Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakabilme Durumu 2020 Ocak Son

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
şu yorumları hayretle okudum.
buna biz Z kuşağın iş hayatına bakışı diyoruz, Sebahat etmeden, sabretmeden, kendini gerçekleştirmeden koltuğa oturma niyeti taşımak,
özgüvenli olmak, egoist yaklaşım sergilemek benim için kötü bir davranış şekli değil arkadaşlar... bunlar Türkiye de iş hayatında olan haller ne yazıkki..
sizi motive etmek için, iş hayatında sizi anlamaya yönelik insan kaynaklarının çok eğitimlerinin olduğu zaman diliminde yaşıyoruz.
sistemi eleştirebilirsin, yurtdışı ile karşılaştırabilirsin, fakat birilerin emeğine saygı duyman gerektiğini unutmamalısın.....
Tecrübe sizin için ne anlam teşkil ediyor?
OSGB yönetimi, profesyonel yönetim şeklinden çok çok uzakta olan bir anlayıştır..
İSG alanında kar amacı güden işin kalitesine değil, ne kadar ucuza mal edebilirim yaklaşımı sergileyenler BEN BU İŞİ BİLİYORUM lütfen demesin....
rekabetçi ortam ve ucuz hizmet odaklı çalışma sizin kendinizi gerçekleştirmeye izin vermeyecektir....

emine aslihan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
B sınıfı uzmanlar c sınıfı uzmanların yaşadığı mağduriyeti yaşamamak için şimdiden çalışmaya başlamalı yoksa 1 yıl sonra çok tehlikeli sınıfa bakan uzmanlar işsiz kalacak benden söylemesi

Moderatör tarafında düzenlendi:

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
B sınıfı uzmanlar c sınıfı uzmanların yaşadığı mağduriyeti yaşamamak için şimdiden çalışmaya başlamalı yoksa 1 yıl sonra çok tehlikeli sınıfa bakan uzmanlar işsiz kalacak benden söylemesi
B sınıfları mağduriyet yaşamaz çok tehlikeli değilde tehlikeli sınıftaki işyerlerine bakmaları daha doğru olur.Asıl sorun C lerin tehlikeli yerlere bakma işi bitti fakat az tehlikeliler 2020de kapsama girecek.C'lerin direk fişini çektiler.Zaten 1 2 seneye şuanki tecrübeli B lerde A olur.Bizi etkilemez.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba;
Son 1-2 gündür bu konu altına sınıflar arası kaos oluşturacak tarzda kışkırtıcı mesajlar yazılmaktadır.
Bu tür mesajları onaylayıp yayınlamıyoruz.
Eğer bu minvalde mesaj yazan üyelerimiz olur ise forum kuralları gereği uyarı ceza puanı uygulanacaktır.
Bilgilerinize.

betulmaden

Üye
TÜİSAG Üyesi
şu yorumları hayretle okudum.
buna biz Z kuşağın iş hayatına bakışı diyoruz, Sebahat etmeden, sabretmeden, kendini gerçekleştirmeden koltuğa oturma niyeti taşımak,
özgüvenli olmak, egoist yaklaşım sergilemek benim için kötü bir davranış şekli değil arkadaşlar... bunlar Türkiye de iş hayatında olan haller ne yazıkki..
sizi motive etmek için, iş hayatında sizi anlamaya yönelik insan kaynaklarının çok eğitimlerinin olduğu zaman diliminde yaşıyoruz.
sistemi eleştirebilirsin, yurtdışı ile karşılaştırabilirsin, fakat birilerin emeğine saygı duyman gerektiğini unutmamalısın.....
Tecrübe sizin için ne anlam teşkil ediyor?
OSGB yönetimi, profesyonel yönetim şeklinden çok çok uzakta olan bir anlayıştır..
İSG alanında kar amacı güden işin kalitesine değil, ne kadar ucuza mal edebilirim yaklaşımı sergileyenler BEN BU İŞİ BİLİYORUM lütfen demesin....
rekabetçi ortam ve ucuz hizmet odaklı çalışma sizin kendinizi gerçekleştirmeye izin vermeyecektir....

kesinlikle katılıyorum hayretle okudum ve diyorum ki biz o zaman kerizmişiz amiyane tabirle ne kadar kolay yahu hemen o ona baksın o master yapsın b olsun işle alakasız olduğu halde sırf prim gün sayısı var diye a sınıfı uzman olsun vallahi güzel iş emek yok çaba yok sabır yok 12 senedir bu işi yapıyorum asıl mesleğimle birlikte maden mühendisiyim yeraltı yerüstü çalıştım üstüne şimdi içinde her sektörün yer aldığı bir iş yapıyorum (osgb değil ) yinede bu kadar rahat konuşamıyorum arkadaşlar bence bu iş nasıl düzgün yapılır ne kadar az kaza olur onları tartışalım herkes de hakkıyla günü geldiğinde yükselsin işini yapıyorsa uzman olsun işle alakasız olan insanlar uzman oluyor sonrada internette hazır elinde risk değerlendirmesi olan var mı eğitim slaytı varmı ya dönüyor iş elinizi vicdanınıza koyun bu iş gerçekten düzgün yapılması gerekiyorsa ve gerçekten katkı sağlanacaksa diğer mühendislik birimleri gibi 4 yıl okutulsun ve sadece onlara uzmanlık verilsin ama o lisansın içinde elektrik de makine de inşaat da vb. herşey olsun ve burdan mezun olan uzmanlar bakanlık bünyesinde çalışsın bence bunun savaşını verelim onun dışında o ona baksın yok a b c kaldırılsın yok prim gün sayısı geçerli olsun olmasın yoksa diğer türlüsü haksızlık yanımdaki kişinin babası 18 yaşında başlamış sgk primi yatırmaya adamın işle uzaktan yakından alakası yok sırf elinde belge olsun diye a sınıfı uzman hani benim emeklerim bende 7 yıl beklicem a olmak için he bekledim mi evet ama haksızlıkk bu kadar kolaycı olmayın

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
2006 yılında başlayan İSG uzman serüveni, 2012 yılında taçlandırıldı. Bölündü bin parçaya bölündü. Sistem değişti, sistem geldi. Yargı iptal etti, yenisi kanunla geldi. Açıklar kapatılması için intibak sınavları açıldı. Hemen herkese bir şekilde imtiyazlar tanındı. Doğruydu, yanlıştı, tartışmak manasız. Günü şartlarına göre değerlendirmek gerekir. Geçmişte yapılmışları neden yapılmış diye kimsenin hesap sormaması gerekir.

Benimde bugünün şartlarına göre, olması %100 gerekli düşüncelerim de var..

Mesela;
  • Sadece, Yüksek Lisans yaparak, B sınıfı İSG uzmanı olmak derhal sonlandırılmalı.
  • Sadece, Doktora yaparak A sınıfı İSG uzmanı olmak derhal sonlandırılmalı,
  • B sınıfı Uzmanların 01.01.2020 Tarihini beklemeden, Çok tehlikeli İş yerlerine bakabilmesi derhal iptal edilmeli,
  • C sınıfı Uzmanların 01.01.2019 Tarihine kadar Tehlikeli İşyerlerine bakabilmesi kesinlikle uzatılmamalı,
  • A. B. C sınıfı uzmanların kişi başı dakikaları özellikle çok tehlikeli İşyerlerinde İşyeri hekimi ile (Hekim 15 dakika, Uzman 40 dakika hiç adil değil) aynı olmalı,
  • İşyerleri Kamu, özel ayrımı yapılmadan, tüm işyerleri için derhal zorunlu hale gelmeli,
  • OSGB' ler sadece iş organizasyonu yaparak ''sıfır sorumluluk'' ilkesinden vazgeçmelidir. Yasalara OSGB' leri yargı zamanlarında ne yazık ki aramıyor, Gelsin Uzman, gitsin uzman. Maalesef ki İş Güvenliği Uzmanını İşveren Vekili! olarak gören kamu görevlileri var. OSGB' lerinde yapılmış her atamada Uzman ve Hekim kadar yasal sorumlu olması derhal uygulamaya geçmeli.
Görüldüğü gibi aslında her bir başlık ayrı tartışma konusu. Bu sebeple yenilenmelere, revizyonlara, uzatmalara, yapılandırmalara, sınıf atlamalarına yada isimlendirmediğim diğer ne varsa artık yapılmamalıdır. Doğru yada yanlış bir sistem artık var. Sistemi budamaya değil, geliştirmeye odaklanmalıyız. OSGB' ler sadece organizasyon yaparak, sorumluluk almadan ücret alma derdinden vazgeçmelidir. Uzmanların ve Hekimlerin yasalar karşında Savunma mekanizmalarını geliştirmek için neler yapılmalı bunları tartışmalıyız. Meslek kuruluşu / odası hayata geçmelidir. Bu tartışmalar her zaman doğruyu getirecektir.

Yazdıklarım bu sektörün ne yazık ki kangrene dönüşmüş yaraları. Yazmak hakkını da kendimde görüyorum çünkü bu sektöre 2012 yılında başlamadım. Meslek hayatımdaki 34. hizmet senem ve bunun son 21 yılı İş Güvenliği Üzerine (İş Güvenliği Başmühendisi olarak).. 6331 Sayılı kanun çıkmadan da çalışmış olduğum işyerinde (Yer altı madenlerinde) gereklilikleri çok daha fazlası ile yapılmaktaydı. Sırf level atlamak için kurs / tez bitiren ve Üniversitelerin döner sermayesine katkı olsun diye düzenlenmiş kurslardan mezun olanların; madenlerde, inşaatlarda, köprülerde çalışmış olmalarını hayal bile edemiyorum / etmekte istemiyorum..

Son zamanlarda şahit olduğum bir olayı anlatayım sizlere. Bir OSGB firması-ismini vermeyeceğim, (çalışanlarına 3-4 ay hiç maaş vermiyor. Bu kişileri işten çıkartıyor, yerine yenilerini derhal bulabiliyor. Uzmanlarda maalesef iş bulduk diye balıklama atlayabiliyor.) İşyerlerine sürekli satış temsilcilerini yolluyor, telefonlarla taciz ediyor. O firma da A sınıfı uzman varsa onunla çalışmayın biz size B sınıfı verelim yarı fiyatına, yeter ki bizimle çalışın diye yakarıyor. OSGB firmayı ikna ediyor, A sınıfı uzmanı işinden ediyorlar. B sınıfı uzman geliyor çalışmaya 4 ay dayanabiliyor maaş alamadan. Sonra yeni B sınıfı uzman geliyor ve döngü böyle devam ediyor. Sonuç olarak A sınıfı uzman mağdur. B sınıfı uzmanda mağdur. C sınıfını hiç söylemiyorum bile.. OSGB firmadan hak edişlerini gününe gün alıyor lakin Uzmana, hekime ücret ödemesi ya yapmıyor yada 5 ay sonra yarım maaş ödüyor..

Hiç bir sorumluluk almadan sadece Firmalardan para alabilmek adına, iş organizasyonu yapan ve mahkeme olursa asla ortalarda görünmeyen, uzmanı aramayan ve hatta hakaret eden, OSGB' lerin yönetimini kime havale etmek gerekir, takdir sizin olsun.

Bugüne geldiğimizde artık ertelemeler, üst sınıfa bakmalar olmamalı. Herkes sınıfına bakmalı, tüm işyerlerinde zorunluluk olmalı. Ve de asgari ücret tarifesi konulmalı. OSGB' ler Uzmana, Hekime ücret ödemediğinde, firmalardan hakkediş alamamalı. Bunları tartışarak çözüme bağlamak varken. Halen alan ihlallerini, uzmanların tartışmasını hayretlerle izliyorum. Eminim ki OSGB yöneticileri göbeklerini gülümseyerek kaşıyorlardır.

Günü kurtaracak çalışmalar, sadece kaybettirir (An' ı kurtarsa da).

Saygılar.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
C lerin İSG Katip'te atamaları düşmüyor ama , bu iş gözden düşüyor... İlerki zamanlarda piyasanın çoğunun A sınıfı olduğu durumlarda olacak... O zaman A sınıfı uzmanların aldığı paralar kaça düşecek bakmak lazım... Bindik bi alamete , gidiyoruz kıyamete...

yalçın b.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
C lerin İSG Katip'te atamaları düşmüyor ama , bu iş gözden düşüyor... İlerki zamanlarda piyasanın çoğunun A sınıfı olduğu durumlarda olacak... O zaman A sınıfı uzmanların aldığı paralar kaça düşecek bakmak lazım... Bindik bi alamete , gidiyoruz kıyamete...
4 Yıl sonra ortalama olarak tüm uzmanlar A olaçak o zaman da hangi uzman asgari ücretten fazla alıyor onu tartışacağız...AÖF mezunları çin ordusu gibi geliyor..tezsiz yapıp(uzaktan) B ye geçmeye çalışanlar asımsanmayacak kadar fazla...yanarım yanarım da bu sektör de harcadığım 5 yıla yanarım

gokaysener

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu yaklaşık 7 yıldır var bu süreç zarfı içinde günümüze kadar osgb lere isg uzmanlarına işyeri hekimlerine ve diğer sağlık personellerine ülke genelinde ödenilen paralar iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ödense çalışanlar ve işverenlerde iş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılsaydı ben inanıyorum ki ülkenin şuan ki iş sağlığı ve güvenliği alanındaki konumu daha iyi bir noktalara gelebilir iş kazaları gözle görülür azaltılabilirdi
Ama malesef biriler bu işlerden iyi para kazandı kısa süren kurslarla 1 yıllık yüksek lisanslarla sınıf yükselmeleri oldu ülke genelinde çoğu işyerlerinde iş güvenliği gereksiz ve maliyetli görünmeye başladı sektör dibe doğru çökme noktasına getirildi.
2 haftalık kurslarla sertifika vererek 1 yıl yüksek lisansla sınıf atlayarak bu işte ilerme kaydetmek piyasaya kaliteli uzman çıkarmak iş kazalarını azaltmak ne yazık ki mümkün olmuyor.
ÖSYM nin yaptığı sınavlarda bile isg uzmanlığı ille alakalı çokça alakasız soru mevcut çoğu soru ezbere dayalı uzmanların işi yönetmelik ezberlemek değil yönetmeliklerin yani mevzuatın amacı bize yol göstermek bence 4 yıllık lisans eğitimi tamamladıktan sonra ve bu işin en az 1 yıl stajyerliği yapıldıktan sonra uzman belgeleri çıkartılmalı ve uzman olarak sigorta gün sayısına göre tehlike sınıfı ataması yapılmalıdır tabii herşeyden önce bu alanda en çok yatırım EĞİTİME yapılmalıdır diye düşünüyorum.

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yeni B olan uzmanlara tavsiyem , Çok tehlikeli sınıfa hizmet vermeniz için yüksek maaş tekliflere aldanmayın. Aralık sonunda işsiz kalabilirsiniz. bunu da düşünün.

Uğur Dilmeç

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
2006 yılında başlayan İSG uzman serüveni, 2012 yılında taçlandırıldı. Bölündü bin parçaya bölündü. Sistem değişti, sistem geldi. Yargı iptal etti, yenisi kanunla geldi. Açıklar kapatılması için intibak sınavları açıldı. Hemen herkese bir şekilde imtiyazlar tanındı. Doğruydu, yanlıştı, tartışmak manasız. Günü şartlarına göre değerlendirmek gerekir. Geçmişte yapılmışları neden yapılmış diye kimsenin hesap sormaması gerekir.

Mesela;
  • Sadece, Yüksek Lisans yaparak, B sınıfı İSG uzmanı olmak derhal sonlandırılmalı.
  • B sınıfı Uzmanların 01.01.2020 Tarihini beklemeden, Çok tehlikeli İş yerlerine bakabilmesi derhal iptal edilmeli,
  • C sınıfı Uzmanların 01.01.2019 Tarihine kadar Tehlikeli İşyerlerine bakabilmesi kesinlikle uzatılmamalı,
  • A. B. C sınıfı uzmanların kişi başı dakikaları özellikle çok tehlikeli İşyerlerinde İşyeri hekimi ile (Hekim 15 dakika, Uzman 40 dakika hiç adil değil) aynı olmalı,
  • İşyerleri Kamu, özel ayrımı yapılmadan, tüm işyerleri için derhal zorunlu hale gelmeli,
  • OSGB' ler sadece iş organizasyonu yaparak ''sıfır sorumluluk'' ilkesinden vazgeçmelidir. Yasalara OSGB' leri yargı zamanlarında ne yazık ki aramıyor, Gelsin Uzman, gitsin uzman. Maalesef ki İş Güvenliği Uzmanını İşveren Vekili! olarak gören kamu görevlileri var. OSGB' lerinde yapılmış her atamada Uzman ve Hekim kadar yasal sorumlu olması derhal uygulamaya geçmeli.
Görüldüğü gibi aslında her bir başlık ayrı tartışma konusu. Bu sebeple yenilenmelere, revizyonlara, uzatmalara, yapılandırmalara, sınıf atlamalarına yada isimlendirmediğim diğer ne varsa artık yapılmamalıdır. Doğru yada yanlış bir sistem artık var. Sistemi budamaya değil, geliştirmeye odaklanmalıyız. OSGB' ler sadece organizasyon yaparak, sorumluluk almadan ücret alma derdinden vazgeçmelidir. Uzmanların ve Hekimlerin yasalar karşında Savunma mekanizmalarını geliştirmek için neler yapılmalı bunları tartışmalıyız. Meslek kuruluşu / odası hayata geçmelidir. Bu tartışmalar her zaman doğruyu getirecektir.

Yazdıklarım bu sektörün ne yazık ki kangrene dönüşmüş yaraları. Yazmak hakkını da kendimde görüyorum çünkü bu sektöre 2012 yılında başlamadım. Meslek hayatımdaki 34. hizmet senem ve bunun son 21 yılı İş Güvenliği Üzerine (İş Güvenliği Başmühendisi olarak).. 6331 Sayılı kanun çıkmadan da çalışmış olduğum işyerinde (Yer altı madenlerinde) gereklilikleri çok daha fazlası ile yapılmaktaydı. Sırf level atlamak için kurs / tez bitiren ve Üniversitelerin döner sermayesine katkı olsun diye düzenlenmiş kurslardan mezun olanların; madenlerde, inşaatlarda, köprülerde çalışmış olmalarını hayal bile edemiyorum / etmekte istemiyorum..

Son zamanlarda şahit olduğum bir olayı anlatayım sizlere. Bir OSGB firması-ismini vermeyeceğim, (çalışanlarına 3-4 ay hiç maaş vermiyor. Bu kişileri işten çıkartıyor, yerine yenilerini derhal bulabiliyor. Uzmanlarda maalesef iş bulduk diye balıklama atlayabiliyor.) İşyerlerine sürekli satış temsilcilerini yolluyor, telefonlarla taciz ediyor. O firma da A sınıfı uzman varsa onunla çalışmayın biz size B sınıfı verelim yarı fiyatına, yeter ki bizimle çalışın diye yakarıyor. OSGB firmayı ikna ediyor, A sınıfı uzmanı işinden ediyorlar. B sınıfı uzman geliyor çalışmaya 4 ay dayanabiliyor maaş alamadan. Sonra yeni B sınıfı uzman geliyor ve döngü böyle devam ediyor. Sonuç olarak A sınıfı uzman mağdur. B sınıfı uzmanda mağdur. C sınıfını hiç söylemiyorum bile.. OSGB firmadan hak edişlerini gününe gün alıyor lakin Uzmana, hekime ücret ödemesi ya yapmıyor yada 5 ay sonra yarım maaş ödüyor..

Hiç bir sorumluluk almadan sadece Firmalardan para alabilmek adına, iş organizasyonu yapan ve mahkeme olursa asla ortalarda görünmeyen, uzmanı aramayan ve hatta hakaret eden, OSGB' lerin yönetimini kime havale etmek gerekir, takdir sizin olsun.

Bugüne geldiğimizde artık ertelemeler, üst sınıfa bakmalar olmamalı. Herkes sınıfına bakmalı, tüm işyerlerinde zorunluluk olmalı. Ve de asgari ücret tarifesi konulmalı. OSGB' ler Uzmana, Hekime ücret ödemediğinde, firmalardan hakkediş alamamalı. Bunları tartışarak çözüme bağlamak varken. Halen alan ihlallerini, uzmanların tartışmasını hayretlerle izliyorum. Eminim ki OSGB yöneticileri göbeklerini gülümseyerek kaşıyorlardır.

Saygılar.

Gayette mantıklı. Ben sektöre daha yeni giriyorum. Meslek olarak bile görülmeyen iş sağlığı ve güvenliği bilim dalını küçümsemek ve bundan pay çıkarmak (osgb) ticarete dökmek amiyane tabirle bakkal hesabına dönüyor. Doktorlar nasıl hayat kurtarıyorsa biz de bir nevi aynı işi yapıyoruz. Doktorların bulunduğu ve düşük maaşla çalıştırabildiği işletmeler yokta, neden osgb'ler var?

Tersini düşünelim. Osgb açtık. Para koyduk ortaya. Kapatırsam ekmeğim gidecek. Kapatmayalım o zaman. Ancak bir şeyler yapalım. Diyelim ki uzmanların maaşları düşmemesi için hem onlar hem biz faydalanalım diye herkese hak ettiğini verelim. Firmalar çok pahalı bulup başka osgb'ye gittiğinde aynı şeyle karşılaşacağını bilse ve buna göre hareket etse, kimse isyan etmeyecek. Bu tartışmalar olmayacak. Tartışmalarımız 'Kazaları en aza indirmek için neler yapabiliriz?' şeklinde olacak.

Bizler burada ne kadar tartışsakta, olay yine devlette bitiyor. Bir kanuna bakıyor. Ağızdan çıkacak bir cümleye.

Allah sonumuzu hayır etsin..

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

Mesela;

Saygılar.

Bu yazdıklarınızı eğer sadece mesleğin geleceğini düşünerek yazdıysanız, prim günü ile A sınıfı sertifikayı almış kişiler için de bir kaç cümle eklemeniz gerekiyor. İş güvenliği ile hiç alakası olmayan kişilere, sırf kendi mesleklerinde çalışmışlıkları var diye A sınıfı sertifikalar dağıtıldı. Risk analizi hazırlayamayan A sınıfı uzmanlar var..

B sınıfı uzmanlar çok tehlikeli sınıfa bakamasın, derhal iptal edilsin demişsiniz. Yüksek lisans ile B sınıfı sertifika sahibi oldum. 4 yıldır sektörün içindeyim. Çok meraklı değilim çok tehlikeli sınıfa hizmet vermeye ama meraktan soruyorum; Benim bakmamı istemediğiniz çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerine, yukarıda bahsettiğim A sınıfı uzmanlar mı baksın?

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Her sınıfta yetersiz sayılabilecek insanlar var... A,B,C diye ayırmamak lazım... Tecrübe önemli bi etken iş hayatında... Öyle A sınıfı insanlar var ki , B yi 2ye çarpar 3 e böler...

etem gul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bende arkadasa katiliyorum bende 5 senedir bu isin icindeyim piyadasan tanidigim a sinifi uzman arkadaslarim abilerimden ilac mumesilligi yapmis , mutahitlik yapmis, satis pazarlama gibi cok alakasiz ama 17 soru iptal edilmesiyle uzman olmus kisiler var dogrusu her 3 senede bir osym nin sinavina tabi olunsun acik uclu sorularda gelsin gercekten iyi tecrubeli olanlar ortaya ciksin

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu yazdıklarınızı eğer sadece mesleğin geleceğini düşünerek yazdıysanız, prim günü ile A sınıfı sertifikayı almış kişiler için de bir kaç cümle eklemeniz gerekiyor. İş güvenliği ile hiç alakası olmayan kişilere, sırf kendi mesleklerinde çalışmışlıkları var diye A sınıfı sertifikalar dağıtıldı. Risk analizi hazırlayamayan A sınıfı uzmanlar var..

B sınıfı uzmanlar çok tehlikeli sınıfa bakamasın, derhal iptal edilsin demişsiniz. Yüksek lisans ile B sınıfı sertifika sahibi oldum. 4 yıldır sektörün içindeyim. Çok meraklı değilim çok tehlikeli sınıfa hizmet vermeye ama meraktan soruyorum; Benim bakmamı istemediğiniz çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerine, yukarıda bahsettiğim A sınıfı uzmanlar mı baksın?
Plak gibi aynı şeyler söyleniyor, üstüne üstlük cevaplarda aynı oluyor, hiç kimse kendine verilen hakkı görmüyorken ( nasıl IGU oldun, nasıl B oldun)
A sınıf ile uğraşılacağına kendinizi gerçekleştirmek için uğraş verin,

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kardeşim, herkes sınıfının haklarını savunuyor, haklarını istiyor ama kimse işimi hakkıyla yapıyor muyum diye sorgulamıyor. Nice isg uzmanları tanıyorum her iş yerine aynı risk değerlendirmesini götürüyor. Kendi iş yerimizin risklerine göre hazırlayın diyoruz, gelip sahayı dahi görme zahmetinde bulunmuyor. Hoş gelse de ne kadar kapsamlı bir risk değerlendirme yapacak belirsiz. Osgb mi göndermiyor yoksa uzmanın mı savsaklaması bilinmez ama kendi iş yerimize uygun risk değerlendirmesini 2 yıldır yaptıramadık.. Allah bilir o uzman da şuan aramızda ve o da maaşından ve sınıf hak kayıplarından şikayetçi. Belgeyi nasıl aldığıyla ilgilenmiyorum. İster çalışarak ister yüksek lisanla alsın. Bilmiyorsa otursun öğrensin. İşinin hakkını versin. Sonra haklarını istesin. Herkes en az zahmetle ne kadar çok kazanırım peşinde güzel ülkemde...

YAŞAR SALUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
4 Yıl sonra ortalama olarak tüm uzmanlar A olaçak o zaman da hangi uzman asgari ücretten fazla alıyor onu tartışacağız...AÖF mezunları çin ordusu gibi geliyor..tezsiz yapıp(uzaktan) B ye geçmeye çalışanlar asımsanmayacak kadar fazla...yanarım yanarım da bu sektör de harcadığım 5 yıla yanarım
Piyasasa yeterli a b c sinifi uzman oldugunda alanlasma gelecektir merak etmeyin gorunen koy kilavuz istemez

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.