Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

sema yaşar çaylıkoca

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
siz niye istifa edesiniz.. ihbarınızı varsa kıdeminizi alırsınız, çıkarılırsınız. işsizlik maaşı almanın da birtakım şartları var, (600 gün işsizlik primi ödenmiş olmalı son 120 gününüzün kesintisiz yatmış olması gerekmektedir diye biliyorum, 120 gündeki kesintisiz ifadesi 100 günlük eylem planında kaldırılmış olabilir)

işveren haklı nedenle sözleşmeyi fesh edebilir diye düşündüm.Neticede durumu karşı tarafa bildirdiğimde önüme istifa dilekçesi koyacaklardır. 2,5 yıldır çalışıyorum pirim gün itibari ile orda sorun yok, konuştuğumuz sey ne kadar trajikomik

TOLGA YILDIRIM_

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Mantıklı olan işverene destek verilip az tehlikelilerin bir an önce sisteme dahil edilmesidir. Bunun dışındaki her çözüm ilerisi için daha sorunlu günlerin başlaması anlamına geliyor. Az tehlikeli sınıfların iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu yine ertelenirse 1 sene sonra c sınıfı arkadaşlarımız gene aynı şeyi konuşuyor olacak. Bunun sonu yok. Çözüm basit.

Görkem Güzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bir B sınıfı uzman olarak şunu söylemek istiyorum. Bu senenin sonunda biz de çok tehlikeli sınıfa bakamıyor olacağız ve mağduriyet yaşayacağız. Çok tehlikeli sınıfa bakıyorum ve işimden olacağım. Ama tehlikeli sınıfa bakabileceğim, iş bulma durumum olacak sonuçta.
C sınıfı arkadaşlar 1 sene boyunca hiç bir firmaya bakamayacağı için onların mağduriyeti daha fazla olacak. Mantıklı olan C sınıfları için 1 sene daha erteleme olmasıdır.
Bunun daha vahimi C ler B olabilmek için prim günlerini tamamlayamayacak tek çözüm yüksek lisans, düşünsenize iş yok, para yok, yüksek lisans yap.

Görkem Güzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bir B sınıfı uzman olarak şunu söylemek istiyorum. Bu senenin sonunda biz de çok tehlikeli sınıfa bakamıyor olacağız ve mağduriyet yaşayacağız. Çok tehlikeli sınıfa bakıyorum ve işimden olacağım. Ama tehlikeli sınıfa bakabileceğim, iş bulma durumum olacak sonuçta.
C sınıfı arkadaşlar 1 sene boyunca hiç bir firmaya bakamayacağı için onların mağduriyeti daha fazla olacak. Mantıklı olan C sınıfları için 1 sene daha erteleme olmasıdır.
Bunun daha vahimi C ler B olabilmek için prim günlerini tamamlayamayacak tek çözüm yüksek lisans, düşünsenize iş yok, para yok, yüksek lisans yap.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sayın İlgili;

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına iletmiş olduğunuz "C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfta Yer Alan İşyerlerinde Görevlendirilmesi"ne ilişkin talebiniz Bakanlığımız İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir.

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlarının bir üst tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde görevlendirilmesi hususunu içeren 30/6/2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6331 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesinde; C sınıfı iş güvenliği uzmanları 3 yıl, B sınıfı iş güvenliği uzmanları ise 4 yıl süreyle bir üst sınıfta görev alabilmek amacıyla yetkili kılınmışlardır. Söz konusu geçiş süresinin ardından ihtiyaç doğrultusunda 23/4/2015 tarihli ve 6645 sayılı, 27/1/2017 tarihli ve 6770 sayılı Kanunlar ile ilgili geçici 4 üncü madde, C sınıfı iş güvenliği uzmanları için 1/1/2019, B sınıfı iş güvenliği uzmanları için ise 1/1/2020 tarihine kadar olmak üzere 2 kez ötelenmiştir.

Diğer yandan B ve C sınıfı iş güvenliği uzman sayısı ülke genelinde ihtiyacı karşılayacak düzeyde olup tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yeterli sayıda B sınıfı iş güvenliği uzmanı bulunmaktadır. Dolayısıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4. maddesinde ötelemeye ilişkin olarak mevcutta herhangi çalışmamız bulunmamaktadır.

Bilgilerinize sunulur.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü

o kadar sorunu olan uzman var, ihtiyacım yok diyor, her şey senin ihtiyacın mı? Benim ihtiyacım var... beni neden korumuyorsun... Yükseltme sınavı için saçma eğitim koy, bunu 3 ay öncesinden bitir, ona bile çözüm yok, senin ettiğimin yüzünden 1 yıl bekliyor insanlar... uzmanların haklarını, maaşlarını düzenini koruma... Benim ihtiyacım yok ne yaparsanız yapın diyor...
yazık değil mi bu kadar insana... Kendileri istemiyor ki, A B sınıfım var diyor, E niye C var... Bunca yıl Bütün işleri bu sınıf yapmadı mı? her yerde aynı en alttaki ezilsin...
Ama bizde hata, bunların eline düştük, düşmeyecektik... çekiyoruz işte...

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
B sınıfın Mağduriyeti çok tehlikeli sınıfa bakamaması, buda iyimiş...

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ekli dosyayı görüntüle 41906
Bazı meslektaşlarım yeterli sayıda B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı var demiş .Bunu bakanlık da böyle söylemektedir. Size yukarıdaki resimdeki veriler ile konuşuyorum.
Bursa ili ülkemizin sanayisi gelişmiş ilk 5 ilinin içindedir. İSG KATİP 'de sadece 713 B sınıfı uzman vardır.
Burada tuzu kuru B ve A sınıfı uzman olarak çuvaldız size dokunmuyor diye C sınıfı meslektaşlarımızı mağdur edici konuşmayalım.
Bu arada ben de B sınıfı uzmanım.
Levent hocam güzel yazmışsınız.Şunuda gözardı etmişsiniz.Anteptede 250 tane B uzman var.Normalde hepsi Antebe yetmez ama iş imkanı olmayan şehirlerden göç alıyor.Siirt,Batman,Diyarbakır,Urfa,Maraş,Malatya,Bitlis,Bingöl hatta Mersin bu şehirlerden gelen birçok Uzman var Antepte başka memlekette kayıtlı isgkatip sistemine fakat antepte çalışıyor.Bursada iş bakımından göç alan bir memleket.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

konuştuğum kurum, 1 yıldır yüksek lisans yapanların B sınavına girmesi kalkacak diye konuşuluyor, hatta ben de yaptım, belki son sınavım olur çok çalışıyorum dedi... İlerde kaldırılabilir diyor o da..

Görkem Güzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
konuştuğum kurum, 1 yıldır yüksek lisans yapanların B sınavına girmesi kalkacak diye konuşuluyor, hatta ben de yaptım, belki son sınavım olur çok çalışıyorum dedi... İlerde kaldırılabilir diyor o da..
Baştan hataydı çıkması şimdi yine 2 dönem ilk çıktığında 6 ay gibi bi süreydi düşünsenize C yi geçtiniz ardına yüksek lisans hop 1 yılda hiç çalışmadan B sınıfı. Sınıflarda mesele tecrübe mi yoksa sadece sınıf mı? Hoş tecrübe olmadığı prim gün sayısından sınıf yükseltmeler zamanında belli olmuştu.

zirmehmet

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar bir sorum olacak size ben de c sınıfıyım... aralıkta b sınavına girdim... sınav yarın açıklanacak... eğer sınavı geçer isem sınıfım otomatik olarak olarak isg katipte görünüyor mu... sınav sonucu osym ile paralel mi ya da bunun için benim bir şey yapmam gerekiyormu...

Onur ERSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bu c sınıfı uzmanların sorunu olan süre uzatımı konusundan mı bahsetti milletvekili.

Memurların ek göstergesi, emeklilikte yaşa takılanlar, c sınıfı iş güvenliği uzmanların sorunları, vs. bir kaç şey daha ekleyerek bunlarda torba yasadan faydalandıralım gibi bir şey söyledi açılış konuşmalarında, tutanağa düşer birazdan. İsteyen Tbmm tv de izleyebilir, gündeme gelecek mi bakalım.

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Memurların ek göstergesi, emeklilikte yaşa takılanlar, c sınıfı iş güvenliği uzmanların sorunları, vs. bir kaç şey daha ekleyerek bunlarda torba yasadan faydalandıralım gibi bir şey söyledi açılış konuşmalarında, tutanağa düşer birazdan. İsteyen Tbmm tv de izleyebilir, gündeme gelecek mi bakalım.
uğraşınız, gayretiniz gerçekten süper...
fakat bitti artık bitti...
ümidinizi ve umudunuzu kırmak niyetinde değilim fakat artık bunu kabullenmelisiniz, uzama ihtimali gerçekten yok....

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Biraz önce bir CHP milletvekili genel kurulda torba yasaya sokabilir miyiz dedi. Hayırlısı bakalım.
Kesinlikle siyaset için söylemiyorum yanlış anlama olmasın bu mücadele siyaset üstü bir olay her kesimden çalı
en azından sesimiz bir yerlere gitmiş, sorundan meclis haberdar olmuş demekki

emine aslihan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Madde 49 – Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. (Değişik fıkra: 3/10/2001-4709/19 md.) Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.

Anayasanın 49. maddesine göre yapılan uygulama yanlıştır.

1. 2019 Ocak itibariyle C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa bakamaması, çalışan bir kişinin işinden devletin yapmış olduğu yanlış bir mevzuattan kaynaklanmaktadır. Bugüne kadar buna benzer bir olay ben hatırlamıyorum görmedim.

2. Basitçe yapılması gereken 2019 yılında C sınıfı uzmanlar tehlikeli sınıfa atanmamalıdır. Fakat mevcut olan sözleşmeler C sınıfı uzmanın B sınıfı olmasına kadar müsade edilmeli yada sadece mevcutta atanmış olanlar için ek sabit bir süre verilmelidir.

Saygılar...

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
ümidinizi ve umudunuzu kırmak niyetinde değilim fakat artık bunu kabullenmelisiniz, uzama ihtimali gerçekten yok....
Mehmet henüz net bir açıklama yok. Sizin umudunuz olmayabilir ama böyle mesajlar yazarak kırmak istemeseniz de kırarsınız. Ne zaman ne olacağını bilemeyiz. :)

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Madde 49 – Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. (Değişik fıkra: 3/10/2001-4709/19 md.) Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.

Anayasanın 49. maddesine göre yapılan uygulama yanlıştır.

1. 2019 Ocak itibariyle C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa bakamaması, çalışan bir kişinin işinden devletin yapmış olduğu yanlış bir mevzuattan kaynaklanmaktadır. Bugüne kadar buna benzer bir olay ben hatırlamıyorum görmedim.

2. Basitçe yapılması gereken 2019 yılında C sınıfı uzmanlar tehlikeli sınıfa atanmamalıdır. Fakat mevcut olan sözleşmeler C sınıfı uzmanın B sınıfı olmasına kadar müsade edilmeli yada sadece mevcutta atanmış olanlar için ek sabit bir süre verilmelidir.

Saygılar...
Kesinlikle...

tuce__turan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Tbmm son tutanak, bahsedilen konu linktedir. Gündeme alınır mı göreceğiz.

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/Tutanak_B_SD.birlesim_baslangic?P4=23222&P5=H&page1=8&page2=8

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
torba yasalarla torbalar doldu. Halk için bu torbaya önümüzdeki günlerde emeklilikte yaşa takılanlar, atanamayan öğretmenler, C sınıfı iş güvenliği elemanları, ameliyathane teknikerleri, sağlık yönetimindeki mağdur arkadaşlarımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı ücretli öğretmenler, kadroya atanamayan taşeronlar, 4 Aralık jokerleri, 3600 gösterge sözünü verdiklerimiz, ATT sürücüleri, diyaliz teknikerleri, 4/B'den "4+2" çakılı sözleşmesi olanlar, çiftçi borçları, 150 bin civarında ziraat, gıda, su ürünleri, orman mühendisleri, veteriner hekimler, teknikerler ve teknisyenlerine de bir küçük torba, bir küçük poşetçik oluştursak da bir kanun teklifiyle bu arkadaşlarımız da torbadan nasiplerini alsalar.

Hepinize teşekkür ediyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.