Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakabilme Durumu 2020 Ocak Son

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Plak gibi aynı şeyler söyleniyor, üstüne üstlük cevaplarda aynı oluyor, hiç kimse kendine verilen hakkı görmüyorken ( nasıl IGU oldun, nasıl B oldun)
A sınıf ile uğraşılacağına kendinizi gerçekleştirmek için uğraş verin,
A sınıfları da en çok mağdur olan sınıf olduğu halde.....

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kardeşim, herkes sınıfının haklarını savunuyor, haklarını istiyor ama kimse işimi hakkıyla yapıyor muyum diye sorgulamıyor. Nice isg uzmanları tanıyorum her iş yerine aynı risk değerlendirmesini götürüyor. Kendi iş yerimizin risklerine göre hazırlayın diyoruz, gelip sahayı dahi görme zahmetinde bulunmuyor. Hoş gelse de ne kadar kapsamlı bir risk değerlendirme yapacak belirsiz. Osgb mi göndermiyor yoksa uzmanın mı savsaklaması bilinmez ama kendi iş yerimize uygun risk değerlendirmesini 2 yıldır yaptıramadık.. Allah bilir o uzman da şuan aramızda ve o da maaşından ve sınıf hak kayıplarından şikayetçi. Belgeyi nasıl aldığıyla ilgilenmiyorum. İster çalışarak ister yüksek lisanla alsın. Bilmiyorsa otursun öğrensin. İşinin hakkını versin. Sonra haklarını istesin. Herkes en az zahmetle ne kadar çok kazanırım peşinde güzel ülkemde...
Farkındamısınız bilmem ama uzman maaşları gitgide düşüyor.Maaşlar bu seviyedeyken kimse işini layıkıyla yapmaz.En basitinden sektör senin yeteneğine vasıflarına bakmıyor.Kim daha ucuz çalışırsa onunla çalışıyor.3000-3500tl maaşa çalışan A-B sınıfı uzman kopyala yapıştır yapar.Kimse bu paralara gerçekten hizmet beklemesin.İş kazalarıda azalmaz.

YAŞAR SALUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu tag acan kisi gercekten ya osgb sahibi ya c sinifi uzman mevcut durumda b ler a lara bakamama kalksa dahi b siniflari issiz kalmayacaktir. Bilindigi uzere cogu c sinifi uzman tehlikeli yerlere bakiyordu kalkipta bana demeyin c siniflari az tehlikeli yere bakiyordu diye varsa da parmakla sayilidir. Seneye B ler icin herhangi bir risk gozukmemektedir.

Uğur Dilmeç

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Piyasasa yeterli a b c sinifi uzman oldugunda alanlasma gelecektir merak etmeyin gorunen koy kilavuz istemez
Alanlaşma olayına daha nerden baksanız 5-10 yılı var. Henüz pek ümitlemeyin derim..

çevreisgc

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Kardeşim, herkes sınıfının haklarını savunuyor, haklarını istiyor ama kimse işimi hakkıyla yapıyor muyum diye sorgulamıyor. Nice isg uzmanları tanıyorum her iş yerine aynı risk değerlendirmesini götürüyor. Kendi iş yerimizin risklerine göre hazırlayın diyoruz, gelip sahayı dahi görme zahmetinde bulunmuyor. Hoş gelse de ne kadar kapsamlı bir risk değerlendirme yapacak belirsiz. Osgb mi göndermiyor yoksa uzmanın mı savsaklaması bilinmez ama kendi iş yerimize uygun risk değerlendirmesini 2 yıldır yaptıramadık.. Allah bilir o uzman da şuan aramızda ve o da maaşından ve sınıf hak kayıplarından şikayetçi. Belgeyi nasıl aldığıyla ilgilenmiyorum. İster çalışarak ister yüksek lisanla alsın. Bilmiyorsa otursun öğrensin. İşinin hakkını versin. Sonra haklarını istesin. Herkes en az zahmetle ne kadar çok kazanırım peşinde güzel ülkemde...
Özür dilerim ama. 2 yıldır risk değerlendirmesi yapmayan kişiden neden hala hizmet alıyorsunuz.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Plak gibi aynı şeyler söyleniyor, üstüne üstlük cevaplarda aynı oluyor, hiç kimse kendine verilen hakkı görmüyorken ( nasıl IGU oldun, nasıl B oldun)
A sınıf ile uğraşılacağına kendinizi gerçekleştirmek için uğraş verin,

Aynı yanlışlar savunulduğu sürece aynı cevapların gelmesi normaldir. Ben sadece kendimi düşünerek konuşmadım burada hiç bir zaman. İlgili konulara bakarsanız savunduğum şey hep şudur; Vize işlemleri sadece paradan ibaret olmaktan çıkarılsın. Sınav tekrarı yapılsın. O zaman her birlikte görelim hangi sınıfın sertifika sayısında daha fazla düşüş olacak. Bu şekilde elemeler yapılırsa emin olun A, B, C ayırmadan işinin hakkını veren tüm meslektaşlarım hak ettiği değeri görecektir.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
ÖSYM nin yaptığı sınav , bir İş Güvenliği Uzmanı'nın yeterliliğini , bilgisini , deneyimini , işini yaparken gösterdiği yetkinliği ölçecek bir sınav mıdır? Yoksa yönetmelik ezberle geç sınavı mıdır?

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ÖSYM nin yaptığı sınav , bir İş Güvenliği Uzmanı'nın yeterliliğini , bilgisini , deneyimini , işini yaparken gösterdiği yetkinliği ölçecek bir sınav mıdır? Yoksa yönetmelik ezberle geç sınavı mıdır?

Sınavın yetersizliği konusuna kesinlikle katılıyorum. Geliştirilmesi gereken konulardan bir tanesi de bu..

gokaysener

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
valla ben o sınava 3 kere girdim 3 sınavada fazla çalışma imkanım olmadı her sınavdan 60-68 arası puanla kaldım
bu konudan tecrrübem fazla oldu en az 5 soru mevzuat dışı çıkar nerden soracakları belli olmaz
gene en az 6-7 soru direk ezber sorarlar örneği kaçış merdiveni sayısı kaçtır, transformatör oda sıcaklığı nedir gibi
3-4 soru hukuk sorusudur cevabı bilirsen yaparsın ezbere yakın şeyler genelde temel hukukdan ezber çıkar, iş hukukundan da işçinin hakları falan izin süresi, ücreti vs.
yorum soruları onlar en çetrefilli sorulardır ve kurnazca hazırlanır o soruları çözmek sizin dikkatinize kalmış çoğu zaman iki şık arasında kalıyosunuz sallama yöntemi devreye giriyor
Ayrıca yorum sorularında yönetmelik bilginizi sahada uygulamaya yönelik tarzda sorulara gibi düşünebilirsiniz
ama kesin sordukları yönetmelikler şunlar
maden işleri,
yapı işleri
işyeri bina ve eklentileri
biyolojik etkenler,
güvenlik ve sağlık işaretleri
isg kurulu
iş ekipmanları pk?
isg hizmetleri
yangın yönt.
acil durumlar hk yönt.
sınav genel manada biraz zor olur genelde başarı oranı %20 yi geçmiyor ben son sınavda 62 puanla 3400 küsürlerde sıralamadaydım yanlış hatırlamıyosam 70 alan arkadaşım 645. oldu
ama ciddi bir çalışma ve bolca soru çözülünce geçilmeyecek bi sınav değil

tarık aksu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ÖSYM C sınıfı sınavı ile başlayarak acilen kademeli olarak İSG sınavlarını durdurmalıdır yada sınav sayısını yılda bir yaparak kanserli bölgeyi kesmelidir. Böylelikle uzman sayısı şişmeyecek ve osgbler kiralık belgeler ile para kazanmayacaktır. ÇOK ACİL BAŞLANMALIDIR.

Burhaneddin Bekçioğulları

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar önemli olan daha tecrübesi, nacizane benimde bu konu hakkında bir kaç görüşüm var. Öncelikle yok belge kiralıyorlar yok hiç bir şey bilmiyorlar, yok onların işini biz yapıyoruz gibi şeyler duyuyorum. Bu her sektörde böyledir, örneğin tmgd için tmgdk'lar, çevre görevlileri için çevre danışmanlık firmaları,
İSG ler için de osgb, az işçi çok iş anlayışının temelini oluşturur.
Ben koordinatör çevre görevlisi olarak çalışmaktayım, hem kendi patronumun hem de bir kaç sadece belgesi olan arkadaşlarlarin işini tek başıma yapmaktayım. Aynı zamanda TMGD olan başka arkadaslarin işlerini düzenleyip imza attırıyorum sorumlularına. Bu arada b sınıfı İSG uzmaniyim ve belgemi herhangi bir şekilde kullandirtmiyorum.
Olay aslında İSG osgb mevzusu değil, herkesin her belgeyi almasi bunun sonucunda da tek bir iş yapıp alınan belgelerin kiraya verilmesi. Burda kiralayan ve kiraya veren değil bunun önünü açan sistem de sıkıntı var. Ama hizmet sektörü her zaman bu şekilde çalışıyor gerçek bu.
İnşallah İSG uzmanları olarak hakettiğimiz değeri görürüz ilerleyen zamanlarda.

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar önemli olan daha tecrübesi, nacizane benimde bu konu hakkında bir kaç görüşüm var. Öncelikle yok belge kiralıyorlar yok hiç bir şey bilmiyorlar, yok onların işini biz yapıyoruz gibi şeyler duyuyorum. Bu her sektörde böyledir, örneğin tmgd için tmgdk'lar, çevre görevlileri için çevre danışmanlık firmaları,
İSG ler için de osgb, az işçi çok iş anlayışının temelini oluşturur.
Ben koordinatör çevre görevlisi olarak çalışmaktayım, hem kendi patronumun hem de bir kaç sadece belgesi olan arkadaşlarlarin işini tek başıma yapmaktayım. Aynı zamanda TMGD olan başka arkadaslarin işlerini düzenleyip imza attırıyorum sorumlularına. Bu arada b sınıfı İSG uzmaniyim ve belgemi herhangi bir şekilde kullandirtmiyorum.
Olay aslında İSG osgb mevzusu değil, herkesin her belgeyi almasi bunun sonucunda da tek bir iş yapıp alınan belgelerin kiraya verilmesi. Burda kiralayan ve kiraya veren değil bunun önünü açan sistem de sıkıntı var. Ama hizmet sektörü her zaman bu şekilde çalışıyor gerçek bu.
İnşallah İSG uzmanları olarak hakettiğimiz değeri görürüz ilerleyen zamanlarda.
İSG uzmanı değiliz , İş güvenliği Uzmanıyız meslektaşım.

vedat özmen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
A sınıfı uzman arkadaşlar 3 yıl C ye 4 yıl B ye bakıp sınavlarını verip temi A sınıfı oldular. ben kimyacı değilim .Kİmya sektöründe uzmanlık yapmam hem benim hemde işyeri için risktir.Ama metal sektörün de 30 yıllık deneyimim var. Bu A B C sınıflarının hepsi hikaye .Olmasa idi iş güvenliği uzmanları sahada oldukları halde çok tehlikeli sınıftaki (A sınıfı uzmanların ama ziraatçi ,ama su ürünleri mezunu , ama biyolog) inşaat, maden ve metal sektöründe her yıl artan işçi ölümleri ( cinayetleri) olmazdı.Bu A B C sınıflandırması sadece bizi bölüp iyi kullanabilmek amacı ile oluşturulmuştur. Sınıflama değil. branşlaşma önemlidir. her uzman arkadaş kendi mesleğinde ve branşında çalıştırılmalıdır. Lütfen sınıflarınızı değil; hepimizin prestijini düşünün!!!!

vedat özmen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar bu uzatma işi bence dogru degil, Bakanlık 2020 de az tehlikeli işyerlerini zorunlu hale getirerek c sınıfı uzmanları buraya atayacak iş güvencesini getirmiş olacak c sınıfları için, bundan sonrada B sınıfı tehlikeli işyerlerine ,A sınıfıda çok tehlikeli işyerlerine bakacak.
C ,B ye baksın. B ,A ya baksın A hekimin yerine baksın :) gibi kafa karıştırıcı olaylara girilmesin.
Şu da olmasın A sınıfı, az tehlikeli işyerlerine baksın gibi durumlarda olmasın isg katip onay vermesin bakın işsiz uzman kalıyor mu ?
az tehlikeli iş yeri nde iş güvenliği uzmanı çalıştırılıyormu !!

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
A sınıfı uzman arkadaşlar 3 yıl C ye 4 yıl B ye bakıp sınavlarını verip temi A sınıfı oldular. ben kimyacı değilim .Kİmya sektöründe uzmanlık yapmam hem benim hemde işyeri için risktir.Ama metal sektörün de 30 yıllık deneyimim var. Bu A B C sınıflarının hepsi hikaye .Olmasa idi iş güvenliği uzmanları sahada oldukları halde çok tehlikeli sınıftaki (A sınıfı uzmanların ama ziraatçi ,ama su ürünleri mezunu , ama biyolog) inşaat, maden ve metal sektöründe her yıl artan işçi ölümleri ( cinayetleri) olmazdı.Bu A B C sınıflandırması sadece bizi bölüp iyi kullanabilmek amacı ile oluşturulmuştur. Sınıflama değil. branşlaşma önemlidir. her uzman arkadaş kendi mesleğinde ve branşında çalıştırılmalıdır. Lütfen sınıflarınızı değil; hepimizin prestijini düşünün!!!!

Ben dediğiniz gibi 3 yıl C sınıfında 4 yıl da B sınıfında çalışıp sınavları kazanarak A sınıfı oldum. Böyle olan da çok tanıdığım arkadaşlarım var. Prim günü ile yükselme olayı 2014 yılında yapılan ve bir sefere mahsus yapılan bir uygulama oldu. Üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen hala her B ve A sınıfı olanları prim günüyle belge yükseltmiş kategorisine sokmayın lütfen.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

Yazdıklarınızı ciddi ciddi okuyordum ki iş kazalarındaki artışı iş güvenliği uzmanlarına bağladığınızı görünce vazgeçtim..

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Uzatılır demeden şimdiden bişeyler yapmalı yeteri sayıda A uzman var mı aktif çalışan? Yoksa 2020 ocakda çok tehlikeliye bakamıyacak B ler ..

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Uzatılmasın gözünüzü seveyim. Biraz mantık lütfen. Hadi C sınıflarının uzatma istemesinin iş güvenliği açısından mantıksız ama temel yaşam gerekleri bakımından mantıklı bir yanı var. B sınıfları niye uzasın. Bunun iş güvenliği açısından ne yararı var.
Benim önerimde kaldırılsın bu kanun, bu işi beceremedik biz!

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bizim ki de temel yaşam gereği 2 yıl şantiyenin kahrını çekeyim 3. Yıl kanun öyle diyo diye aynı yere bakıp bitiremeyim bu mu sizin mantığınız.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.