Tartışma : C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar uzatılması gerektiğini düşünen düşünmeyen, herkes oyunu kullansın. Bakalım ne sonuç çıkacak demokrasi kazansın :)

Tahir Gülsoy

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
10 kişiye kadar veya daha az sayılarda çalışanı olan işletme tüm tehlike sınıflarından 2 milyon adet işletmedeki (esnaf ve sanatkarlar işe girişimci müteşebbisler içinde olmak üzere) iş yapabilme ile çalışma imkanlarını bence kaybettik özellikle C sınıfı olanlar az tehlikeli sınıfta olup 10 kişiden az çalışanı olan şirket sahipleri kursa gidip kendi iş güvenliği uzmanı yerine çalışacak C sınıfı uzmanlar ne yapacak 1.07.2017 sen sonra nasıl ve nerelerde çalışıcak bilgisi olan varsa paylaşabilir mi saygılar

melih özkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan düzenleme ile çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin B sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü ile tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin C sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüklerine ilişkin süreler iki yıl uzatılacak.

Memurlar netin haberinde emekli memurların 20 yil üstündeki maas haklari vs ile ilgili konunun en altinda yazan yazi.

Aklin yolu bir yapilmasi gerekiyordu zaten. Oralarda yayınlandıgina gore saglam kaynak olmali. Şimdi artik sinif vs probleminden ziyade uzmanların durumlarını çalışma şartlarını düzeltmek için çalışmak bastırmak imzalar toplamak lazım.

Belma toraman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan düzenleme ile çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin B sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü ile tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin C sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüklerine ilişkin süreler iki yıl uzatılacak.

Memurlar netin haberinde emekli memurların 20 yil üstündeki maas haklari vs ile ilgili konunun en altinda yazan yazi.

Aklin yolu bir yapilmasi gerekiyordu zaten. Oralarda yayınlandıgina gore saglam kaynak olmali. Şimdi artik sinif vs probleminden ziyade uzmanların durumlarını çalışma şartlarını düzeltmek için çalışmak bastırmak imzalar toplamak lazım.
İnşallah öyle olur

demetçe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Hakkımızda hayırlısı ne ise o olsun ama artık belli olsun ona göre hayatımızı planlayalım...

Bekenim

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Tasarıyı buldum ama konu ile ilgili geçen bir madde yok, bir yanlış anlaşılma var sanırım
http://www2.tbmm.gov.tr/d26/1/1-0796.pdf

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

NEGATOSKOP

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Diğer başlıkta da yazdım. Komisyon tutanağında açık olarak yazıyor. Dün görüşülmüş, onaylanmış ve kabul edilmiş.

Gökhan Özyılmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Üstad diğer başlık dediğin nerede? Bulamadım ? Ben direk TBMM nin yasa tasarına girip baktığımda öyle bir madde göremedim.

Taylan Altun

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Bir üst sınıfın yerine yetkin olarak bakabilmenin uzatılması bu kadar istendiğine göre benim gördüğüm, C ve B sınıflarının çoğunluğu ilgili tehlike sınıfları yerine bir üst sınıfta görev almakta. Bu bile sistemin düzene girmesi icin uzatılmaması gerekliliğini ortaya koyuyor bence. Kimse alınmasın, sistemin düzene girmesini ve gerçekten uygulanmasını istiyorsak atılması gereken adımlardan biri de bu uzatmaların sonlanmasıdır. Benim bildiğim kadarıyla bu 2. veya 3. uzatma ve bunun sistemi düzene sokmadığı bariz şekilde görünüyor. Ve ayrıca, ben bu mesleği icra etmiyorum ama görünen o ki bu işi yapmak için A sınıfı belgenin bu uzatmalar nedeniyle hiçbir hükmü yok. Bakanlığın ve TUISAG kurumunun uzatmalarla sürünceme yerine piyasanın kendini düzene sokması için gerçekçi denetlemeler, gerekirse cezalar ile uygulamalardaki aksaklıkları giderme yolunda zorlayıcı olması görevlerinin gereği ve en doğrusudur. Aksi taktirde sorunların üzerini öteleyerek örtmeye devam etmeleri anlamına gelir. İş kazalarının her geçen yıl daha da artmasının da birincil sebebinin bu denetim eksikliği ve sorunların ötelenmesi olduğunu görmek çok zor değil.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bir üst sınıfın yerine yetkin olarak bakabilmenin uzatılması bu kadar istendiğine göre benim gördüğüm, C ve B sınıflarının çoğunluğu ilgili tehlike sınıfları yerine bir üst sınıfta görev almakta. Bu bile sistemin düzene girmesi icin uzatılmaması gerekliliğini ortaya koyuyor bence. Kimse alınmasın, sistemin düzene girmesini ve gerçekten uygulanmasını istiyorsak atılması gereken adımlardan biri de bu uzatmaların sonlanmasıdır. Benim bildiğim kadarıyla bu 2. veya 3. uzatma ve bunun sistemi düzene sokmadığı bariz şekilde görünüyor. Ve ayrıca, ben bu mesleği icra etmiyorum ama görünen o ki bu işi yapmak için A sınıfı belgenin bu uzatmalar nedeniyle hiçbir hükmü yok. Bakanlığın ve TUISAG kurumunun uzatmalarla sürünceme yerine piyasanın kendini düzene sokması için gerçekçi denetlemeler, gerekirse cezalar ile uygulamalardaki aksaklıkları giderme yolunda zorlayıcı olması görevlerinin gereği ve en doğrusudur. Aksi taktirde sorunların üzerini öteleyerek örtmeye devam etmeleri anlamına gelir. İş kazalarının her geçen yıl daha da artmasının da birincil sebebinin bu denetim eksikliği ve sorunların ötelenmesi olduğunu görmek çok zor değil.
Taylan Bey, ötelenmenin özellikle C sınıfı uzmanlar tarafından bu kadar istenmesinin sebebi tehlikeli sınıftaki iş yerlerine bakma hevesi değil, sadece işsiz kalma korkusu. Malum 2016 Temmuz ayında yürürlüğe girmesi gereken yönetmelik ertelendiği için az tehlikeli sınıftaki 50'den az çalışanı olan işyerlerinin uzman bulundurma zorunluluğu yok. C sınıflarının tehlikeli sınıftaki işyerlerine bakabilme yetkileri de alındığı takdirde, şu an aktif çalışan C sınıfı uzmanların en az %80i Temmuz ayına kadar işsiz kalır. Bu yüzden kesinlikle ötelenmesi gerekir.

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Taylan Bey, ötelenmenin özellikle C sınıfı uzmanlar tarafından bu kadar istenmesinin sebebi tehlikeli sınıftaki iş yerlerine bakma hevesi değil, sadece işsiz kalma korkusu. Malum 2016 Temmuz ayında yürürlüğe girmesi gereken yönetmelik ertelendiği için az tehlikeli sınıftaki 50'den az çalışanı olan işyerlerinin uzman bulundurma zorunluluğu yok. C sınıflarının tehlikeli sınıftaki işyerlerine bakabilme yetkileri de alındığı takdirde, şu an aktif çalışan C sınıfı uzmanların en az %80i Temmuz ayına kadar işsiz kalır. Bu yüzden kesinlikle ötelenmesi gerekir
işveren c sınıfı uzmanları 4857 sayılı iş kanunun hangi maddesine istinaden işten çıkaracaktır?

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
işveren c sınıfı uzmanları 4857 sayılı iş kanunun hangi maddesine istinaden işten çıkaracaktır?

İşveren yada çalışan istedikleri zaman iş akitlerini fesih edebilmektedir.

Bu fesih için 4857 sayılı İş Kanunun Süreli Fesih Madde 17 gerekleri bildirmektedir.
Bu gerekler yerine getirildiğinde iş veren yada çalışan iş akdini fesih edebilir.

Ayrıca iş veren, iş güvenliği uzmanı ile yapmış olduğu iş sözleşmesinde, bir üst tehlike sınıfına da bakabilmesi durumunu belirtmiş ise yine 4857 sayılı İş Kanunun :

"Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi
Madde 22 - İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.
Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz."

Maddesiyle de iş akdini fesih edebilir.

Bunlar sadece maddeler. İş akdi karşılıklı yapılan iki tarafında rızasıyla devam eden bir durum. Nasıl ki bir İGU işini beğenmeyerek istifa edip İş akdini fesih edebiliyor ise ( gerekleri yerine getirerek ) iş verende aynı şeyi iş akdini fesih edebilir. ( gerekleri yerine getirerek )

Saygılarımla.

stimpy99

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çok tehlikeli işler bence meslek grubuna göre ayrılması taraftarıyım ben inşaat mühendisiyim ben A sınıfı isg uzmanı olsam bütün mevzuatı yutsamda ne kadar anlarım madenlerde çalışmadan yada bir orman mühendisinin inşaatlarda yapım işinden tabiki bu benim gözlerimden ve yaşadıklarımdan dolayı söylüyorum kimsenin mesleğine yaptığa işe karıştığım yok

aykut aksoytlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çok tehlikeli işler bence meslek grubuna göre ayrılması taraftarıyım ben inşaat mühendisiyim ben A sınıfı isg uzmanı olsam bütün mevzuatı yutsamda ne kadar anlarım madenlerde çalışmadan yada bir orman mühendisinin inşaatlarda yapım işinden tabiki bu benim gözlerimden ve yaşadıklarımdan dolayı söylüyorum kimsenin mesleğine yaptığa işe karıştığım yok
Buna katılmıyorum cunkı burda ınsaat yapmıyorusnuz usg acısından degerlendıreceksınız ve yonetmelıklere gore hareket edeceksınız dersenızkı ısg yı proje asamasında tasarlamak gerek anlarım

Beysoy ALPER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Buna katılmıyorum cunkı burda ınsaat yapmıyorusnuz usg acısından degerlendıreceksınız ve yonetmelıklere gore hareket edeceksınız dersenızkı ısg yı proje asamasında tasarlamak gerek anlarım

Aykut Bey,

Herşeyi mevzuattan, yönetmelikten veya eklerinden ya da yapım metodu denilen işin başından anahtar teslimi hale gelinceye kadar geçen süreçte atılan tüm adımları anlatan listeden öğrenemezsiniz. O iş için hazırlanmış kontrol listesinden de öğrenemezsiniz. İş Güvenliği adına verilen hiç bir eğitimde (spesifik eğitimler hariç) inşaatlardaki riskler derinlemesine öğrenilemez. O işe hakim değilseniz olacak şudur;

Sahaya çıkarsınız. İnşaat Şantiyesi alanında geziniyorsunuz. Bir usta gördünüz bir iş yapıyor mesela. Siz onun yaptığı işin ne olduğunu bilmezseniz, bir önceki ve bir sonraki adımındaki teknik durumlara haiz olmazsanız, bir şey söylediğinde apışıp kalırsanız ve çalışan bu durumu fark ederse (ki edecektir emin olunuz) o an bittiğinizin resmidir. İlk dinlenme molasında çay içen çalışanların kendi arasındaki muhtemel muhabbeti özetleyeyim;
- salih usta bu bizim güvenlikçi var ya
/ Ahmet abi mi?
- yok be usta kapıdakini demiyorum iş güvenlik iş güvenlik!
/ heeee bırak ya bi halt bildiği yok gelmiş buraya geziniyor ortalıkta
- usta ben de onu diyecem yav, adama KAYAR KALIP dedim, kaymaması için nasıl önlem alırız diye sana sordu ya hani?
/ heeee sorma karnıma kramp girdi gülmekten.
- usta al benden de o kadar, hiçbirşeyden haberi yok, gelmiş bizi denetliyor...
/ Sallayın onu siz bana tabisiniz.

Bu noktadan sonra çalışanlar o İş Güvenliği Uzmanını dinler mi? Dinlese de anlar mı? Anlasa da uygular mı?

... ?

Ben de Soner Bey'e katılıyorum; iş güvenliği uzmanları tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda mesleki yeterliliklerine binaen görevlendirilmelidir. En kötü ihtimalle de ÇASGEM tarafından modül açılarak ELEKTRİK İŞLERİNDE İSG, İNŞAAT İŞLERİNDE İSG gibi içi dolu sertifikasyon programlarına tabii tutulmalıdır. Ertelemelerle baltalanan mesleğimizin geleceği için son derece önemli hususu bilgilerinize arz eder, saygılarımı sunarım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.