Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Haberin içinde var, göremedeniz herhalde:
"• Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin (B) sinifi belgeye sahip iş güvenliği uzmanı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin ise (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüklerine ilişkin sürelerin kamu kurumları ve ellinin altında çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinin hizmet alma yükümlülüğünün yürürlük tarihi ile eşleştirilerek oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi sağlanmakta,"
Haberin içeriği değiştirilmiş, ilk yayınlanan haberden farkli :) gözünüz aydın olsun hepinizin

fsm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
hasretinize dayanamadım geri döndüm arkadaşlar 8-)8-) hemide güzel haberlerin üstüne bu arada uzatılması için elinden gelen gayreti gösteren üyelere teşekkür ederim. uzatılmasını istemeyen c lerin işşiz kalmasına sevinen dalga geçen herkese saygılar... :deli: mukavemet ,öncü bakır ,işaret , seda tınaz ,esra kaya 87, nesrin pul , murat alper , altay, gökay tanrıöver ve ismini sayamadığım bu uğurda uğraşan arkadaşlara sonsuz teşekkürler. actığımız kampayalar 10 dk dk da bir faxlar mailler işe bir nebze olsun yaradı uzatılmasa bile bu duruma gelmesi de umut verici inşallah işinden olan herkes en kısa sürede işine geri döner...

mukavemet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Uzatilacagindan şüphem yoktu neden bu kadar bekleyip milleti işinden ettiler onu anlayamadım oldu ya tüm genç arkadaşlarıma hayırlı olsun şerefimle ilgili yorum yapan genç arkadaşım başta olmak üzere herkese selamlar

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
hasretinize dayanamadım geri döndüm arkadaşlar 8-)8-) hemide güzel haberlerin üstüne bu arada uzatılması için elinden gelen gayreti gösteren üyelere teşekkür ederim. uzatılmasını istemeyen c lerin işşiz kalmasına sevinen dalga geçen herkese saygılar... :deli: mukavemet ,öncü bakır ,işaret , seda tınaz ,esra kaya 87, nesrin pul , murat alper , altay, gökay tanrıöver ve ismini sayamadığım bu uğurda uğraşan arkadaşlara sonsuz teşekkürler. actığımız kampayalar 10 dk dk da bir faxlar mailler işe bir nebze olsun yaradı uzatılmasa bile bu duruma gelmesi de umut verici inşallah işinden olan herkes en kısa sürede işine geri döner...

Gerçekten burada bir çok mücadele eden arkadaş var, bakanlığa, bakana çekilen mailler faxlar muhakkak etkili oldu.. İnşallah bu arkadaşlardan işinden olan olmamıştır, ya da geri dönebilecek olan vardır... Yazdığınız gibi çoğu kişiyi tanımasakta, isimle arkadaş olduk. Ben onları da merak ediyorum...
Zaten olması gereken buydu... Sadece C sınıfı 2019 da bırakılamazdı... Benim sürem doldu ama ben C sınıfı uzmanlar için destek olmaya devam edeceğim...
Aslında herkes herkese destek olsa, çok şey değişebilir... kavga, kin nefret yerine... Sendika da uzatılmasını istemese de mücadele ediyor, bir şeyler olabileceğini gösterdiler... Şimdi diğer sorunlar için, destek olamak lazım ama işte bir kaç kişi çıkıyor insanın hevesi kalmıyor...
Ne diyelim inşallah herkes için iyi şeyler olur...

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayılarda bir gariplik var. 3078 c uzman 2804 b uzman olarak yazılmış. Kafaları mı güzel benim anlamadığım başka bir konu mu var...Bilgisi olan arkadaş var mı acaba_?

Birde bu torba komisyona girecek daha değil mi?

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sayılarda bir gariplik var. 3078 c uzman 2804 b uzman olarak yazılmış. Kafaları mı güzel benim anlamadığım başka bir konu mu var...Bilgisi olan arkadaş var mı acaba_?

Tasarı komisyonda, bir arkadaş link atmıştı oradan gördüm.dünkü tarihle komisyonda. Rakamlarla ilgili sıkıntı baştan itibaren var uzatılmaması yönünde görüş bildiren kurum tehlikeli sınıfa bakan C sınıfı uzman sayısını bakanlığa bu şekilde vermiş ve büyük bir mağduriyet yaşanmayacağını iddia etmişti o zamanlarda da bu sayının çok düşük olduğu gerçek rakamın bu sayıdan çok fazla olduğu konuşulmuştu. Ancak kimse toplu olarak rakamlara ulaşamadığı için aksi bir rakam telefuz edemiyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

A. Ali Tutar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Allah herkesin gönlüne göre verdi diyelim, insanların işsiz kalmasından iştahı kabaranlara hayal kırıklığı, haksızlığa uğrayanlara geç de olsa hak düştü payına
Merhaba, şu an komisyonda, teklifi veren mv.lerinin bağlı bulunduğu siyasi parti mecliste çoğunlukta olduğu için kabul edildi gibi düşünülebilir.

marilor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

o rakamda bence de bir problem var, ya yanlış yazdılar, ya da üst sınıfta sözleşmesi olan desek yine çok az... Şu an faal olan... onlar bin olabilir...
yani isg katipte de rakamlar görünüyor...Mecliste oylamaya sunulur. kabul edilince, resmi gazetede yayımlandığı gün yürürlüğe girer...

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
A sınıf IGU yum, sistem yüzünden mağdurum. düşük maaşlar ile çalışmayı kendime yediremiyorum ve 12 senelik tecrübeye sahibim bunun 7 senesi iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tecrübedir. yarın sizlerde benim gibi A sınıf IGU olacaksınız, kariyer beklentiniz ve ekonomik beklentiniz artacak fakat aynı yerde saymaya hatta daha ezik çalışma şartlarına ve düşük ücretlere mağdur kalacaksınız. başından beri ertelemelere karşı olan biriydim. geldiğimiz noktada iş güvenliği uzmanlığı mesleği meslek olmaktan çıkmıştır....
aksini söyleyecek bir sürü arkadaş olacaktır. kimse yetkinliğe bakmıyor, düşük ücret, düşük kalite yolun sonunda sizi bekleyen hiçbir şey yok.
TMGD, LPG, Yüksekte çalışma, yangın eğitmeni, İş Ekipmanları Kontrol Yetkisi, Kalite İç Denetçisi ve İngilizce dil bilgi advance (yurtdışı mastar)... mesleki gelişimim için taktığım bileziklere NEBOSH u da eklemek üzereyim...
ve maaşımda indirim istedikleri için işi bıraktım... herkes %15-25 arası zam alırken..
bunun sorumlusu kim???????
Evet, ben de deneyimli A sınıfı uzmanım. Zaten şu an piyasada A sınıfı aramıyorlar, nasılsa düşük ücrete bizim sınıfımıza bakacak B'leri bulabiliyorlar. Dün bir iş görüşmesinde en son aldığım ücretin 25% düşüğünü teklif ettiler, kabul etmedim. Ben kabul etmesem ne olur ki? Piyasayı belirlemeye gücüm yeter mi? Bu tür forumlarda arkadaşlar hep birbirlerini kötülüyorlar, eleştiriyorlar, sınıflar çatışması yaratıyorlar. Benim bildiğim tek sınıflar çatışması emek ve sermaye arasındadır. O nedenle soruna yanlış yerden yaklaşarak enerjimizi boşa harcamayalım arkadaşlar. Tekrar ediyorum bu sistemde fiyatı piyasa belirler. Yani arz-talep dengesi. Emek arzı fazla, talep bunu karşılamıyorsa ücretler düşer. Az ve kıt olan her zaman değerlidir. Şu an yaşadığımız durum tam da budur. Çözüm: Acilen bu meslek koruma altına alınmalıdır. Yükseltme hariç sınav açılmamalıdır. Yüksek lisanstan uzman olmaya son verilmelidir. Yani sınırlama getirilmelidir. Bunun dışındaki tartışmaların inanın hiçbir faydası olamayacak, gereksiz yere insanlar birbirlerini üzmüş olacaklardır.

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kanun teklifi: Milletvekillerince verilen düzenlemelerdir. Milletvekilleri ülkenin sorunlarına ilişkin olarak tek başına veya çoklu imzalarla kanun teklifi verebilmektedir. Kanun teklifi eğer görüşülecekse yukarıda Kanun tasarısının Mecliste görüşülmesine benzer şeklide görüşülür.
İhtisas komisyonlarında görüşülmekte olan "Kanun Teklifi" komisyonun ihtiyaç duyması halinde komisyon üyelerinin bir kısmından oluşan alt komisyona, incelenmesi için, gönderilebilir. Bu halde şu işlemler olmaktadır. Kanun tasarısı alt komisyonda görüşülür. Alt komisyon kanun taslağı üzerinde çalışır ve değişiklikler yapar. Taslak ihtisas komisyonuna gelir. İhtisas komisyonu yeni değişiklikler yapabileceği gibi alt komisyonunun kabul ettiği metni aynen de kabul edebilir. Taslak ihtisas komisyonunda görüşüldükten sonra Genel Kurula gelir.
Yani önce ihtisas komisyonu (gerek görüyorsa alt komisyon) sonra genel kurul, genel kurulda da kabul edildikten sonra onay için Cumhurbaşkanlığına gönderilir. Cumhurbaşkanı 15 günlük süre içinde ya veto eder ya kabul eder. Kabul edilen kanun Resmi Gazetede yayımlanır.

Komisyon başkanı ve üyelerinin değerlendirme kriterleri ve komisyon raporunu merak ediyorum...

tuncernet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet, ben de deneyimli A sınıfı uzmanım. Zaten şu an piyasada A sınıfı aramıyorlar, nasılsa düşük ücrete bizim sınıfımıza bakacak B'leri bulabiliyorlar. Dün bir iş görüşmesinde en son aldığım ücretin 25% düşüğünü teklif ettiler, kabul etmedim. Ben kabul etmesem ne olur ki? Piyasayı belirlemeye gücüm yeter mi? Bu tür forumlarda arkadaşlar hep birbirlerini kötülüyorlar, eleştiriyorlar, sınıflar çatışması yaratıyorlar. Benim bildiğim tek sınıflar çatışması emek ve sermaye arasındadır. O nedenle soruna yanlış yerden yaklaşarak enerjimizi boşa harcamayalım arkadaşlar. Tekrar ediyorum bu sistemde fiyatı piyasa belirler. Yani arz-talep dengesi. Emek arzı fazla, talep bunu karşılamıyorsa ücretler düşer. Az ve kıt olan her zaman değerlidir. Şu an yaşadığımız durum tam da budur. Çözüm: Acilen bu meslek koruma altına alınmalıdır. Yükseltme hariç sınav açılmamalıdır. Yüksek lisanstan uzman olmaya son verilmelidir. Yani sınırlama getirilmelidir. Bunun dışındaki tartışmaların inanın hiçbir faydası olamayacak, gereksiz yere insanlar birbirlerini üzmüş olacaklardır.
bende A sınıfıyım maalesef sürekli mağduriyet ortaya çıkıyor 2020 temmuzda tekrar bu uzatma taleplerinin olmayacağını kim garanti edebilir, Şuan hangi işveren tehlikeli sektörde B yerine A'yı tercih eder birde daha yüksek ücrete..Hayırlı olsun herkese...

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bende A sınıfıyım maalesef sürekli mağduriyet ortaya çıkıyor 2020 temmuzda tekrar bu uzatma taleplerinin olmayacağını kim garanti edebilir, Şuan hangi işveren tehlikeli sektörde B yerine A'yı tercih eder birde daha yüksek ücrete..Hayırlı olsun herkese...

Komisyondan geçmeyeğine inanıyorum, yeterli sayıda uzman olduğu bir gerçek, kanun teklifinde geçen maddede 3500 civarı C sınıf Uzmanın tehlikeli yere bakamadığından bahsediliyor, 70.000 C sınıf Uzman mağdur diyerek algı yapıldı, demek ki çalışan C sınıf uzmanların sayısıda bir hayli fazla, C sınıf Uzman istihdamının önünü açmaya kalttıklarında diğer yandan istihdam edilemeyen bir uzman furyasında olacağını göz önünde bulundurulacaktır..
inanmadığım bir husus var ki; Az tehlikeli sınıfları 2020 de yürürlüğe sokacaklarınıda düşünmüyorum, C sınıf uzman B sınıf olmak için çaba harcayacak, zaman ve para harcayacak... Bakanlık bu konuda görüş beyan edecektir..

A. Ali Tutar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben geçeceğine inanıyorum çünkü tam 51 Mv. imzalamış. Bazen tali komisyonların raporu bile alınmadan teklif geçebiliyor. Bu hafta sonuçlanırsa şaşırmam bile.

hakan tezel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tarih verilmeden 6331 38.maddeye göre uzaması söz konusu zaten 50'den az tehlikelilerin yürürlük tarihinden önce b ve c üst sınıfa bakabilmeli hayırlı olsun

Onur ERSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İktidar partisi kanun teklifi yapacak ve bu komisyonda görüşülüp reddedilecek?! Kaldı ki komisyonlardaki çoğunluk da iktidar partisinde :) iyiymiş valla. Ülkenin bir kısmı hala demokrasiyle yönetildiğimizi ve milletvekillerinin bağımsız karar verdiğini düşünüyor demek ki :) umut verici...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.