Anket Tartışma İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfta Çalışma Hakkı Uzatılması Anketi

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfta Çalışma Hakkı Uzatılsın mı ?

Anketin kapanma tarihi 16 Ocak 2017.
 1. Evet, uzatılsın

  66,8%
 2. Hayır, uzatılmasın

  30,6%
 3. Bu konuda çekimserim.

  2,6%
 1. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK İSAG Derneği Başkanı TÜİSAG Çalışma Birimi  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ BİR ÜST SINIFTA ÇALIŞMA HAKKININ UZATILMASI İLE İLGİLİ ANKET ÇALIŞMASINA KATILIMLARINIZI BEKLİYORUZ

  Değerli Meslektaşlarım,

  1 Ocak 2017 tarihinde C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının tehlikeli sınıfta çalışma hakkı ve 1 Ocak 2018 tarihinde B sınıfı İş güvenliği Uzmanlarının Çok tehlikeli sınıfta çalışma hakları sona erecektir.

  Konuyla ilgili mağduriyet yaşayacak olan iş güvenliği uzmanları meslektaşlarımız tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sürelerin uzatılması ile ilgili bir çalışma yapmamız konusunda yoğun talep gelmektedir. Bu talepler sebebiyle bakanlığımıza böyle bir başvuruda bulunmak istiyoruz. Fakat gördüğüm kadarıyla bir çok meslektaşımızda bu çalışmayı onaylamamaktadır.

  İSAG facebok grubumuzda gerçekleştirdiğimiz ankete katılım göstererek çalışmalarımızı yönlendirme konusunda destek verebilirsiniz. Saygılarıma

  İSAG facebook grubu adresi

  www.facebook.com/groups/leventkavlak

  Levent KAVLAK
  İSAG, İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
  Yönetim Kurulu Başkanı

  Not:İSAG facebook sayfamıza beğeni yaparak İSG ile tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz
  .
  İSAG facebook sayfası adresi:

  https://www.facebook.com/pages/İSAGİş-Sağlığı-ve-Güvenliği-Profesyonelleri-Derneği/873840019297524

  YouTube İSG Video Adresi:
  www.youtube.com/channel/UCXbTICX72rL8yILCdDUDqmA

  www.isag.org.tr
  https://www.facebook.com/pages/Levent-Kavlak/1594093460827671?notif_t=page_new_likes
  www.facebook.com/leventkavlak1
  www.twitter.com/leventkavlak1
  http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193
  leventkavlak1@gmail.com
  Gsm:532 232 91 05


   
  Damla.Duru, M.Dundar ve Bekenim bu yazıya teşekkür etti.
 2. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi
  Levent Bey, anket ve talep için geç kalınmadı mı?Bakanlık her ne yapacaksa muhtemelen daha Aralık Ayı'ına girmeden karara bağlamıştır.Biz anket yapıp, bakanlığa talepte bulunana kadar karar açıklanmış olur.


   
 3. murat erçevik

  murat erçevik TÜİSAG Üyesi

  bu işi ciddi yapan bilen biri olarak devamlı ertelenmesi sektördeki ciddiyetimizi kaybetmemize,ayrıca binlerce tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri daha hizmet almamışken bu yönde herhangi bir cezai işlem yapılmazken ne de olsa yine ertelenir düşüncesiyle ciddiye alınmayan sektör durumunda iken halen iş kazaları sonucu mağduriyetler yaşanırken,bu talep çalışması OSGB lerin daha da ucuz personel çalıştırmasına olanak sağlayacağından şu anda ben 6 tane B sınıfı 5 tane A sınıfı arkadaşım işsizken bu yönde çalışma yapılmasını kabul etmiyorum. Alınan kararlara saygı duyularak ciddi duruş sergilememiz gerektiğini düşünüyorum.

   
  MEZUN, pelikantepesi, isgkemal2013 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK İSAG Derneği Başkanı TÜİSAG Çalışma Birimi

  Değerli meslektaşlarım,

  İş güvenliği uzmanları meslektaşlarımızın yaşadığı sorunların ve çekilen sıkıntıların temel nedenlerinden birisi ülkemizde tecrübeye, branşlaşmaya ve bilgiye dayalı bir sistem olmayışıdır. Bunun oluşumu için azami gayret ediyoruz. İlerleyen yıllar içerisinde sınıf ayrımın kesinlikle kaldırılacağını hepimiz biliyoruz. Ülkemizin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili gelişimlerinde verdiğimiz emekler ve meslektaşlarımıza verdiğimiz katkılar ortadadır. Tüm meslektaşlarımızın meslek haklarını gözetmek için verdiğimiz mücadelede A, B ve C sınıfı diye bir ayrım yapma lüksümüz yoktur.
  2014 yılında 6645 sayılı kanun içerisinde bir üst sınıfta görev yapabilme ile ilgili yapılan çalışmada B ve C lerin süreleri 1 ocak 2018 de aynı zamanda bitseydi bugün bu sorunu konuşuyor olmayacaktık. B Sınıfı iş güvenliği iş güvenliği uzmanlarının sürelerinin uzatılması ile ilgili bir çalışma yapmayacağız. Bizlerin amacı tecrübe ve bilgiye dayalı bir çalışma sistemi oluşturmaksa bu tarz emeksiz yükseltmelere karşı duruş sergilemeliyiz. Fakat bugün yaşanan sorun geçmişte yapılan bir hatanın çok büyük bir mağduriyet yaşatması yüzünden karşımıza çıkmaktadır. Şu an bakanlığımızın konuyla ilgili bir çalışma yaptığını tahmin ediyoruz. Umarım saadet zincirine dönüşen bir uygulamadan ziyade gerçek sorunların çözümüne yönelik bir çalışma olacaktır.

     

   
 5. murat erçevik

  murat erçevik TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği hizmeti almayan iş yerleri için gerekli yaptırımların bakanlık nezrinde yayınladıkları idari para cezalarının aktif uygulamaya geçmesi sağlanması durumunda 500 bin kadar işyeri hizmet alması durumunda işsizlik olmayacağı kanaatindeyim. Önümüzdeki yıl B sınıfları işsiz kalacak diye süre uzatımına gidilecek,Peki B sınıfları hangi iş kolunda işsiz kalacak hepsi çok tehlikeli iş yerlerinde çalışmaktadırlar. Peki A sınıfları şuan çoğu işsiz piyasadaki ücret ise yerler altında, gecen okuduğum dava sonucunda uzmana 20.000 TL rücu edildi.yıllarca eğitim al iş güvenliğini ciddiye almayan işveren ve çalışan nedeniyle karakol savcılığa düş bunları ben bizzat yaşadım.Piyasa daki OSGB lerin de işverenler kadar iş güvenliğini umursamamaktadır. sadece fatura kesmektedirler bir kaza olursa uzman ve mesul müdür yanar sahibine hiç birşey olmamaktadır.Sürekli sirkülasyon vardır.kendine iş getirmeyen uzmanı işden çıkarıyor veya uzman daha iyi bir iş bulunca hemen kaçıyor.hal böyle iken istenilen seviyeye gelmemiz mümkün olmayacaktır.Sorun belli çözüm de belli dir. Bunun yapılması yönünde üzerimize düşen görev yapmak için hazır olmalıyız.Bakanlığı kanunlarla temsil eden uzmanlar olarak kendi saygınlığımızı kendimiz korumamız gerektiğini düşünüyorum.Teşekkürler.   
  isgkemal2013 ve Erol Bayrak bu yazıya teşekkür etti.
 6. Arzu K. Çağlayan

  Arzu K. Çağlayan TÜİSAG Üyesi

  Süre uzatılmasına karşıyım. Herrkes kendi sınıfında çalışmalarına devam etmeli. teşekkürler

   
 7. mahircem

  mahircem TÜİSAG Üyesi

  Sigorta primleri ile 1 gün bile bu işi yapmayıp A sınıfı uzman olanlar düşünüldüğünde, bir üst sınıfa bakabilmek çok masumane kalıyor. O yüzden kimse bencillik yapıp ahkam kesmesin bence.
  Bana sorarsanız her ikisi de doğru değil. Ancak mevcut durumda işin suyu çıktı zaten. Ne yaparlarsa yapsınlar. Umrumda değil.
   
 8. Arzu K. Çağlayan

  Arzu K. Çağlayan TÜİSAG Üyesi

  ne kadar da hamaset dolu ifadeler bunlar? beni tanıyor musunuz?

   
 9. isg-victory

  isg-victory TÜİSAG Üyesi

  Kamu kurumlarında temmuz 2016ya kadar görevlendirme mecbur değildi dolayısıyla görevlendirilemedik, dışarda çalışma hakkımız olmadığı için sertifikamızı işletemedik. yani daha önce tanınan bir üst sınıfa bakabilme yetkisinden faydalanma gibi bir şansımız olmadı gibi görevlendirme mecburiyeti olmadığı için sertifikalarımız yerinde saydığı için bir de oradan mağdur olduk, bu nedenle kamuda uzatılma yada sınıf yükseltme fırsatı verilmesi yerinde olacaktır.

     

   
  türker eraslan bu yazıya teşekkür etti.
 10. berkan yıldırım

  berkan yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle konuyu açan ve değerli yorumlarını paylaşan herkeze tesekkurler. Arkadaşlar bildiğiniz gibi 2013 de isg uzmani mecburiyeti gelince devlet pirim gününe dayalı sınav hakkı verdi ve is güvenliğinin a sondan anlamına birçok kişi a ve b sinifi oldu ve çoğuda çalışmıyor. Şuan 3 buçuk yıl oldu ve birii isg uzmani olarak görev yaptım halada öğrenecek bisuru şey var. Ve şuan ben birçok b ve a sınıfı arkadaştan bu işi daha iy bilirken (fiilen bu işi yapmayan) şuan süre uzaması ben işsiz kalcam bu işi ben den iy bilmi yen biri benim yerime daha fazla maaşla ise girerek yapcak bu mu adalet. Acaba . Birde bu taraftan bakmak lazım bu sistem başından beri hatalıdır. Önüne gelene belge dağıtıp gerçekten bu işi yapan ve gonul vernelerin

   
  ozkantugba bu yazıya teşekkür etti.
 11. Arzu K. Çağlayan

  Arzu K. Çağlayan TÜİSAG Üyesi

  Vallahi 17 yıllık mühendisim ve 9 yıldır bu işi yapıyorum, C uzmanlar kadar bilgili değilim. Bence C uzmanlar çok tehlikeli sınıfa da bakabilsin.   
  Emrah Çalışoğlu, Adnan Özkan41 ve ozkantugba bu yazıya teşekkür etti.
 12. isg ismail

  isg ismail TÜİSAG Üyesi

  Sürenin uzatılmasına ve zamanında yapılan prim gün sayısına göre eğitim almadan yapılan yükseltme sınavlarına karşıyım. Ancak yeterli sayıda B ve A sınıfı uzman olmadığından süre en az 1 yıl uzatılacaktır. Hatta bana göre 3 yıl bile bu süre uzatılmış olsa yeterli uzman olması pek mümkün değildir. Sürenin uzatılması hem C, hem B,hem de A sınıfı uzmanların çalışma şartlarını olumsuz etkiler.

   
  cihan cengiz ve ozkantugba bu yazıya teşekkür etti.
 13. berkan yıldırım

  berkan yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Bazı arkadaslar boş yere üzerine alınmasın ben pirim gün sayısından sertifika alan ve buişi hiç yapmamış veya yeni başlamış yeterli tecrübesi olmayanlardan bahsediyorum .Tabiki bu işi yıllardır yapan kişilere saygımız sonsuz ama o kişilerde sayılı olduğu için geneli etkilememektedir
   
  HSE Engineer ve İSG_Mühendisi bu yazıya teşekkür etti.
 14. Abdurrahman zybk

  Abdurrahman zybk TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanları bu osgblerin vesayeti altında çalıştığı sürece hangi sınıf olursa olsun farketmez rahat ve verimli bir çalışma yapması çok zor sürekli engeller çıkıyor çalışanlar eğitime gelmez zor bela toplarsın işveren kkd getirmez madem zorunlu hale getirdi devlet bu işi o zaman uzmanlara OSGB ve işverenlerin baskısı altında olmadan bir çalışma ortamı yaratsın sgk her ay çalışan başına işsizlik fonu için işverenden belli bir ücret alıyor uzmanlar içinde sgk yoluyla işverenden kesinti yapılabilir her tehlike sınıfı için ayrı bir ücret şeklinde Olabilir osgblerde hekimlerle ne yapıyorsa yapsın artık

   
  NUROL, Arzu K. Çağlayan ve BEKİR DOGAN bu yazıya teşekkür etti.
 15. BEKİR DOGAN

  BEKİR DOGAN TÜİSAG Üyesi

  Erteleme işine bende sıcak bakmıyorum işverenin gözünde herşey ertelenir iptal olur imajını artık yıkmak lazım. Az tehlikeli işletmelerin ertelenmesi sektördeki en büyük hataydı.
  Bakın sektörde şunu yapmamız lazım bakanlığın istediği bu olmalı C: az tehlikeli b: tehlikeli A : çok tehlikeli bakmalı . Zaten öyle diyorsunuz ama öyle değil. Şu an a SINIFI hepsine bakıyor, bakmamalı A SINIFI kendini işini yapmalı çok tehlikeliye bakmalı mesleğinin riski almalı tecrübesini kullanmalı gidip az tehlikeli yere bakarak C sınıfının işini öldürmemeli
  Bence bakanlık bunu düzeltirse kimsenin iş kaygısı sınıf kaygısı olmaz.
  Osgbler bir A alırım hepsini ona yaptırırım mantığında gidiyor.yanlış burda başlıyor.   
  MEZUN, NUROL ve Arzu K. Çağlayan bu yazıya teşekkür etti.
 16. Canlook

  Canlook TÜİSAG Üyesi

  A B C sınıflandırılması tamamen kaldırılmalı isg uzmanı her alana bakabilmelidir.

   
  enginongan bu yazıya teşekkür etti.
 17. murat erçevik

  murat erçevik TÜİSAG Üyesi

  Değerli Uzman arkadaşlar,bu sitede kimse kimseyi tanımadan değerlendirme hakkı olamaz.Asıl sorunlardan uzaklaşarak sataşma yapmadan,birlik beraberlik içinde sorunlarımızın kalıcı çözüme kavuşması için daha önce belirttiğim üzere Sayın Levent Kavlak Bey dernek başkanımız olarak bizi temsilen daha önce yapmış olduğu siyasi ve bakanlık yöneticilerimizle çözüm görüşmelerimizin yapılmasını biz üyelerin de üzerimize düşen görev hakkında yönlendirme yapmasını kendilerinden arz ediyorum.

   
  Arzu K. Çağlayan bu yazıya teşekkür etti.
 18. Murat KIRBAŞOĞLU

  Murat KIRBAŞOĞLU TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı uzmanların Tehlikeli sınıfa bakabilmesi süresi zaten daha önce bir kez ertelendi. Bir kez daha ertelemek güvenilirliği tamamen kaybetmek anlamına gelir. Madem öyle biz niye A, B, C diye uğraşıp duruyoruz ki. Habire erteleyip duracaklarsa kaldırsınlar sınıfları falan isteyen istediği yere baksın. Böyle saçmalık olamaz. 3 yıldır belli 2017 Ocak'ta biteceği. 4 yıldır çalışıp çabalayıp B sınıfı uzmanlığa çıkabilmek için bekleyip erteleme gelince en az 1 yıl daha C sınıfı uzmanlarla aynı kategoride değerlendirilecek olanlar mağdur olmayacak mı? Kesinlikle erteleme olmamalı...

   
  Uzman Özlem, Erol Bayrak, Onrbel ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. uğur sarıgül

  uğur sarıgül TÜİSAG Üyesi

  Murat bey B sınıfı uzman olmak için 3 yıldır uğraşan insanların emeğinin karşılığını almasını tabi ki destekliyoruz. Fakat C sınıfı uzmanlar Ocak 2017 itibari ile üst sınıfa bakamazlar ise bir çoğu işsiz kalacak. Yani B sınıfı uzmanların mağduriyeti, C sınıfı uzmanların düştüğü durum göz önüne alınırsa tahammül edilebilir bir sınırda. Bakanlığın aldığı kamu ve az tehlikeli işlerde erteleme kararı insanları işsiz bırakacak bir karardır. Bu kararı C sınıfı uzmanlara fatura etmek yerine bir orta yolunu bulmak en sağduyulu yol olacaktır.

   
 20. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Uzatılıp uzatılmaması için anket yapılması mantıklı değil. Bu durumu A sınıfı uzmanlar istemeyecek, B ve C sınıfı ile OSGBler isteyecektir.

   
  Erol Bayrak ve Arzu K. Çağlayan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica