SIFIR İŞ KAZASI PROJESİ

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında akincaylak_35 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi
  tesekkurler fikir vermesi açısından cok ıı oldu.


   
 2. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Üretimde çalışacak kişilerin birbirini bu şekilde kayırabilecekleri aklımıza gelmedi. Bizim asıl endişemiz sevmedikleri kişilere gereksiz yere uyarı verebilecekleri olmuştu. Ancak güvenli davranış ve hareketi kültür haline getireceklerse iyi yönde birbirlerini kayırmanın çok bir kaybı olmaz düşüncesindeyim.

   
 3. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

  sizin dediğinizin olması sevmediklerine kart göstermesi gibi bir sey olmaz bizde 3 dikkatini ver is akdinin feshi seklınde bır uygulama var .

     

   
 4. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  balık kılçığı analizi ni biraz açıklarmısınız?

   
 5. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Bizim planlarımızda da 1 yıl içerisinde 3 sarı kart alana 1 yevmiye, 5 sarı kart alana 1 maaş kesintisi ve 10 sarı kart alana iş akdi feshi gibi düşünmüştük.. Tabi sistem yeni olacağı için biraz insaflı davranmışız anlaşılan..

     

   
 6. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Yusuf bey sizin planınızın taslağınızı burada paylaşma imkanınız var mı dır acaba

   
 7. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  tabii.. ancak şu anda taslağa ulaşabilecek bir yerde değilim.. Pazartesi günü paylaşabilirim..
   
  Mustafa ESEN ve Emre DEDE bu yazıya teşekkür etti.
 8. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  akın bey,fikir çok güzel teşekkür ederim..ancak pratikte her şey umduğunuz gibi gitmeyebilir ama bu sizi yıldırmasın lütfen....   
 9. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi


  İşçiler, ‘Sıfır İş Kazası’ Hedefine Ulaşmak İçin Bir Günlüğüne İş Bıraktı

  [​IMG]
  Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde (MOSB) 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren Hayes Lemmerz İnci Alüminyum Fabrikası’nın tüm çalışanları, bir tam gün üretime ara verdi ve iş güvenliği eğitimi aldı. Eğitim sonunda işçilere eğlence programı düzenlendi.
  Manisa’daki 32 bin metrekarelik alan üzerinde 18 bin metrekare kapalı alana sahip Hayes Lemmerz İnci Alüminyum Fabrikası’nın yaklaşık 450 çalışanı çalışanı, iş sağlığı ve güvenliği konusunda 1 tam günlük eğitim aldı. Bir gün üretime ara verilen fabrikada çalışanlar el aletlerinin güvenli kullanımı, kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı, ergonomi, davranış odaklı güvenlik, kimyasallar, forklift kullanımı ve iş güvenliği işaretleri konusunda bilgilendirildi. Hayes Lemmerz Jantaş ve HL İnci Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Zaim “Grubumuz üretim odaklı bir grup olduğu için işçi sağlığı ve güvenliği en önem verdiğimiz alanlardan biri. Biz her zaman ‘Önce İnsan, Önce Sağlık, Önce İş Güvenliği’ anlayışı ile çalışıyor ve üretiyoruz. Tüm iş süreçlerimizde önceliğimiz iş sağlığı ve güvenliğidir. İş sağlığı ve iş güvenliği, işletmelerde çalışanların iş kazalarına uğramalarını ve meslek hastalıklarına yakalanmalarını önlemek, sağlıklı ve güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken önlemler dizisidir.

  Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) tespitlerine göre dünyada her üç dakikada bir işçi, iş kazası veya meslek hastalığından dolayı hayatını kaybediyor. Her yıl dünyada ortalama 110 milyon çalışan iş kazası geçiriyor veya meslek hastalığına yakalanıyor. Eğitimler, yaşanabilecek iş kazalarının engellenmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle düzenli olarak tüm çalışanlarımızın katılımıyla iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri veriyoruz” dedi.
  Hayes Lemmerz İnci Alüminyum Jant Fabrikası Genel Müdürü Hakan Ünlü ise fabrikanın 3 ana bölümünde toplam 410 kişinin çalıştığını, sıfır iş kazası hedefine ulaşmak amacıyla böyle bir gün düzenlediklerini söyledi. Fabrikanın 6. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenledikleri ‘Sıfır İş Kazası Günü’nü her yıl geleneksel olarak yapmayı hedeflediklerini belirten Ünlü, şöyle konuştu: ”Bu günü bir tam gün boyunca üretime ara vererek çalışanlarımızın tamamının katılacağı iş güvenliği eğitimleri organize ettik.
  Çalışanlarımızın iş güvenliğini sağlamak için onlara Ergonomi, Davranışsal risk analizleri, Kimyasal malzemeler, Forklift kullanımı ile el aletlerini güvenli kullanılması konularında konusunda uzman olan eğitimciler tarafından eğitim verildi. Eğitimlerin ardından, işçilerimiz için çeşitli ödüllü yarışmalar ve eğlence programı düzenledik” dedi. Fabrikanın 2011 yılı cirosunun 154 milyon TL, 2012 yılı hedeflerinin 220 milyon TL olduğunu söyleyen Genel Müdür Ünlü, fabrikada işçilerin bir gün çalışmamasının
  maddi kaybının 500 bin TL olduğunun altını çizdi. İş Güvenliği Yöneticisi Ayperi Sevinçli de 420 çalışana 5 ana grupta iş güvenliği konusunda eğitim verdiklerini belirtti. Her eğitimin sonunda anket çalışması yaptıklarını kaydeden Sevinçli, işçilerin farkındalığını yükseltmek amacıyla bu çalışmaları yaptıklarını söyledi.
  Eğitimlerin ardından gerçekleştirilen konserde çalışanlar gönüllerince eğlendi.


     

   
 10. Ali Rıza Erdoğan

  Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ödül ve ceza sistemi sırf isg değil, performans takibi, prim gibi birçok alan ve dönemde sıkıntı ve problem çıkartabilmektedir. Bunun en büyük sebebide uygulanmasında yaşanan hatalardır. İş kazasız gün'e ödül konulduğunda ramak kala ve gerçekleşen ufak çağlı kazaların çalışanlar tarafından bildirilmediği gizlendiğini paylaşmıştı arkadaşlar. Buna ek olarak ceza sistemindede benzer sıkıntılar yaşanmakta. Ama her iki sistemde bu tarz sıkıntıların sebebi çalışanların sistemi kendi çaplarında şekillendirmeye çalışmasından kaynaklanıyor. Bunudu ancak iyi bir eğitim ve en önemlisi düzenli etkin ve verimli takip sağlamaktadır.Ödül sistemini daha çok Kaizen sistemlerinde oturtmak gerekiyor kanımca. Staj döneminde özellikle Toyota fabrikasında gördüğüm uygulamalar hem çalışanları motive ediyor hemde şirkete karşı aidiyet duyguları artıyor. Mevcut durumu geliştirmelerinde yaşanan iş gücü kaybının yıllık belli bir getirisinden bir yüzde ile veya benzer cazip ödüller ile teşvik edilebilir ama önemli olan burda yapılan herşeyin sayısal olarak hesaplanabilir olması. Bu sistemlerdede en tehlikeli ayağı da çalışanların mevcut imkanları kendi çaplarında değiştirmelerine izin verilmesi.
  Balık kılçığı ve benzer yöntemlerin amacı sorunun kaynağına inebilmenizdir. Kullancağınız şemanın şekli hiç aklınızı karıştırmasın(balık kılçığı,ağaç vb), bu sistemlerin maksatı gazeteciliğinde temeli olan "ne? ne zaman? nerede? nasıl? neden? kim?" sorularını sorarak temeline inmenizdir. Bu soruları sorununuza 1 kere değil verilen her cevap için tekrarladığınız zaman artık daha fazla cevap yoksa temel soruna inmişsinizdir demektir :) Tek farkı farklı teknikler uygulandığında mesela balık kılçığı (fishbone analysis) 6 ana başlık altına toplarsınız bütün bu soruları. Bu başlıklarda Ekipman, İşlem, İnsan, Malzeme, Çevre, Yönetim. Bu sistemde inanlılırki bir sorun olduğunda bu 6 başlığın sorun ile kesin alakası vardır ve bunlarada sebep olanlara inerek yapılan çizgiler arttıkça dışardan yüzeysel baktığınızda balık kılçık şekli çıktığı için bu analize böyle isim verilmiştir. Birkaç cümlede daha basit nasıl açıklarım bilemedim :) Ama daha detaylı bilgi almak için internetten arayabilirsiniz. Bu analizlerin hepsinde sorunu kökten halletmek için bu soruların hepsinin cevabına çözüm bulmanız gerekmektedir. En temel sebepe çözüm bulmanız bazen sorunun yok olmasına sebep olmaz. Bu zamanda atladığınız bir cevap olmuştur. Zaten etkin bir şekilde risk analizi yapıyorsanız aslında farkında olmadan balık kılçığı ve benzer uygulamaları farkında olmadan uygulamış olursunuz. Bu sistemleri eski usul üretim mühendislik sistemleri açısından karşılaştırcak olursak amerikan sistemindekiler ufak bir ekip kurar mühendis ve yöneticilerden oluşan ve bütün bunları onlara yaptırır. Japon üretim sistemindekiler ise bu süreçlere çalışanları dahil eder ve elit grup onları yönlendirip sonuçları analiz eder.

  Bu yüzden ister ödül, ceza sistemi olsun ister sorunları çözme sistemi olsun, ne olursa olsun çalışanların bu süreçlere dahil edilmesi gerekir(risk analizlerinde bile çalışanları dahil etmek gerekmektedir bana göre). Sistemi kuran ve takibini yapacaklar olarakta, çalışanların bu sisteme göre eğitilmesi, sistemin takibini yapmak ve gereken yerlerdede sistemin eksikliklerini gidermek yine bizim görevimizdir.   

  Ekli Dosyalar:

  Şahin Hamarat bu yazıya teşekkür etti.
 11. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

  leyla hanım sizin paylaştığınız haberin öncüsü benim çalıştığım fabrikadır yıne aynı grup ıcındedır:D   
 12. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi

  :D tesadüfün böylesi

   
 13. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

  bıraz terecıye tere satmak gıbı oldu ama neyse artık:D:D
   
 14. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi

  diğer arkadaşlarımız bilgilenmiştir Akın bey....Bilemezdim ki sizin çalıştığınız firma olduğunu

   
 15. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

  :D:D bu calışmayı bız her sene yapmayı planlıyoruz tabı bıraz malıyetlı ama yapacak bısey yok.   
 16. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  yaptığınız çalışmaların başarılı olmasını ve devamını dilerim akın bey...:)

   
 17. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bütün işçileri kovun. İşletmeyi kapatın. Tek çare bu.

   
 18. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  sıfır iş kazası mı istiyorsunuz? tüm çalışanların detaylı katımlarıyla gerçekleşecek bir risk analizi yapacak zamanınız var mı? bütün çalışanlarla tek tek görüşecek her dediklerini not alacak her noktayı tek tek inceleyecek sabrınız var mı? iyi eğitimli bir ekip oluşturacak, her bölümden iş güvenliğinden sorumlu kişileri belirleyebilecek güçte misiniz? her bölümün eğitim ihtiyaçlarını belirleyecek gerektiği zaman dışardan destek alabilecek paranız var mı? peki bunların tümünü size sağlayacak patron var mı? eğer bu soruların cevapları evetse sonucunuz mükemmel olacaktır.

  Ben çalışmaya başladığım zaman sıfır iş kazası kavramını değiştirenlerdenim baktım ki aylık 7 kaza oluyor nasıl 0 olacak; hedeflerimizi koyarken tüm bölümlerin tüm kişilerin katılımı ile hedefler belirlenmeli ve ortak çalışmalar olmalı, sahada 300 kişi var 300 tane taner olsa bile yine 1 kişi kayıp düşebilir neden mi? düşündüm de bunları bir köşe yazısı şeklinde yazsak daha iyi olacak

   
 19. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Evet Sıfır İş Kazası neye göre hedef koyulacak? Önce mevcut durum analiz edilmeli, ondan sonra SMART bir hedef belirlenmeli.

   
 20. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Sıfır iş kazası diye bir şeye katılmıyorum.Hiç bir zaman sıfır olmaz.Ancak oran düşürülür.Sıfır iş kazası için ancak işletmeyi kapatmak ve çalışmamakla olur.İş akışı devam ettiği sürece, iş kazası olma durumu vardır.Biz en aza indirebilirsek iyi diye düşünüyorum.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica