Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Ahmet Orhan ÖZDURAL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence açmalısınız
Siz dilekçe ile İş Güvenliği uzmanı olduğunuzu belirtmiş ve kurum içinde görev yapmanızın kamu yararına olduğunu da eğer dilekçenize ekledi iseniz ve halen dışarıdan hizmet alınacak diyorlarsa bence kamuyu zarara uğratıyorlar diyerek bir üst makama şikayet etmelisiniz.

mzazlg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bilindiği üzere Kamu Kurumlarında iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 01/07/2016 tarihinde başlayacaktır. Ancak Risk Değerlendirmesi, Acil Durum Eylem Planı, Çalışanların Eğitimi v.b sorumluluklar daha önce başlamıştır. Bu görevler GÖNÜLLÜLÜK esası ile kurum çalışanlarınca yıllardır yürütülmektedir. Bu yapılan İSG çalışmaları bir bütün olup , görevlendirilen Kurum personeli uzmanlar için epeyce emek ve zaman almakta ve riskler taşımaktadır. Bu bağlamda;
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları başlıklı
MADDE 8-(7)
Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri başlıklı
MADDE 12
(1) (Değişik:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
a) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.
b) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 20 dakika.
c) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 40 dakika.
hükümleri doğrultusunda 01/07/2016 tarihinden itibaren ise 6331 sayılı Yasa ve buna bağlı çıkarılan Yönetmelikler çerçevesinde sözleşme imzalayan Kurum personeli iş güvenliği uzmanları ek ücret alabilecektir.
Bu bağlamda 01/07/2016 tarihinden itibaren Kamu kurumları, iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi imzaladıkları kurum personeline ödeyecekleri tutarları belirlerken; yasada öngörülen 80 saat üzerinden yada Yönetmelikte belirlenen asgari düzeyin üstünde ve yasada belirlenen 80 saatin altında maddi olarak makul çalışılabilir bir saat üzerinden anlaşma yapabilirler mi ?
Somutlaştırmak için örnek;
Tehlike Sınıfı :Az Tehlikeli
Çalışan Sayısı : 100 kişi
Aylık Ücret : (100 kişi x 10 dakika - en az)/60 dakika x 200 gösterge x 0,088817 memur maaş katsayısı = 296,86 TL civarı (yaklaşık 16 saate karşılık gelmektedir.)
Sonuç olarak :
Az tehlikeli Sınıfta yer alan kamu kurumları için çalışan başına ayda en az olan 10 dakikalık süre 20 dakika , 30 dakika,40 dakika hesaplanarak (minimum süre 16 saat ile maksimum süre 80 saat arasında makul bir saat üzerinden ) ücret ödenmesi Kamu kurumlarının insiyatifindemidir?
Kamu kurumları isterse bunu maksimum süre olan 80 saat üzerinden hesaplayıp, 80 saat üzerinden sözleşme imzalayabilir mi?

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Kamuda Sayıştay faktörü var. Bütçenin planlaması uygulanması malum...Eğer hekim ve uzman para alsın diye fazla fazla süreli görevlendirme yapılırsa KAMU ZARARI olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle işveren vekilinin imzalı bir görevlendirme yazısı ve İSG kurulu toplantısında bu 80 saatlik görevin verilmesi gerekçeli açık net anlatımlı raporu ile desteklenmeli. Sayıştay denetimi ile fazla verilmiş ücretler faizi ile rucuu edilebilir..

Dincer Kurt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaslar su an deniz kuvvetleri Komutanlığinda a sinifi is guvenligi uzmani olarak gorevlendirildim . Isci kadrosundayim maddi anlamda nasil bir ekstra olabilir bu konuda bilgisi olan varmi ? Kanunda sadece memur la ilgili ek ucret kismi var isciyle ilgili bilgi yok

hocam bende hava kuvvetlerindeyim..irtibat kurabilir miyiz?

Kamile Ö.

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben Kaymakamlıkta çalışıyorum ve c sınıfı isg uzmanıyım. Kurumda henüz isg uzmanı görevlendirmesi yok ancak eğitim vermem istendi. Bununla ilgili paylaşımda bulunabilecek olanlar varsa sevinirim. Sözleşme ile ilgili Prosedürler, eğitim vs. Teşekkür ederim.

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
2ay kaldi degilmi surecin baslamasına

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1Temmuzda başlayacak da
acaba Maliye ödeme kalemini hazırladımı
ödeme önündeki engel kalktımı
onu merak ediyorum bir taraftan

KEZBAN ÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1Temmuzda başlayacak da
acaba Maliye ödeme kalemini hazırladımı
ödeme önündeki engel kalktımı
onu merak ediyorum bir taraftan
Arkadaşlar Maliye Bakanlığının ödeme kalemi zaten var. Ödemek istemeyen çalıştığımız kurumlar 20160305_130745.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kamile Ö.

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar 1 Temmuz sonrası için problem yok zaten. Çalışan sayısına göre görevlendirme yapılacak. Kaymakamlık Benden şu an Çalışanlara İSG Eğitimi vermemi istiyor. Kurumlarında eğitim veren tecrübeli arkadaşlar varsa görüşmek isterim.

karabay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar 1 Temmuz sonrası için problem yok zaten. Çalışan sayısına göre görevlendirme yapılacak. Kaymakamlık Benden şu an Çalışanlara İSG Eğitimi vermemi istiyor. Kurumlarında eğitim veren tecrübeli arkadaşlar varsa görüşmek isterim.
Merhaba Kamile hanım, eğitimler için ÇASGEM Egitim Dairesinden destek alabilirsiniz, eğer siz vermek istiyorsanız öncelikle eğiticilerin eğitimini almanız gerekir diye düşünüyorum.Kolay gelsin..

Moderatör tarafında düzenlendi:

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Tam gün esaslı çalışmayınca ek görev olarak igu yapanlara zaten ödeme yapılmakta,
sıkıntı iş güvenliği uzmanı kadrosunda calışanlar, onlara ilave ödeme vermeyi kabul etmiyorlar

reactor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Alınacak ücret nasıl hesaplanıyor? Kişi sayısı kaç dakikayla çarpılıyor?

mely

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
başlı başına isg uzmanlığı kadrosu ne kadar olur bir öngörüde bulunabilir misniz?
sdece kpss ıle muhendısler atanılıyormus oda 3.5 kadro endustırı muhendısı falan gıbı bolumler alınıyor dıye duydum devletteysen ıstıfa edıp tekrar kpss hazırlanıyormussun onun harıcı zaten ısg uzmanını suan devlet kendı ıcınden gorevlendırmeyle karsılıyor arkadasım

mely

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hocam ben haftada 49 saat ders alıyorum acaba daha ne kadar ek isg uzmanı dolara calisabilirim
hocam zaten ders saatınız neredeyse full dolu cok sıkıntılı bır surec ıyıce kendınızı 1o tl ıcın bogmaya gerek yok dıye dusunuyorum 80 saat

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ücret alan var mı bilmiyorum ama sağlık bakanlığı 2015'te yayımladığı yazıda 1 temmuza kadar hiçbir isg uzmanına ödeme yapılmamasına dair yazı gönderdim tüm kamu hastane kurumlarına fakat iş yeri hekimleri ücretlerini alabiliyorlar.

kimyacı34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
kamuda çalışan iş güvenliği uzmanlarına ayda 80 saat az değil mi ayrıca özel sektörde de çalışma hakkı verilmeli bence doktorlara veriliyor bu anayasaya aykırı değil mi bu konuda düşünceleriniz nedir?

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yerel yönetimlerde isg konusunda bilsisi olan var mı

abdullah cihan uzun

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben Kaymakamlıkta çalışıyorum ve c sınıfı isg uzmanıyım. Kurumda henüz isg uzmanı görevlendirmesi yok ancak eğitim vermem istendi. Bununla ilgili paylaşımda bulunabilecek olanlar varsa sevinirim. Sözleşme ile ilgili Prosedürler, eğitim vs. Teşekkür ederim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.