Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Osgbler ile yaptığım görüşmelerde çoğu osgb harıl harıl kiralık B sınıfı uzman sertifikası arıyor. Bu şekilde her şey daha da güzel oluyor sanırım.
Hayaller ve gerçekler bu şekilde maalesef.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu zihniyet nedeniyle mesleğimiz her geçen gün kaybetmekte, değerimiz düşmekte, aldığımız risklerin karşılığını alamamaktayız. Bu zihniyetten kurtulmadan mesleğin ilerlemesi ve itibar görmesi zor görünüyor malesef.

Neymiş benim zihniyetim? sizin tek zihniyetiniz para... ama burada hala meslek onuru ,değermiş,itibarmış bahsediyorsunuz... açık olun, dürüst olun... ;paramız artacak, iş bulacağız, daha yüksek paralar isteyeceğiz demiyorsunuz? iş onuruymuş, bırakın bunları ya... para ile iş onurumu olur...iş onuru düşünen kişi, hakkını C sınıflarının işsiz kalmasını düşünerek sağlamaya çalışmaz... Ne yaptınız iş onurunu kurtarmak için, ne çalışmanız var.. işinizi iyi yapıyor musunuz? Buradaki yazılanları görüyoruz para para... var mı başka onurlu konuşma..
Ne kadar kazanmayı bekliyorsunuz? ben söyleyince itibar mı düşürmüş oluyorum... piyasa belli, iş belli, onu gidin osgb lere söyleyin...
burada c sınıflarına köle derken, suriyeli derken, küçük görürken mi itibar artıyor...
kusura bakmasın kimse ama bizi siz delirtiniz. Ben bu foruma girene kadar, buradaki konuşmalara şahit olana kadar bu işi çok seviyordum, ama bu işin asıl kamburu, kötüsü kim biliyor musunuz? uzmanlar, ya da uzmancıklar... Bu devletin suçu bir tarafta yıllarca çalışan yükslemeyen emekçi, sizin deyimle suriyeli... diğer tarafta gir yüksek lisansa al B yi...
Bu masalları başkasına anlatın... Ben aldığım paranın he kruşunu hak ettim. ve kaza olmasını, saha da çalışarak engelledim...
ama o kadar nefret ettim ki, bana dediğiniz sizin zihniyetten, kendi halimde hiç buralara girmeden mutluymuşum... şimdi durumdan daha fazla nefret ve sinir sahibiyim, hiç tanımadığım kişilere...
Siz kimsiniz ki beni diğerlerini küçük görme hakkına sahip oluyorsunuz? Ne hakla...

Lütfen kesme admin!

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu zihniyet nedeniyle mesleğimiz her geçen gün kaybetmekte, değerimiz düşmekte, aldığımız risklerin karşılığını alamamaktayız. Bu zihniyetten kurtulmadan mesleğin ilerlemesi ve itibar görmesi zor görünüyor malesef.
bu zihniyet dediginiz yazan arkadaşı kast ediyorsanız yazdıkları tamamen doğru.turkiyede 2500 tl alan öğretmen 2000 tl alan muhendis olduğu surece is güvenliği uzmanlığından yuksek bir getiri beklemeyin.eğer ücret düzelecekse bütün mesleklerde yükselir ki düzelsin.geçenler de de yazdım bir hatasıyla iki saatte işletmeye on milyarlarca zararı olacak kişiler ki bu kişilerde en az 5-7 yılda yetişiyor 3 bin alırken aaaa ben b sınıfıyım yuksek alacağım olamaz olursa da kisa sureli olur bir forumda bir arkadaş yazmış sınav sayisi azaltilsin sınavlarda çok zor sorulsun kimse yükselemezsin ya arkadaş nasıl bir düşünce bugün yuzbinlerce öğretmen atanamamis diye eğitim fakülteleri mi kapanıyor ya da mühendislik mezunları boşta diye muhendis mezun edilmiyor mu.arkadaşlar maalesef çok kurumsal bir işletmeyle anlaşmamışsanız turkiye şartlarında yuksek ücret alamazsınız, çünkü herkes sıkıntılı neden is güvenliği uzmanı rahat konforlu bir hayat sürsün ki.olay zihniyet meselesi değil geçim derdi ekmek kavgası.bu ülkede is güvenliği uzmanının hak ettiği değeri girmesi için öğretmenin ,mühendisin vs hak ettiği değeri girmesi gerekir bütün alanlar birbiriyle bagli

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
"Yazılanları anlayarak yorum yapın" cümlenize ilaveten "yazdıklarınızı tekrar tekrar okuyarak paylaşın" diyorum. Ortaya bir laf atıyorsunuz, cevap gelince size demedim diyorsunuz. Ortaya atmayın o zaman lafınızı.
Belli ki konunun başından beri kimin neyi savunduğunu okumamışsınız, sadece size cevap yazanlarla kavga etmek olmuş sizin uğraşınız. Ben belki 1,5 - 2 aydır uzatılması konusunda bütün kampanyalara destek verdim, sizin gibi konuşanlara rağmen genelleme yapmadan, diğer C sınıfı uzman arkadaşların hakkını savunabilmek adına.. Siz de eğer sadece hakkınızı arayacaksanız bunu bu şekilde genelleme yaparak, herkesi suçlayarak yapmayın.

Cümlemin hiç bir yerinde size demedim yok, sizin söz ettiğiniz şeyi demedim... benim dediğimi bir daha söylüyorum, genelleme de yapıyorum... buraya gelip, meslek onuruymuş,itibarmış vs cumleler kuruyor, ama sürekli laf para, böyle mi meslek onuru kurtarılacak, ne yapmışlar meslek onuru itibarı için, C sınıflarını aşağılamak, suriyeli demek mi meslek onuru... Bu yalanları söyleyen herkese diyorum... He şey bahane..
**KESİLDİ** kim size bir şey diyecek, ki zaten kimse bir şey demiyor ki, evet haklısınız, ama haksızsınız da ... çünkü siz de kısa yoldan B olarak c lerin okuyanların hakkını, A ya bakarak da A nın hakkını yiyorsun...
Bu sayfa amacını aştı... kavgaya dönüştü, bunu da uzamamasını isteyenler yaptı... ve başardılar... bak bir çaba vardı, bir şeyler yapıyorduk, kalmadı... burada ne işleri vardı,provakasyon, bak oldu, birbirimize düştük... bu sektörde asıl kötü biz uzmanalarız..biz bu kadar zarar veriyorsak, herkes daha beterini yapar.

Kimse kusura bakmasın ama , ben bu laflardan delirdim.. kimse bana laf söyleyemez, küçük göremez...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Esra Kaya 87

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tam zamanlı B tehlikeli sınıfta en az 500 çalışanı, çok tehlikeli sınıfta en az 250 çalışanı olan işyerine atanmış ve İSG-Katip'te 195 saat sözleşmesi olan uzmandır. 250 kişilik tehlikeli bir işyerinde B Sınıfı uzmanın ayda 83,3 saat görevlendirilirmesi kısmi süreli çalışmadır.
Bunları bilmeyen uzmanın olmayacağını düşündüğümden açıklama yapmak istememiştim ama sanırım sizin yaptığınız bu açıklamayı istiyorlar.
Yaptığı iş hakkında tam bilgisi olmayanlar varken neden sesimiz duyulmuyor diye sorgulamak gereksiz sanırım.
Galiba insanlar 50 çalışanı olan yere 1 B ile birlikte birkaç C uzmanın gerekli olduğunu falan düşünmüş ondan ses çıkarmamış

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Osgbler ile yaptığım görüşmelerde çoğu osgb harıl harıl kiralık B sınıfı uzman sertifikası arıyor. Bu şekilde her şey daha da güzel oluyor sanırım.
bakanlığın muhteşem çözümü iste c leri issiz bırak emekli a ve B ler sertifikayı kiraya versin

Hurizar Cemile Kılıç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Neymiş benim zihniyetim? sizin tek zihniyetiniz para... ama burada hala meslek onuru ,değermiş,itibarmış bahsediyorsunuz... açık olun, dürüst olun... ;paramız artacak, iş bulacağız, daha yüksek paralar isteyeceğiz demiyorsunuz? iş onuruymuş, bırakın bunları ya... para ile iş onurumu olur...iş onuru düşünen kişi, hakkını C sınıflarının işsiz kalmasını düşünerek sağlamaya çalışmaz... Ne yaptınız iş onurunu kurtarmak için, ne çalışmanız var.. işinizi iyi yapıyor musunuz? Buradaki yazılanları görüyoruz para para... var mı başka onurlu konuşma..
Ne kadar kazanmayı bekliyorsunuz? ben söyleyince itibar mı düşürmüş oluyorum... piyasa belli, iş belli, onu gidin osgb lere söyleyin...
burada c sınıflarına köle derken, suriyeli derken, küçük görürken mi itibar artıyor...
kusura bakmasın kimse ama bizi siz delirtiniz. Ben bu foruma girene kadar, buradaki konuşmalara şahit olana kadar bu işi çok seviyordum, ama bu işin asıl kamburu, kötüsü kim biliyor musunuz? uzmanlar, ya da uzmancıklar... Bu devletin suçu bir tarafta yıllarca çalışan yükslemeyen emekçi, sizin deyimle suriyeli... diğer tarafta gir yüksek lisansa al B yi...
Bu masalları başkasına anlatın... Ben aldığım paranın he kruşunu hak ettim. ve kaza olmasını, saha da çalışarak engelledim...
ama o kadar nefret ettim ki, bana dediğiniz sizin zihniyetten, kendi halimde hiç buralara girmeden mutluymuşum... şimdi durumdan daha fazla nefret ve sinir sahibiyim, hiç tanımadığım kişilere...
Siz kimsiniz ki beni diğerlerini küçük görme hakkına sahip oluyorsunuz? Ne hakla...

Lütfen kesme admin!

Ben de c sınıfı uzmanım. Beyefendi,**KESİLDİ** her yere saldırıyorsunuz.**KESİLDİ** Ben iş güvenliği piyasasının normale dönmesinin, tüm sınıflarda çalışan meslektaşlarımızın hak ettiği değeri ve ücretleri herkesin kendi sınıfına bakarak elde edeceğini düşünüyorum. Uzatmalar bu mesleğin sonunu getirmekte ve getirecektir. Tüm meslektaşlarımın hak ettiği yerlerde olması dileğiyle.

Moderatör tarafında düzenlendi:

EZGİ ŞAHİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bunları bilmeyen uzmanın olmayacağını düşündüğümden açıklama yapmak istememiştim ama sanırım sizin yaptığınız bu açıklamayı istiyorlar.
Yaptığı iş hakkında tam bilgisi olmayanlar varken neden sesimiz duyulmuyor diye sorgulamak gereksiz sanırım.
Galiba insanlar 50 çalışanı olan yere 1 B ile birlikte birkaç C uzmanın gerekli olduğunu falan düşünmüş ondan ses çıkarmamış

Okuduğunuzu anlamadığınız buradan da belli, en az 500 çalışan değil en fazla 500 çalışan olmayacak mı o? Sizin matematik hesaplamalarda hata olmuş sanırım. Biz size 250 kişiye kaç uzman lazım diye sormadık. B sınıfı uzman görevlendirildiğinde C sınıfı yardımcı işlemleri nasıl olur ve B sınıfı nasıl görevlendirilir diye sorduk. Bu kadar kötü kalpli ve kötü düşünceli olabilir ancak bir insan.

B veya A sınıfı uzmanlar olarak egonuzun tatmin edildiği ve insanların aşağılandığı başka bir yer bulun!

Burası insanların birbirine yardımcı ve yol gösterici olduğu bir platform. Fikir beyan etmeyecekseniz aşağılama da yapamazsınız. Önce ne yazılmış, insanlar ne sormuş ona bi bakın!

gevele

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Lütfen kesme admin!
sertifika kiralama olayına illaki şahit olmuşsundur bimere cimere şikayette bulundun mu

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
29 ocak tarihli cimer mailimin cevabı:

Cevap: AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI > RİSK YÖNETİMİ VE İSTATİSTİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ (04.02.2019 16:33)
Sayın ilgili,

Bahsetiğiniz konu hakkındaki kanun maddesinin geçerliliği şu anda bulunmamaktadır. (Kanun maddesinin geçerlilik tarihi ve ne zaman sonlanacağı da yürürlüğe girdiği tarihten itibaren belirlidir.) Haliyle mevcut durumdaki sözleşmelerinde geçerliliği kanunen yoktur.
Durumla ilgili de gerekli çalışmalar yapılmış, İSG-KATİP e yansıtılmıştır.

İyi çalışmalar...

Olcay ÇETİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner...

Ben c sınıfıyım, kaybettiğim işlerim oldu ama hizmet verdiğim az tehlikeli işlerden dolayı ve Haziran ayında sınava gireceğimden şimdilik ufak bir kayıp yaşadım. Ancak OSGBde çalışıp ailesine bakmakla yükümlü, üstelik 3 yıllık fiili çalışma süresini doldurmamış arkadaşların işten çıkarılmasının vebalini kim üstüne alacak onu merak ediyorum. Fakir edebiyatı demeyin, durum tam da bu.

Herkesin hakkında hayırlısı, bu durumun tarihe kara leke olarak kayıtlara geçeceğinden şüphem yok.
Allah herkesin yardımcısı olsun.

Saygılar...

brkkrgz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şöyle bi bir hafta kadar bakmak istemedim açıkçası. neler olmuş burada ya böyle :kararsız: birisi kalkmış işte erteleme olursa bir sonraki yıl yeni belge alacaklara haksızlık olmayacak mı diye yazmış arkadaşım zaten 1.5 sene erteleseler sıkıntı kalmayacak ya da az tehlikeli iş yerlerinin ertelemesini kaldıracaklar sıkıntı çözülecek, belkide işinden olan onca insan geri işyerlerinden çağrılacaklar. birleri kalkmış haktan hukuktan maneviyattan ondan bundan bahsetmiş. ya gerçekten bırakın bunları erteleme olmasını istemediğiniz gibi az tehlikelerin ertelemesinin iptalini de istediğinize dair bir emare yok adam akıllı.

Ortalık yangın yerine dönmüş saçma sapan maaş tekliflerinin verildiği vs dönüyor (Çok alakasız bir başlık altında) abi gidin başka yerde yapın maaş,süre ve bilimum hesap işlemlerinizi şurayı bi rahat bırakın. gerçek söylüyorum 1 haftada 5-6 sayfa falan cevaplama olmuş. ve içerik olarak baktığımda sadece saldırma var. NEDEN SALDIRIYORSUNUZ? biz bir olamadıkça vururlar abalıya:kirbac: bizler bir olalım hepimizin maaş skalası yükselsin, herkes güzel şartlarda çalışıyor olsun, birlikten kuvvet doğar kelimesinin doğrulunu hissedelim be. Neyse nede olsa herkes ekmeğinin peşine koşacak. 3000 Tl lik işi 2500 Tl ye yapacak kişiler elbette çıkacaktır. Herkesin hakkında hayırlsı.

Admin burda insanlar birbirlerini kırmaya, saçma sapan gereksiz tartışmalara devam edecekler gibi duruyor. şurda birkaç insan var sinirleri alt üst olmuş durumda bence daha fazla sinirler harab olmadan, meslekten soğumalar devam etmeden, keyifli bir plaformda konuşabilmek adına Bu konu hakkında bakanlık tarafından bir açıklama gelinceye kadar "Konu Cevaplamalarını Kapatman" nacizane tavsiyem ve dileğimdir. karar siz forum yöneticilerine ait.

Saygılarımla,
Çalışabilen herkese iyi çalışmalar.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben de c sınıfı uzmanım. Beyefendi,**KESİLDİ** her yere saldırıyorsunuz.**KESİLDİ** Ben iş güvenliği piyasasının normale dönmesinin, tüm sınıflarda çalışan meslektaşlarımızın hak ettiği değeri ve ücretleri herkesin kendi sınıfına bakarak elde edeceğini düşünüyorum. Uzatmalar bu mesleğin sonunu getirmekte ve getirecektir. Tüm meslektaşlarımın hak ettiği yerlerde olması dileğiyle.

siz her türlü hakareti edin, saldırıyor deyin, zihniyetiniz bu deyin, bunlar gibi deyin , ben laf edince saldıyor oluyorum...Artık gerildik, yeter yani...
Forumun başından beri aynı şeyi söylüyoruz,tartışma istemiyoruz, bu konuşmanın amacı uzatılması için çaba göstermek,biz sürekli hakaret, aşağılama yiyoruz... bu lafları size de diyorlar c sınıfıysanız... sınıfının ne farkı var, gelip gidip laf atanlar, tek düşüncesi maaş olanlar.. yalandan iş onuruymuş meslekmiş... sıkıldık artık, ya bir çaba göstermeye çalışıyoruz... sürekli bir baltalama gruptakiler...gidin bir sayfa açın, ne diyorsanız deyin... ama anlaşılmıyor... ki ben girmiyorum artık, bu mesleği de yapmicam, bir şey de yazmayın, lütfen, kalp kırmakta istemiyorum, can sıkmakta...
Hakkı, adaleti okuyarak 5/7 yıl yükselmeye çalışanla, 6 ay da ve süreyle yükselenle karşılaştırın, kim kimin hakkını yiyor öyle değerlendirin...

sertifika kiralama olayına illaki şahit olmuşsundur bimere cimere şikayette bulundun mu

Bu insanlar için mi zahmete girecem,canımı sıkıcam...kimi kime şikayet edeceksin... iş onuru ahlakı isteyen sizlersiniz edin... sizin olsun hepsi... ben bıraktım uzmanlığı... Bu kadar düşmanlığın olduğu başka bir sektör yoktur..

S

snmadl

Guest
Arkadaşlar B sınıfı iş yerine baktığım için Fiili çalışma süre gün sayısı Ocak olacak şekilde geriye çekmişler. B sınıfı için eğitim almaya hak kazanmışken. Günleri geri çekmelerinden dolayı eğitime katılma hakkım elimden alınıyor. Lütfen birlik olalım. Fiili çalışma süresini iade etsinler bu zamana kadar ki.

Kadir Dedemen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tehlikeli sınıf için,
650 çalışanı vardır 500 kişi için tam zamanlı B 150 kişi için yarı zamanlı C atanır.

hala tehlikeli sınıfta 150 kişi için C atanıyor mu?
Uzmanlardan birinin o isyerinin tehlike sinifina uygun olması yeterli

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu osgb'leri ve belgesini kiraya veren şahısları bakanlığa bildirmek gerekir. Bu bildirim gereklilikten öte kanuni bir yükümlülüktür. Bu konuda duyarlı olalım arkadaşlar. Korsana hayır !

nesrin pul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar birşey sormak istiyorum. İsg katip biz c leri 31.12.18 olarak düşürdü. Fakat Ocak ayı içerisinde sistemden düşülmediği için defter yazdık. Bu durumda kendimizi sistemde bilip yazmamıza rağmen suçlu mu oluruz, cezalı duruma düşeriz gibi geliyor herhangi bir denetimde ihtar verirler diye düşünüyorum sizce ??

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaş ne paraymış ya. Neyi pay edemiyorsunuz? Toprağınız mı var, ortada bir pasta mı var? Olmuş, bitmiş bir olay için niye birbirinize giriyorsunuz?
Üzülmeyin en fazla 5 yıl içinde tüm sınıflar eşit olacak. En azından aldıkları maaş noktasında. Hepsi asgari ücret alacak. Tabiki istisnaları da olacaktır.

Yaseminisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar birşey sormak istiyorum. İsg katip biz c leri 31.12.18 olarak düşürdü. Fakat Ocak ayı içerisinde sistemden düşülmediği için defter yazdık. Bu durumda kendimizi sistemde bilip yazmamıza rağmen suçlu mu oluruz, cezalı duruma düşeriz gibi geliyor herhangi bir denetimde ihtar verirler diye düşünüyorum sizce ??

Firmanın önceki uzmanıyla defterde kullanılan kaşe sonuçta aynı kişi ve gelen müfettişler de olaylardan haberdar olduğundan bir problem olacağını düşünmüyorum ben.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.