalçın ŞEKER
   2) Bu danışmanlıkta belirttiğiniz gibi uzman+hekim ile beraber birde hemşire çalışmak zorunda aslında. Ama ben hemşiresiz bu danışmanlık hizmetini vereceğim firmalara. Burada işvereni uyarayım mı? Yoksa bir hemşire bulmalı mıyız? Arkadaşım kimsenin hemşireye baktığı yok dedi gerek olmadığını düşünüyor.
   1. Tulus
    Tulus
    Kanunda olmasına rağmen hemşirelerin eğitim, sertifika ve İSG-Katip'te atama durumları tam belli değil. Onun için ben de arkadaşınız gibi düşünüyorum.
    14 Temmuz 2014
 • Yüklüyor...
 • Yüklüyor...
 • Hakkında

  Cinsiyet:
  Erkek
  Doğumgünü:
  30 Haziran 1958 (Yaş: 59)
  Medeni hal:
  Evli
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)
  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
 • Henüz bir albüm ve fotoğraf paylaşmamış.


Yandex.Metrica