Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

hüseyin yalçınkaya 1989

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Fax cektikten sonra aradim ozel kalemi faxin ellerine ulaştığıni ve su ana kadar toplam 4 kisinin ayni konuyla alakali dilekcesinin geldigi bilgisini verdiler.numara dogru yani..ama bu sayi cok az..sitedeki diger arkadaslarinda fax ile yüklenmesi lazım bence..bir noktadan sonra kayitsiz kalamazlar..
Az önce bende fax çektim vermiş olduğunuz numaraya, teyit etmedim ulaştığına dair ama edeceğim oldu 5

ALTAY23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaslar bu arada fax in ulasip ulasmadigini da 0312 296 60 63 ten dogrulayabilirsiniz.

EMRE ALBAYRAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhaba bir sorum olacak özel bir şirkette tam zamanlı C sınıfı İGU yine aynı iş yeri için OSGB'den B sınıfı tam zamanlı uzman istihdam ediliyor bu şirket çalışanı olan C İGU OSGB uzmanı B İGU'ya yardımcı C atanabilir mi? İsg katip girilen TC kimlik no için uygun kriterlerde personel bulunamadı uyarısı veriyor.

nesrin pul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhaba bir sorum olacak özel bir şirkette tam zamanlı C sınıfı İGU yine aynı iş yeri için OSGB'den B sınıfı tam zamanlı uzman istihdam ediliyor bu şirket çalışanı olan C İGU OSGB uzmanı B İGU'ya yardımcı C atanabilir mi? İsg katip girilen TC kimlik no için uygun kriterlerde personel bulunamadı uyarısı veriyor.
Önce b sınıfı ataması yapılmalı onaylanmalı daha sonra c ataması yapılmalı benim bildiğim

teoman altıngün

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaslar uzatmazlar onemselerdi zaten bu zamana kadar bi aciklama yapilirdi bole yaparak unutulmasini sagliyolar 1 2 haftayada isg katip sistemden düşmeler baslar osgbden c uzmanlari cikarmalar basladi zaten

Batuhan KOTAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
CİMER'den gelen cevap bence CİMERE yazmayan arkadaşlar varsa yazsın.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    68 KB · Görüntüleme: 186

nesrin pul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ben cumhurbaşkanlığının instagram hesabına ve Sn.Recep Tayyip Erdoğan ın Facebook hesabına mesaj attım. Attığım metin aşağıdaki gibidir: Sayın Cumhurbaşkanım, C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. C sınıfı iş güvenliği uzmanları 01.01.2019 tarihine kadar B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının yerine bakabilmekteydi. Fakat 01.01.2019 tarihinde bu durum sona ermiştir. Böylelikle C sınıfı iş güvenliği uzmanları yalnızca az tehlikeli gruptaki işyerlerine bakabilmektedirler. Fakat az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği hizmetleri 01.07.2020 tarihinde zorunlu olacaktır. Bu durumda birçok C sınıfı iş güvenliği uzmanı işsiz kalacaktır. Türkiye genelinde yaklaşık 68.000 C sınıfı iş güvenliği uzmanı bulunmakta ve bunların yaklaşık %75 i aktif olarak çalışmaktadır.Ortada bir mağduriyet söz konusu olup, Cimer dahil bir çok kurum ve birimden sonuç alınamamıştır.Bu durumun 2020 tarihine kadar (1yıl süreyle) ertelenmesi veya az tehlikeli işyerleri için iş güvenliği hizmetlerinin zorunlu olması vb. konularında Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ben ve benim gibi mağdur olan birçok meslektaşımın gerekli isteği yapmalarına rağmen hiç bir şekilde çözüm üretilmemiştir.Bu durumun çözümü ve mağduriyetimizin giderilmesini siz saygıdeğer büyüğümüzden arz ederim. Gereğinin yapılmasını arz ederim. Saygılarımla sizde aynı mesajı atarsanız, çoklu bir topluluk olursa sosyal medya Sorumlusu bu durumu Sn. Cumhurbaşkanına ileteceklerdir. Lütfen rica ediyorum hepimiz için yollayalım.

Ekli dosyalar

• 476B2418-204F-4983-BC2D-779A5CA485D5.png
    476B2418-204F-4983-BC2D-779A5CA485D5.png
    121.8 KB · Görüntüleme: 107
  • 34B9B760-2F61-40BB-9B8C-8CEF8C4C5834.png
    34B9B760-2F61-40BB-9B8C-8CEF8C4C5834.png
    122 KB · Görüntüleme: 84
  • A6E18782-0F4E-491D-8D80-DA8B497062A6.png
    A6E18782-0F4E-491D-8D80-DA8B497062A6.png
    142.9 KB · Görüntüleme: 84
  • 42F5913D-780E-46FD-9BC4-06A7032B578E.png
    42F5913D-780E-46FD-9BC4-06A7032B578E.png
    127.3 KB · Görüntüleme: 79
  • 9D27DD15-EC50-48A1-B929-6009C6263DA7.png
    9D27DD15-EC50-48A1-B929-6009C6263DA7.png
    128.8 KB · Görüntüleme: 70
  • 5AEC9188-A906-495D-A1B8-DBA9C0B4D863.png
    5AEC9188-A906-495D-A1B8-DBA9C0B4D863.png
    125 KB · Görüntüleme: 75

Murat Özmumcu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sayın ilgili;
04.01.2019 tarihli ve 1900036597 sayılı CİMER başvurunuz; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün görev, yetki ve sorumlukları açısından incelenmiş olup öneriniz kayıt altına alınmıştır. Değerli görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz.
Bilgilerinize sunulur.

nes2010

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
evet an itibarıyla işsizim nasıl saçmalık bır uygulamadır uzatılıyosa 2020 ye kadar uzatılmalıydı yetkililer bunu düşünemediler mi ya da baştan sağma bir kanunla binlerce insanı mağdur edeceklerini akıl mı edemediler cimerede çok yazdım fakat adamlar kaale alıpta hiçbişey yazmadılar ne uzatılacak ne de uzatılmıcak diyolar neyi bekliyolar anlamadım

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben bütün ertelemelere karşı olarak.. Az tehlikelilerin çalışma zorunluluğu ile aynı tarih yapılması gerekirdi.
Herzaman işverenler değil halk mağdur olur'un en büyük özelliği..
İlk önce işverenlere zorunluluk gelip sistemin eksikliklerine bakılacağına insanlar mağdur edilmekte..

ALTAY23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
isg katip sistemine "yardımcı C uzman" sözleşmesi bölümü açılması başlı başına zaten isg genel müdürlüğünün 01.01.2019 tarihini uzatmayacaları fikrini benimsemiş olduklarını gösteriyor. Cimer le falan pek sonuç alınacak gibi değil. Hep aynı cevapları verip olmaaaazzz demeye getiriyorlar. Ancak dün de dediğim gibi sitedeki arkadaşlardan ricam çalışma bakanlığı özel kalemine, kağıdın en üstüne " sayın bakanımızın dikkatine " ibaresi koyarak çalışma bakanlığına dilekçe yazıp fakslayalım. aynı konu hakkındaki dilekçelerin Bakan Hanımın önüne gittiğini dün bakanlık özel kalem müdürlüğünü aradığımda öğrendim ve faks çektim ardından site dışında tanıdığım bir kaç uzman arkadaş da benden esinlenerek faks çekti.son bir hamle olarak hepinizden bunu yapmanızı rica ediyorum.Çünkü Bakan Hanımın ağzından çıkacak bir lafa bakar herşey... ilgili faks numaraları 0312 296 18 60 - 0312 296 18 61

Batuhan KOTAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Benim merak ettiğim bir şey var 60-70 bin C sınıfı uzmandan bahsediliyor. Bunların 40-50 bini aktif çalışsa diyelim. En kötü 20 bini bu durumdan etkileniyor kabul etsek. Bu C sınıfları nerde ? Forumlara bakıyorum facebook sayfalarına bakıyorum. Yazanlar hep aynı. Bilmediğimiz bir şey mi var ? yoksa konudan haberlerimi yok anlamadım. Çıkarını gözeten A ve B sınıfı uzmanlar daha çok paylaşım yapıyor. Adamlar şimdiden alacakları maaş aralığını belirleyelim düşük fiyata çalışmayalım derken. C sınıfı uzmanlar piyasada yok ilginç.

Yaseminisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yardımcı C, sigortadaki 3 yıllık B ye girme süresini kapsıyor mu?

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
"Yardımcı C Sözleşme" bölümü düne kadar yoktu, ne demek oluyor yani şimdi?? Ya bi açıklama yapmak bu kadar mı zormuş pes!!

çevreisgc

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Arkadaşlar erteleme olur yada olmaz bunu şimdilik bilmiyoruz. Ama uzmanlar olarak az tehlikeli sınıfta olan ve 50 den az çalışanı olan işyerlerinde işveren ve işveren vekilinin iş güvenliği hizmetini verimesi ile ilgili yayınlanan bir yönetmelik var. Gücümüzü bu yönetmeliğin durdurulması konusunda harcayalım. Bununla ilgili cimere başvuru yapalım. Zira bu gün erteleme olsa dahi yıl 2020 olduğunda az tehlikeli gruptaki işyerleri hizmet almaya yanaşmadığından yine c sınıfı uzmanlar maduriyet yaşayacak. Bilindiği üzere işveren maliyetten devamlı kaçar elinde daha ucuz bir yol varsa bunu seçer. Kendi veya kafası çalışan bir başka çalışana eğitimi aldırır. yükümlülüğü yerine getirir. Bence bu hususların üzerinde duralım. Sendikadan bunun görüşmesini ve mücadelesini isteyelim.

Tolga Gök 09

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi (webinfo@iletisim.gov.tr) , TBMM Genel sekreteri (kumbuzoglu@tbmm.gov.tr) , TBMM Başkanı Binali YILDIRIM (binali.yildirim@tbmm.gov.tr) olmak üzere bakanlık özel kalem mail adresine de mail gönderdim. Bakanlığa faks gönderdim.Tüm kanalları kullanalım bence nereden ulaşılabilirse. Hiçbirşey için geç kalınmış değil önemli olan sesimizi duyurmak. Meclis bildiğim kadarıyla bugün açılıyor.

Orkun Köksalan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
"Yardımcı C Sözleşme" bölümü düne kadar yoktu, ne demek oluyor yani şimdi?? Ya bi açıklama yapmak bu kadar mı zormuş pes!!
Bu kısım yaklaşık 6 aydır var o yüzden ümitsizliğe kapılmayın yeni çıkan bir şey değil.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Başka forumlarda(facebook İSG SEN sayfası) son kez bir yıl büyük ihtimal erteleneceği söyleniyor.Bence de muhtemelen ertelenecek özelliklede çalışanlar madur edilmez ancak bu gerçekten son erteleme olur sanırım. Ben tezsize yazıldım buna mecbur bıraktılar...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.