Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Pes ettik doğru yapacak bişey kalmadı ancak face de bir grupta uzatma olacağına dair duyumdan bahsedilmiş. (yasa tasarısının mecliste olduğuna dair duyum) Doğruluğu nedir bilmiyorum, 170 e sordum resmi bir bilgi yok dediler..duyan haber alan var mı?
Şimdi haberlerde gördüm 18 maddelik bir torba yasa teklifi meclise getirilmiş ama içerisinde C sınıflarının durumu ile ilegili bir madde var mı? göremedim.
http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-ak-parti-den-18-siyaset-2827054/

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Şimdi haberlerde gördüm 18 maddelik bir torba yasa teklifi meclise getirilmiş ama içerisinde C sınıflarının durumu ile ilegili bir madde var mı? göremedim.

Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin (B) sinifi belgeye sahip iş güvenliği uzmanı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin ise (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüklerine ilişkin sürelerin kamu kurumları ve ellinin altında çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinin hizmet alma yükümlülüğünün yürürlük tarihi ile eşleştirilerek oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi sağlanmakta,
torba yasada posta gazetesinin haberi...link atamadım

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Haberin içinde var, göremedeniz herhalde:
"• Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin (B) sinifi belgeye sahip iş güvenliği uzmanı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin ise (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüklerine ilişkin sürelerin kamu kurumları ve ellinin altında çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinin hizmet alma yükümlülüğünün yürürlük tarihi ile eşleştirilerek oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi sağlanmakta,"

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
MADDE 15 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “1/1/2020 tarihine kadar” ve “1/1/2019 tarihine kadar” ibareleri “38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar” şeklinde değiştirilmiştir.

Kaynak: https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-1579.pdf

Böylelikle yasa yürürlüğe giirdiğinde hem B'lerin çok tehlikeli sınıfa bakması, hem de C'lerin tehlikeli sınıfa bakması 1/7/2020 tarihine kadar uzatılmış oluyor. Herkesin gözü aydın.:)

ANIL YILMAZ

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Tüm meslekdaşlarıma hayırlı olması dileği ile ..
C SINIFI VE B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA GÖREVLENDİRİLMELERİ 1 TEMMUZ 2020 TARİHİNE UZATILIYOR

- Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin (B) sinifi belgeye sahip iş güvenliği uzmanı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin ise (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüklerine ilişkin sürelerin kamu kurumları ve ellinin altında çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinin hizmet alma yükümlülüğünün yürürlük tarihi ile eşleştirilerek oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi sağlanmakta

MADDESİ TORBA KANUN İÇERİSİNDE KANUN TEKLİFİ OLARAK SUNULACAKTIR.

http://www.milliyet.com.tr/son-daki...raBfFsIEqxTxajjdz4xnLjZS1i7m00kO3r-GQmOs8plj4

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/a...sQq9mElkWhd6U7d7-hcnM-09bJJSdreaKxjPokFDtutIw

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Emeği geçen tüm arkadaşlara hayırlı olsun... O kadar engellemeye rağmen hiç olmasa mecliste görüşülecek... inşallah kısa sürede sonuçlanır.. insanlar işine döner, iş bulur... Arkadan gelen uzman olmak isteyen yeni C sınıfı arkadaşlar için de alan artar... Diğer arkadaşlar da yüksek maaşlar alır inşallah...

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Torba yasaya konulması ile ilgili teklif dikkatinizi çekerim.
Bakanlık tarafından düzenlenmemiş ve görüşte sunmamış,

teoman altıngün

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Temmuz 2020 ye kadar uzatilio c ler hayirli olsun

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
şöyle bir saat facebook a baktım ... yorumları okudum... ya ne kadar kötü insanlar var... kul hakkıymış, haram lokmaymış, birinin oto yıkamacısı varmış, daha fazla maaş verecekmiş( küfür istiyor) köleymiş, suriyeliymiş, gereksizmiş... ya nasıl insanlar var ya... eylem yapacaklarmış...
kötülük böyle bir şey... Benim sürem doldu.. Ama bu insanlar gibi olmayacağım.
Okulunu okumuş, 5/7 senesini vermiş adamlara, 6 aylık eğitimle olanlar neler diyor... Hele bugun gün süresiyle A olmuş bir abla var... Avm de çalışıyordu, işi biz öğrettik, nefret kusuyor...
her şey para olmuş, herkes kendine müslüman, insandan tiksindik...
insanlara saygısı olmayan, empati, sempati kurmayan biri nasıl yardımcı olacak, diğer insanlara...
Ne deyim bu iş kolu da , meslekte iyi yerlere gelir inşallah, ama kötü insanlar, saygısızlar ayıklanır inşallah...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.