Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ben emsal kararı paylaşmıştım ama neden kabul görmedi anlayamadım. Çünkü çok arkadaşım bunu bekliyordu.
Arzum Hanım merhaba. Forumumuzla bağlantısı olmayan başka bir forum tarzı site olduğu için reklam olarak değerlendiriliyor.
Kusura bakmayın lütfen :(

arzum hamzakadı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
tmm anladım rica ederim

arzum hamzakadı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
dosyaları ekte göndermeye çalışıyorum

Ekli dosyalar

• Bel1.docx
    507.8 KB · Görüntüleme: 206
  • Bel2.docx
    664 KB · Görüntüleme: 113
  • Bel3.docx
    708.2 KB · Görüntüleme: 101
  • Bel4.docx
    396.5 KB · Görüntüleme: 107

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar kamuda şuan, atandığınız veya çalıştığınız kadro unvanı "iş güvenliği uzmanı" değilse işveren ile İSG KATİP üzerinden sözleşme yaptıysanız ve "asli görevinin uhdesinde iş güvenliği uzmanı olarak gorevlendirilmiştir" yazısı varsa ayda kaç saat yaptıysanız ilave ödeme almak hakkınız zaten mali bütçe kodu da var. İdare vermezse hata yapıyordur Arzum hamzaladı nın paylaştığı kararda emsalsiz.
Ancak atandığı kadro ünvanı "iş güvenliği uzmanı" olarak çalışanlara ilave ödeme yapılmıyor. Örn. şuan 2 tam gün + 90saatlik işyeri hekimliği gereken iş yerinde Tam gün çalışan kadkadroya ataması ona para yok diğerleri baska kadrolarda olduğundan 1400 TL alıyorlar. Bence haksızlık bu!
Umarım bu durumu çözen karar temmuza kadar çıkar.

dnz_1981

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar kamuda şuan, atandığınız veya çalıştığınız kadro unvanı "iş güvenliği uzmanı" değilse işveren ile İSG KATİP üzerinden sözleşme yaptıysanız ve "asli görevinin uhdesinde iş güvenliği uzmanı olarak gorevlendirilmiştir" yazısı varsa ayda kaç saat yaptıysanız ilave ödeme almak hakkınız zaten mali bütçe kodu da var. İdare vermezse hata yapıyordur Arzum hamzaladı nın paylaştığı kararda emsalsiz.
Ancak atandığı kadro ünvanı "iş güvenliği uzmanı" olarak çalışanlara ilave ödeme yapılmıyor. Örn. şuan 2 tam gün + 90saatlik işyeri hekimliği gereken iş yerinde Tam gün çalışan kadkadroya ataması ona para yok diğerleri baska kadrolarda olduğundan 1400 TL alıyorlar. Bence haksızlık bu!
Umarım bu durumu çözen karar temmuza kadar çıkar.
Aynene bizimbkurumdada benzer durum var. Ben a sinifi uzmanim tum sorumluk bende. Ama ilava kismi zamanli c.sinifi uzman gorevlendirmeli diye ucret aliyor. Ben bakiyorum. Ayrica ayni kurumun baska isyerlerinde yine tam.zamanli olup sirf atamasi olmiyanlar yine aliyor. Ayni isi yapiyoruz ben kadroya atandim diye alamiyorum. Boyle bir sey yok. Csgb nin bu konuya duzenleme.getirmesi lazim. Herkes bu konuyu bimere veya benzer kurumlara yazarsa belki bi etki olur. Ben defalarca yazdim ilerde yonetmelik.degusikliginde dikkate alicaz denmisti

doganays

Üye
TÜİSAG Üyesi
Aynene bizimbkurumdada benzer durum var. Ben a sinifi uzmanim tum sorumluk bende. Ama ilava kismi zamanli c.sinifi uzman gorevlendirmeli diye ucret aliyor. Ben bakiyorum. Ayrica ayni kurumun baska isyerlerinde yine tam.zamanli olup sirf atamasi olmiyanlar yine aliyor. Ayni isi yapiyoruz ben kadroya atandim diye alamiyorum. Boyle bir sey yok. Csgb nin bu konuya duzenleme.getirmesi lazim. Herkes bu konuyu bimere veya benzer kurumlara yazarsa belki bi etki olur. Ben defalarca yazdim ilerde yonetmelik.degusikliginde dikkate alicaz denmisti
Hocam kadro olarak is guvenligi uzman kadrosuna atanip uzman maasi mi aliyorsunuz ?

hakanhakanfizik25

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bende kamuda memurum, aynı zamanda ek olarak ayda 16 saat isg uzmanı olarak yaklaşık 1 yıldır görev yapıyorum. fakat ek ücret almıyorum. genel müdürlüğe sordum ücret 1 temmuzdan sonra dediler.

dnz_1981

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Hocam kadro olarak is guvenligi uzman kadrosuna atanip uzman maasi mi aliyorsunuz ?
Kadroya atanip muhendis maasi aliyorum. Devlet personel baskanliginda tanimli isg uzmani diye bir kadro yok zaten. Bize kurum icinde verilen bir unvan gibi birsey. Cocgu kurum.boyle bir kadro yok diye girevlendirme yapiyor . Bizde uydurmuslar bir kadro makina.muhendisi olma ve sertifikasi bulunma sartiyla atiyolat. Sonrasa isin bu deyip ucret vermiyolar. Halk sagligi merkezlerinde direk isg uzmani diye aliniyor personel ama yinede odeme aliyor. 10 kurum varsa 7 si veriyor bu tazminati.

Halil Turan Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kamuda mühendisim. İsg uzmanı olarak 1.5 yıldır görev yapıyorum. 1 yıldır 10 saatlik ücret alıyorum. ilk altı ay kurumu ikna etmek için uğraştım. Zor oldu ama başardım. Temmuzda memurlarında kanun kapsamına girmesiyle ücret artacaktır.

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
bende kamuda memurum, aynı zamanda ek olarak ayda 16 saat isg uzmanı olarak yaklaşık 1 yıldır görev yapıyorum. fakat ek ücret almıyorum. genel müdürlüğe sordum ücret 1 temmuzdan sonra dediler.
Valla kurumlar safa yatıp biz bilmeyiz diyorlar ama net söyleyim bizde geriye dönük verildi sizde 16 saat geriye dönük faiziyle alırsınız. Ama dikkat edin görevlendirme yazısı ve ıslak imzalı sözleşme önemli bunlar yoksa bahane edip vermeye bilirler.

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kamuda iş güvenliği çalıştırma zorunluğu ile ilgili kuruma yazı gelen var mı?

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
kamuda iş güvenliği çalıştırma zorunluğu ile ilgili kuruma yazı gelen var mı?
2013 te "500'den fazla işçi çalıştıran işyerleri" konulu csgb yazı gelmişti; isg katip de igu ve ih bgörevlendirmeniz yok cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz en kısa sürede gerekli işlemleri yapın...

Selim Selim

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Görevlendirmeyle ilgili sözleşmedeki saati neye göre belirleyeceğiz? Yönetmelikteki Az tehlikeli sınıf için işçi başına 10 dk olarak kabul etsek mesela, bizim kurumda 50 personel var komik bir ödeme oluyor. Fikri olan var mı?

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yazı gelmedi gelen var mı diye sordum...kolay gelsin

mzazlg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Çalışan başına en az 10 dakika, bu süre 20 dak. - 30 dak. da olur diye düşünüyorum. Kurum nasıl düşünecek bakalım. üst limit 80 saat o belli aşılamaz. ancak alt limit bence değiştirilebilir. kurum derse ki en az 30 dak. ödeme yapacağım (dermi acaba ??? ) sanırım problem olmaz.

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
İsg katip enson yılbaşında sözleşme yaptım en az 8000dk ya musaden etmişti. Olaya paradan ziyade hizmet vermek için yeterli süre olarak bakmak lazım. Malum devlet işinde Kamu zararı,kamu faydası ince bir çizgi...
İşveren vekili tarafından asgari 500dk lık hizmet yeterli görülüyorsa katip in yanısıra İSG hizmetleri Hk. Yönetmelik ek-5a ıslak imzalı olarak csgb gönderilmesi gerekiyor

Selim Selim

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
50 kişi üzerinden hesaplasak aylık 8 saat yapıyor. Bu sürenin kendim açısından yeterli olacağını zaten sanmıyorum. Araştırmayı seven biriyim, işimi hatasız yapmak adına ve tecrübe eksiğini kapatmak adına bu süre zaten araştırmalarıma yetmez.Çalışma süresinin yetmemesine artı olarak meslek riski+iş yükü alıyoruz. Bunun karşılığı olarak 150 tl gibi bir rakam almak gerçekten hayal kırıklığı ve saçma olur düşüncesindeyim. Umarım bu faktörlerin hepsi göz önüne alınarak işlem yapılır. Yoksa 150 tl için kesinlikle değmez.Zaten teknik sınıf olarak dünyaca sorumluluğu üstümüze alıyoruz, bir de buna gerek yok sertifikam duvarda asılı kalabilir.

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Zaten sıkıntı birazda burada başlıyor kamuda atanmış personelin halihazırda görevi var isg mesuliyeti ek görev olacak bir iş degil, katılıyorum ve bence 150 lira için degil 1500 lira için bile yapılmaz. Ben 2011 den itibaren isg uzmanı kadrosunda çalışıyorum tek işim bu herhangi bir ilave ücret de almadım ama biraz sevdim ve alıştım artık:). Kamu bence sonradan isg uzmanı olan mühendis vb. Personeline değil bu üniversitelerin isg programı bölümlerinden mezun vatandaşları istihdam ederek sıfırdan başlatmalı

adem KARSLİOGLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar 50 çalışandan az personeli bulunan az tehlikeli kamu kurumunda 80 saat isg görevlendirmesi alabilir miyim, bir kamu kurumu 150 kişilik minunum görevlendirme 25 saat iken il müdürü 1 uzmanı 80 saat olarak görevlendirdi, bizdede 8 saat minumum iken 80 saat görev verilebilir mi ACİL bilgi verebilen varmı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.