Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. adem bakan

  adem bakan TÜİSAG Üyesi  bende bir şey sormak istiyorum abdullah bey veya bilen herkes ben kamuda çalışıyorum az tehlikeli sınıfında ve beni isg uzmanı olarak görevlendirmek istiyorlar şimdi beni görevlendirmek için kamu da tehlike sınıfı birdirimini e bildirge üzerinden SGK ya bildirmesimi gerekiyor birde Görevlendirme yapacak kamu yani işyerinin “e-Bildirge Yöneticisi”'nin SGK kayıtlarında tanımlanmış olmasımı gerekiyor kamuda bu işler nasıl oluyor bana bir yol gösterirmisiniz daha hiç bir adım atılmamış yeni başlayacağız işlemlere bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.


   
 2. kimyacı34

  kimyacı34 TÜİSAG Üyesi

  Abdullah Bey,
  C belgem var 657 çalışıyorum
  Kamuda İSG uzmanı çalıştırma torba kanunla 1.7.2016 ya ertelendi.
  Kamuda geçici işçi çalıştıran kurumlarda görevlendirme isteyin demişsiniz. örneğin Belediyelere başvurabilir miyim?
  bu şekilde çalışan arkadaşlar var mı? diğer arkadaşlardan da bu konuda bilgisi olup paylaşan olursa sevinirim.

   
 3. Kenan BORA

  Kenan BORA TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar;

  Kamuda bütçe yok ödenek yok ödenek kalemi yok gibi yalanlara kanmayın sakın. Kanun çok açık ve net bir şekilde görevlendirilecek İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarına ödeme yapacak diyor. Sorun kurumun sizi görevlendirip görevlendirmemesi. Çünkü her kurumun görevlendirme zorunluluğu yok. Ancak eğer görevlendirme yapıldıysa o ücreti size ödemek zorundadır. Gerisi onların sorunudur istedikleri kalemden ödesinler. Bir de şu konu var İSG uzmanı kamu kurumunda da olsa sadece risk değerlendirmesi yapmaz. Bildiğiniz gibi birçok sorumluluğu vardır. Ağır cezaları vardır. Bu kadar sorumluluk verip ücreti vermemek adaletsiz olacaktır. Bu nedenle tekrar söylüyorum kurum görevlendirmeyi yaptıysa o ücreti ısrarla isteyin dava açar yine alırsınız.

     

   
  uzmancan, baharcandan ve volkancoskun bu yazıya teşekkür etti.
 4. kursel03

  kursel03 TÜİSAG Üyesi

  merhaba bende kamuda görev yapıyorum.isg uzman alımı yapmak için hizmet alım sözleşme örneği lazım oldu bana. elinizde varsa yardımcı olursanız sevinirim

   
  YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 5. miner ATA

  miner ATA Guest

  Aslında Kamuda ki sıkıntı İSG uzmanı memura ödenecek Ü C R E T TEEEEEEEE. İdareler bu ücreti vermek istemiyor (çünkü teknik personele beslenen bir haset var). İSG uzmanına sen zaten mühendissin bu iş senin işin yapmak zorundasın baskısı yapılıyor (İSG-katip ten sözleşme yapılmasının zorunlu olduğunu bile bilmiyorlar). Sana zaten maaş ödüyorum ekstra ücret vermem mantığından hareket ediyorlar. Dolayısı ile işi yokuşa sürüyorlar ve 2016 ya kadar kamu kuruluşları muaf diyorlar. ALAKASI YOKKKKKKKK. Kamu kuruluşları da zaten kapsama dahil olmuş durumdalar. Kamuda ertelenen husus sadece İSG ve İşyeri Hekimi bulundurma zorunluluğu (2016 ya kadar). Kanunun diğer tüm maddeleri kamu içinde halen geçerlidir. Ammaaaaaa dananın kuyruğu burada kopuyor zaten.... :.....Kamunun sadece kendi çalışanı yok ki. alt işverenler ne olacak. özellikle KİT lerde hizmet alımı ile çalıştırılan taşeron elemanları var İdare onlardan da müteselsilen sorumludur. Müteahit (özel-tüzel kişilik) çalıştırdığı işçilere karşı kanun kapsamında sorumlu olurken, bu işçilerden müteselsilen sorumlu olan idare yok ben 2016 ya kadar muafım bu işten 6331 beni bağlamaz diyemezzzzzzzz. Gelelim ücret konusuna: Devlet yabancı dil bilenlere memuruna yabancı dil tazminatı ödüyor mu? ÖDÜYORRRRRRRR. Avukat olan memuruna takip ettiği davalar için avukatlık ücreti ödüyor mu? ÖDÜYORRRRRRR. Devlet memuru olan öğretmene ek ders ücreti ödüyor mu? ÖDÜYORRRRRRRR. Peki devlet memuru olan İş yeri hekimine dışarıda bu işi yapabilirsin yetkisi veriyormu ? VERİYORRRRRRRR... Peki......memuru olan İSG uzmanına neden bu parayı ödemekten imtina ediyor???????? İSG uzmanı bu devletin kölesi mi? yada düşman kuvvetlerinin askerimi????? kanun saat ücretini öde diyor açıkça ama idareler ödememek için takla üstüne takla atıyor. olay bu kısacası.

     

   
 6. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  Miner Ata Bey konuya direkt damardan girmişsiniz. kamuda çalışan arkadaşlarımızın hepsinin karşılaştığı sorunların başında bu konu geliyor. bizim uzman olarak ilgili yönetmeliklere hakim olmamız gerekiyor. onlara kanunla yönetmelikle cevap verince havada asılı kalıyor yokuşa sürme olayları. en basitinden gelelim kamuda İSG Uzmanı ve İşyeri Hekimi çalıştırma zorunluluğu 2016 yılına ertelendi. isterse çalıştırabiliyorlar onlara kalmış. ancak unuttukları bir konu var. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren risk değerlendirmeleri, acil durum planları ve personelin İSG eğitimleri yükümlülükleri devam ediyor. Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usül ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik'te Madde 13'ün 1. fıkrasında Çalışanların işsağlığıve güvenliği eğitimleri A)İşyerinde görevli işgüvenliği uzmanlarıile işyeri hekimleri tarafından B)İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşlarıveya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıflarıve ortaklaşa oluşturduklarıeğitim merkezleri,üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmişeğitim kurumlarıve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından verilir şeklinde ifade var. Sertifikası olandan bahsedilmiyor "İşyerinde görevli İG Uzmanı ve İşyeri Hekimi tarafından" ifadesi var. demekki bu eğitimi verebilmek için sizinle sözleşme yapmaları gerekiyor. yoksa 1. fıkranın b bendine göre hareket etmek zorundalar. size verecekleri ücretlerin kat kat fazlasını OSGBlere verecekler. ben sağlık sektöründe olduğum için TSM'de tam zamanlı görevlendirmem yapıldı yetki belgesinin alınması için. benim açımdan sakıncası yok ama diğer kurumlarda çalışan İG Uzmanı arkadaşların yönetmeliğin 13. maddesini ilgili müdürlerine okutmalarında fayda var. çalıştıkları şehirlerdeki OSGBlerden ve TSMlerden personel sayısına göre fiyat teklifi de alıp ellinde sağlam evraklarla karşılarında durduklarında o insanların yaklaşımları daha farklı olacaktır.

   
  YAKUP BARDAKCI ve aysu koç bu yazıya teşekkür etti.
 7. can61

  can61 TÜİSAG Üyesi

  Hocam çok güzel izah ettiniz konunun takipçisi olalım illerdeki uygulamaları emsal gösterelim .tabi ücret alabilen olursa:)
  Mehmet bey bende sağlıktayım benimde görevlendirilmem tsm bünyesinde yapıldı fakat ücret konusunda gelişme yok.maliye sıkıntı çıkarıyor .dolayısıyla kurumda:)tsm hizmet verince ücretini alacak ama hizmeti veren bizler hekim ve uzmanlar ücret yok saçma tabiki.
  iletişim halinde olalım uygulama bütünlüğü açısından emsal gösteririz
   
  YAKUP BARDAKCI ve Mehmet Emin DİNCEL bu yazıya teşekkür etti.
 8. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  Miner Ata Bey akıbetimiz aynı olacak herhalde :D irtibatı koparmayalım özelden iletişim bilgilerimi yolluyorum size ;)   
  YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 9. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi

  ben de kamudayım sağlık sektöründe ve maalesef ben de sözleşme imzalayamadım.

     

   
  YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 10. can61

  can61 TÜİSAG Üyesi

  belkide iyi olmuştur imzalayamaman.getirisi olmadan hukuksal sorumluluk alacan...   
  YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 11. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi

  haklısınız, hayrına iş yaptıracaklar resmen, tek istedikleri bu   
  YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 12. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  hastanede iseniz işiniz zor ama TSMye görevlendirme yaparsanız isg-katipten işlem yapma şansın var

   
  YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 13. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi

  genel sekreterlikteyim. TSM de isg katipten sözleşme yapınca yine ek ücret alamiyoruz sonuçta. Boşuna sorumluluk almış olucaz.
   
  YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 14. adem bakan

  adem bakan TÜİSAG Üyesi

  bende hastanedeyim nasıl sözleşme imzalıyabilirim çünkü buraya isg uzmanı olmak için getirdiler bende c sınıfı sertifikamı çalıştırmak istiyorum açıkcası

   
  YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 15. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi

  ben çalışma bakanlığından bir şube müdürüyle görüştüm. isg katip üzerinden işyerinin SGK sicil numarası varsa sözleşme imzalarsınız yoksa olmaz dedi. ayrıca yönetmelik ekinde bulunan sözleşmeyi doldurup iki taraflı imzalayarak bakanlığa gönderin hiç olmazsa oradan uzman olarak çalıştığınız belgelensin ki b sınıfına yükselme süreci başlar diyor. para vermezler çünkü maliye 2016 ya kadar bütçe çıkarmadı ama verirler de ses çıkarmayın alın dedi :) ben biraz daha bekleyip gözlem aşamasındayım. siz hangi il ve hastanedesiniz?   
  YAKUP BARDAKCI bu yazıya teşekkür etti.
 16. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  Sağlık Bakanlığından bütün Halk Sağlığı İl Müdürlüklerine genelge gönderildi. ya mevcut personeli eğitime gönderecekler ya dış görevlendirme yapılacak ya da dışarıdan hizmet satın alımı yapılarak İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi istihdamı sağlanacak. Genel Sekreteriniz ve Halk Sağlığı İl Müdürü ile yüzyüze görüşüp kurum geçişi yaparak ya da dış görevlendirme yolu ile TSM'de çalışarak sertifikanızı işletebilirsiniz. başka türlü hastanede çalışırken A sınıfı uzmanın altında görevlendirme yaptıkları takdirde sertifikanız işleyebilir. başka türlü işlemez. sorumluluk almaktan bahsederken sağlık sektöründe yapılan her işin büyük sorumlulukları var zaten ;)

   
  YAKUP BARDAKCI, ayşekiran ve Melek H. bu yazıya teşekkür etti.
 17. polat1980

  polat1980 TÜİSAG Üyesi

  Mehmet Emin Bey bende Halk Sağlığı Müdürlüğündeyim ve TSM'de görevlendirildim. Şu anda ekip olarak TSM'lere Risk Analizlerine başladık ve İş Sağlığı eğitimleride veriyoruz. Bu yıl sonuna kadar bitmesi gerrekiyor. İrtibat halinde olalım.

   
  Melek H. ve Mehmet Emin DİNCEL bu yazıya teşekkür etti.
 18. hgokalp

  hgokalp TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Kalkınma Ajanslarında İG Uzmanı olarak çalışan var mı acaba ?

   
 19. can61

  can61 TÜİSAG Üyesi

  kavena hanım bir arkadaş 2016 dan önce yani 2014 temmuzda ödeme yapılabileceğini söyledi ama siz bakanlıkla görüştüyseniz daha sağlıklı bilgi demektir ücret yok demekki:((
  özele hizmet vermemek lazım en azından sorumluluğu azaltırız sadece kamuya vermek lazım .

   
 20. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi

  size katılıyorum hatta ilerleyen süreçte kamuya kadro bile açılır umudu içindeyim :) maalesef ki 2016 da kamu için yürürlülük başladığı için maliye o süreden önce bütçe ayırmaz kurumlara, gerekçeli açıklama bu

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica