SIFIR İŞ KAZASI PROJESİ

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaslar oncelıkle günaydın;

fabrıkamızda sıfır iş kazası başlatmak istiyorum belli proseslerde ve bunun için oncelıkle plan hazırlamam gerekıypor ve plana baglı kalarak yurumeyı planlıyorum. ve bu projeyle alakalı olarak sızlerden yardım beklıyorum.ne gıbı seyler yapmalıyım ve sırası da onemlı tabı.

şimdiden tesekkur ederım.

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
İLK OLARAK; EĞİTİM ŞART!

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
teşekkürler nurdan hanım :D
1) eğitim
2)???

Okan67

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Akılma gelen bir kaç madde...

2) Yönetimin destek olması
3) Bölüm amirlerinin ikna edilmesi
4) Amir-çalışan diyaloglarının geliştirilmesi
5) Yanlış davranışların tespit edilmesi, şirket içinde paylaşılması
6) Çalışma ortamının sürekli iyileştirilmesi
7)...

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Akılma gelen bir kaç madde...

2) Yönetimin destek olması
3) Bölüm amirlerinin ikna edilmesi
4) Amir-çalışan diyaloglarının geliştirilmesi
5) Yanlış davranışların tespit edilmesi, şirket içinde paylaşılması
6) Çalışma ortamının sürekli iyileştirilmesi
7)...

okan bey tesekkur ederım ama proje adımları seklınde dusunelım 2,3,4 maddeleri zaten olması gerekiyor.
1)eğitim
2)güvensiz davranışarın ve güvensiz durumların tesbiti
3)risk analizi
4)kaizen
5)???

Bayram ÇELİK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
5) Ödül sistemi olabilir.Örneğin 100 gün iş kazası olmayan bölüme, prosese ödül verilebilir.Bu yöntem başarılı oluyor

Bayram ÇELİK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Her ay en fazla ramakkala olayını veya tehlikeleri bildiren kişileri ilan edip ödül vermek olabilir.Ne kadar çok ramakkala olayını veya tehlikeleri bilirsek iş kazası da o oranda azalacaktır.Risk analizlerinde herşey görülemeyebiliyor.İşi en iyi tanıyan yapan kişidir.Bu yöntemle çalışanları yönlendirirsek sıfır kazaya doğru yol alabiliriz.

Bayram ÇELİK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
6 - Detaylı iş kazası analizi

İş kazasından sonra durumun detaylı incelenebilmesi için balık kılçığı 5 neden analizi yapılması da önem arz etmektedir.
Bir iş kazası tekrarlıyorsa;
- Yeterli önlem alınmamıştır.
- Yeterli analiz edilmemiştir.
- Çalışanların kaza ile ilgili konuya ilgisi yeterli değil, eğitim verilmemiştir.
- Saha denetimi yeterli değildir...

ercan kocaada

Üye
TÜİSAG Üyesi
henrich pramidi oluşturulabilir, İSG panoları oluşturulabilir.Çalışanlara tehlike bildirim formu hazırlanarak en fazla tehlike bildirimi, yapanlara ödüller verilerek ve katılım sağlanarak dinamik bir risk değerlendirmesi yapılır.

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu projeye ödül sistemini koymayı düşünmüyorum çünkü ucunda ödül oldugu zaman sorunlar cıkabılıo onun ıcın ödül sistemini onaylamıyorum.
yıne de tesekkur ederım iş güvenliği :D

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
zten fabrıkamızda ucuz atlatma ve ramak kala sıstemı uygulanıyor ve en cok bıldırene odul verılıyor ancak dedıgınız gıbı 100 gun iş kazası olmadıgında sonunda odul verecegız dedıgımız zaman sorunlarla karsılasabılırız.

ErolD

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
benim önerim en son sıradaki faktör...fabrika girişine herkesin görebileceği ebatlarda ( ışıklı tabela vs) iş kazası panosu (kazasız geçen gün-kaza kayıplı gün)

ercan kocaada

Üye
TÜİSAG Üyesi
sıfır iş kazası projesi yapıyorsak çalışanların katılımı büyük önem arz etmektedir.Malesefte çalışanların katılımları sadece ödül olduğu zaman oluyor...

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Ödül durumları nedir bilemem ama ödülün yanı sıra cezaları da unutmamak lazım. Hatta sanırım sıfır iş kazasına ulaşmada en iyi uygulama SARI KART uygulaması.. Bu aralar Sarı kart uygulaması için araştırmalar yapıyorum. Sistemi kurmak biraz sıkıntılı gibi görünüyor ama sistem çalışmaya başladığında eminim çok faydalı olacak :) Sizce Sarı Kart uygulanmalı mı??

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bızdede aynı uygulama var ama bız onu sarı kart olarak degıl dikkatini ver kartı olarak adlandırdık aslında bu sıstem uygulandıogında cok faydalı olabılır ancak uygulanması asamasında çalışanlardan destek göremeyeceksınız sımdıden soylemek ısterım.

volkan seven

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
merhabalar, sıfır iş kazası için en önemli şey öncelikle eğitimdir. İşi bölümlere ayırarak ve her iş öncesi kısa bir risk analizi yaparak işe başlayabilirsiniz. Ancak fikrime göre sıfır iş kazası için çalışanların birbirini sürekli gözletlemesi ve uyarması gereklidir. Yani herkesin katılımı şart.

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
evet arkadaslar cok guzel fıkırler geldı ancak bunu proje adı altında yapacagım ıcın bunu dusunerek bırseyler yazalım tabıkı sonrasında yayınlayabılırım bunu bu da dıger arkadslara ornek olur.

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
bızdede aynı uygulama var ama bız onu sarı kart olarak degıl dikkatini ver kartı olarak adlandırdık aslında bu sıstem uygulandıogında cok faydalı olabılır ancak uygulanması asamasında çalışanlardan destek göremeyeceksınız sımdıden soylemek ısterım.
Merhaba Sn. Çaylak, çalışanlar destek göremeyeceksiniz demişsiniz, bunu neye dayanarak söylediğinizi öğrenebilir miyim?? Peşinen önlem almak isterim.

Bayram ÇELİK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Akin bey,

Sizinle internet ortamında bulduğum bir dökümanı paylaşmak istedim.

İş güvenliği kültürünün oluşturulması ve sıfır iş kazası projesi için fikir vereceğine inanıyorum.

Ekli dosyalar

• yusuf topaloglu.pdf
    3.2 MB · Görüntüleme: 346

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ŞÖYLE AÇIKLAMAK İSTİYORUM;

bizim fabrıkamızda herkes dikkatini ver kartını başka birine gösterme ve aynı şekilde görme durumu var yanı genel müdüre bile bu kartı gosterebılırsınız.beyaz yaka kısmında problem cıkacagını sanmıyorum ama üretimde calışan arkadaslar bunu yapmak kacınacaklar çünkü; dıkkatını ver kartını goren kişiyi disiplin kuruluna gönderiyoruz bu da ikramiye zamanlarında dikkatini ver alan kişi ve diğerleri arasında ücret farkı oluşturuyor ve üretimde çalışan kişiler bundan dolayı birbirlerine kart göstermiyor ikramiyesinden kesilmesin diye.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.