Risk Analizi Ücreti Ne Olmalidir ?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. stringray

  stringray TÜİSAG Üyesi  Çok tehlikeli olduğu doğru ama sorun şu ki risk analizine gelen yetkililer maalesef benden-istasyon sahibiyim ben- daha fazla bilgi sahibi değiller,yazık...Zaten benim dağıtıcı firmam bu risk analizlerini en detaylı şekli ile yıllardır yapıyor.Biz tam 50 senelik bayiyiz ve çok şükür bugüne kadar başımıza bir iş gelmedi.Şimdi bu iş güvenliği uzmanları çıkmışlar diyorlar ki "tabii ki bu kadar para alacağız,riskin altına imzamızı atıyoruz." Hangi risk?
  Ben ve benim personelimin yıllardır aldığı eğitimin haddi hesabı yok.Yazık,günah o verilen paralara.Sadece hükümetin istihdam yaratmaya yönelik ve içi maalesef boş olan yaptırımlarından biri daha.Keşke içi dolu olsa ve keşke bir işe yarasa.


   
 2. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  size gelenler sadece paranın peşinde de olabilir.. iş iki türlüdür. bilgini emeğini verirsin hakkını alırsın. yada yaparmış gibi etkili görünüp sadece parayı hesaplarsın. size gönderdikleri uzmanın ciddi bilgisi olması lazım. ama ciddi bilgisi olan C uzman OSGB nin verdiği paraya çalışmaz. sizin nasıl yükümlülükleriniz varsa iş güvenliği uzmanının da yükümlülükleri vardır. bir iş yerinde iş kazası olduğunda öncelikli uzmanın bu kazayı yapılan risk analizinde tespit edip etmediğine bakılır. yapılabilecek bir uygulama ile önlenebilecekken kaza vuku bulmuşsa uzman öncelikli sorumludur. kanun bunu net bir şekilde anlatmakta. gelelim isdihdam konusuna. yıllardır bu memlekette ne iş olsa yaparım abi ler oldu. artık bu olmayacak. herkes ilmi ile amel edecek. uzmanlaşacak. buna alışmamız lazım. faydamıza olur. hükümet en büyük isdihdamı diyanet personeline yapmakta. bu iş bütün dünyada böyle. almanya bmw grup a bursa da önemli bir firma parça yapmakta. rot,rotil, alt takım gruplarını yapıyor ve Mahle firmasına veriyor. bu işi bursadaki firmanın alması sadece ucuz olduğundan değil. adam orada arabasını satarken taahüt ediyor. benim ürünümde kan yoktur. Dünya ( gelişen dünya) bu kafadayken bizim hangi kafada olduğumuz aşikar...
  Siz konuyu muhasebecinizle konuşun. size hammadeyi toptan veren firmanın yaptırmış olduğu eğitimler ne imiş kanun ne istermiş. unutmayalım lütfen apartmanlara bile mecburi hale geldi. eminim ki çok güzel bir işletmeniz vardır. kaza bela olmasın kimsenin canı yanmasın. okuduğunuz için teşekkür ederim.

   
 3. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Sayın Stringray,
  Okumak önemli bir melekedir. Öncelikle risk değerlendirme nedir, neden yapılır, nasıl yapılır ve daha önemlisi kimler yapar, yönetmeliği keşke okusaydınız. Eğer yönetmeliği okumuş olsaydınız zaten bir başkasına "risk analizi yapmak" için para vermezdiniz. Size katılmamak elde değil, yazık, günah verdiğiniz o paralara. Yıllardır aldığınız, aldırdığınız eğitimlere de yazık. Oysa ekibinizle beraber risk değerlendirmeyi yapabilirdiniz. Yapamıyor olsanız bile o zaman dışarıdan destek alır, nasıl yapılacağını ekibinizle beraber öğrenebilirdiniz.

  Saygılarımla.

     

   

  Ekli Dosyalar:

  alibey, Mustafa ULUSOY ve serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 4. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Bir parantez (yıllardır aldırdığınız eğitimlere yazık dememin nedeni, o kadar eğitimle ve tecrübeyle zaten siz ve çalışanlarınız yaptığınız işin tehlikelerini risklerini ve tedbirlerini zaten öğrenmiş olmalıydınız. Bahsettiğiniz o kadar eğitimle risk değerlendirmeleri de güzelce de yapardınız.)

   
  kullanıcı ve serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 5. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  Türkiye de ki en belirgin algılama

     

   
 6. stringray

  stringray TÜİSAG Üyesi

  Serdar Pala,ilk cevabınız ve yorumunuz için teşekkür ederim.Saygılarımla...

   
  serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 7. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  Sayın Stingray ikinci cevabım sizi yermek için değil. size yukarıda da dediğim gibi birileri (kurumsal veya değil) uğramış. bir veya bir kaç tane olabilir. İş verene bu işin ne olduğunu daha iyi anlatmak doğrusunu anlatmak gerekiyor. Size sadece cebinizden çıkacak paradan ve cezadan bahsetmişler. Başka bir şey anlattıklarını sanmıyorum. Lütfen sayın isg mühendisi arkadaşlarım. işimizi işverenlere iyi anlatalım. anlattığımızı dinleyen iş verenlerin sayısının artmasını istiyor isek eksiksiz anlatalım.
  Herhalde derdimi anlatabildim.
   
 8. glsn sçkn

  glsn sçkn TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar öncelikle yakın çevremize tanıdıklarımıza yapıyoruz bu işi. Eğer fazla fiyat istersem mahçup olurum diye çok araştırdım, ben ofislerden çalışan sayısına bakmaksızın 500 tl, tehlikeli sınıfta yer alan firmalardan 20 kişi çalışana kadar 1000 tl., apartmanlardan 750 tl alıyorum. Fiyatı makul görüyorlar. bir sorunla karşılaşmadım. Ancak apartmanlardan daire başı fiyat belirlemek gerekir mi? Bu konuda net değilim.   
 9. talipak

  talipak TÜİSAG Üyesi

  herkese merhaba, ben şu anda İSG adayıyım ve bende görüş ve sorularımı bildirmek isterim.
  1. Apartmanlarda yapılacak risk analizinde daire başı fiyat almak mantıklı geliyor. Sonuçta 5 daireli bir apartman ile 50 daireli bir apartmanın risk analizi aynı olmamalıdır. Ancak kapıcısı olan apartman ile olmayanlardan nasıl ücret talep etmek gerekiyor?
  2. Kuaförlerin risk analizinde ne kadar ücret alınacaktır? Sonuçta onlarda tehlikeli sınıf içinde yer alıyor.
  3. Şu anda kuaförlerin %50 si odaya kayıtlı çalışmıyor ve çok sayıda kaçak çalışan kuaför var. Bildiğim kadarıyla çalışma bakanlığı müfettişleri tarafından yapılan denetimler odaya kayıtlı olmayan iş yerlerinde yapılmıyor. Bu tür çalışan kuaförlerin risk analizleri yapılacak mı? Diyelim ki yaptık, kaçak çalıştığı tespit edildi ve bizde fark etmedik. Bu durum bize bir sıkıntı yaratır mı?
  4. Yapılan her risk analizinde fatura kesmek gerekir mi?

     

   
  Setsuna ve bernaulu bu yazıya teşekkür etti.
 10. Setsuna

  Setsuna TÜİSAG Üyesi

  bu 4 soruyu merak ediyorum ben de ögrenebildinizmi cevaplarını??   
 11. Risk değerlendirmesinin ne demek olduğunu işverenlerin anlamasını bekleyebilmek için, öncelikli bu işi yapanların anlamış olması gerekir.
  Üzülerek görüyorum ki Risk Değerlendirmesi yerine başka değerlendirmeler çok sık yapılmakta.
  İş Sağlığı ve güvenliğinin omurgası,beyni,kalbi,akciğeri,midesi, v.b. kısacası her şeyi olan risk değerlendirmesi iken sadece bir organının (mide) konuşulması çok üzücü olmakla birlikte sanırım şu an için en önemli geçerlilik olduğu gerçeğini de birlikte kabul etmekten başka bir çaremizin yok gibi.
  Yine de herkes için mücadeleye devam...
  Merak edilen sorulara ben de değinmek isterim.
  1. Her ne kadar daire sayısı etkili olsa da esas kriter değerlendirmeye girecek tehlike ve riskler sayısıdır. İş sağlığı ve Güvenliği yasasına (6331) personel istihdam etmeden kendi nam ve hesabına iş görenler yasanın kapsamı dışında (muaf) olduğundan, işçi olmayan yere iş yeri denilemeyeceğinden, yapılacak değerlendirmeyi çalışan için ve çalışana göre yapmak gerektiğinden, v.s. çalışanı olmayan yerde değerlendirme yapmak sadece iş verenleri bağlamaktadır.
  2. Tehlike sınıfları içerisinde Kuaförlerin tehlikeli sınıfta yer almaları kuaförlerin kendi tercihleri olmayıp takdir-i bakani olsa gerek :) o yüzden buradaki ücretler de takdir-i uzmani sınıfına girebilir.
  3. Risk değerlendirmelerinin sadece gelecek müfettişe odaklı yapılması veya konuşulması zaten konunun başlamadan kapatılmasını gerektiren sebeplerden birincisi. Bazı sıkıntıları olsa da ekte paylaştığım, şu anda piyasadaki en iyi rehber olan dokümanda görüleceği üzere risk değerlendirme kriterlerinde "oda kaydı" diye bir kriter yoktur. Ayrıca oda kaydı, vergilerin tam ödenmesi, v.s gibi bazı resmi sorumlulukların risk değerlendirmeleriyle direkt bağlantısı yoktur. Endirekt bağlantılarının da konumuzla çok fazla ilgisi yoktur.
  4. Yine mesajın ekinde paylaştığım dokümana bakacak olur isek, orada risk değerlendirmesinin nasıl yapılması gerektiği, hatta nasıl yapılmaması gerektiği de a dan z ye tarif edilmiştir. Korkunç ve tehlikeli bir uygulama olarak risk değerlendirmelerinin sadece 1 kişi tarafından yapılması neticesinde yapılan çalışmanın da zaten bir nevi fatura yerine geçebildiğini düşünmek lazım.
  Rehbere çok kısa bir göz atacak olur isek;
  Risk değerlendirmesi iş yerinde çalışanlardan kurulu bir risk değerlendirme ekibi tarafından yapılmak zorundadır. Ekibin koordinatörlüğünü işveren, vekili veya işverenin atayacağı işyerinden bir yetkilinin yapması zorunludur. Ekibin içerisinde kimlerin yer alabileceği ve gerektiği de ekteki rehberde mevcuttur. Eğer çalışanlar arasında uzman veya hekim yok ise, işveren bu ekibe ve yapılacak değerlendirmeye dışarıdan destek elemanı alabilir ve bu konuda danışmanlık hizmeti almış olur. Konunun çoğu kimseler tarafından algılanamaması sebebiyle işverenler üzerinden bu yükümlülüğü atabilmek için bazen delil oluşturmak adına bazen de gerçekten giderlerini belgelendirmek adına fatura istemek durumundadır. Bu kısım, işin mali tarafında olduğundan ve de başka bir bakanlığın kapsamında olduğundan ekteki dokümanda bu konuya yer verilmemiştir.
  Saygı ve sevgilerimle   

  Ekli Dosyalar:

  alibey ve erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 12. gollum27

  gollum27 TÜİSAG Üyesi

  Mesajınızda bahsettiğiniz rehber nerede acaba ?

   
 13. Eklemeyi unutmuşum, özür dilerim. Hatırlattığınız için de teşekkür ederim.
  Ekledim
   
 14. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi


  1 - Yanlış bilmiyorsam ( yasayı da bulmaya çalışırım ) kapıcısı olmayan apartmanlara risk analizi zorunluluğu yok .

  2 - Kuaförlerde risk analizi çok zor şöyle ki kuaförlere kendi bulundukları birlikleri kayıt yaptırmalarını yada aidat ücretlerini ödemeleri karşılığında risk analizi belgesini veriyorlar ki bu CSGB sitesinde verilen risk analizi .

  3 - Yasal çalışmayan bir işletme neden size risk analizi yaptırsın :) zaten kaçak çalışıyor yasal zorunluluğu yok demek :)

  4 - Kesinlikle kesmek zorundasınız ancak işveren kendi yapmış gibi gösterirse o zaman zorunlu değilsiniz . ( ancak bildiğim kadarıyla risk analizini sadece işveren yapamıyor )

  yanlışlarım varsa lütfen düzeltilsin sonuçta hergün yeni birşey çıkıyor yada ortaya atılıyor .

   
  Setsuna bu yazıya teşekkür etti.
 15. Hasan Hüseyin Doğan

  Hasan Hüseyin Doğan TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar

  2 çalışanı olan bir halı yıkama işletmesinin risk analizi için sizce ne kadar ücret talep edilmelidir?Fikir verirseniz sevinirim?
  Saygılarımla   
 16. akcabelen

  akcabelen TÜİSAG Üyesi

  herkes alacagı parayı merak ediyor. işinizi en iyi şeklde yapmak en önemlisi - risk analiznde iş güvenliği uzmanı yapma şartı yok. işveren işverenvekilide yapabilir.OSGB ler şuan piyasada insanların cebine gözlerini dikmiş durumdalar. sertifikasını almamış insanlar bile para hesabı yapıyor. iş güvenliğinin bir kültür olmasaı gerektigini çalışana ve türkiyeye anlatması gereken kişiler olarak. öncelikle alacagı parayı düşünmesi. daha bu işi yapacak insanların ne durmda oldugunu gösteriyor.

   
 17. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba,
  yapmış olduğunuz risk analizleri için fatura kesiyor musunuz?

   
  pisagor1453 ve Setsuna bu yazıya teşekkür etti.
 18. Setsuna

  Setsuna TÜİSAG Üyesi

  işveren sadece kendisi yapamaz deniliyor fakat CSGB nin de yayınladıgı örnek risk analizinde iş güvenligi uzmanı (varsa) diyor. yani demekki iş güvenligi uzmanı olmak zorunda degil gibi anlıyorum ben. ozaman işveren kendisi yapmış gibi altına imzasını atınca sadece oluyomu yani bu biz ne işe yarıyoruz ozaman yada ozaman parayı düşünen bütün işverenler kendisi yapar ve yine bi arpa boyu yol ilerleyememiş oluruz bu yaptıgımız risk analizlerinin hiç bi anlamı kalmaz.

   
 19. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  Bu konuyu birkaç yolla çözebilirsiniz... (3. maddeyi pek tavsiye etmem)

  1. Serbest meslek makbuzu kullanabilirsiniz (vergi numarası felan alacaksınız biriki formalite iş ama kısa sürede halledebilirsiniz)

  2. Sicil gazetesinde danışmanlık, müşavirlik... ibaresi bulunan bir firma ile birlikte çalışıp o firma üzerinden fatura düzenleyebilirsiniz yada siz böyle bir firma kurabilirsiniz...(Hemen OSGB demeyin lütfen, uzmanlık hizmetinden bahsetmiyoruz sadece risk analizi konumuz)

  3. Gider pusulası kullanabilirsiniz, ancak bu yöntemi birkaç işlemden fazla tekrarlamayın aksi durumda ciddi cezai yaptırımları var....Kısaca bu yola pek girmeyin....

   
  123, kimyagermiş ve krisografi bu yazıya teşekkür etti.
 20. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  Birşey söylemeyi unutmuşum. Asıl konu yaptığınız risk analizlerini mutlaka belgelendirin. Burada yasa kanun diye yırtınırken kayıtsız kazancın ne derce doğru olacağı aşikardır...

   
  kamilcitak ve krisografi bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica