Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Önceki erteleme 2017nin 27 Ocağında yapıldığına göre bu seferki de yine ocak ayının sonunda olacaktır ve yine ertelenecektir, seçim öncesi kimseden oy kaybetmek istemiceklerdir zira, sadece az biraz geriden geliyolar malesef; onuda idare etcez artık:D:D

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Vekiller , meclis açılışında söz alıp konuşuyorlar.... Buradaki arkadaşlar yakın olduğu kendi bölgesindeki vekile facebook, twitter, mesaj atıp durumu bildirirse, muhakkak biri konuşacaktır. dile getirecektir... en azından denemekte fayda var... yukarıda arkadaşın yazdığı dilekçe gibi, sadece bir mesaj, herkes deneyebilir.

Göker Tanrıöver

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar siyasi partilerin mail adreslerine mail atmamız bence çok faydalı olur. Cimere yazılan metinleri aynı şekilde buralara gönderebiliriz. Ben gönderdim herkes de göndersin...

nesrin pul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Cumhurbaşkanlığı veya Çsgb vb yerlere Mail atsanızda teslim edilemedi şeklinde mesaj geliyor boşuna Mail atmayın, ama cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, Çsgb lere fax geçelim

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
muhtemelen ay sonuna kadar uzatılır.

Damla Temizsoy

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
O kadar saçma bir sistem ki, hiç deneyimin yokken seni tehlikeli sınıfta çalıştıran bir sistem, o işe hiç hakim olmadan, prim günüyle b ve a sınıfı olan (bileğinin hakkıyla alanlara lafım yok) kişilere göre oldukça tecrübeleri varken şimdi tehlikeli sınıfa bakamazsınız demek kadar saçma birşey yok. Ben de cimere yazdım aynı mail cevap olarak atılıyor. Bir çalışma yoksa madem tehlikeli firmalar üzerimizden alınsın. Belirsizlik kadar kötüsü yok.

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1.jpg
Bazı meslektaşlarım yeterli sayıda B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı var demiş .Bunu bakanlık da böyle söylemektedir. Size yukarıdaki resimdeki veriler ile konuşuyorum.
Bursa ili ülkemizin sanayisi gelişmiş ilk 5 ilinin içindedir. İSG KATİP 'de sadece 713 B sınıfı uzman vardır.
Burada tuzu kuru B ve A sınıfı uzman olarak çuvaldız size dokunmuyor diye C sınıfı meslektaşlarımızı mağdur edici konuşmayalım.
Bu arada ben de B sınıfı uzmanım.

ALTAY23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bakanlığa cumhurbaşkanlığına yada baska kurumlara fax ceken oldu mu arkadaşlar ?

ANIL YILMAZ

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İSG-KATİP yazılımında yapılacak bakım çalışmaları nedeniyle 09/01/2019 akşam 19:00-21:00 arasında iki saat süreyle İSG-KATİP erişime kapalı olacaktır.

ALTAY23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sayın İlgili;

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına iletmiş olduğunuz "C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfta Yer Alan İşyerlerinde Görevlendirilmesi"ne ilişkin talebiniz Bakanlığımız İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir.

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlarının bir üst tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde görevlendirilmesi hususunu içeren 30/6/2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6331 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesinde; C sınıfı iş güvenliği uzmanları 3 yıl, B sınıfı iş güvenliği uzmanları ise 4 yıl süreyle bir üst sınıfta görev alabilmek amacıyla yetkili kılınmışlardır. Söz konusu geçiş süresinin ardından ihtiyaç doğrultusunda 23/4/2015 tarihli ve 6645 sayılı, 27/1/2017 tarihli ve 6770 sayılı Kanunlar ile ilgili geçici 4 üncü madde, C sınıfı iş güvenliği uzmanları için 1/1/2019, B sınıfı iş güvenliği uzmanları için ise 1/1/2020 tarihine kadar olmak üzere 2 kez ötelenmiştir.

Diğer yandan B ve C sınıfı iş güvenliği uzman sayısı ülke genelinde ihtiyacı karşılayacak düzeyde olup tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yeterli sayıda B sınıfı iş güvenliği uzmanı bulunmaktadır. Dolayısıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4. maddesinde ötelemeye ilişkin olarak mevcutta herhangi çalışmamız bulunmamaktadır.

Bilgilerinize sunulur.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü

Ziya Bark

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
her şey akşam belli olucak akşam

sema yaşar çaylıkoca

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bugün sistemden düşecekler o zaman,şimdi o zaman istifamı etmemiz gerekiyor yoksa işverenin çıkarmasını mı beklememiz gerekiyor,düştüğümüz duruma bak ya, uzun süre işsiz kalacağımıza göre bari işsizlik maaşı alabilsek 2020 ye kadar:(

Görkem Güzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bugün sistemden düşecekler o zaman,şimdi o zaman istifamı etmemiz gerekiyor yoksa işverenin çıkarmasını mı beklememiz gerekiyor,düştüğümüz duruma bak ya, uzun süre işsiz kalacağımıza göre bari işsizlik maaşı alabilsek 2020 ye kadar:(
Neden istifa edelim ki, eğer yeteneklerimize uygun başka bir pozisyona kaydıramıyorlarsa işten çıkarsınlar. Kendi adıma sözleşmem de belgemin yeterli olmadığı durumda işten çıkarılabilirim yada, benzer ifade olduğunu hatırlamıyorum. Zaten başka bir görevim var iş güvenliğinin yanında, eğer bu işi de yapmamı istemiyolarsa tazminatımla birlikte işime son verebilirler. Yada tazminatıma verecekleri mablayı dışardan hizmet almaya verebilirler. Daha önce de yazdığım gibi B ler de kazanmadı, ucuzcu OSGB ler kazanacak.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
sistemden düşeceğine dair bir ifade yok, istifayla ilgili sorunuz ciddiyse bildiğim kadar sözleşmeli çalışanlar da kıdem tazminatı alabiliyor sözleşme sonunda eğer göz göre göre bir maduriyet olursa ben hala maduriyet yaşanmaz diye düşünmek istiyorum (özellikle dün açıklanan kredi kartı yapılandırması,elektrik yardımı vs. sonra bunca kişiyi işsiz bırakırlarmı ki? burada da sonuçta 40 bin kişi var en az) kıdem tazminatı hakkı var diye düşünüyorum çünkü sınırlayıcı bir süre var, ancak ihbar alınamaz.Bunlar benim düşüncem tabii.

ANIL YILMAZ

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
siz niye istifa edesiniz.. ihbarınızı varsa kıdeminizi alırsınız, çıkarılırsınız. işsizlik maaşı almanın da birtakım şartları var, (600 gün işsizlik primi ödenmiş olmalı son 120 gününüzün kesintisiz yatmış olması gerekmektedir diye biliyorum, 120 gündeki kesintisiz ifadesi 100 günlük eylem planında kaldırılmış olabilir)

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir B sınıfı uzman olarak şunu söylemek istiyorum. Bu senenin sonunda biz de çok tehlikeli sınıfa bakamıyor olacağız ve mağduriyet yaşayacağız. Çok tehlikeli sınıfa bakıyorum ve işimden olacağım. Ama tehlikeli sınıfa bakabileceğim, iş bulma durumum olacak sonuçta.
C sınıfı arkadaşlar 1 sene boyunca hiç bir firmaya bakamayacağı için onların mağduriyeti daha fazla olacak. Mantıklı olan C sınıfları için 1 sene daha erteleme olmasıdır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.