Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, bakanlığın bu kadar uzmanı mağdur edecek bir düzenlemeye gideceğine inanmak istemiyorum. Ekonomik olarak zor günler geçirdiğimiz, istihdam olanaklarının daraldığı, işsizliğin yüksek oranlarda olduğu şu dönemde böyle bir adım atılmayacaktır. Hele hele seçim arefesinde.
Ötekileştirici olup iş güvenliği uzmanları olarak bizler bari sınıflar arası kargaşaya gitmeyelim. Prim gününden sınıf yükselenler, ön lisanslılar, lisanslılar filan diyerek karşılıklı çatışmanın hiç bir anlamı ve faydası yok.
Lütfen herkes daha sağduyulu davransın bu dönemde.
Ve lütfen elimizde net bilgiler var ise onu paylaşalım, bilgiyi nereden aldıysak kaynağıyla belirtelim ki kaos ortamı oluşmasın.

Elaa

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şahsen bir C sınıfı uzman olarak beni en çok düşündüren nokta bakanlığın bu konu hakkında bir açıklama yapma gereğinde bulunmaması, bunca insanı bu derece mağdur etmesi ve bu kadar bilgi kirliliğine mahal vermesi. A,B,C sınıfımız önemli değil mesleğimize saygı duyulmuyor.

hakan tezel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
2020 de başlayan az tehlikeli zorunluluğu hesaba katılırsa C ve B sınıfları için üst sınıf bakabilme uzatılması uygun görünüyor

EMRE ALBAYRAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhaba

Bugün saat 11:00 itibari ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Özel Kalem Müdürü ve İş Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı ile yüz yüze Bakanlıkta görüşme yaptım Bakan Özel Kalemi maalesef bu konuya vakıf değil bilgisi yok ben detaylı anlatmaya çalıştım ve ilgili bürokrat ve memurlardan konu hakkında bilgi edinip dönüş yapacağını beyan etti. Genel Müdür Yardımcısı ise süre uzatımı olmayacağını kendilerinin bu şekilde bakanlığa görüş bildirdiğini belirterek süre uzatma ihtiyacı görmüyoruz yeteri sayı da her grupta uzman var şeklinde bilgi verdi. Önerim imkanı olan herkesin 0312 296 18 60 'a fax çekmesi ( Bu numara sadece fax) direk bakanlık fax numarası ve 0312 296 60 69 'u arayarak özel kalem'e durumu izah etmek(Hatta ilk sekretarya çıkıyor ısrarla Özel Kalem ile görüşmeyi isteyin) en mantıklı ve etkili yol budur. teşekkürler

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar kim c sınıfı igu ların 2020-2023...vb tarihe kadar tehlikeli sınıfa bakacağınızı taahhüt etti.
Bakın yine diyorum c sınıfı iguların yüzünden b sınıfı olarak tehlikeli sınıfta iş bulamıyoruz. Çok tehlikeli sınıflar içinde genelde a sınıfı igular tercih ediliyor.
Arkadaşın biri yazmış konu siyasi bakan hanım ile görüşülecek. Buna ancak gülerim konu SİYASİ DEĞİL İNSANİ BİR KONU. HİÇ KİMSE İSG Yİ insan sağlığını güvenliğini ranta dönüştürmemeli. Kanun açık ve net. İnşallah ileri tarihe ötelenmez c sınıfı iguların tehlikeli sınıfta bakabilmeleri yoksa hakkımı helal etmem. Bir işsiz iş güvenliği uzmanı olarak. **KESİLDİ**

Moderatör tarafında düzenlendi:

Görkem Güzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar Merhaba

Bugün saat 11:00 itibari ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Özel Kalem Müdürü ve İş Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı ile yüz yüze Bakanlıkta görüşme yaptım Bakan Özel Kalemi maalesef bu konuya vakıf değil bilgisi yok ben detaylı anlatmaya çalıştım ve ilgili bürokrat ve memurlardan konu hakkında bilgi edinip dönüş yapacağını beyan etti. Genel Müdür Yardımcısı ise süre uzatımı olmayacağını kendilerinin bu şekilde bakanlığa görüş bildirdiğini belirterek süre uzatma ihtiyacı görmüyoruz yeteri sayı da her grupta uzman var şeklinde bilgi verdi. Önerim imkanı olan herkesin 0312 296 18 60 'a fax çekmesi ( Bu numara sadece fax) direk bakanlık fax numarası ve 0312 296 60 69 'u arayarak özel kalem'e durumu izah etmek(Hatta ilk sekretarya çıkıyor ısrarla Özel Kalem ile görüşmeyi isteyin) en mantıklı ve etkili yol budur. teşekkürler
peki az tehlikeli işyerlerinin 2020 de hizmet alma durumlarından bu süreye kadar c lerin ne yapacağını da müdür yardımcısına sorabildiniz mi, uzman sayısı yeterli olabilir ama c lerin bakabileceği işyerleri için ne düşünüyor çok merak ettim.

Görkem Güzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar kim c sınıfı igu ların 2020-2023...vb tarihe kadar tehlikeli sınıfa bakacağınızı taahhüt etti.
Bakın yine diyorum c sınıfı iguların yüzünden b sınıfı olarak tehlikeli sınıfta iş bulamıyoruz. Çok tehlikeli sınıflar içinde genelde a sınıfı igular tercih ediliyor.
Arkadaşın biri yazmış konu siyasi bakan hanım ile görüşülecek. Buna ancak gülerim konu SİYASİ DEĞİL İNSANİ BİR KONU. HİÇ KİMSE İSG Yİ insan sağlığını güvenliğini ranta dönüştürmemeli. Kanun açık ve net. İnşallah ileri tarihe ötelenmez c sınıfı iguların tehlikeli sınıfta bakabilmeleri yoksa hakkımı helal etmem. Bir işsiz iş güvenliği uzmanı olarak. Ağlamayana mama yok zihniyetini bırakın.
Birde işyerlerinde çalışanlara kanun yönetmelik anlatan insanlarsınız
c lerin iş bulabildiği bir alanda nasıl iş bulamıyorsunuz? siz b siniz işe almayız mı diyorlar?

başak can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İsg sendikası 2018de kuruldu.
Onlar ilgili yetkililerle görüşmeler yapacak.
İnşaAllah sendika etkili olur.
Ve erteleme olur.

Umit Akkuş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Eyüp YILDIZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İsg sendikası 2018de kuruldu.
Onlar ilgili yetkililerle görüşmeler yapacak.
İnşaAllah sendika etkili olur.
Ve erteleme olur.

İSG Sendikası OSGB sendikası gibi .....egerki uzatma OSGB lerin işine gelıyorsa İSG Sendikasıda destekler uzatmasınıkı OSGB lerın ısıne tabıkıde gelıyor :))OSGB lerınde ısıne gelmıyor aslında cunku B uzmanına fazla para vermek ıstemıyorlar...
(IS guvenlıgı Uzmanları ıcın devletce bır fon olusturulsun ve ısverenler bu fona ucretlerı yatırsın ISG uzmanlarıda maaslarını OSGB lerden degıl bu fondan yanı devletten alsın onerısıne şiddetle karsı cıktılar ılk ıcraatlerıde bu oldu benım bıldıgım)

ISG Uzmanlarınında bir sendıkası olsaydı keşke

Benım fıkrım Uzatılmalı o kadar C uzmanı arkadasımız var Aıle bakıyor ev gecındırıyorlar OSGB lerın durumuda ortada gozlerının yasına bakmaz hemen ısten cıkarmaya baslarlar...OSGB'ler maaş konusunda ve calısma kosulları konusunda gercekten acımasızdır

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
şu yorumlara baktığımda gerçekten çok üzülüyorum. herkes farkında sanırım bu kimsenin suçu değil,
ne A,ne B,nede C sınıf uzmanların, ayrışmamıza sebeb veren durumların hep ekonomi, siyasi, politik olduğu bir gerçek,
ülkenin en büyük sıkıntısı işsizlik ve kendi mesleğini icra edememesinden kaynaklı, neye el atsak kuruyor çünkü..
KPSS giriyorsun, güzel puan alıyorsun bekle bekle olmuyor,
İş Güvenliği, TMGD, Çevre Görevlisi, LPG, Periyodik Kontrol Yetkilisi, İç Denetçi v.s. daha nice sertifikalar ile dolduruyorsun yine kuruyor, yine kuruyor,
kendi işimizi açalım diyorsun, iş alamıyorsun, nakit döngü yok, maliyetler fazla, yükümlülükler de çok fazla....
ayakta kalmak gerçekten çok zor...
ALLAH herkesin yardımcısı olsun, kimsenin işsiz kalmasını istemem, isteyemem,
Ama bir gerçek var ki bu mesleği işsizlikten kurtulmak için seçmek zorunda bırakılan kişilerin çıkış kapısı olarak görmesi, mesleğe olan güveni azaltıyor, eziyor, yıpratıyor,
ben burada uzamasını istemeyen kişilerden biriyim, fakat artık tek bir kelime edemiyorum, çok üzgünüm her biriniz için..
keşke daha iyi standartlarda yaşama şansınız olsa güzel insanlar...

zynp..

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşın biri yazmış konu siyasi bakan hanım ile görüşülecek. Buna ancak gülerim konu SİYASİ DEĞİL İNSANİ BİR KONU. HİÇ KİMSE İSG Yİ insan sağlığını güvenliğini ranta dönüştürmemeli. Kanun açık ve net. İnşallah ileri tarihe ötelenmez c sınıfı iguların tehlikeli sınıfta bakabilmeleri yoksa hakkımı helal etmem. Bir işsiz iş güvenliği uzmanı olarak. Ağlamayana mama yok zihniyetini bırakın.
Birde işyerlerinde çalışanlara kanun yönetmelik anlatan insanlarsınız
İş bulamama sebebinizi sadece belgeler arası sınıf farkına yormanız mantıklı değil. Siyasi değil insani konu demişsiniz ama sonrasındaki "İnşallah ileri tarihe ötelenmez c sınıfı iguların tehlikeli sınıfta bakabilmeleri yoksa hakkımı helal etmem. " cümlesiyle konuyu insani olmaktan çıkarmışsınız. Erteleme olmazsa ne iş yapacak c sınıfı uzmanlar? Siz c sınıfı uzman olsaydınız da evet bu insani bir konu erteleme kabul edilemez, biz mağdur olalım ama iş güvenliği sağlansın cümlesini kurabilir miydiniz? Ki A,B,C sınıfı farketmez bir işveren iş güvenliği önlemi almak isterse her türlü alır. Yok bu kişiler beni cezadan kurtarsın mantığıyla işyerinde tutuyorsa sınıf ayrımına hiç gerek. İşveren siz B sınıfı uzmansınız size ekstra değer vereyim, A sınıfı aa hürmet edelim, C sınıfı ucuz işgücü vs. gibi düşünüp umursamıyor bile adamın iş güvenliğiyle alakası yok. Burada sınıf ayrımı gözetmeden bir meslek grubunu temsil edecekken, böyle zamanlarda birlik olabilecekken B sınıfı C'ye saldırsın, o ona laf etsin kusura bakmayın ama zaten saygı duyulmayan bir meslek grubunu iyice dibe çekiyoruz. Hayat şartları, işsizlik, içinde bulunduğunuz şartlar tabii haklı bir isyana neden olabilir ama siz ertelenmemesine umut bağlarken ertelenmesine umut bağlayan da çokça insan var. Vahşi doğa kanunları gibi güçlü olan güçsüzü ezip yok etmeli mantığına çanak tutan bu sınıf ayrımına da, bir açıklama yapmayı beceremeyen bakanlığa da ne denir ki?

başak can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İSG Sendikası OSGB sendikası gibi .....egerki uzatma OSGB lerin işine gelıyorsa İSG Sendikasıda destekler uzatmasınıkı OSGB lerın ısıne tabıkıde gelıyor :))OSGB lerınde ısıne gelmıyor aslında cunku B uzmanına fazla para vermek ıstemıyorlar...
(IS guvenlıgı Uzmanları ıcın devletce bır fon olusturulsun ve ısverenler bu fona ucretlerı yatırsın ISG uzmanlarıda maaslarını OSGB lerden degıl bu fondan yanı devletten alsın onerısıne şiddetle karsı cıktılar ılk ıcraatlerıde bu oldu benım bıldıgım)

ISG Uzmanlarınında bir sendıkası olsaydı keşke

Benım fıkrım Uzatılmalı o kadar C uzmanı arkadasımız var Aıle bakıyor ev gecındırıyorlar OSGB lerın durumuda ortada gozlerının yasına bakmaz hemen ısten cıkarmaya baslarlar...OSGB'ler maaş konusunda ve calısma kosulları konusunda gercekten acımasızdır

zaten igu yani uzmanların oluşturduğu bir sendika

EMRE ALBAYRAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
peki az tehlikeli işyerlerinin 2020 de hizmet alma durumlarından bu süreye kadar c lerin ne yapacağını da müdür yardımcısına sorabildiniz mi, uzman sayısı yeterli olabilir ama c lerin bakabileceği işyerleri için ne düşünüyor çok merak ettim.
Konuyu aynen bahsettiğiniz şekilde ilettim ne yazık ki cevabı piyasada iş bulma koşulları vb. sorunlar tarafımızı ilgilendirmiyor şeklinde oldu. İsg-katip için çalışma yaptıklarını ve bildirimleri kısa sürede düşüreceklerini teknik problem yüzünden atamaları şu an düşüremediklerini beyan etti.

Eyüp YILDIZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
zaten igu yani uzmanların oluşturduğu bir sendika

İS guvenlıgı Uzmanları ıcın devletce bır fon olusturulsun ve ısverenler bu fona ucretlerı yatırsın ISG uzmanlarıda maaslarını OSGB lerden degıl bu fondan yanı devletten alsın onerısıne neden karşı cıktılarki?:düşünceli:

İş Sağlığı ve güvenliği sektorunun en büyük sıkıntısı OSGB'lerın ınsafına bırakılmıs uzmanlardır.Dusuk ucret ve zor calısma sartlarını tum uzmanlardan duyarsınız.İSG Sen den beklentımız bu yondeydı bu yuzdende herkezın konustugu devletın bır ISG fonu olusturması vede ıSG uzmanlarının maaslarını bu fondan alması en dogru yolken ISG Sen dırek buna karsı cıkıp bu OSGB lerı bıtırmek demektır dedı

Gercı bu baska bır tartısma konusu

Sonuc olarak C uzmanları haklılar mademkı Az tehlıkelı ıslere zorunluluk 2020 de gelıcek o zaman bu ınsanlar ıssızmı kalsın 2020 ertelenmelı

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli iş güvenliği uzmanları!
Karşılıklı hakarete varabilecek ve sonunda kavga ortamı oluşturabilecek mesajlar geliyor. Sizleri daha sağduyulu olmaya davet ediyorum.
Bu tarz mesajları yayınlamayacağız.
Rahatsız olduğunuz mesajları lütfen "Yönetime Şikayet Et" butonu ile bildiriniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.