Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakabilme Durumu 2020 Ocak Son

emine aslihan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sizce bu konuda tekrar ertelenme yada çözüm olabilir mi
Mevcut durumda c sınıfı olupta tehlikeli sınıfa b olupta çok tehlikeli sınıfa bakan bir çok uzman var ve uzmanların 2019 ve 2020 yılına kadar bir üst sınıfa geçebilme şansıda yok sizce durum ne olur. örneğin benim A olabilmem için 2021 yılına kadar B olarak çalışmam gerekiyor.

son osmanlı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bence artık ertelenme olmasın okadar çok erteleme oldu ki suyu çıktı..

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
C sınıfı uzmanlar için erteleme olmak zorunda çünkü onların tehlikeli sınıfa bakabilme yetkisi ile az tehlikeli sınıftaki işyerlerinin hizmet alma zorunluluğu arasında 1 sene fark var. Erteleme olmazsa C sınıfı birçok uzman 1 sene boyunca işsiz kalacaktır.

emine aslihan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
şuan bir şekilde hizmet veriliyor ama bu üst sınıfa bakabilme ayrıcalığının süresi bittiği anda bir çok uzman işsiz kalabilir.

conquerror66

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Zaten uzmanlığı A, B, C ye ayırmak başlı başına gereksiz. Uzman Uzmandır. Eğitimlerin hiçbirine katılmadan para ödenerek alınan (katılmış gibi gösterilmesi eğitim kurumuna ait) sadece kayıt sistemiyle alınan belgeler. Bunları düşününce C olmanın da anlamı yok A olmanın da bir artısı yok.
Hiçbir meslekte A sınıfı Mühendis, C sınıfı Doktor, B sınıfı Müfettiş yok. Yerine uzman yardımcılığı koy bitsin. Belgeyi hak edebilmesi için 1 - 2 yıl uzman yanında çalışması yeterli olmalıdır. Gerçi o zaman da naylon çalışmalar başlar ülkemde bu sefer de farklı kurumlar çıkar aynı eğitim kurumları gibi. Ne demişler aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık. Başta uzmanlar ve bu işe gönül vermiş çalışanların kendini sorgulaması gerek.

Hakan KARAKAŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bence artık ertelenme olmasın okadar çok erteleme oldu ki suyu çıktı..
C sınıfı uzmanlar için erteleme olmak zorunda çünkü onların tehlikeli sınıfa bakabilme yetkisi ile az tehlikeli sınıftaki işyerlerinin hizmet alma zorunluluğu arasında 1 sene fark var. Erteleme olmazsa C sınıfı birçok uzman 1 sene boyunca işsiz kalacaktır.
Kesinlikle haklısınız C sınıf uzmanlar 1 sene daha uzatılmalı. bu konuda bir gelişme - duyum var mı acaba veya bakanlık kanalıyla ne yapılabilir.

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
saçma bir yükseltme kanunu ile yükselenlere inat 2030 a kadar bir üst sınıfa bakabilme olmalı .. büyük bir eşitsizlik eşitliliğe dönmeli

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Herkes kendi cephesinde haklı gibi...

Realite sorgulanmalıdır. Geçmişte 2 yıllık okul mezunlarına hatta lise mezunlarına öğretmenlik hakkı verildi. İçlerinde müdür olup halen görev yapan tanıdıklarım var. Şartlar gerekti yapıldı denilebilir. Şimdi böyle bir karar alınabilir mi ? kesinlikle hayır. Atanamayan öğretmenler platformu var. Son rakamı bilmiyorum ama 500 bin rakamları telaffuz ediliyor...

Alt sınıfın bir üst sınıfa bakabilmesi ihtiyaçtı. Aynen geçmişte prim gününe bakılarak kişilere yükseltme sınavına giriş hakkı verilmesi gibi. Lakin şartlar değişti. Geriden gelen çok fazla sayıda uzman ve uzman adayları var. Bu kişiler oyunu kuralına göre oynamak durumundadır. Yoksa atanamayan İSG uzmanları platformunun kurulması içten bile değil...

Ben sadece yüksek lisans ile B sınıfı, Doktora ile A sınıfı olmasını da doğru bulmuyorum. Bu durum da ihtiyaçtan doğmuştu. Ama artık sayı yeterli derecelere ulaştı. Bu uygulamadan da derhal vazgeçilmelidir.

Bu mesleğin saygınlığının ve zamana bağlı kazanç seviyesinin artması ilkesel olarak hedefleniyorsa; kesinlikle yeni isimler altında, kişilere özel imtiyazlar tanınmamalıdır. Kural; 3 sene C uzmanlık yapılacak sınava girilecek, başarı varsa üzerine 4 sene B sınıfı uzmanlık, sınava girilecek başarı var ise A sınıfı uzmanlık olmalıdır.

Elbette her sınıfa da özel ödüller ve bonuslar olmalıdır. Burada devlet veya meslek örgütleri devreye girerek her sınıfta ve sektöre asgari ücret tarifesini hayata sokmak gerekir.

Geçişler her zaman zordur. 2012 yılında başlayan Uygulamalarda artık yeni başlıklar ve uzatmalar olmamalıdır. Yoksa hedef, hedefsizlik olmak üzere...

Saygılar...

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bence 2030 yılına kadar uzatılsın..Uzatılamıyorsa tüm İG uzmanlarını A yapsınlar....A larida A+ olsun

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tüm lisans mezunları A sınıfı İG uzmanı, tüm ön lisans mezunları b sınıfı tüm lise mezunlarını c sınıfı İG uzmanı yapsınlar....

gorkemm aydın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar uzatılması hususunda cimer'e yazın. Ne kadar çok başvuru yaparsak o kadar etkili olabilir. Eğer uzatılmazsa birçok c sınıfı isg uzmanı işinden olacak.Sistemi baştan bu şekilde kurmaları zaten yanlıştı, diyelim ki 1 sene daha uzadı , OSGB 'LER yine c sınıfı uzman almaya devam edecek ve seneye tekrar aynı sıkıntıyı yaşayan uzmanlar olacak.Yani anlayacağınız balık baştan kokmuş...

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
2012 den bu yana 7 sene geçmiş ogün C yi alan A ya yükselme sınavına girer oldu, halen uzatılsın diyen zihniyet OSGB sahibi olup kar amacı güden kişilerdir emin olun.
neden sertifikayı sonradan almıştır.herkes 2012 tarihinde sertifika almadıki.

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kesinlikle uzatılmamalıdır. Yeterli sayıda ve hatta fazlasıyla tüm Ortadoğu ve Avrupa'ya bakacak A ve B mevcuttur. Herkes kendi sınıfına bakmalıdır. Osgb'ler ve işverenler bir alt sınıfı tercih ederek sömürü sistemi kurdular. Deneyimli A sınıfı uzmanım, 4 aydır uygun iş bulamıyorum. Yıllarımı verdim bu işe. Hep aynı klişe " biz B sınıfı arıyoruz". Düşük ücret verdiği için B'yi tercih ediyor. Nasıl olsa tezsiz yüksek lisanstan uzaktan eğitimli açık öğretim mezunu C'ler yoğun bir şekilde B sınıfı oluyor. Acilen yüksek lisans da "tezliye" çevrilmelidir. Meslek başlamadan bitmek üzere.

yalçın b.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kesinlikle uzatılmamalıdır. Yeterli sayıda ve hatta fazlasıyla tüm Ortadoğu ve Avrupa'ya bakacak A ve B mevcuttur. Herkes kendi sınıfına bakmalıdır. Osgb'ler ve işverenler bir alt sınıfı tercih ederek sömürü sistemi kurdular. Deneyimli A sınıfı uzmanım, 4 aydır uygun iş bulamıyorum. Yıllarımı verdim bu işe. Hep aynı klişe " biz B sınıfı arıyoruz". Düşük ücret verdiği için B'yi tercih ediyor. Nasıl olsa tezsiz yüksek lisanstan uzaktan eğitimli açık öğretim mezunu C'ler yoğun bir şekilde B sınıfı oluyor. Acilen yüksek lisans da "tezliye" çevrilmelidir. Meslek başlamadan bitmek üzere.
Katılıyorum ve altına imzamı atarım...Kesinlikle uzatılmamalıdır ve tezsiz yüksek lisansla B olma durumu tezliye çevrilmelidir.Yeterli sayıda ve fazlasıyla İG uzmanı var artık,her süre uzatımı sektöre vurulan darbe anlamında....Sektör C sınıfı veya B sınıfı uzman kaynıyor ve maaş skalası zamanla daha da düşüyor....

yalçın b.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kısaca;tüm lisans mezunları A sınıfı İG uzmanı, tüm ön lisans mezunları b sınıfı tüm lise mezunlarını c sınıfı İG uzmanı yapın.....zaten bitme noktasın da tamamen bitsin....

etem gul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kesinlikle uzatılmamalıdır. Yeterli sayıda ve hatta fazlasıyla tüm Ortadoğu ve Avrupa'ya bakacak A ve B mevcuttur. Herkes kendi sınıfına bakmalıdır. Osgb'ler ve işverenler bir alt sınıfı tercih ederek sömürü sistemi kurdular. Deneyimli A sınıfı uzmanım, 4 aydır uygun iş bulamıyorum. Yıllarımı verdim bu işe. Hep aynı klişe " biz B sınıfı arıyoruz". Düşük ücret verdiği için B'yi tercih ediyor. Nasıl olsa tezsiz yüksek lisanstan uzaktan eğitimli açık öğretim mezunu C'ler yoğun bir şekilde B sınıfı oluyor. Acilen yüksek lisans da "tezliye" çevrilmelidir. Meslek başlamadan bitmek üzere.[/QUO

peki siz nasıl A sınıfı oldunuz 3 yıl c 4 yıl b olarak mı çalıştınız eğer evetse saygı duyarım.Bende 5 yıl filli olarak uzmanlık yapıyorum birkaç ay sonra A sınavına girme hakkı kazanacağım ama şu durumda en azından c sınıfı arkadaşların 2020 'e kadar uzatılmazsa bu insanlar mağdur olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
peki siz nasıl A sınıfı oldunuz 3 yıl c 4 yıl b olarak mı çalıştınız eğer evetse saygı duyarım.Bende 5 yıl filli olarak uzmanlık yapıyorum birkaç ay sonra A sınavına girme hakkı kazanacağım ama şu durumda en azından c sınıfı arkadaşların 2020 'e kadar uzatılmazsa bu insanlar mağdur olur.
O zaman 2020 yılındaki c sınıfları mağdur olmayacak mı o yüzden 2030 yılına kadar uzatılmalı......

Moderatör tarafında düzenlendi:

etem gul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
2020 de 50 altı az tehlikeli firmalar ve kamu dahil olursa mağdur olmazlar

BEKİR DOGAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bu uzatma işi bence dogru degil, Bakanlık 2020 de az tehlikeli işyerlerini zorunlu hale getirerek c sınıfı uzmanları buraya atayacak iş güvencesini getirmiş olacak c sınıfları için, bundan sonrada B sınıfı tehlikeli işyerlerine ,A sınıfıda çok tehlikeli işyerlerine bakacak.
C ,B ye baksın. B ,A ya baksın A hekimin yerine baksın :) gibi kafa karıştırıcı olaylara girilmesin.
Şu da olmasın A sınıfı, az tehlikeli işyerlerine baksın gibi durumlarda olmasın isg katip onay vermesin bakın işsiz uzman kalıyor mu ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.