Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

H

hakan demircekmez

Guest
siz hem memur olarak çalışan birisine ekstradan yük yükleyecksiniz bunun oranıda hem de çalışanın risk seviyesini arttıracaksınız ondan sonra 80 saate denk gelen mali haklarnıdan yararlandırmayacaksınız, bu dünyanın hangi yerinde görülmüştür. böyle birşey olamaz arkadaşlar, ücret almadan şifaen, yok keyfe keder yok sözle görevlendirme olmaz, görevlendirmede herşey ayrıntılı şekilde yazar, bu işi yapan arkadaşlarım analarının ak sütü kadar temiz bir şekilde tüm mali haklarndan yararlanmaları hem dünyevi hem de mahşeri vicdanın emrettiği bir husustur. nokta...

H

hakan demircekmez

Guest
kurumlarda isg uzmanı olarak görevlendirilecek arkadaşlar ben hiçbir mali haktan yararlanmıyorum diye dilekçe verirse zaten yenilgiy ibaştan kabul etmiş sayılır. bir iş kazası meydana geldiğinde ölümlü veya yararlanma olsun zaten ilk olarak isg uzmanına gel bakalım denilmektedir. hem risk bu kadar büyük olacak hem de kanunda belirtilen seksen saat karşılığındaki mali haktan bu çalışanı mahrum kılacaksınız. bu şekilde olduğunda yani isg uzmanı olarak görevlendirelecek bir arkadaş taa baştan ben mali haklardan yararlanmak istemiyorum dediğinde o zaman kurumlar arasında yeknesaklık sağlanamamakta olay çorbaya dönmektedir. her kurumda ayrı bir uygulama örneklerine şait olunmaktadır. ister az tehlikeli olsun ister ne olursa olsun isg uzmanı olarak bir çalışan görevlendiriliyor ise ona seksen saat karşılığındaki mali ödemesini yapmanız gerekmektedir. kendilerine gelince kurumların kapılarını ardına kadar açanlar, kendi ikballeri söz konusu olduğunda kılı kırk yaranlar, kendi menfaatleri olduğu zaman üc kuruş alacaklarını alamadıkları zaman yandım anam türküsü çağıranlar, isg uzmanının analarının ak sütü kadar helal olan bu mali hakkıkını alması konusunda tek bir kelime edemezler diye düşünmekteyiz...

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
siz hem memur olarak çalışan birisine ekstradan yük yükleyecksiniz bunun oranıda hem de çalışanın risk seviyesini arttıracaksınız ondan sonra 80 saate denk gelen mali haklarnıdan yararlandırmayacaksınız, bu dünyanın hangi yerinde görülmüştür. böyle birşey olamaz arkadaşlar, ücret almadan şifaen, yok keyfe keder yok sözle görevlendirme olmaz, görevlendirmede herşey ayrıntılı şekilde yazar, bu işi yapan arkadaşlarım analarının ak sütü kadar temiz bir şekilde tüm mali haklarndan yararlanmaları hem dünyevi hem de mahşeri vicdanın emrettiği bir husustur. nokta...
Hakan bey genellikle benzer düşüncelere sahibiz zaten İSG uzmanları olarak, kamuda İSG geçiş dönemi diye tabir edilen bu sürede 6331 6.md yürürlüğünün uygulanmasında zorunlu olmayan idarelerin farklı uygulamalar sergilemesi doğaldır, mali haklarından vaz geçtiğine ilişkin hiç bir arkadaşın talepte bulunacağını düşünmüyorum, usule uygun görevlendirme varsa usule uygun ödeme de olur, her ne kadar idare ''ortadaki boşluktan'' vermek istemese de KDK, idare mahkemesi yoluna giden arkadaşlar ücretlerini alacaktır, esas bu yolları denemeyen arkadaşlar kendilerini sorgulamalıdır bana göre...

H

hakan demircekmez

Guest
uğur bey siz öyle düşünsenizde düşünmesenizde piyasada şu anda bu tip uygulamalar fazlaca var, bunları araştırabilirsiniz, kamu kurum ve kuruluşları bünyelerinde görevlendirecekleri iş güvenlik uzmanlarına görevlendirmeden önce ücretsiz bu göreve talibim diye dilekçe yazdırıyorlar. hal böyle olunca iş güvenlik uzmanının hiçbir mali hakkı ödenmiyor.dahası durum böyle olunca türkiyedeki diğer tüm kurumlarda uygulamalar farklı farklı olmaya başlıyor. böylesine önemli bir konuda, böylesine hayati bir konuda kurumlar arasında eş güdümün olmaması, son derece manidardır. oysaki maliye veya onun özelinde is sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü tek bir yazı ile bunların hepsine netlik kazandırabilir. herkesin çok iyi bildiği ve dünyadada kabul gören ilkelere göre, yılda iş güvenlik uygulamalarına, eğitimlere, herşeye ödenen para, bir yılda meydana gelen iş kazalarında görünen ve görünmeyen ödenen paraların neredeyse binde biri bile değildir. bu kadar herşey nettir. iş güvenlik uzmanı bu göreve talip olduğu zaman bir sürü riskide zaten baştan üstlenmektedir. örnek vermek gerekirse haberlerde çokca izliyoruz bir okulda örneğin tuvalette lavabo taşı düşüyor kırılıyor ve bir çocuğumuzun ölümüyle sonuçlanıyor. böyle bir durumda ne oluyor zannediyorsunuz. ilk önce iş güvenlik uzmanının defterine vesaire bakıyorlar denetimleri yapmış mı, buralarda bir eksik var ise bunları raporlamış mı diye. bu örnek bile olayın vehametini ortaya koyması anlamında önemlidir diye düşünmekteyim. yani bir sorumluluk olduğunda en üst perdeden bunu iş güvenlik uzmanına yükleyeceksiniz, lakin onun mali haklarına sıra gelince bunları kısıtlayacaksınız, böyle bir şey dünyanın hiçbir yerinde yoktur arkadaşlar...ben bunu bilirim bunu söylerim...

erkanhall

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
sağlık bakanlığına bağlı bir hastanede iş güvenlik uzmanı olarak görevlendirilmiş bulunmaktayım (c sınıfı) a veya b sınıfı güvenlik uzmanı yok o zaman bu görevlendirme usulsüz oluyor çok tehlikeli sınıfta olduğu için a veya b nin yanında çalışıyor olmam lazım keza ücret talep etmem içinde benle beraber a veya b sınıfı bir ısg uzmanıda olmalı doğrumu?

HÜSEYİN01

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
2020 Temmuz ayına kadar kamu kurumlarında isg Uzmanı çalıştırma zorunluluğu yok fakat kamu kurumlarını 6331 isg yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor bu sebepten ya kurumda bulunan şuan sınıf farketmiyor isg uzmanları yada osgb lerden hizmet almak gerekiyor

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kamuda ibys kullanalar oldu mu ve sonuç

MERYEM BAYSAL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
mrb arkadaşlar size bir sorum olacak yardım ederseniz cok memnun olurum.Ben kamuda sürekli işçi olarak çalışmaktayım.B sınıfı uzmanlık belgem var.Çalıştığım kurumda isg uzmanı olarak çalışabilir miyim? yoksa 657 devlet memuru olma şartı var mı?

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kanun: (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

Dikbaseser

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
mrb arkadaşlar size bir sorum olacak yardım ederseniz cok memnun olurum.Ben kamuda sürekli işçi olarak çalışmaktayım.B sınıfı uzmanlık belgem var.Çalıştığım kurumda isg uzmanı olarak çalışabilir miyim? yoksa 657 devlet memuru olma şartı var mı?
Calisabilirsiniz hicbir sikinti yok.

Hakan canik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar meb de A ilçesinde 70 işçi B ilçesinde 10 işçi var. Haftanın 3 günü A ilçesinde 2 gün ise B ilçesinde görevlendirilme durumunda nasıl ücret alınır.

yunuss

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
2020 Temmuz ayına kadar kamu kurumlarında isg Uzmanı çalıştırma zorunluluğu yok fakat kamu kurumlarını 6331 isg yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor bu sebepten ya kurumda bulunan şuan sınıf farketmiyor isg uzmanları yada osgb lerden hizmet almak gerekiyor
hocam kamu kurumlarında çalışan işçi personel varsa isg hizmeti gerekiyor.memurlar için şimdilik ötelenmiş durumda işçi personel için süreç devam ediyor.

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ekip net konusunda bilgisi olan var mı

Hakan canik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İsg uzmanı olarak görevlendirildiğim kurumda önceki iş verenin tayini çıkması sebebiyle sgk da e bildirge üzerinden iş veren değişikliği yapıldı. Ancak 5 gün oldu iş verenim isg katip de kayıtlı kullanıcı modülüne giremiyor. '' yetkiniz yok. 3 gün sonra tekrar deneyiniz"diye uyarı veriyor. Sgk yı aradık yapabilecekleri herşeyi yaptıklarını söylediler. Bu konuya hakim olan uzman arkadaşlar acilen iletişime gecebilirler mi?

ataselim

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İsg uzmanı olarak görevlendirildiğim kurumda önceki iş verenin tayini çıkması sebebiyle sgk da e bildirge üzerinden iş veren değişikliği yapıldı. Ancak 5 gün oldu iş verenim isg katip de kayıtlı kullanıcı modülüne giremiyor. '' yetkiniz yok. 3 gün sonra tekrar deneyiniz"diye uyarı veriyor. Sgk yı aradık yapabilecekleri herşeyi yaptıklarını söylediler. Bu konuya hakim olan uzman arkadaşlar acilen iletişime gecebilirler mi?

Hakan bey benzer durumla bizde karşılaştık, işveren isgkatip e girmeden önce güncelleme yapması gerekiyor, düzelmediği durumda bunun tek yolu sgk tarafından düzelmesi, arama ile çözüm yapmıyorlar maalesef kurum yada işletme adına (firmaya ait birkaç evrakla herhangi bir yetkili) gidilince işlem yapılmakta, sgk da bunun çözümünü bilen birisi muhakkak çıkar, kendileri tarafından ufak bi güncelleme yapacaklar

Hakan canik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Hakan bey benzer durumla bizde karşılaştık, işveren isgkatip e girmeden önce güncelleme yapması gerekiyor, düzelmediği durumda bunun tek yolu sgk tarafından düzelmesi, arama ile çözüm yapmıyorlar maalesef kurum yada işletme adına (firmaya ait birkaç evrakla herhangi bir yetkili) gidilince işlem yapılmakta, sgk da bunun çözümünü bilen birisi muhakkak çıkar, kendileri tarafından ufak bi güncelleme yapacaklar
İşveren nereden güncelleme yapıcak. Tam açıklarmısınız?

AZAcemi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Benzer bir durumla (İşveren/Müdür değişikliği) bende karşılaşmak üzereyim. Eski işverenle/müdürle yaptığımız sözleşmeyi sistem üzerinden iptal ederek, yeni işverenin sistem üzerinden yeniden görevlendirme daveti yapması ve benim onaylamam sonrasında çıktı alarak yeni işverenle sözleşmeyi imzalamam gerekiyor diye düşünüyorum... Bu kapsamda tecrübe sahibi arkadaşlar bilgi verirlerse memnun olacağım.

AZAcemi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Benzer bir durumla (İşveren/Müdür değişikliği) bende karşılaşmak üzereyim. Eski işverenle/müdürle yaptığımız sözleşmeyi sistem üzerinden iptal ederek, yeni işverenin sistem üzerinden yeniden görevlendirme daveti yapması ve benim onaylamam sonrasında çıktı alarak yeni işverenle sözleşmeyi imzalamam gerekiyor diye düşünüyorum... Bu kapsamda tecrübe sahibi arkadaşlar bilgi verirlerse memnun olacağım.
Ya da KATİP de sözleşmeler sekmesi üzerinde mevcut sözleşmenin çıktısını alıp yeni işverenle karşılıklı imzalayacağım...
veya içe görevlendirmede işveren değil işyeri esastır diyerek önceki işverenle yapılan sözleşme üzerinden çalışmaya devam edeceğim...
Bu üç uygulamanın hangisini yaparsam yanlış yapmamış olurum...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.