Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Dışarıdan hizmet alımı ile isg uzmanlığı yapanlar var mı ?

Harun7882

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkdaşlar ; A sınıfı İş güvenliği Uzmanıyım. İl halk sağlığı laboratuvarında çalışıyorum. Nace kodlarını incelediğimde Tıbbi Laboratuvar bulunduğu için Çok tehlikeli sınıfına girereken,diğer açıdan ise su analizleri vs yapıldıgı için Tehlikeli sınıfına girmektedir.Tehlike sınıfı belirlenirken nasıl bir yol izlenecek? Sizce tehlike sınıfı nedir? Tesekkur ederım

KEZBAN ÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkdaşlar ; A sınıfı İş güvenliği Uzmanıyım. İl halk sağlığı laboratuvarında çalışıyorum. Nace kodlarını incelediğimde Tıbbi Laboratuvar bulunduğu için Çok tehlikeli sınıfına girereken,diğer açıdan ise su analizleri vs yapıldıgı için Tehlikeli sınıfına girmektedir.Tehlike sınıfı belirlenirken nasıl bir yol izlenecek? Sizce tehlike sınıfı nedir? Tesekkur ederım
ALO 170 bu soruyu şöyle yanıtlamış:
Aynı işverene ait işyerlerinde İSG hizmetlerinin organizasyonu nasıl gerçekleşir? İLGİLİ MEVZUAT 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik, 20.07.2013 tarihli ve 28713 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik AÇIKLAMA 6331 sayılı Kanun’da tanımlanan işyerleri, Sosyal Güvenlik Kurumuna tescil yapıldığı şekliyle esas alınır. Bu nedenle, SGK tescil numarası farklı her bir birim için tehlike sınıfı ve çalışan sayısı ayrı ayrı belirlenerek 6331 sayılı Kanun’dan doğan yükümlülükler bu birimlerin her biri için yerine getirilmelidir. Bununla birlikte, aynı işyerine bağlı ve aynı SGK sicil numarasına sahip olmak üzere farklı yerlerde alt birimleri olan kurumlar öncelikle işyeri sicil numarasının karşılık geldiği işyeri tehlike sınıfını belirlemeli ve çalışan sayısı hesabında alt birimler de dahil bütün çalışanların toplam sayısını almalıdır. Buna göre, 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik ile 20.07.2013 tarihli ve 28713 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin 12’nci maddeleri uyarınca iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli sayısı belirlenerek görevlendirme yapılır. Tam süreli istihdam gerekmediği hallerde, çalışan sayılarına göre işyerinin ihtiyacını karşılayan sayıda iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli; alt birimlere, merkezden bu hizmeti verebilir veya her bir alt birim kendi bünyesinde de bu kişileri istihdam edebilir.

Harun7882

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kezban Hanım; kısaca tıbbi laboratuvar için çok tehlikeli, klinik dışı laboratuvarlar için tehlikeli sınıfı olarak düşünerek hareket mi edeceğiz ?

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Alo 170 gerçek kişi işveren ve tüzel işverenler için yorum yapmış, Kamu kurumunda iş sözleşmesine dayalı 5510 sayılı kanun kapsamında çalışan işçi yoksa o işyerinin SGK da tescili olmaz, kısaca bir kamu kurumu bünyesinde yalnızca memur personel varsa işçi ya da sözleşmeli personel yoksa o işyerinin SGK İl Müdürlüklerinde işyeri dosyası bulunmaz, söz konusu kurumların yalnızca genel Müdürlükte emekli kesenek dosyaları bulunur.Bu sebepten kamu kurumlarında İş yeri tehlike sınıfları tereddütünde potansiyel vergi numarasına kayıtlı işkolu kodundan veya denetim yoluyla asıl iş tespiti yapılır. Aynı iş yerinde birden fazla tehlike sınıfına giren iş varsa en tehlikelisi dikkate alınır.

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Kezban Hanım; kısaca tıbbi laboratuvar için çok tehlikeli, klinik dışı laboratuvarlar için tehlikeli sınıfı olarak düşünerek hareket mi edeceğiz ?
HAYIR tam olarak böyle değil.tam doğrusu bir işyerinin farklı tehlike sınıfları olsa bile en üsteki tehlike sınıfı esas alınmalıdır.Tüm labaratuvar çok tehlikeli sınıftadır.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Alo 170 gerçek kişi işveren ve tüzel işverenler için yorum yapmış, Kamu kurumunda iş sözleşmesine dayalı 5510 sayılı kanun kapsamında çalışan işçi yoksa o işyerinin SGK da tescili olmaz, kısaca bir kamu kurumu bünyesinde yalnızca memur personel varsa işçi ya da sözleşmeli personel yoksa o işyerinin SGK İl Müdürlüklerinde işyeri dosyası bulunmaz, söz konusu kurumların yalnızca genel Müdürlükte emekli kesenek dosyaları bulunur.Bu sebepten kamu kurumlarında İş yeri tehlike sınıfları tereddütünde potansiyel vergi numarasına kayıtlı işkolu kodundan veya denetim yoluyla asıl iş tespiti yapılır. Aynı iş yerinde birden fazla tehlike sınıfına giren iş varsa en tehlikelisi dikkate alınır.

Alo 170' ten medet ummayın arkadaşlar boşuna ... biz onlardan daha iyiyiz

alperen3

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hocam bildiğim kadarıyla mühendisler zaten %160 üzerinden özel hizmet tazminatını alıyorlar onlara bir getirisi olmaz ancak teknisyen,memur vb. olarak kamuya atanan teknik öğretmenlere ve iki yıllık isg okuyan kamudaki teknikelere faydası olur kanaatindeyim kurumunda ek ödeme alan bir arkadaş görüş belirtse daha açıklayıcı olur aslında.

temmuz ayından itibaren yasal bir engel yok kamuda sözleşme yapan uzmanlara ödeme yapılır

hsnhsyn1888

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba küçük bir sorum olacaktı. Yardımcı olursanız çok memmun olurum.

ben çevre ve şehircilik bakanlığında mimar olarak çalışıyorum. Aynı zamanda C sınıfı isg uzmanıyım. Geçenlerde İSG kurulu ve risk değerlendirme kuruluna İSG uzmanı olarak beni de yazdılar.

Kurumumuz da 50 de fazla çalışan bulunmakta. Bana isg uzmanı olarak ek bir ücret ödenir mi. Sorumluluklarım neler. Birde 1 Temmuz 2016 diye bir tarih dolaşmakta kamu kurumları için. O tarihte mi yürürlüğe girecek yada bana ödeme o tarihten sonra mı olacak?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar merhaba küçük bir sorum olacaktı. Yardımcı olursanız çok memmun olurum.

ben çevre ve şehircilik bakanlığında mimar olarak çalışıyorum. Aynı zamanda C sınıfı isg uzmanıyım. Geçenlerde İSG kurulu ve risk değerlendirme kuruluna İSG uzmanı olarak beni de yazdılar.

Kurumumuz da 50 de fazla çalışan bulunmakta. Bana isg uzmanı olarak ek bir ücret ödenir mi. Sorumluluklarım neler. Birde 1 Temmuz 2016 diye bir tarih dolaşmakta kamu kurumları için. O tarihte mi yürürlüğe girecek yada bana ödeme o tarihten sonra mı olacak?

sizi yazdılar diye bir şey yok.Siz isterseniz igu olarak çalışabilirsiniz.İstemesseniz sdece kurulda sıradan bir görevli olarak kalırsınız.Temmuza kadar para mara yok bedava çalışırsan buyur.Para verilecek savsatalarına şu an inanmayın.Kendi görevinizi yapmaya devam edin bedava iş yapmak isterseniz hava hoş.

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi

Umut Bey "Kamu kurumunda iş sözleşmesine dayalı 5510 sayılı kanunkapsamında çalışan işçi yoksa o işyerinin SGK da tescili olmaz", şeklinde yazmışsınız, bu nedenle İSG KATİP de kaydı olmayacak haliyle sadece memurların olduğu kurumlarda
İSG KATİP ÜZERİNDE sözleşme yapılamayacak. Bu durum aşılabiliyor mu?

Benim çalıştığım kurumun İSG KATİP de sadece işçi çalışanlarının sayısı gözüküyor, memurlar toplam sayıya dahil edilmemiş durumda ki memurlar da 1 uzman gerektiriyor. Toplam çalışan sayısını yazarak sözleşmeleri ÇSGB ye gönderdim.
Bildiğiniz başka bir yöntem var mı?

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Umut Bey "Kamu kurumunda iş sözleşmesine dayalı 5510 sayılı kanunkapsamında çalışan işçi yoksa o işyerinin SGK da tescili olmaz", şeklinde yazmışsınız, bu nedenle İSG KATİP de kaydı olmayacak haliyle sadece memurların olduğu kurumlarda
İSG KATİP ÜZERİNDE sözleşme yapılamayacak. Bu durum aşılabiliyor mu?

Benim çalıştığım kurumun İSG KATİP de sadece işçi çalışanlarının sayısı gözüküyor, memurlar toplam sayıya dahil edilmemiş durumda ki memurlar da 1 uzman gerektiriyor. Toplam çalışan sayısını yazarak sözleşmeleri ÇSGB ye gönderdim.
Bildiğiniz başka bir yöntem var mı?
Kamu için yürürlüğe girmediğinden olabilir, şimdilik ancak yazılı bildirimle olur

mely

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Görevlendirme ile isg uzmanı olursan ek dersi olmayan birisi için iyi birsey ama 40 saati dolduran birisinin de tenezzül etmiyecegi riskli bir is

doganays

Üye
TÜİSAG Üyesi

Öncelikle isg katip üzerinden sözleşmenizi ve ek 5b ile sözleşmenizi hemen yapınız. Sözleşme yaptığınız saat üzerinden ödemenizi talep ediniz. Bu işi yapıpta ücret almayan neredeyse yok, sadece idareciler nasıl yapacaklarını bilmediğinden dolayı sorun oluyor. Sözleşmelerinizi yaptıktan sonra resmi olarak ödemenizi talep ediniz.

tugba13

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bulent bey merhaba bizim bakanlıkta suan isg uzmanı olup parasını alan cok kisi var nerdeyse 1.5-2 yıldır...bu durumda sizin yazdıklarınıza bakınca kararsız kalıyorum

Harun7882

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Günaydın arkadaşalar,bir sorum olacaktı.. Bir hastanenin laboratuvarında tadilat yapılacak inşaat eketrık vs vs gıbı, bu işi yapmak için dışarıdan gelen ustalardan birisi iş kazası geçirirse sonuç ne olacak ? yada iş güvenliği uzmanın önceden bu konuda yapması gerekenler nelerdir sizce?
Tesekkur ederım

Dniz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Günaydın arkadaşalar,bir sorum olacaktı.. Bir hastanenin laboratuvarında tadilat yapılacak inşaat eketrık vs vs gıbı, bu işi yapmak için dışarıdan gelen ustalardan birisi iş kazası geçirirse sonuç ne olacak ? yada iş güvenliği uzmanın önceden bu konuda yapması gerekenler nelerdir sizce?
Tesekkur ederım

Tadilat öncesi risk değerlendirme çalışması yapılabilir yapılacak işin nasıl yapılacağı ve bu iş yapılırken hasta hasta yakınları ve çalışanlar için tehlikeleri nelerdir araştırılmalı, bu tespitlerinizide işi yapacak firmanın isg işlerine bakan sorumlusu ile yapmanızı öneririm...

Pınarr Neşş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba sayın meslektaşlarım size bir sorum olacaktı .Ana firmadai uzman taserondakı uzmanına hiçbir şekilde uyarmadan para cezası kesebılır mı ?Bu nerde yazıyo .Bu konuda lütfen bana yardımcı olabılır mısınız .

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.