Osgb'de C Sınıfı Uzman Maaşı

Serkanx

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bir elekrik , makina müh. nasıl şantiye şefi olabiliyorsa , isg de de bu tarz görevlendirmeler olacaktır...
güzerl kardeşim bu dediğin çok saçma makine mühendisi şantiye şefi olur fakat mekanik tesisat işlerinin şefi olur , elektrik mühendisi de keza ole .

Serkanx

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Makina mühendiyim c sınıfı uzmanım bu işe başlamadan 2 yılda kendi mesleğimi yaptım. Şu an osgbde çalışıyorum ki ayrılmayı düşünüyorum. ayda 15 gün konut şantiyesinde duruyorum. osgbnin benım uzerımden burdan kazancı 3000tl, 250 kişinin çalıştığı fabrikaya bakıyorum buradan kazancı 3000tl, yaklasık 10 ile 30 arasında çalışanı olan 20 firmaya daha bakıyorum ortalama 500tl den 10000de burdan kazanıyor. yaklasık 15000tl kazanıyor . Bana odediği miktar bu paranın 5te biri değil. artı beni kosgep nitelikli eleman desteğiyle çalıştırıyor.yanı maasımın %50'den fazlasını 2yıl boyunca kosgebten karsılıyor.
ama maas gunu geldıgınde patronun bana soylediği kelimeyi aynen yazıyorum biz maasımızı daha alamadık sizinkileride bu ay zor yatırdık. (maaş gununu hiç sektirmedi belirtmeden geçmeyim)

sonuc olarak OSGB sisteminin Allah belasını versin.
yani sistem herzaman bole patron kazandıgını çalısanına yeterlı duzeyde yansıtmıyyor.

Bir de şu konu var iş güvenliği böle çok ekstrem birşey değil . yani sen 4 yıllık okumussun ,diğeri 2yıllık okumus ben muhendisim sen biyolojicisin bu işi benım kadar yapamassın diye bişey olmaz. bu işi benımseyen kendını buna adayan kişiler tehlikeyi gormek için makınanın nasıl çalıştıgınıda ogreenır, inşaatta kalıp altı iskelerinin nasıl olmasınıda.

ayrıca bu işin okulunu okuyanlara da saydı duyuyorum. Ama , "herkes okuduğu eğitimini aldığı alanda mesleğini icra etse problem kalmayacak." diye bir durum soz konusu olamaz.

İGUcumhur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
güzerl kardeşim bu dediğin çok saçma makine mühendisi şantiye şefi olur fakat mekanik tesisat işlerinin şefi olur , elektrik mühendisi de keza ole .

eywallah kardeşim doğru söylüyor olabilirsin lakin şuan şantiye şefi olarak görev alan inşaat , mak-elektrik müh. ve mimarlar tam yetkiyle şantiye şefi olarak görev yapabiliyor.... mimari büroda çalışan biri olarak bunu net bir şekilde biliyorum....belediyelerden inşaata başlama ruhsatı almak için şantiye şefini zorunlu ve bahsettiğim mesleklerden herhangi biri şantiye şefi olarak kabul görüyor... bende buna dayanarak böyle bir yorumda bulundum....

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
OSGB ler için konuşuyorum ; OSGB nin iş yaptığı bir firmada kaza olduğu zaman sorumlu tam olarak kim? OSGB mesul müdürü mü? O firmaya giden İSG Uzmanı mı? İkisi de mi? Herhangi bir mahkeme örneği bilen var mı?
O firmanın iş güvenliği uzmanı kimse o sorumlu olur.İSG-Katipte iş güvenliği uzmanın ismi gözükür. OSGB sadece sizin işvereniniz sıfatındadır.

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
5 bin tl altındaki teklifleri kabul etmeyin
Sınıfınız nedir bilmiyorum ama C sınıfı tam zamanlı 3000-3500tl saat ücreti40-50tl,B sınıfı tam zamanlı 4000-5000tl saat ücreti 50-60tl, A sınıfı tam zamanlı 6000tl ve yukarısı saat ücreti 75 ve yukarı (normal şirketler için) OSGB'ler bunun %30 aşağısı teklif edenler var ama dalgasına komik rakam söyleyenlerde var...

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bana osgb de kurucu teklifi geldi biri 3000 verdi biri 3500 ikisinide reddettim. Bütün işi ben bağlayacam adamın işi için uykularım kaçacak, risk analizleri yapacam, eğitim verecem, prosedür oluşturacam evrak oluşturacam. 6000 istedim vermediler olmaz dedim. ama işyeri hekimine en az 10000 vermeyi biliyolar. Peki bi işyeri hekimi iş bağlayabiliyo mu, mevzuatı biliyo mu? bütün işi biz yapıyoz sorumluluğu biz alıyoz ama paraya gelince yok
Sınıfınız nedir bilmiyorum ama C sınıfı tam zamanlı 3000-3500tl saat ücreti40-50tl,B sınıfı tam zamanlı 4000-5000tl saat ücreti 50-60tl, A sınıfı tam zamanlı 6000tl ve yukarısı saat ücreti 75 ve yukarı (normal şirketler için) sağlık Güvenlik Birimi">OSGB'ler bunun %30 aşağısı teklif edenler var ama dalgasına komik rakam söyleyenlerde var...

Delel Nehir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
şimdi ben kabul mu edeyim tehlikeli/77kişi/2,5 gün=800 tl
herkes kendi yaşam ve ortam şartına göre haklı bunun bir orta yolu bulunmalı.
Yetkililer düzgün bir hesap ile saatlik yada günlük adam akıllı bir ücret belirlemeli ve böyle insiyatife bırakılmamalı kim ne kadara tutturursa şeklinde giden bir sektör uzun süre dayanmaz yine işveren kazanacak:(
ayda 2,5 gün ise kabul edin :)

Doğuş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
OSGB'den kendinizi kurtarın. Aracılarla bu iş tatmin edici paralarla yapılmıyor.

Abdullahusalp

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
hangi sınıf sertifikaya sahip olduğunu belirtmemişsınız.

Barış Nalçacı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Olmaması gereken bir örnek.
Peki bu soruyu ben sana sorayım. Sence aynı kefeye konması doğru mu?

Sana ilk yazmış olduğum cevapta (Mühendisliğin tanımını yaptığım) 2 yıllık ile 4 yıllığın niçin aynı kefeye konmaması gerektiğini yazmıştım. "(Dedim ya bakanlık bana göre bir isimlendirme hatası yapmış). Şimdi 4 yıl eğitim al ama 2 yıl eğitim alan bir kişi ile aynı ünvanı paylaş!!! Hatanın büyüğü en baştan yapılmış... Bence burada Fizik ya da Kimya Lisans mezunu kişilerin aldığı eğitimin içeriğini tam olarak bilmeyen ve bu kanunun hazırlayan kimseler tarafından yapılmış ciddi bir hata var."

Ama maalesef meşhur laf yine karşımıza çıktı: Burası Türkiye, burada olmaz diye bir şey yok....
Sırf avrupa uyum yasaları yüzünden yeterli isg uzmanı olmadığından dolayı ne yapalım ne yapalım ...bari müh. teknik öğr. mezunlarını 15 günlük kurs bir sınavla isg uzmanı yapalım demiş devlet. siz de 2 haftanın da 1 haftasını sadece imza atıp derse katılmadan sınava girip uzmanlık belgesini almışsınız. forumu inceliyorum . isg uzmanlığı sanki size ananızın ak sütü gibi helal ama 2 yıllık teknikerlikten geçme olanlara harammış gibi bir izlenim veriyorsunuz. siz adı yüzünden mühendislik okuyan sonra mezun olunca iş yada parasını beyenmeyip boşta kalan isg uzmanlığı işine tesadüfen dahil edilmiş insanlarsınız. lafa gelince bir inşaatı en iyi inş. müh.....bir makineyi en iyi mak. müh.. bilir diye ahkam kesiyorsunuz. aslında siz de biliyorsunuz okulda verilen teorik eğitim türkiye şartlarında işyerindeki pratik bilgiyi asla karşılayamaz... tutturmuşsunuz 2 yıllık önlisans mezunu isg uzmanı mı olur ...maaşlar az.. şu olmalı bu olmalı....ama hepiniz yaptığınız işin esas amacını hatta adını bile unutmuş gibi davranıyorsunuz... İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ....ADI KISA ANLAMI KAPSAMLI... kanunda mühendislerin teknik öğretmenlerin 2 yıllık önlisans mezunlarının hepsinin isg uzmanı olmak için sınava girebileceği belirtiliyor. bu hak HEPİMİZİN... bunu kabullenin artık...aslında 2 yıl bu işi okulunda öğrenenle 2 hafta kursa gidenin bilgi dağarciğı karşılaştırılsa.....herneyse..... ÖZETLE YAPTIĞIMIZ İŞE ODAKLANALIM. POLEMİKLERE GİRMEYELİM. BU İŞ ÇSGB. NİN SINAVINI KAZANIP BU PİYASADA KAZASIZ BELASIZ TUTUNABİLEN HERKEZİN HAKKI... MAAŞ KONUSUNU DA DURUŞ TECRÜBE ZATEN BELİRLER.... İYİ ÇALIŞMALAR KAZASIZ GÜNLER. ( O BASİT SÖZÜ UNUTMAYIN.....ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ ...)

Barış Nalçacı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
iki yıllık iş güvenliği mezunları çok düşük ücretlerle çalışacaktır. o zaman da onlar tercih edilecektir. bu bahsettiğiniz rakamların çok altında maaşlarla çalışmayı kabul edeceklerdir. neden 2 yıllık mezun kişilerle aynı ünvanı alıyoruz ki
Eda hnm. kanunda şöyle der sanırım bakmamışsınız bir de ben size yazayım.... Tüm müh. mezunları teknik öğretmenler ve 2 yıllık isg teknikerliği mezunları ÇSGB nin sınavına girerek c sınıfı uzman olma hakkını kazanabilirler. Siz ünvan olayına fazla takılmışsınız . Biraz da eğer çalışıyorsanız çalıştığınız yerdeki işçilerin sağlığı güvenliğinde hassasiyet gösterin .... Ünvana takılmayın. Ünvanlar dizilerde. WİNTER İS COMİNG :)

sevilay şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yahu arkadaşlar isg uzmanıyım bu işi değil kendi mesleğimi icra ediyorum sıfır tecrübesi olmayan c sınıfı uzman arkadaşım 2 bin tl ye işe başladı. bu işin hakkı budur 2 bin tl az bile. piyasayı düşürmeyin

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
VALLA ben kimyagerlik yapıyorum sınıfı isg var çalıştığım fabrikada gösteriliyor bir arkadaş aracılığı ile osgb ye gittim görüşmeye 1.500 verdiler güldüm iyi çalışmalar dedim ki 2000 nede osgb ile çalışmam ama bir firmanın kendi bünyesinde düşünüle bilinir c sınıfı için

mehmetgünay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
şimdi ben kabul mu edeyim tehlikeli/77kişi/2,5 gün=800 tl
herkes kendi yaşam ve ortam şartına göre haklı bunun bir orta yolu bulunmalı.
Yetkililer düzgün bir hesap ile saatlik yada günlük adam akıllı bir ücret belirlemeli ve böyle insiyatife bırakılmamalı kim ne kadara tutturursa şeklinde giden bir sektör uzun süre dayanmaz yine işveren kazanacak:(
arkadaşım gün olarak bakarsan bu işin içinden çıkılmaz bir hal alır. basit bir hikaye vardı hani bir makine bozulmuştur çevrede bilecekler teker teker çağrılır ama yine çözüm bulunmaz yurt dışından gelen bir mühendis makınanın etrafından bir tur gezdikten sonra birde makınayı çalıştırıp sesine kulak verdikten sonra makinanın bir yerine sadece bir çekiç sallar ve makına çalışır. işverene de borcuz 1000$ der ve açıklama isteyen mal sahibine de: bir çekiç vurmak 1$, çekici nereye vuracağını bilmek 999$ diye açıklamasını yaptığı gibi bir işe benzedi bu işiniz. velhasıl olay ortada, tehlikeler ortada, başınıza geleceklerde akabininde olacak. gün işi, saat işi diye bir kazanın güvenliğini mukayese edilmesi bence yersiz beyan, taktir edelim ki ne olursa olsun siz bir uzmansınız kendinizi bilin duruşunuz enaz sorumluluğunuz kadar olmalı

Nazım42

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
OSGB'ler kan emici sülük gibi bunun başka bir açıklaması yok. İnsanların sırtından para kazanıyorlar. Bu işin maddi olarak alt limitini bir oda vs. neyse o belirlemesi lazım. Her yerde olduğu gibi burada da aracılar kazanıyor.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Dakika artışlarından sonra türkiye genelinde 100 ün üzerinde osgb nin kapatıldığını duydum ve internette uzman ilanlarıda bıçak gibi kesilmiş durumda

Nazım42

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Dipten fiyat verip ucuz adam çalıştıran OSGB'ler olacağına birkaç büyük firmanın altında çalışmayı (kurumsal) yeğlerim (NOKTA).

olivin48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Daha önceden de internette iş güvenliği uzmanı, iş ilanları yok denecek kadar azdı. Sürelerin artması daha fazla uzmanın iş bulması için bir fırsattır. Ayrıca ben şahsen sırf birkaç tane iş güvenliği uzmanı fazla çalıştıracağı için OSGB'lerin kapanacağını sanmıyorum.Eğer bu doğruysa onlar zaten bu sektörde başarılı olamamışlar demektir. Bence hatayı kendilerinde aramalılar.

taner buldunn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
1300 askeri ucretken 1500 nedir yahu:(

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.